Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

czarne plamy u pyszczaków

Autor rufus1
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Gru 2005 20:52 
witam!
Od pewnego czasu zainteresowało mnie zjawisko pojawiania sie czarnych plam u ryb, dokładniej mówiąc u pyszczaków. Pierwszy raz z tym zjawiskiem spotkałem sie kilka lat temu u gatunków z jeziora Malawi (np. M.estherae "red zebra"[img]http://tropheus.com.pl/components/minibb/img/smilies/wink.gif[/img], a dokładniej mówiąc u niektórych pyszczaków z grupy Mbuna. Gatunki z grupy Utaka (mięsożerne) takich plamek nie posiadały. Nie mam tu na myśli równiez odmian "plamistych" zwanych potocznie "kaliko" oraz przebarwień na skórze po gojeniu sie ran. U gatunków pochodzących z Tanganiki zaobserwowałem takie plamki na ciele u Tr. balck Ikola, Tr. moorii Kasanga. Plamki pojawiaja sie u ryb w róznych miejscach, pojedynczo lub tworząc plamę. Pojawiaja sie u ryb ktore wcześniej nie miały takich plamek. Z czasem intensywność tych znamion blednie, czasami znika , a niektórych osobników zostaje taka sama.
Czy ktoś z Was spotkał sie z takim zjawiskiem i ma jakąś wiedzę na ten temat. Ja mam pewne przypuszczenia, ale to jest więcej domysłów i dziwnych skojarzeń, niż coś konkretnego, pewnego.
Pozdrawiam Leszek

Autor morszcz
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Gru 2005 21:13 
Jak twierdzi Ad Konings to wpływ spiruliny - Pielęgnice moja pasja str.36.
Pozdrawiam.Grzegorz

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Gru 2005 21:54 
Leszek walczylem kiedys z tym /nie wiem co Konings tam napisal/ ale ja wydedukowalem że to brak ....biotyny , ona odpowiada za produkcje sluzu i miejsca te sa atakowane przez bakterie . Co widzimy jako ala plamki.Miesozerce zjadaja biotyne wraz z wątrobą, mózgiem, nerkami ofiary a tam ona wystepuje .W naturalnych warunkach roslinozercy zjadaja ja wraz z formami bezkregowcow ,bakteri bedacych wraz z glonami.
Uzupelnienie biotyny przynosi skutki w ciagu 14 dni widoczne i plamki znikaja .
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Gru 2005 22:13 
Ach nie bylbym soba jakbym nie napisal ...kolejny dowod na to ze Tropheus nie samym ,,glonem,, zyje -)
Pozdrawiam

Autor danlack
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Gru 2005 22:39 
JackuK w jaki sposob uzupelniasz biotyne w diecie Tropheusow ?

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Gru 2005 22:44 - Edytowany przez: JacekK 
Nie mam tyropheusow .../juz/ a najlepiej jest uzupelniac /dla Tropheusow/ja w naturalnym podawaniu zielonego groszku i szpinaku /tam wystepuje/ale nie kupnego ... do babci , albo z doniczki. Lub dodatki witaminizowane patrz wiatamina H-B7.
Pozdrawaim

Autor admin
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Gru 2005 06:37 
Czy to wynik braku biotyny, nie wiem.

Ryby, które sprowadzamy, bardzo często mają czarne plamy na ciele. Po jakimś czasie to znika. Nie zawsze do końca, ale w wiekszości wypadków tak.

