Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

radosc i pytanie

Autor krzys75
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Gru 2005 09:44 
Bardzo sie wczoraj zdziwililem ze moje chipimbi przystapily do tarla i jedna z samic juz nosi. Nie byloby to niczym niezwyklym ale obawiam sie o jej kondycje. Samica jest bardzo mloda u mnie 3 miesiace i mniej wiecej tyle samo byla u kolegi (pzdr. Timus) Nie wiem byc moze nie donosi ale gdyby tak sie stalo to moje obawy budzi fakt czy nie wplynie tak wczesna inkubacja negatywnie na jej wzrost-pozostawie to matce naturze ale jak to wynika z Waszego doswiadczenia? Czy 6-cio miesieczne ryby nie placa wysokiej ceny za "ciaze" w tym okresie? pozdr Krzysztof

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Gru 2005 12:09 
Witam,
Calkiem podobnie miala sie sprawa z moimi Bembami. W podobnym wieku zaczely podchodzic do tarla, ale bez efektu. Dopiero niedawno zauwazylem w akwarium pierwsze maluchy (8 szt.). Teraz ryby maja juz rok (u mnie) i rosna pieknie, wiec chyba wczesne tarla nie wplywaja (IMHO) na ich kondycje; sa to jednak ryby od kilku pokolen hodowane w akwarium (F3 lub F4), a jak sie zachowuje odlow....??
Fazi64

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Gru 2005 15:30 
W czasie ,,noszenia,, w organizmie ryby uaktywniaja sie procesy jakby ,,samotrawienia,, .Odkryto cala game enzymow odpowiadajacych za to i sa to te same enzymy ktore ryby stosuja przy dlugich czasach nie brania pokarmu. jesli ryba jest w dobrej kondycji i ma odpowiednie warunki to przerwa zywieniowa moze trwac naprawde dlugo bez uszczerbku dla jej zdrowia . czesto pierwsze tarla koncza sie na 5-7 dniu noszenia , przy braku zaplodnienia ziaren nastepuje samoczynne wydalenie ich lub zjedzenie.
Zmartwienia nie ma jest radosc z faktu pierwszego noszenia .
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Gru 2005 07:39 
No to bardzo sie ciesze!
Fajnie poczytac ze ktos jest zadowolony. Powiedz tylko Krzysiek jak duże sa w tej chwili te chipimby?
Ciekaw jestem jak u Ciebie rosną.
Marcin
Ps. Tłumaczysz coś ciekawego?

Autor krzys75
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Gru 2005 21:01 - Edytowany przez: krzys75 
Czesc one maja od 6 do 7 cm, a czekm caly czas tzn juz od polowy wakacji na Geheimnisse der Tagganjikasee - chyba sciagne ja innymi drogami niz przez rio - chociaz do tej pory byli szybcy. Tak wiec aktaualnie straszna bieda z ksiazkami

Autor ula
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Gru 2005 21:24 
witajcie
Mam podobną sytuacje. Moje "ndole" maja około 8 miesięcy i około 7 cm długości. S tego co zdołałam zobaczyć to juz drugi raz podeszły do tarła. To pierwsze "skończyło sie" po 3 dniach noszenia. A teraz systuacja lekko mnie zadziwia samiczka nosi już 11 dzień. Nauczyła sie nawet jeść małe kawałeczki pokarmu (bo przez pierwszych 5 dni to prawie nic)i całekiem nieżle sobie radzi. Pływa z zacisnietym pyszczkiem który coraz bardziej sie powiększa ;-)) Czy to możliwe że uda sie jej donosić ;-)
W każym razie to fajne przeżycie obserwować to poraz pierwszy, hehe później pewno sie przyzwyczaję

Autor ula
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Gru 2005 21:24 
Acha pozdrawiam oczywiście wszystkich
Ula

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Gru 2005 23:02 
Witam!!!
Ulo! To co opisujesz w swoim poście dotyczącym noszenia ikry przez swoje "ndole" jest jak najbardziej w porządku. Zapłodniona ikra u trofeusa rozwija sie mówiąc krótko do ok. 9 dnia po tarle. Ok.9- 10 dnia następuje wylęg larw i zrzucenie osłonek jajek (takie małe przezroczyste błonki, czasami je widać). W okresie ok 12- 14 dni samica zaczyna pobierać już pierwszy drobny pokarm, wychwytując go delikatnie z toni wodnej. Jest to pokarm dla niej i maluchów. Ciekawa sprawa maluchy mimo że w tym okresie mają jeszcze woreczki żółtkowe juz pobieraja inny pokarm stały. Myślę że wszystko jest ok! i ta samica donosi swoje pierwsze (chyba) maluchy. Później zaobserwujesz powiekszający sie worek gardłowy, problemy z domykaniem pyska, problemy z pływaniem samicy w sensie oczywiście pozytywnym (maluchy dają jej w kość ). Czasami zdarza sie zaobserwować charakterystyczny "spławik", głowa do góry lub w dół. Spowolnione ruchy w pływaniu. Ja wtedy odławiam samicę do innego akwarium, żeby wypuściła małe.
Oczywiście trzeba wziąść pewnąpoprawkę że mogą być pewne odstępstwa w zachowaniu poszczególnych ryb (samic).
Życzę powodzenia w hodowli!!
Leszek

Autor krzys75
Użytkownik
#9 - Posted: 13 Gru 2005 21:26 
no i do inkubujacej chipimbi dolaczyla "maswa"

Autor ula
Użytkownik
#10 - Posted: 13 Gru 2005 23:27 
hehe wyobraź sobie ze do mojej "ndole'też dzis dołączyła maswa Też mam dwie matki w akwarium

Autor krzys75
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Gru 2005 21:56 
no to jaby sie umowily - u mnie samiczki nosza dopiero od kilku dni ale jedza siebie malutkie kawalki pokarmow

Autor admin
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Gru 2005 06:33 
To właśnie jest najprzyjemniejszy moment dla akwarysty. Nic dodać nic ująć.

Marta

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / radosc i pytanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®