Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Odnośnie Konkursu FOTO

Autor krasa
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Gru 2005 19:45 
Mam tylko 1 pytanko czy to konkurs dla wielbicieli tanganiki, którzy są posiadaczami aparatów i zapragneli uwiecznić swoje ryby na fotkach. Czy też dla fotografów profesjonalistów bo nie wiem czy samemu robić fotki czy wynająć eksperta ???
Bo po przeczytaniu oceny zdjęć z poprzedniej edycji konkursu odniosłem wrażenie, że jest to konkurs dla fotografów profesjonalistów i ja biedny amator z mierną cyfrówą nie mam co robić zdjęć na konkurs.
Podkreślam, że to nie tylko moja opinia ale też kilku kolegów, z którymi wymieniłem poglądy po ostatnim konkursie.
Pozdrawiam Krasa

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Gru 2005 20:16 
A kto wygrał główne nagrody w ostatnim konkursie, profesjonaliści, czy może amatorzy?

Mysle że Heniu Grabiński - zwycięzca konkursu - ucieszył by sie gdyby został określony jako profesjonalista, a nie amator.
Heniu - Twoje zdjęcie jest profesjonalne mimo, ze jesteś amatorem

Marta

Autor admin
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Gru 2005 20:47 
A tak apropos, to wypowiedzi Jury chyba świadcza o ich profesjonalnym i pełnym oddania werdykcie.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Gru 2005 21:03 
Przeciez tak naprawde nie chodzi o konkursy, nagrody i cala ta otoczke, ale o przyjemnosc robienia zdjec Jezeli lubisz spedzac czas przed akwarium z aparatem w rekach, to rob to jak najczesciej!!! A jezeli uda Ci sie wybrac sposrod tych zdjec jakas "perelke", super fotke to... tym lepiej dla Ciebie i dla konkursu
Pozdrawiam
Fotograf amator zakochany w rybciach wszelkiej masci
Magda

