Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Jak długo żyją trofy?

Autor witeko
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Gru 2005 20:18 
Witam,

chciałbym dowiedzieć się jak długo żyją tropheusy? Czy zależy to od odmiany? I czy można po wielkości rozpoznać wiek? Albo inaczej w jakim wieku osiągają 5 czy 10 cm.

Witek

Autor zipke
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Gru 2005 23:00 
hmm nie wiem jak u pozostalych ale jak mialem mlode trofy to jakos 1-1,5 cm na miesiac prz pierwsze 10 misiecy pozniej to juz niehc ktos inny sie wypowie.
CO do dlugosci zycia to zyja dlugoo( chyba 10-15 lat) w porownaniu do np xenotilapi ktora zyje kolo 3 lat.

Autor duch
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Gru 2005 10:01 
Witam.Z tego co się orientuje,to u trofci skłaniałbym się do wieku około 10 lat,15 to już raczej przesada.Do Zipke.Skąd masz takie dane na temat xenotilapii??Nie pomyliłeś jej czasem z enantiopusem?Andrzej.

Autor Saint
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Gru 2005 11:23 
Witam
Nikt jeszcze nie prowadzil badan na ten temat wiek podany powyzej jest prawdopodobny u mnie muszlowce zyly piec lat po czym w ciagu 2 tygodni przeniosly sie do wiecznej Tanganiki
pozdrawiam Mirek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Gru 2005 12:03 
Witam!!!
Jeżeli chodzi o wiek trofeusów jak i pozostałych ryb hodowanych sztucznie w akwarium moim zdaniem, ma na ten proces starzenia się kilka czynników związanych ze środowiskiem panującym w akwarium. Dlatego trudno jest, według mnie, podać konkretny przedział wiekowy. Gdzieś spotkałem się z informacją że trofeus duboisi żył 15-16 lat (info. podał o ile dobrze pamiętam, ale nie jestem pewny H.J. Hermmann). Ale jednak wydaje mi sie że optymalnym wiekiem może być ok. 10 lat. U mnie trofeusy do 7 lat bez problemów podchodziły do tarła, ilość narybku była w normie i kolory były intensywne. Nie wiem co było dalej ponieważ ryby oddałem.
Jeżeli chodzi o xenotilapie to do końca nie jestem przekonany co do wieku życia - 3 lata. Faktem jest to że, zipke pisze ogólnie o xenach. Ale czy dotyczy to wszystkich gatunków xenotilapi? Podawane są informacje że tak krótko żyją np enantiopusy (xenotilapie?)melanogenys. Nie mogę tego potwierdzić ponieważ te ryby hoduję dopiero od ok. 6 miesięcy. Poczekamy zobaczymy. Istnieją podobne informacje dotyczące xenotilapii ochrygenys (których nie hoduję). W przypadku tych 2 gatunków warunki hodowli w akwarium i zachowania są podobne (ogólnie) do siebie. Czy ma to jakiś wpływ na wiek? Nie wiem.
Mogę jednak coś powiedzieć o xenach z grupy "sunflower" i "papilio" bo takie hoduję. W tym przypadku bazując na moich obserwacjach w akwarium nie do końca się z tym zgadzam, żeby one również mogłyby żyć tylko 3 lata. Ryby te na w moim przekonaniu żyją dłużej. Moje już mają ok. 3 lat i dopiero teraz zaczynają podchodzić do tarła (regularnir). Wcześniej u nich obserwujemy dobieranie się w pary (proces długotrwały), zajmowanie rewirów, pierwsze tarła(nie zawsze zakończone sukcesem), tarła już djrzałych ryb. U np. enentiopusa pewne etapy są pominięte. Wszystko dzieje się szybciej. Tempo wzrostu xen "s" i "p" ich jest dużo mniejsze niż np. enantiopusa.
Pozdrawiam Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Gru 2005 12:33 
Z wiekim zycia Xenotilapi i Enantipusów są rózne sprzeczne wypowiedzi , brak dokladnych obserwacji w warunkach naturalnych.
I same rodzaje sa bardzo sporne .Traw mala klutnia na temat ich zaszeregowania o raz wspolnego rodzaju /Asprotilapia-Xenotilapia,Enantiopus / Niektóre zaszeregowania systematyczne wrecz wskazują na połaczenie rodzaju Xenotilapi i Enantiopusa . inne znów mowia o kieniecznosci wydrebnienia z nich 3 nowych rodzajów w skład których wchodzilyby Xenotilapie i Enantiupusy . W swiecie akwarystyki sa zarówno potwierdzenia 3-4 letnosci jak i zaprzeczenia . najstarszy wiek jaki napotkalem w opisie to 5 lat .
prywatnym zdniem sądze że odpowiedz brzmi w sposobie pobierania pokarmu , a raczej specyficznym przyjmowaniu wygrzebanego pokarm z piachu jest jakby zcierany przez ,,zeby dalsze,, jasli z wiekiem maja one tendencje do zaniku to ryba w srodowisku naturalnym ma duze problemy ,w akwarium zawsze cos jej podpasuje .
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Gru 2005 15:35 
Zauważalna jest różnica w cyklu rozwojowym (tempo wzrostu i dojrzewanie) między gatunkami(?) enatiopus melanogenys a np. gatunkami (gatunkiem?) xenotilapi z grup "sunflower" lub "papilio" (cały czas podpieram sie tymi przykładami ponieważ te ryby hoduję). Ten pierwszy swoje pierwsze tarła rozpoczyna już w okresie ok. 6 m-cy życia (tak jest przynajmniej u mnie), xenotilapie zaś pierwsze tarła rozpoczynają po upływie ok.1,5 roku. Enantiopusy przystępują cały czas do tarła, zaraz po zakończeniu inkubacji, czego nie zaobserwujemy przy xenach. Różna jest również w płodności ryb. Myślę że te różnice między gatunkami są powiązane z długością życia ryb. Nawiązując do postu Jacka, enantiopus mel. żeruje wyłącznie na podłożu piaszczystym. Wymienione wcześniej xenotilapie (sunflower i papilio) mają bardziej urozmaiconą strefę żerowania. W akwarium obserwuję przebywanie tych gatunków xen i szukanie pokarmu w pobliżu skał i na skałach (podobnie jest w naturze), przeszukuja również intensywnie piasek. Widoczna jest również różnica w pobierwniu pokarmu z piasku między enantiopusem a xenami "s" i "p"(ułożenie pyska i pozycja względem podłoża).
Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Gru 2005 21:14 
Leszek i juz wiesz jakie musza byc spory o zaszeregowania ... a tak serio to jestem za wydrebnieniem z tych 2 rodzajow 3 rodzaju , bo miedzy samymi enatiopusami i xenami sa duze roznice wenatrzgatunkowe.
Ale zwroc uwage na jedno zarowno Xenotilapia jak i Enatiopus przed polknieciem ,,przeciera,, jakby pokarm.... a glowne spory trwaja o to ze wpier chciano polaczyc rodzaj X. z E. ..poczym je znow rozlaczono , teraz widnieja jako 2 rodzaje ale glosno sie mowi o tym by gatunki ktore nie maja specjalizacji pokarmowej /piach i bezkregowce/ zostaly wyodrebnione do 3 rodzaju..
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Gru 2005 21:23 
Wg mnie zachowania i xen i enantiopusów są tak różne, że trudno zgodzić się z łączeniem w jeden rodzaj.
Oglądajac, te ryby obok siebie i sunflower i ochrogenys, a także enantiopusy widać ogromne róznice i w zachowaniu i w pobieraniu jedzenia.

