Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

lampa UV

Autor Ula
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Gru 2005 18:56 
co sądzicie u używaniu lampy UV w akwarium?
Ja zaopatrzyłam się w taką podczas zkwitu wody, kiedy inne środki nie dawały rady i padł mi pierwszy tropheus. Od tego czasu używam jej profilaktycznie 1 h dziennie. Spotkałam się z opinią, że albo świecić non stop, albo wcale. Co wy o tym myślicie?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Gru 2005 20:13 
Moim skromnym zdaniem lapma UV zabija wszelkiego rodzaju bakterie. Czeste jej stosowanie chyba powoduje to iz nasze ryby przyzwyczajaja sie do braku bakterii i co sie z tym wiaze ich organizm robi sie automatycznie mniej odporny na czynnniki chorobotworcze. Wedlug mnie stosowanie takiej lampy godzine dziennie czy tez co kilka dni jest zbedne a nawet grozne poniewaz ryby traca naturalna odpornosc. Mam nadzieje ze sie nie myle. Jestem ciekawy co inni forumowicze o tym mysla.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Gru 2005 09:32 
Przy dobrym systemie filtracji bilogicznej z okresowa wymiana wody stosowanie lamp UV w zbiornikach slodkowodnych jest blendem.W zbiornikach slodkowodnych o przewadze filtracji mechanicznej nad bilogiczna stosowanie lamp UV jest dopuszczalne .ale...musi byc scisle okreslona moc,widmo i przepustowosc lampy UV . Wiekszosc lamp UV u nas sprzedawanych sa dedykowane dla zbiornikow morskich a w przypadku lamp UV dla zbiornikow slodkowodnych czynnik przeplywu razy 1,8 .
Osobiscie polecam jej zastosowanie tylko w sytuacjach drastycznych /zakwity,dezynfekcja zbiornika/. Stosowanie jej na codzien prowadzi do tz jalowienia wody . Wiekszosc bakteri ktore wybija uczestnicza w procesach denitryfikacyjnych .
Pozdrawiam

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Gru 2005 13:01 
Zdecydowanie zgadzam sie z Panami i odradzam stosowanie lampy UV!!! Należy pamiętać że światło ultrafioletowe dziala letalnie, ale również mutagennie. Nie wiem co jest gorsze...
Pozdrawiam
Magda

Autor Ula
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Gru 2005 17:38 
zgadzam się z opisywanymi działaniami promieniowania UV, ale "diabeł tkwi w szczegółach", więc:
1. lampa wyjaławia wodę i zabija wszelkiego rodzaju bakterie - tak, ale gdyby pracowała non stop, przez 1 h jest w stanie tylko ograniczyć populację chorobotwórczych drobnoustrojów, zabić te silnie rozwinięte, zagrażające rybom,
2.UV niszczy bakterie denitryfikacyjne - bakterie denitryfikacyjne tworzą kolonie w większości w filtrze i dnie, na złożach gdzie mogą się osiedlić, ich ilość w nurcie wody jest znikoma.
3. Ryby stają się mniej odporne - uściślając: "nie stają sie bardziej odporne niż były", miałoby to znaczenie, gdybym wyprowadzała je na spacer, do środowiska pełnego zarazków, ale tego nie robię
4. Stosowanie UV w sytuacjach ostatecznych - a czy nie lepiej zapobiegać takim sytuacjom?
5. Letalne i mutagenne działanie promieni UV - tak, ale przecież nie na ryby i inne życie w zbiorniku lecz na to, co przez lampę przepływa i o to właśnie chodzi w stosowaniu lampy UV

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Gru 2005 17:56 
od.1 czas nie gra roli robi co robi lampa wybija wszystko w tym czasie
od.2 w niektorych sytuacjach te same bakterie sa w duzej ilosci w wodzie /nie mylic bakteri osiadlych i tych wodnych np cyanobakterie tak potrzebne w wodzie/ UV uwala wszystko wypuszczajac czysta wode z ogromna iloscia martwej substancji.
od.3 sluz ryby reaguje z otoczeniem , jego ilosc , sklad jest uwzgledniony przez czynniki zewnetrzne
od.4 rownowaga bilogiczna to delikatna sprawa stosujac lampe UV czemu nie wygotowywac codziennie filtra lub dezynfekowac zbiornika raz w tygodniu jesli nie chcecy jej osiagnac /rownowagi biologicznej/.
zadaj sobie jedno pytanie co sie dzieje z martwa substancja organiczna wyplywajaca z lampy ??? I nastepna sprawa jesli zalapiesz jakiegos wiruska czy twa lampa doprowadzi do jego zabicia czy do mutacji ???.
fakt faktem ze jesli chodzi o akwarystyke morska jest ona niejednokrotnie zbawienna ale w slodkowodnej stusuje sie ja przy ogromnych obsadach i filtracji tylko mechanicznej .
Pozdrawiam

Autor Ula
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Gru 2005 18:44 
ok Jacku, chyba sie powoli przekonuję, ale ta lampa uratowała mi już raz obsadę i na razie, póki co, (odpukać!!!) trofcie są całe i zdrowe... a może to działa jak nałóg? , czuję, że mąż dostanie ją pod choinkę do swojej rafy, co ją właśnie zakłada. Przynajmniej jemu się przyda.
pozdrawiam
...i też wszystkim życzę prezentów pod choinką
Ula

Autor admin
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Gru 2005 18:49 
Obawiam sie, ze sama lampa nie uratowała Twojej obsady. Nie wierzę w to. Napisz coś bardziej szczegółowo.