Kiedyś dostałam jednego osobnika T. Chaitika, który wyglądał jakby przedzierał się przez skały i miał cały tułów otraty i czarny. Po kilku miesiącach prawie całkowicie to zniknęło.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Gru 2005 10:01 
jesli w diecie nie brak tego skladnika , regeneracja sluzu jest zachowana w naturalnym tepie .Zjawisko wystepuje u wszystkich ryb i prawie jest cykliczne . Aby pojawily sie te plamy w wodzie musi byc kilka rodzajow bakterii ktore zadomowiaja sie w miejscach gdzie sluz zostal otarty,zdarty lub jest jego oslabienie w produkcji. Bakterie te maja krotka zywotnosc , ale zadamawiaja sie na nowo w szybkim czasie . /efet pojawiania sie i znikania,oraz slabniecia plam/.
W warunkach naturalnych Tropheusy dostarczaja sobie biotyne przez 2 rodzaje bakterii wystepujacych wraz z glonami /zawsze/. Po dostaniu sie do ukladu pokarmowego zmieniaja sie jakby w biotyne. Aby zjawisko mialo miejsce musza sie znajdowac wlasnie bakterie w zbiorniku , ubytki sluzowe u ryb sa codzienne , optarcia ,agresja,kontakt z siatka.
Brak lub zbyt mala ilosc biotyny konczy sie mala iloscia wydzielania sluzu i spadkiem odpornosci samej powloki sluzowej na bakteriozy lub plesniawki.
Pozdrawiam
zootechnika- ichtiologia-wyd.II.

Autor admin
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Gru 2005 11:14 
A jak w takim razie z wchłanianiem biotyny (witamina H)ze sztucznych pokarmów. Biotyna jest w składzie spiruliny O.S.I

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Gru 2005 13:27 - Edytowany przez: JacekK 
Pani Marto tylko mowie i udowadniam swe racje , ale to nie znaczy ze sie nie myle . Pytanie brzmi czy jest jej tyle ile trzeba ??? Piszac to przytaczam tylko swe wlasne doswiadczenia z tym problemem .Co nie znaczy ze moga byc inne przyczyny i inne metody zwalczania . Zapotrzebowanie ryb na biotyne jest duze i ciagle . A odnosnie OSI to jest tam ta witamina, choc duzo spirulinek jej nie posiada . Czy jest w takiej formie by mogla zostac wpleni przyswajana przez organizm ..tego nie wiem.Jesli ktos ma inne wytlumaczenie tego zjawiska poslucham z checią.
Serdecznie pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Gru 2005 14:19 
Ja nie mówie, że to nie wina biotyny. Tylko podaje wiadomość,ze u nas ten problem nie jest duży w momencie gdy karmimy OSI.

Nie wiem też jak wyglada przyswajalność tej witaminy ze sztucznym pokarmem, ale wiem że w innych "spirulinach" nie jest podawana w skąłdzie.

Mnie też intryguje od lat ten problem. Jedne plamki zanikaja szynko i...nie ma problemu. Inne są jakby stałe. Moze te spowodowane infekcja bakteryjną szybciej udaje sie wyleczyć, a inne moga mieć zupełnie inne podłoże np. wirusowe.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Gru 2005 16:59 
Ja kiedys spotkałem sie z opinia że owe plamki występuja także wtedy gdy parametry wody są liche.Ale czy zła woda ma także wpływ na wydzielanie śluzu przez rybe? Myśle ze poniekąd moze mieć.
Marcin