Ciekawa jestem dalszych Waszych uwag. Takie rozmowy są bardzo pouczajace dla mnie. Obecnie najbardziej intryguje mnie wiek do jakiego dożywają enantiopusy i ochrogenys.
X. ochrogenys bardzo wolno rośnie, nie ma wg mnie możliwości by w rok dojrzały płciowo. Enantiopus rośnie szybko i szybko podchodzi do tarła to prawda.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Gru 2005 21:31 
Pani Marto .. poczeakmy zobaczymy co wymysla jak siegne wstecz to juz takie cuda nam gotowano z zaszereowaniami ze cho cho .... .
Ale ja jestem zwolennikiem wlasnie wyodrebnienia z tych 2 rodzajow 3 .
I jest jeszcze jedna sprawa na dzien dzisiejszy rodaj x. i e. jest naprawde slabo opisany .Wiekszosc dostepnych opisow bazuje na obserwacjach takich ludzi jak my , brak opisow ktore by potwierdzaly wersje polaczenia lub rozszeregowania ./wiemy wiecej o sakmienialosciac /.
Ps.
Pani Marto prosze o zamieszczenie artykuliku rodzaj,gatunek-nazwy handlowe.
Pozdrawiam

Autor witeko
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Gru 2005 22:23 
Nie chcę przeszkadzać ale z pewnością wielu z Was może mi pomóc i dać odpowiedź na moje pytanko? Będę wdzięczny.

witek

Autor zipke
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Gru 2005 23:21 - Edytowany przez: zipke 
odpowiedz jest an poczatku tematu,
czy ktos z was mial stycznosc z xenotilapia red priness??