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Gru 2005 16:04 
Witam!!!
Widzę że został poruszony temat konkursu fotograficznego. Dość ciekawa sprawa.
Ja często zastanawiałem się jak będą (są) oceniane zdjęcia i na co zwrócić uwagę (biorąc udział w różnych konkursach czasami fotograficznych lub typowo plastycznych- tych było więcej.). Zawsze kierowałem się wybierając zdjęcia (prace plastyczną) na konkurs z jakąś ekspresją zdjęcia, uchwyceniem w danej chwili czegoś niezwykłego, nie przeciętnego, ale te cechy określałem według moich gustów i uznania, jury nie musi się z tym zgodzić i szanuję to. Ale jednak ktoś to musi oceniać. Zrozumiałą sytuacją jest w przypadku takich konkursów powoływanie odpowiedniego jury (i trzeba mieć do nich zaufanie jeżeli chodzi o ocenę). Na pewno inaczej spojrzy na taką fotkę akwarysta (nie fotograf), a inaczej akwarysta – fotograf. Nigdy nie dyskutowałem o wynikach konkursu, chociaż mogłem mieć nieco odmienne zdanie. Wyniki niezależnych sędziów należy szanować i kropka (to do wszystkich buntowników .
Tylko moim zdaniem jest inny problem. Chyba o tym napisał krasa po części (tak mi się przynajmniej wydaje). Co w takich zdjęciach jest oceniane? Czy patrzymy na zdjęcia od strony technicznej (jakość wykonania) , czy raczej od strony zainteresowania obiektem, sytuacji przy pomocy fotografii. Nie każdy z nas ma dostęp lub jest szczęśliwym posiadaczem w miarę dobrego sprzętu fotograficznego. Uważam że dobry sprzęt, umiejętność wykorzystania jego możliwości i wiedza potrzeba do robienia zdjęć to podstawa (nie koniecznie profesjonalna), ale przy jakich konkursach?. Takie parametry jak ostrość (głębia ostrości), naświetlenie (czas), odpowiednie oświetlenie obiektu fotografowanego mają później wpływ na wrażenia estetyczne przedstawionego zdjęcia oglądane ludzkim okiem. Tak naprawdę ilu z nas spełnia po części te warunki? Do tego bycie akwarystą, odrobina wrażeń estetycznych i sukces gotowy (chyba to miała na myśli Sue- Magda). Ja osobiście bardzo dużo czasu spędzam przy akwariach (z aparatem lub bez), ale niestety pewnych zdjęć nie mogę wykonać ze względu na ograniczone możliwość sprzętu foto, a chciałbym. Inna sprawą jest również pojęcie „profesjonalisty”. Ilu z nas jest akwarystami z lekką nutką do fotografii, a ilu fotografów (myślę o hobby jako fotografia lub zajęcie zawodowe) z lekką nutką do akwarystyki? Ja swoją wiedzę poszerzam i zbieram w kierunku akwarystyki, niestety na fotografię już mi brakuje czasu. Swoje fotki traktuje typowo dokumentalnie, a zwykły aparat do tego celu mi wystarczy. Faktem jest że te fotki nie są najlepsze , a chyba tak większość traktuje swoje fotografie. Może dlatego czasami pojawiają się pewne wątpliwości co do oceny jury.
Bardzo podobały mi zdjęcia Pani M. Kwolek-Mirek , myślę ze swoim sprzętem takich fotek raczej nie zrobię. Uf! Przepraszam za baaardzo długi post, ale jakoś tak wyszło.
Pozdrawiam Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Gru 2005 16:30 
ta z tymi fotkami .... zaczelem od podstawowych apartow i stopniowo coraz lepsze a im lepszy mialem aparat tym gorsze mi wychodzily fotki . Bylem na 2 kursach fotografi i wiem ze dalej nic nie wiem . Teraz mam jedna metoda .. robie serie zdjec ..nawet po 100 poczym eliminacja wzrokowa , zostaja 2 lub 3 .
A kryteria sedziow --- jesli wysylamy fotke jakie by one nie byly musimy sie z nimi zgodzic .
osobiscie cenie takie fotki na ktorych widze cos co nie powinno miec miejsca ,zaprzeczenie tego co wiemy. Ale co dla mnie cenne dla innego nie i to jest normalne. Dlatego bym nie podejmowal tematu jakie kryteria ...
Bo co sedzia to inne...
I same konkursy ...nie o nagrody w nich chodzi .. bo kazdy kto wysle fotke jest zwyciezca a jego nagroda jest na tej wlasnie fotce .
Pozdrawiam

Autor JGr
Anonimowy
#7 - Posted: 14 Gru 2005 16:57 
Leszku, zeszłoroczny zwyciezca konkursu zrobił zdjęcie aparatem kosztującym dziś 700 zł. Jak wiesz, to nie jest cena profesjonalnego sprzętu.
Znam Henia osobiście (może nas teraz czyta?), fotografią nie zajmuje się on zawodowo i, o ile wiem, nie kształcił się w tym kierunku, jest to jego hobby i podobnie jak u Ciebie - dokumentalistyka.

Co się ocenia? Tu chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dobrze ujął to przed chwilą Jacek. Jeśli nawet podstawą do oceny bywają subiektywne odczucia oceniających - nieszkodzi, wskład jury wchodzą ludzie różnych profesji, zainteresowań i poglądów, pochodzący z różnych kręgów i stron Polski, czasem nie znający się nawzajem (choć każdy ma coś wspólnego z akwarystyką lub/i fotografią) i werdykt jest wypadkową wszystkich wystawionych przez nich ocen. Może ważną informacją jest to, że członkowie jury nie tylko wystawiają noty, ale też są zobowiązani uargumentować je na piśmie.

