Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Pytanie odnośnie wody

Autor artek
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Lis 2005 10:58 
Witam wszystkich . Mam do Was prośbę , chodzi mi o skład wody jak robię podmiany w akwariach mam wodę zimną np. w wiaderku , czy mogę dolać wody ciepłej do tego wiaderka , czy ta ciepła woda ma ten sam skład chemiczny czy może coś się w niej zmieniło. Bo może trzeba wodę podgrzewać tylko do np. 27 st.Cels..Jak to jest może ktoś z Was wie ?
Pozdrawiam.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Lis 2005 11:03 
Moj ojciec pracuje na oczyszczalni sciekow i jedyne czym sie rozni woda ciepla z kranu od wody zimnej w moim miescie to tym ze ciepla ma wiecej chloru i to duzo wiecej oraz ma o wiele mniejsza zawartosc tlenu. Rozumiem ze chodzilo o kranowke?
Łukasz

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Lis 2005 11:07 - Edytowany przez: JacekK 
A wiaderko z miedzi ,cyny,masiadzu czy chinski bubel z tworzywa .
Znając doskonale sklad chemiczny wody z twego kranu ,znajc objetosc twego zbiornika , znajac roznice temperatur miedzy ,,wiaderkiem,, a zbiornikiem ,znjac rodzaje ryb jakie masz ,oraz metody filtracji i biorąc pod uwagę me wieloletnie doswiadczenie . Nie moge ci odpowiedzieć .
A tak na serio , woda winna byc o tej samej temperaturce , bo skoro podmieniasz cale wiaderko to musi ono stanowic min 10% zbiornika.
Pozdrawiam

Autor JGr
Anonimowy
#4 - Posted: 30 Lis 2005 13:25 
Z założenia "miejska" woda ciepła powinna mieć zbliżony skład do zimnej, już piszę dlaczego.
Wodę, którą czerpiemy z kranu dostarczają wodociągi, natomiast elektrociepłownia dostarcza wodę gorącą (lub parę wodną, dokładnie nie pamiętam), ale przecież NIE DO MIESZKAŃ, tylko do wezła ciepłowniczego w budynku, gdzie w wymienniku ogrzana zostaje część wody zimnej - stąd w kranie ciepła woda. Woda z elektrociepłowni nie miesza się z wodą z wodociągów.

Tak więc myślę, że PRZY DOBRYM STANIE TECHNICZNYM wymiennika ciepła i pozostałej części instalacji wodnej, ciepła woda nie różni się składem od zimnej, bo to upraszczając - ta sama woda, a w każdym razie - pochodzi z tego samego ujęcia i nikt nic do niej nie dodaje, ani z niej nie ujmuje.
Tak przynajmniej tłumaczyli mi to kiedyś fachmani ze spółdzielni mieszkaniowej.

Być może skład wody zmienia się poprzez samo jej podgrzanie (inne nasycenie gazami -> inna twardość, flora bakteryjna) na tych rzeczach dokładnie się nie znam, nie mniej myślę, że skład wody ciepłej i zimnej nie powiniem różnić się do tego stopnia, aby jedna z nich nadawała się do hodowli ryb, a druga nie.

Co do różnic pomiędzy temperaturą wody w zbiorniku, a tą do podmiany - ja staram się, żeby po podmianie woda w akwarium nie zmieniła temperatury o więcej niż 1-2 st.C. Między innymi dlatego staram się robić częstsze, a mniejsze podmiany.
Efekty nagłego oziębienia wody o ok. 5 st.C widziałem, na szczęście nie u siebie.

Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Lis 2005 16:50 
Fachmani jak to określiłeś ze spółdzielni Jarku to na wodzie się chyba zbytnio nie znają. Zresztą rzadko kiedy wogóle na czymś się znają. Potrafią jedynie pieniążki brać. Tak jak pisałem wcześniej mój ojciec pracuje w tym fachu od jakiś 30 lat. Nie wiem czy przez ten okres zdołał się dowiedzieć wszystkiego ale jedno jest pewne woda ciepła od zimnej nie różni się pod względem chemicznym. Elektrociepłownia dostarcza do wymiennikowni parę wodną o temperaturze 150 stopni celcjusza, która ogrzewa uzdatnioną wodę z ujęcia wody. Następnie taka woda rozprowadzana jest do bloków, w których to nie jest już nigdzie ogrzewana. W zależności od wielkości miasta ujęć wody jest kilka do kilkunastu itd. W niektórych miastach woda jest brana prosto z rzek a w moim akurat z oligoceńskich studni głębinowych.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Lis 2005 16:58 
Apropo węzła ciepłowniczego to chyba nikt by nie chciał pić takiej wody a już napewno trzymać w nich ryb. Węzeł taki rozprowadza wodę bowiem do grzejników.

Autor JacekK
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Lis 2005 17:35 
rambowski ..masz wode z studni oligocenskich , tzn z warst piaskow oligocenskich... kurde wwiercili by sie pare metrow pod nie i moglbys sprzedawac wode z karanu jako z Tanganiki . Taka ciekawostka . Pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Lis 2005 17:48 
Właśnie wiem ale mimo to moja woda jest super twarda i ma ph ponad 8. Być może dlatego nigdy nie miałem problemów z woda w moich zbiornikach. Tropheusy zawsze czuły się u mnie świetnie a ja nigdy niczym nie uzdatniałem jej dodatkowo. Przy podmianie cotygodniowej poprostu podłączam szlauf do kranu reguluję temperaturę i wlewam do zbiornika. Szkoda tylko że w moim mieście chyba tylko 2 osoby łącznie ze mną mają Tropheusy pomimo iż mieszka tutaj 60 tysięcy mieszkańców.
Łukasz

Autor artek
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Lis 2005 23:08 
Dziękuję wszystkim za rady. Ja mieszkam w domu jednorodzinnym i wodę podgrzewam sobie sam (kranówę), wodę mamy ze studni głębinowej ( miejską) ale jest b. czysta , tylko niestety ph jest niskie ok. 7 .Dlatego zadałem to pytanie bo chciałem wozić kranówę z Rybnika gdzie pracuję -ph jest tam wyższe ok. 7,6 ,przywoziłem wodę zimną i nie wiedziałem właśnie czy mogę do niej dolać wodę np. 40 st. do wiaderka oczywiście ( wiaderko mam do celów spożywczych )a podmieniam ok. 50-60 litrów w jednym akwa ( mam dwa 480 litrowe), głównie moje pytanie tyczyło czy skład chemiczny wody ciepłej jest inny od zimnej . Dziękuję jeszcze raz za rady .
Pozdrawiam. Artek.

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Pytanie odnośnie wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®