Marta

Autor Ula
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Gru 2005 21:15 
Gdzieś pisałam o tym w jakimś poście, ale było to tak: w moim akwarium nastąpił mocny zakwit wody, było to latem, wysoka temperatura, troche słońca padającego na akwarium. Ograniczyłam karmienie, wyczyściłam filtry, odmuliłam dno, dałam dodatkowe napowietrzanie i przez 3 dni czekałam. I nic, a nawet jeszcze gorzej. Ryby jeszcze nie wykazywały żadnych objawów. Wyłączyłam światła, zaprzestałam karmienia, włozyłam watę perlonową do filtra, chłodziłam wodę i podmieniałam często i dalej czekałam. Po kilku dniach nie było poprawy, ryby pływały przy powierzchni, były osowiałe. Po około tygodniu bez poprawy, padł młody duboisi (chyba samica). Tego samego dnia podłączyłam lampe UV. Już nastepnego dnia było widać poprawę, a całkowite wyklarowanie się wody i powrót ryb do formy trwał jeszcze około tygodnia. Tak więc myślę, że to własnie UV uratowała moje ryby, nie dodawałam żadnej chemii, żadnych uzdatniaczy czy ulepszaczy, ryby wcześniej były zdrowe, parametry wody w porządku.
pozdrawiam
Ula

Autor Ula
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Gru 2005 21:19 
aha, no i stąd cały ten wątek, bo gdyby lampa była wcześniej, tak jak teraz, przez 1 h dziennie, to myślę, że do zakwitu by nie doszło. Piszcie proszę o waszych doświadczeniach z UV, bo bardzo mnie to ciekawi.
Ula

Autor sue
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Gru 2005 22:27 
Mam nadzieję, że tak jak pisałaś dasz się przekonać do odstawienia UV'ki. Nie jest Ci ona potrzebna, a ileż szkód może wyrządzić!!! Twoje awarium odetchnie... a i mąż się pewno ucieszy
Pozdrowienia

Autor JGr
Anonimowy
#12 - Posted: 22 Gru 2005 22:54 
Co do UV-ki, trudno mi coś jeszcze dodać, dla mnie akwarium sterylne = niestabilne.

Ale zauważyłem tu swoisty fenomen - w 3 postach pod rząd wypowiedziały się 3 KOBIETY!! :-)

Jarek

Autor JacekK
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Gru 2005 09:48 
Odstawianie jej lub pozbywanie ..raczej nie niech sobie bedzie ...ja mam 2 ale jeszcze odpukac do zbiornika slodkowodnego nie byla mi potrzebna..w morskim mam ja do kwarantany wraz z ,,chemia,, .
Najgorsze jest to ze wiele publikacji zaleca wrecz stosowanie w zbiornikach slodkowodnych lamp UV i to jest groza !!! Sa to tredy z Ameryki tam wrecz moda stosowanie ,,super fltracji,, pod nazwa filtr kubelkowy i lampa UV podmiana wody zgodnie z zegrakiem ...zgroza .
Pozdrawiam

Autor grzesiek
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Gru 2005 00:32 - Edytowany przez: grzesiek 
tak czytam ten ten wontek o zastosowaniu uv , w rafie jest to zbyteczne i bez sęsu jedynie sensownsowne zastosowanie widze tego urządzenie tylko w kwarantannie /osobny zbiornik ale i tak szanse na wyleczenie chorej rybki są nikłe lepiej zastosować leki oparte na miedzi są bardziej skuteczne / do zbiornika z rafą proponuje ozon ale pod kontrolą / w dobrze prowadzonych zbiornikach a mam na myśli morskie jak i słodkie mozna sobie podarowac te bajery . pz.grzesiek http://www.akwarystyka.fr.pl

Autor JacekK
Użytkownik
#15 - Posted: 24 Gru 2005 12:53 - Edytowany przez: JacekK 
grzesiek jesli mam nano rafe 300 litrow a w niej okolo 90 korali , jedna dawka karmienia okolo 250 mililitrow , to bez lampy UV i mechanicznego oczyszczania wode bede podmienial co dziennie .
Pozdrawiam
Patrz-profesjonalna hodowla korali miekkich i twardych .

