Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Enantiopusy

Autor rambowskixx
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Sty 2006 11:14 
Witam mam takie pytanko. Posiadam Enantiopusy Melanogenys Nangu. Wytarła mi się 5 dni temu samiczka i już dzisiaj zjadła całą ikrę. Chciałem się zapytać tych którzy mieli jakieś doświadczenia z tymi rybami czy to jest normalne zachowanie. Ogólnie po tarle samica pobierała pokarm i po każdym karmieniu jej pyszczek się pomniejszał. Skoro te ryby się rozmnażają przez rok czasu to jak zjedzą z 6 razy ikrę to pewnie z raz donoszą zanim przejdą w stan spoczynku i błogiej starości. Może ktoś ma podobne doświadczenia z tymi rybami, czekam na jakieś informacje bądź sugestie.
Pozdrawiam
Łukasz

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Sty 2006 12:05 
czy to pierwsze tarlo ??? Bo jesli tak to czesto pierwsze tarla koncza sie zjedzeniem,wypluciem nie zaplodnionych ziaren /miedzy 4 a 9 dniem /to naturalne zachowanie . Gorszą sprawą jest zawartosc wody a raczej w niej wiruskow lub co gorsza plesniawek atakujacych ikre i proces inkubacji jest przerywany miedzy 4 a 11 dniem . Jesli 2 tarlo zakonczy sie fiaskiem po uplywie 7-11 dni inkubacji nastepnym razem wywlow noszaca samice do osobnego zbiornika i poczekaj na wyplucie lub zjedzenie jesli bedzie nie zaplodniona w 90% skonczy sie zjedzeniem /a raczej jej rozkaldem w pysku/ jesli bedzie zaplodniona a zatakowana przez plesniawki/pochodne/ to skonczy sie wypluciem i zobaczysz ziarna pokryte jakby drobniutkimi wloskami , na 2 po wypluciu ulegna rozkladowi w wodzie .
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Sty 2006 12:07 
Ach jeszcze jedno w przypadku enantiopusow moze nastapic zjawisko noszenia malych kamieni ale trwa ono bardzo krotko do paru godzin max .
pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Sty 2006 12:10 
Tak to pierwsze tarło myśle że woda jest ok bo mam z nimi paracyprichromisy i mnożą sie bez problemu. Myślełem że enantiopusy zachowują się tak jak cyprichromisy bądź paracyprichromisy i donosza nawet pierwsze tarło. U tej samicy enantiopusa która się u mnie wytarła wyraźnie było widać ubytek jajek po każdym karmieniu.

Autor Anonim
Anonimowy
#5 - Posted: 2 Sty 2006 12:11 
Kamienie to napewno nie były Chyba że znalazła takie żółciutkie okrągłe i nosiła je przez 5 dni

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Sty 2006 12:15 
A jesli po kazdym karmieniu to krotko mowiac samiczka jest jeszcze nie gotowa ...w czasie pierwszych godzin inkubacji wlacza sie system aktywnych emzymow u noszacych samic .W wiekoszoci samic inkubujacych zjawisko to objawia sie nie pobieraniem pokarmu w czasie noszenia/u niektorych gatunkow przez caly okres nawet ! , a u niektorych jest to rozstrzelone w zaleznosci od kondycji samej ryby i proporcji instynktu nad przyzwyczajeniami karmnienia w akwarium.
Krotko mowiac juz jej sie chce ale jeszcze organizm nie wpleni gotowy.
Pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Sty 2006 12:20 
Samiczka nawet po wytarciu była w dobrej kondycji i nie było widać po niej żeby wychudła. Jednak jak podawałem pokarm to nie mogłą się powstrzymać żeby nie skosztować smakowitości w formie mrożonej szklarki Płatki również jadła w zasadzie na 3 dzień trochę zmądrzała ale wtedy już nie wiele jej w pyszczku zostało.

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Sty 2006 12:32 
Przy Enatiopusach trzeba pamietac o ich niesamowitej przemianie ...w naturalnych warunkach proces przyjmowania pokarmu trwa non stop...tu cos sobie wygrzebie tam cos , ladnie to widac kiedy obsadzimy zbiornik z Enantiopusami z rybami wolnej toni /pelegaialne/ przy karmieniu mimo niejodnkorotnie mniejszchych rozmiarow pobieraja znacznie wieksze ilosci pokarmow .Latwo stwierdzic czy Enatiopusy z odlowu maja dobre warunki ,w czasie karmienia winny czekac na opadniecie pokarmu na dno zbiornika i potem jego pobranie jesli startuja do pokarmu do powierzchnie ...to sa wiecznie glodne.No i oczywiscie zjawisko to sie nie tyczy rebek bedacych u nas pow 2-3 miesiecy bo wtedy juz sie przyzwyczaily do pobierania pokarmu z toni a nie raz je zobaczymy nawet w miejscach w ktorym sypiemy pokarm./ktos kiedys pytal jak odroznic rybe z odlowu a nie odlowu ..jedna z wskazowek dot .Enantipusow i Xenotilapi..sprawdza sie tylko wtedy gdy ryby te nie plywaly za dlugo u sprzedawcy lub u tego ktory dokonal odlowu./
Pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Sty 2006 13:00 
U mnie enantiopusy pobierają pokarm praktycznie z powierzchni wody i faktycznie są ciągle głodne mimo iż wyglądają na najedzone.