Autor JGr
Anonimowy
#13 - Posted: 4 Gru 2005 23:26 
Ależ Witku, daleko idące dygresje to bardzo urokliwa cecha tego forum ;-)

Nie mogę tego poprzeć własnym doświadczeniem, ani jak na złość - znaleść materiałów, w których to czytałem (coś mi się wydaje, że wspominał o tym P.Schupke, nie jestem pewien), ale pamiętam, że spotkałem się z ralacjami, mówiącymi o trofeusach dożywających w akwariach ok.15 lat.

Co do rozmiarów osiąganych z wiekiem - tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale 5 cm to zazwyczaj rozmiar trofeusa półrocznego.
10-12 cm to czasem maksymalny rozmiar jaki te ryby osiągają (w zależności od odmiany, cech osobniczych, warunków w akwarium). Osiągniecie takich rozmiarów może zająć 2 lata, a nawet osobniki rosnące sporo powyżej 12 cm do osiągnięcia 10 cm potrzebują zwykle więcej niż 1,5 roku.
Ale to tak naprawdę bardzo "z grubsza", na tempo wzrostu ma wpływ mnóstwo czynników, sam na pewno wielu z nich nie znam.

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Gru 2005 23:51 
Oj chyba witeko sie lekko zdenerwował. Reakcja zrozumiała i ludzka . ok ja uciekam z tego tematu. To co mialem do powiedzenia i wiedziałem o wieku ryb napisałem .
Chyba trzeba założyć nowy temat o xenotilapiach, które mnie nieźle kręcą i inne piaskowe pielęgnice. Jeszcze nie wiem jak sie zakłada nowy temat, ale coś pokombinuje i tam się spotkamy (dla zinteresowanych).
Pozdrawiam Leszek

Autor witeko
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Gru 2005 08:45 
Dziękuję, dziękuję!
Ale bardzo proszę, nie obrażajcie się! Ja w najmniejszym stopniu nie zdenerwowałem sie. Przepraszam jeśli zostało to tak odebrane. A już na pewno nie było moją intencją wyganiać kogokolwiek z tego tematu. Rufus już chciałem Cię powstrzymać od zakładania nowego tematu ale widzę, że jest już za późno.
Tak więc gdy już wyjaśniliśmy sobie co i jak - jeszcze raz dziękuję za pomoc. Ja po prostu nie mam doświadczenia w hodowli trofów. Moje miały ok roku.

pozdrawiam
witek

PS. Podoba mi się to forum

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Gru 2005 10:22 
Ok!
Ja tak szybko zmieniłem temat bo xeny to dla mnie nowe "odkrycie" ,w których sie chyba zakochałem. A powoli zaczął sie rozwijać temat nieco inny od pierwotnego, który był założony. To świadczy również o tym jak wiele można mówić o akwarystyce, ile jeszcze nie wiemy i jak to wszystko jest ze soba powiązane. Nowy temat który założyłem ułatwi (mam nadzieję) późniejsze ew. szukanie informacji dla zainteresowanych xenami (i dla porządku ).
Ja osobiscie nie obraziłem się ( o czym świadczyły i zorientowałem sie że, to chyba juz nie ten temat po Twojej wskazówce. Sam nie wiem jak mi sie udało tak szybko założyć nowy temat.
A dlaczego napisałeś że Twoje trofy "miały", to co juz ich nie ma?
Co do wielkości ryby i jej wieku to jest tak jak napisał Jarek. Nie ma konkretnej odpowiedzi.
Super zakończyłeś swój otatni post,pisząc o forum i to jest podsumowanie z którym ja również się zgadzam .
Pozdrawiam Leszek

Autor witeko
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Gru 2005 12:41 
No to wszystko jasne!

W jednym z wątków opisałem przykry przypadek, który mnie spotkał. A teraz przymierzam się do nowej obsady.

witek

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Gru 2005 13:07 
A tak kojarze, przykra sprawa . Ale najważniejsze że się nie poddałeś i tak trzymać. Powodzenia z nowa obsadą.
Leszek

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Jak długo żyją trofy? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®