Jarek

Autor Michał Maciejewski
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Gru 2005 19:16 
Gdzie można przeczytać o ostatniej edycji konkursu, chodzi mi o opinie itp. bo jakoś nie mogę znaleźć.
Co do robienia zdjęć to wszystko jest pięknie...jak ktoś ma aparat.
Osobiście niestety nie mam i chcę pożyczyć ale wiadomo jak to jest pożyczy się na godzinke zrobi pare fotek w pośpiechu, nie ma szans na dobre zdjęcia nie mówiąc już o jakieś ciekawej sytuacji w zbiorniku. Oczywiście mówie o cyfrówce bo zwykłym aparatem wychodzi tragicznie (przynajmniej moim)

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Gru 2005 20:23 
Jarku jeżeli chodzi o skład jury to będzie na pewno kompetentny. Nie dobrze by było jakby w składzie sędziowskim zasiadali sami „szpece” od fotografii. Myślę ze niewiele fotek by się dostało do konkursu. Jeżeli w składzie sędziowskim zasiadają różni ludzie (specjaliści i hobbyści ) to tylko na „+”. Jest OK.!. Z tych postów zrozumiałem że będzie oceniany obiekt (ryba lub coś innego), sytuacja itp. , a nie „poziom techniczny zdjęcia ” (oczywiście w granicach rozsądku), bo mi w sumie o to chodziło.
Jacku piszesz o wybieraniu 2- 3 zdjęć ze 100. W porządku. A jak ja mam to zrobić robiąc fotki typową lustrzanką (Canon) ? niestety nie ma takiej możliwości szybkiego wyboru , jest to zbyt pracochłonne i drogie. Zdjęcia czasami robie na pożyczonej cyfrówce (ale problem jest taki o którym pisze Michał Maciejewski). Jeżeli chodzi o kursy fotograficzne. Mój kolega skończył studium fotograficzne . Robi naprawdę piękne zdjęcia (ludzie, portrety, architektura , krajobrazy itd.), ale niestety ryby mu jakoś nie wychodzą. Ale wiem jak oceniał moje fotki. Tu niestety było tak jak pisałem wcześniej: patrzył na kompozycje foto, oświetlenie, kolory itp. pewnie wiesz jak to jest i o co chodzi. Mam nadzieję że tak surowe nie będzie jury ;-).
Leszek
ps. gdzie sie znajdują opisy wcześniejszego konkursu , ktoś wie. dzięki

Autor duch
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Gru 2005 20:51 
Witam wszystkich.Postanowiłem i ja wtrącić swoje trzy grosze.Jeśli dobrze pamiętam,tytułem ostatniego konkursu było "Najciekawsze zdjęcie ryby z Tanganiki.Zdjęcie Henia zasłużenie wygrało.Mnie też jednak zaskoczyły uzasadnienia jury odnosnie pozostałych zdjeć.Przeważnie brane były pod uwgę walory techniczne,a nie same ukazanie ryb.Dla większości z Nas jest to czarna magia.Nie mamy ani sprzętu,ani potrzebnej wiedzy w tym temacie.To też nie jest dla Nas ważne podczas robienia fotek.Zgadzam się tutaj z Leszkiem i Radkiem,że z tego względu przy ocenie fotek w następnej edycji konkursu takie sprawy powinny być odsunięte na drugi plan,a nie stanowić podstawę uzasadnienia wyboru zdjęcia.Oczywiście w granicach rozsadku,jak napisał Leszek.Niech to będą zdjecia,które oddają piękno naszej pasji,a nie zdjęcia najlepsze ze strony czysto technicznej.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor admin
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Gru 2005 20:56 
Oto link do starego konkursu

Uaktywniłam opinie i werdyk Jury
http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=displaypage&Itemid=65& amp;op=page&SubMenu=


Marta

Autor admin
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Gru 2005 21:09 
Ta bardzo ciekawa dyskusja zostanie przeze mhie spointowana następująco:
w różnorodności siła !
Dlatego Jury jest tak zróżnicowane, aby wielorakośc ocen i kryteriów dawała uśrednioną ocenę końcową.
Nie należy doszukiwać się jakimi kryteriami kierują sie oceniający. Ważne jest, by zrobione zdjęcie miało wartość dla samego fotografującego. Reszta jest zawsze loterią.
Robert