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Gru 2005 22:43 
Witam!!!
Czy pojawianie sie czarnych plamek u ryb jest skutkiem braku biotyny, czy jest jednym z głównych przyczyn tego zjawiska? Może i po części tak jest. Ale nie do końca jestem przekonany. Uważam że problem jest bardziej złożony i ma na to wiele innych czynników wpływ. Moje trofeusy dostają naprawdę urozmaicony pokarm, tj.: spirulina, pokarm Hikari, szpinak, spirilina OSI, w lecie sparzony mlecz, preparaty witaminowe w pokarmie (tabletki) i w płynie, do tego mrożonki cyklop i rozwielitka. Ostatnio próbuję podawać moinę + naturalne glony (w akwarium). Ryby są w bardzo dobrej kondycji. Regenaracja naskórka po walkach, płetw trwa max.2-3 dni ( w zależności od stopnia uszkodzenia).
Biotyna jest również odpowiedzialna za wzrost ryb i apetyt (a może przede wszystkim?), a z tym problemu nie ma i nie zobserwowałem większych odchyleń.
Interesujący jest, jak pisal timus- Marcin, wpływ czynników zewnętrznych (np.woda) i reakcja organizmu ryby na te czynniki, w kosekwencji pojawienie sie plamek (które czasem nie znikają). Również spotkałem się z takim poglądem, ale nie bylo to podawane za pewną informację, raczej przypuszczenia.
Nieco zmieniając temat. Pojawił sie nowy artykul Jacka o nazewnictwie taksonomicznym, dodatkach nazewniczych gdzie w krótki sposób, ale dość jasno Jacek pokazał jak powstają nazwy ryb. Ciekawa sprawa. Myślę że uzupełnieiniem do tego opisu może być zapoznanie sie z książką " Polskie nazewnictwo popularne krągłoustnych i ryb", autorów E. Grabda i T. Heese, 1991 r.
Pozdrawiam Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#14 - Posted: 13 Gru 2005 10:07 
Kurde nie mam tego wydania ..leca do biblioteki .Leszek a kto jest wydawcą ? /lepiej bedzie znalezc..tylko 91 r. od tamtych lat duze zmiany w zaszeregowaniach /.A odnosnie pokarmow to jest juz na naszym rynku rewalacyjny pokarm dla wszystkich....Tropikala nowa wersja lifilizowanego Artemi soliny , zbrylowana , dla akwarystow nie majacych siatek lub dostepu do mrozonek polecam .Zbrylowana konsystencja daje mozliwosc karmienia tym pokarmem zarowno narybku jak i doroslych . I lifilizacja z brylowaniem ma ta zalete ze pokarmy te sa idealne do uzupelniania /nasaczania/ witaminami.
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 13 Gru 2005 10:30 
Pani Marto u jakich odmian najczęściej te czarne plamki występują i u jakich osobników? U moich ryb (mam na myśli tylko trofeusy, bo to zjawisko występowało u tego gatunku)obserwowałem na odmianach "jaśniejszych", czyli ikola, kasanga. Plamki pojawiały sie u osobników zdominowanych, ale nie atakowanych agresywnie (stres). Stosunkowo niewiele osobników posiadało takie znamiona na ciele. Część ryb po jakimś czasie straciła te plamki, ale na kilku osobnikach pozostały. Nie jest to na pewno zaraźliwe. Pytanie czy to jest choroba (jak leczyć ?) czy tylko jakieś zaburzenia w organiźmie ryby spowodowane wieloma różnymi niekorzystnymi czynnikami stosunkowo nie szkodliwymi dla ryb, a może niekorzystny wpływ stosowania wcześniej jakiś lekarstw. Sam juz nie wiem. Czarnych plamek nie oserwowałem u takich odmian hodowanych w moich akwariach jak: Bulu Point, Bemba, Chipimbi, Chimba, Kalambo, Katoto, Golden Chisanse (Nundo Head), tr. brichardi. Coś jeszcze miałem napisać, ale mi uciekło i zapomniałem.
Pozdrawiam Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 13 Gru 2005 10:35 
Jacku nie pamiętam kto to wydał, a teraz nie mogę sprawdzić tego sprawdzić. Na pewno było to wydanie z Koszalina.
Leszek

Autor admin
Użytkownik
#17 - Posted: 13 Gru 2005 10:53 
Panie Leszku

U mnie te plamki były u Kasangi, Kalambo, Chaitika i Lufubu. Raczej u sztuk duzych (samice) lub znaczniej mniejszych (głownie samczyki). Nie widziałam tego u innych odmian (zwłaszcza czarnych, paza Ikolą.

