Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Dinozaury jeziora Tanganika

Autor JacekK
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Gru 2005 01:30 
Kto z nas nie słyszał o żywej skamieniałości oceanów rybie zwanej
Latimeria /Latimeria chalumnae/. Rodzaju uważanego za dawno wymarłego na ziemi, a na nowo odkrytego w roku 1938.
Zastanawialiście się kiedyś czy tak bardzo fascynujące nas jezioro Tanganika
ma swą Latimerie ???
Odpowiedz brzmi …….


Cofnijmy się około 380 milionów lat wstecz. Trwa era ziemi zwana Paleozoikiem,
Paleozoikiem dokładniej jej okres zwany Dewonem.
Teren Polski jeszcze się nie wynurzył spod oceanów...........
...własnie skonczyłem fajny artykulik ..czy to moze byc ciekawe ????

Autor JGr
Anonimowy
#2 - Posted: 4 Gru 2005 12:51 
Dewon to pierwsze ryby dwudyszne. Czyżbyś miał Jacku na myśli któregoś Protopterusa?

Czekam na artykuł, zapowiada się ciekawie.

Jarek

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Gru 2005 12:57 
Artykulik prześlę w poniedzialek do Pana Roberta .
Jarek miedzy innymi .
Serdecznie pozdrawiam.

Autor klop
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Gru 2005 13:29 
Chyba wszystko co traktuje o jeziorze może być ciekawe. ...no może przynajmniej dla mnie. Super pomysł. Zapowiada się bardzo ciekawie, no i tak odmiennie od całej reszty w stylu "... T. duboisi to gatunek endemiczny. Zamieszkuje..." Tego się już chyba wszyscy naczytaliśmy do oporu.Gdzie i kiedy możemy się spodziewać wspomnianego artykułu?
Pozdrawiam.
Marcin.

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Gru 2005 15:49 
Pytanie dotyczące postu od Marcina (klop). Czy mógłbyś nieco rozwinąć swoją wypowiedź , cytat :" Tego się już chyba wszyscy naczytaliśmy do oporu", rozumiem że masz na myśli artykuły dotyczące opisów ryb hodowanych w akwariach. Widzisz, tak się składa że czasami coś napiszę dotyczące jakiegoś gatunku ryby (chociaż nie tylko). Teraz po przeczytaniu Twojego postu zastanawiam się czy takie moje pisanie ma sens, może jest to już nudne dla niektórych, to po co się katować (cytat: "...no i tak odmiennie od całej reszty w stylu ... T. duboisi to gatunek endemiczny. Zamieszkuje...". Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.
Ja również czekam na ciekawe artykuły, a myślę że taki właśnie będzie Jacka. Lubię takie nowinki i ciekawostki.
Bardzo ciekawą pozycja na rynku czasopism akwarystycznych jest (było?) AQUA Forum (Akwa Forum), tam naprawdeę są bardzo interesujące opisy wypraw, gatunków ryb itp. Polecam!
Leszek

Autor duch
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Gru 2005 19:05 
Witam wszystkich.A moze by tak kolega Klop napisał coś ciekawego!Chętnie poczytałbym.Myslę,że chyba nie tylko ja?Andrzej.

Autor klop
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Gru 2005 19:21 
Nic z tych rzeczy. Nie miałem na myśli tego że dość jest artykułów traktujących o rybach(jakie by niebyły). Wręcz przeciwnie bardzo miło jest przeczytać coś odnośnie ryb które się kocha i pświęca się tyle uwagi. Leszku miałem tylko na myśli to że tak naprawdę to gdzie nie zajżymy to witają nas właśnie tego typu opisy, a oderwanie się od takiego "dokumentalizmu" jest czasem bardzo przyjemne. Ja też bardzo lubiłem "aquaforum" a trochę dawniej "Aqua magazyn". Szczególnie pierwsze numery(aquaforum) w których to Lee Newman opisał grupę juruparoidów które od lat są moją wielką pasją. To były pierwsze szersze artykuły na temat tych ryb w naszym kraju(w języku ojczystym). Oby artykułów na temat jeziora było jak najwięcej, niezależnie czy mówiły będą o rybach dzisiaj czy o historiach rodem z Jurassic Park. Więc katuj się Leszku dalej bo to co robisz naprawdę ma sens.
Pozdrawiam.
Marcin.

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Gru 2005 23:44 
Jestem jak najbardziej za odrywaniem sie czasami od "dokumentalizmu" ryb, inne wiadomości dotyczące naszych ryb i środowiska mnie równie wciągają co rzetelne opisy nowych gatunków ryb, a może nawet i bardziej . Nie cierpię opisów encyklopedycznych ryb i przedstawianie danego gatunku przez autorów którzy go nie hodowali. Opis taki jest dla mnie jakiś bez życia, pozytywnych wrażeń.
Inne tematy artykułów opisujące Tanganikę są jak najbardziej wskazane i porządane. Tu ukłon w stronę Jacka! Jest to na pewno interesująca lekura.
Poruszając jeszcze temat czasopism akwarystycznych. Szkoda że powoli one giną gdzieś na rynku wydawniczym. Czyżby polski akwarysta opierał swoją wiedzę jedynie na internecie, gdzie jest sporo też głupot i nie miał potrzeby zakupu raz w miesiącu (kwartale) takiej gazety. A może nie potrzebuje aż takiej wiedzy akwarystycznej (jedno stado ryb i wystarczy). Sam nie wiem co o tym myśleć. Gdzie sie podziały takie czasopisma jak: "Akwarium", "Aqua Terr", "Aqua Magazyn", "Cichlid News" ? Szok!
Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Gru 2005 11:32 
.... czasopisma/akwarystyczne/ swe glowne dochody czerpia z reklam w nich zawartych ,/naklady sa zbyt male by mogly stanowic duzy procent dochodu/.
Biorąc do reki jakiekolwiek czasopismo akwarystyczne zachodnie , ilosc stron w nim zawartych reklam jest prawie rowny ilosci 30-50 % calego czasopisma.
Wydawnictwa mowia o tak zwanej malej zyskowosci . W Polsce brak wyspecjalizowanych firm akwarystycznych ktorych dochody by im pozwalaly na ogolnoplskie reklamy .
A brak tych dochodow u tych firm to male zakupy robione przez nas /akwarystow/. I kolo sie zamyka .
Cichlid news , zbadal rynek oplacalnosc nakladowa i ... lipka .
Czasopisma te znow zistnieja jak sytuacja ekonomiczna firm akwarystycznych bedzie znacznie lepsza .
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Gru 2005 20:50 

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Dinozaury jeziora Tanganika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®