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Gru 2005 21:39 
Witam ponownie!!!
Pani Marto wielkie dzieki za link do opisów (ocen) z poprzedniego konkursu. Niestety, moim skromnym zdaniem jednak przeważały "sprawy techniczne"( o tym pisałem w porzednim poście, czyli jakośc zdjecia, kompozycja, tło itp.), chociaż były bardzo ciekawe niektóre opisy jury opisujące ryby i wrażenia oglądającego), ale rozumiem że takie podejście jest to rzecza naturalną w konkursie fotograficznym.
Według mnie najlepszy opis był Państwa Mierzeńskich. Krótko, ale jakże wymownie.
Leszek

Autor sue
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Gru 2005 22:46 
Witam,
Ja nadal będę się upierała przy stwierdzeniu, że najważniejsza jest przyjemność z robienia zdjęć Często jest tak, że im bardziej się chce zrobić jakieś zdjęcie i im mniej się ma na to czasu, tym trudniej. Piękne zdjęcia robi się przypadkowo, bez presji, no i często dość długo klęcząc na kolanach przed akwarium Po prostu bierze się aparat i przenosi w inny, podwodny świat...
Radzę żeby nie myśleć o konkursie przed robieniem zdjęć, ale dopiero po ich zrobieniu To pozwoli fotografować naszych ulubieńców bez zadnego planu. Przeciez rybki sa tak fantastycznym obiektem do fotografowania,ze juz one same cos wymysla. Sadze ze zaskocza nas jeszcze nie raz! A jezeli uda się nam to uwiecznić - to świetnie!!
Pozdrowienia
Magda
P.S. Panie Leszku ciesze się, ze podobają się Panu moje zdjęcia. Traktuję to jako komplement

Autor HeniuG
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Gru 2005 22:01 
Witam wszystkich
Poczuwam się wywołany do zabrania głosu. Faktycznie jak stwierdził Jarek mój aparat do profesjonalnych nie należy. Obecnie mam koło 2000 zdjęć wykonanych od czasu kupna aparatu. Recepty na dobre zdjęcie nie ma, osobiście ustawiam na automat plus załączone makro, następnie odpowiedni kąt aby zniwelować odblask lampy. Teraz tylko czekać na tą chwile. A ile razy zabrakło aparatu pod ręką jak się obserwuje nasze pociechy. Napewno cierpliwie trzeba czekać, a nasi ulubieńcy coś nam pokaża i wtedy będziemy zadowoleni ze zdjęć. Zdjęcie do konkursu zrobiłem tylko przez swoją cierpliwość i wytrwanie na kolanach pod akwarium. Zdjęcie było przeznaczone wyłącznie dla Marty i Roberta w znanym dla nas celu. Potem pojawił się pomysł zgłoszenia tego zdjęcia do konkursu. Na pierwszą nagrodę to nawet nie liczyłem gdy śledziłem konkurs i moje zaskoczenie połączone z radością było ogromne.Skład jury w tym jak i w poprzednim konkursie wydaje mi się bardzo obiektywny pod każdym względem ocen. Czy w tym konkursie wystawie swoje propozycje jeszcze nie wiem, robię dużo zdjęć moim ulubieńcom, ale ciężko mi coś pozytywnego wybrać. Większość z nich zamieszczam na swojej stronie. Ale w konkursie napewno warto startować, aby pokazać to co nas cieszy i zarazem jakoś bawi. Obecny konkurs bardzo wysoko stawia tematycznie poprzeczke, ale to dobrze bo wymaga od nas jeszcze więcej pracy. Wspominając o nagrodach są naprawdę super za co podziękowania organizatorom i sponsorom.
No i napisałem co wiedziałem.

Pozdrawiam
Heniu

Autor krasa
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Gru 2005 17:33 
Dzięki za odzew
Robert i Marta a jeżeli można to chciałbym sprzedać pewien pomysł Może by tak zdjęcia poza konkursem dać również do oceny urzytkownikom forum. moim zdaniem było by to ciekawym doświadczeniem. Każdy ma jeden głos albo każdy przydziela miejsca 1-3.
Pozdrawiam Krasa

Autor admin
Użytkownik
#17 - Posted: 17 Gru 2005 11:18 
Zasady konkursu są określone, Jury wybrane.

Nikt nikomu nie zabrania własnej oceny.

Marta

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Odnośnie Konkursu FOTO Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®