Marta

Autor admin
Użytkownik
#18 - Posted: 14 Gru 2005 06:21 
Przeklejam post Jarka:


Prawdę mówiąc pływa u mnie jeden trofeus z takimi czarnymi plamkami, ale dopiero teraz skojarzyłem, że to może mieć związek z tym tematem. Do tej pory nie uważałem tego za wadę, chorobę, czy wynik jakiś niedoborów, sądziłem że taka po prostu jego uroda, coś się namieszało w genotypie i tyle. Ta ryba do odłów i plamki ma "od zawsze", ani się nie powiększają, ani nie maleją, nie widzę, żeby działo się z nią coś złego, to jeden z bardziej dziarskich osobników, choć najmniejszy.

Jarek

Autor tasma
Użytkownik
#19 - Posted: 14 Gru 2005 08:58 
Wy tu rozmawiacie o tropheusach. A ja zauwazam tego typu objawy u calvusow i compressicepsow. Na pysku, koncu pletw piersiowych oraz pletwie ogonowej pojawiaja sie czarna bruzdki srednicy okolo 1 mm.
Czy moze miec to jakis zwiazek? Moje ryby nie dostaja nic srilunipodobnego. Glownie zywy pokarm (artemia, rozwielitka, wodzien, ochotka). Czasami jakies mrozonki. Moze zaczne podawac OSI.
Ryby oczywiscie sa w dobrej kondycji. Wygladaja tylko jak mlodzieniec z tradzikiem.
Przemek

Autor JacekK
Użytkownik
#20 - Posted: 14 Gru 2005 09:39 
Przemek
nie chce cie martwic ale to co widzisz u siebie to chyba nie to samo o czym rozmawiamy , podaj cos profilaktycznego do wody i zwieksz natlenienie jej .Po samym opisie nie moga stwierdzic co ci sie tam przypalentalo.
Pozdrawiam.

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Gru 2005 10:57 
Witam!!!
Przemku takie objawy jakie opiszujesz są inne od tych o których tu rozmawiamy (przynajmniej ja tak myślę i podobnie napisał Jacek). Plamki które opisałem zakładając ten temat są większe i nie są bruzdkami. Ale nie ulega wąpliwości że to co zaobserwowałeś u swoich ryb jest równie interesujące. Może więcej coś napiszesz o tych czarnych bruzdkach.
Pozdrawiam Leszek

Autor admin
Użytkownik
#22 - Posted: 14 Gru 2005 11:10 
Najlepiej jakbyś Przemku zrobił zdjęcia, a masz możliwość zrobienia dużego powiększenia, to może nam coś wyjaśni.

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#23 - Posted: 14 Gru 2005 13:01 
Nie jest to kwestia natlenienia wody, ani tez parametrow. Poza tym calvus, ktorego mialem jeszcze w poprzednim baniaku ma to praktycznie od poczatku.
Na tym zdjeciu:
http://tropheus.com.pl/galeria/displayimage.php?album=search&cat=0 &pos=95
widac to na pysku compressicepsa, a lepsze zdjecie wysle z domu.
Przemek

Autor tasma
Użytkownik
#24 - Posted: 14 Gru 2005 18:13 - Edytowany przez: tasma 
W zalaczeniu obiecane zdjecia. Chce sprostowac jedno male niedomowienie. Uzyte przeze mnie slowo bruzdy jest nieodpowienie. Raczej sa to plamy.
Acha i zeby nie bylo watpliwosci one sie pojawiaja i znikaja.
http://www.mkokno.com.pl/ryby/compr_sam_plamki.jpg
http://www.mkokno.com.pl/ryby/com_samica_plamy.jpg
Przemek

Autor JacekK
Użytkownik
#25 - Posted: 16 Gru 2005 09:44 
Przemek pchnij mi te fotki na erabiznes@xl.wp.pl ..z dopiskiem co to ??? zoabaczymy co to ...po tych linkach malo widac , fotki wyslij w duzej rozdzielczosci.
Pozdrawiam

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / czarne plamy u pyszczaków Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®