Autor grzesiek
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Gru 2005 10:08 - Edytowany przez: grzesiek 
JacekK cytat,,jedna dawka karmienia okolo 250 mililitrow " jakiego specyfiku i jak często podawanego? pozatym lampa uv to co ma tam załatwić? widziałem nie jędną profesjonalną hodowle koralowców ale lampy uv w systemie nie widziałem

Autor grzesiek
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Gru 2005 10:46 - Edytowany przez: grzesiek 
A pozatym jest to forum poświęcone Tanganice jak chcesz porozmawiać na temat hodowli koralowców to masz tu linka do największego forum w polsce http://www.nano-reef.pl , ja obecnie po 16 latach codziennego obcowania z morskim światem postanowiłem zmienić zainteresowania i naprawde odpoczać juz w końcu od akwarystyki morskiej.pz.grzesiek i bez urazy

Autor krzys75
Użytkownik
#18 - Posted: 27 Gru 2005 09:36 
to moze takie skromne pytanko? Jaka jest zawartosc bakterii w wodzie w akwarium (bez UV) i w wodzie z Tanganiki? Pytanie jest prowokacyjne

Autor JacekK
Użytkownik
#19 - Posted: 27 Gru 2005 11:49 - Edytowany przez: JacekK 
O jaki rodzaj bakterii pytasz ????
To wtedy nie bedzie pytanie prowokacyjne ! i czy mowisz o bajteriach bitopowych czy w zbiorniku?
Pozdrawiam
Bo jesli o rodzaje Aphanocapsa,Aphanotheca,Gloecapsa ,Ganphosphaneia i okolo 130 pozostalych gatunkow to z mila checia podejme rozmowe.

Autor krzys75
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Gru 2005 19:39 - Edytowany przez: krzys75 
pytam sie, czy nie jest tak ze ilosc bakterii (kazdego typu, takze tych chorobotworczych) w 1 ml wody w jeziorze zawiara jednak nieporywnawalnie mniejszqa ich ilosc niz woda z akwaium. Ja sadze, mimo ze danych o ich ilosc nie mam, ze ryby plywajace w jeziorze otacza jednak znacznie mniej bakterii niz te ktore sa w akwarium. W tym sensie zastosowanie lampy UV to zmniejszenia (nie do calkowitego wyjalowienia wody) ilosci bakterii nie bedzie czyms zlym.

Autor JacekK
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Gru 2005 10:03 
Krzys odnosnie Tanganiki to znamy dane nawet o bakteriiach. I w wodzie z Tanganiki jest ich znacznie wiecej od ilosci w naszych wodach ,,kranowych,,. Samych pochodnych cyjanobakterii jest okolo 17 rodzajow /a gdzie gatunki !/. Specyficzny jak na wody slodkie sklad chemiczny wody i doskonale oswietlenie sprzyja im wyjatkowo.
A odnosnie uv to juz pisalem odnosnie zbiornikow slodkowodnych jestem ich przeciwnikiem.
Wlasnie ta duza zawartosc bakterii i przegromne masy fitoplanktonu w Tanganice są sprawcamy tak duzego spadku zawartosci tlenu w wodzie na glebokosciach przekraczajacych 60-80 m. Gdzie w innych zbiornikach slodkowodnych te roznice sa znacznie mniejsze .Ale to juz inny temat .
Pozdrawiam serdecznie

Autor krzys75
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Gru 2005 16:43 
a... czy dobrze rozumiem, ze w litorale skalnym jest tak duzo bakterii - bo o cyjanobakteriach na wiekszych glebokosciach wiedzialem, natomist dokladnuie chodzi o ich "stezenie" na glebokosciach 2-5m.

Autor JacekK
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Gru 2005 17:33 
litoral sklany---oczywiscie i nie tylko litoral ale i sublitoral a odnosnie bakterii to i pelagial ..czesci jest osiadla ale wiekszosc to pelagialne formy.Znane nam badania traktuja do glebokosci 80 metrow . A odnosnie litoralnych,sublitporalnych i peleagialnych to zapraszam do lektury same cyjano to :
Aphanocapsa elachista
Aphanocapsa elachista var. conferta
Aphanocapsa pulchra
Aphanocapsa sp. Nägeli Aphanotheca clathrata
Aphanotheca clathrata cf. planctonica
Aphanotheca clathrata var. brevis
Aphanotheca elabens
Aphanotheca sp. Nägeli
Aphanothece nidulans
Gloeocapsa limnetica
Gloeocapsa minor
Gloeocapsa minuta
Gloeocapsa turgida
Gomphosphaeria aponina
Gomphosphaeria pusilla
Merismopedia elegans
Merismopedia elegans var. remota
Merismopedia glauca
Merismopedia minima
Merismopedia punctata
Merismopedia tenuissima
Microcystis aeruginosa f. aeruginosa
Microcystis aeruginosa f. flos-aqua
Microcystis densa
Microcystis pulverea
Microcystis pulverea var. incerta
Microcystis pulverea f. pulchra Synechocystis aquatilis Synechocystis elegans Romeria leopoliensis Tetrapedia glaucescens
Pozdrawiam

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / lampa UV Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®