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Sty 2006 22:35 
Witam!!!!
Coś o enantiopusach- super!!!! .
U mnie ryby są od maja. Miały wtedy ok. 1,5 cm. Teraz już odbyły pierwsze tarła. Co ciekawe pierwsze wycierały się mniejsze samice. Do tej pory wytarły się 3 samiczki, w tym jedna dwukrotnie. Ta jedna rzeczywiście po pierwszym tarle straciła po ok.4 dniach ikrę. Pozostałe tarła były udane, w tym 2 samice inkubowały pierwszy raz i bez większych problemów (mam już narybek). Jeżeli chodzi o pobieranie pokarmu podczas inkubacji u mnie samice pobierały po ok. 10 dniach jak już były larwy. U pierwszej samicy było podobnie jak u ciebie Łukaszu, samiczka jadła już na drugi dzień i w ten sposób straciła ikrę. Myślę że problem leży w wieku ryb i ich dojrzałości. To dopiero początki. Widać tą dojrzałość np. u samic podchodzących do tarła pierwszy raz ( tarło dość nerwowe), a u samicy która wycierała się drugi raz tarło było już dużo spokojniej i pewne. Jeżeli chodzi o karmienie to podstawa kondycji ryb. Potwierdzam enantiopusy maja przeogromny apetyt. Jedzą wszystko i o każdej porze. A może problem utraty ikry leży w towarzystwie współmieszkańców akwarium. Jakie ryby z nimi pływają? Ile masz enantiopusów i w jakim układzie?
Obecnie wytarła się już 4 samica i nosi 2- gi dzień. Brak zainteresowania pokarmem.
Pozdrawiam Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Sty 2006 22:46 
Aha jeszcze jedna sprawa. Czy miałeś może okazję obserwowoać samca podczas tarła. Jak sie zachowywał? Ważnym elementem tarła, według mnie, jest spokojne przepłynięcie samca nad złożoną ikrą, chwilowe zatrzymanie sie nad ziarenkiem i wydalenie nasienia. Przy pierwszym tarłe (samica nie donosiła) o czym pisałem wcześniej, samiec zajmował sie wszystkim, tylko nie samicą i tarłem. Rozpraszały go inne ryby, wpływające urwane liście roślin, które cały czas brał w pyszczek i usuwał ze swojego dołka. A samica czekała i czekała i czasmi coś tam sie działo w dołku. Przy kolejnych tarłach było już spokojniej. W moim zbiorniku są 3-4 samce gotowe do rozrodu, w tym 3 kopią dołki. Istnieje dość wyraźna rywalizacja między samcami (bez agresji). Samice maja w czym wybierać.
Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Sty 2006 23:23 
U mnie sa 3 samce a reszta podejrzewam że samice czyli 4 i z tego co zauważyłem samce strasznie ze soba rywalizowały przed i w czasie tarła pewnie też. Co do tarła to widziałem jego koniec jak samica zbierała porcję jajek i po wszystkim siedziałem godzinę i nic więcej się nie wydażyło. Jedno jest pewne 3 samce które wykopały dołki cały czas sie tłukły i chyba bardziej były zainteresowane włąsnie tym a niżeli samicą gotową do tarła.Wogóle po tym tarle te samce strasznie sie biją i teraz jeden z nich ma nawet problem z otrzymaniem się w zbiorniku.
Pozdrawiam
Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Sty 2006 00:24 
Wow!!
U mnie na szczęście takich problemów z agresją nie ma (jeszcze). Piszesz Łukaszu że samica zbierała ziarna ikry, a samiec nimi sie nie interesował? Nie było momentu przepływania samca nad ikrą (dosłownie lekko ja muska podkładełkiem które jest dość długie podzczas tarła i widoczne)? Możliwe że rozproszony był tymi innmi samcami i na razie nie potrafił sie skupić na samicy i tarle. Myślę że trzeba poczekać. U mnie samce jak leża w dołkach to siebie nie widzą, dopiero jak jeden czy drugi podniesie sie ale wtedy tylo sie stroszą i na tym koniec. Moje akawrium ma szer. 60 cm i 3/4 dna zbiornika to sam piach. U nie maja gdzie budować te swoje kratery. Budują je w miejscach najlepiej oświetlonych, jasnych. Co jest zresztą jest zroumiałe z kilku wazględów. Nie kopią dołków zaś przy kamieniach i w pobliżu roślin (tam gdzie jest cień). Nie piszesz jak u Ciebie jest urządzony zbornik. Może tu coś trzeba zmienić. Dać im wiecej podłoża do dyspozycji.
Ja mam u siebie układ 4 samce, 8 samic (chyba bo są różnej wielkości, chociaż zdominowane samce czasami wyglądaja jak samice).
Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Sty 2006 06:56 
U mnie dno to 200cm na 53 i jest sam piaseczek i nic wiecej no moze 3 kamienie duze sa zeby nie bylo az tak pusto Nie widzialem zeby samiec cos robil poniewaz jak wszeldem samica zbierala 2 jajka i koniec bylo po wszystkim ale pyszczek miala wrecz wypchany pozostala czescia jaj. Mam pytanie Leszku ile mlodych CI wypuscila samica po jakim czasie i jak szybko podeszla do drugiego tarla?
Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Sty 2006 07:02 
Ja mogę powiedzieć tylko tyle, ze samce z odłowu nie są agresywne podczas tarła. Prężą sie i pokazują barwy, kręcą kółka, stroszą sie i tyle.

U nas dorosłe samice z odłowu wypuszczały około 25-30 maluchów.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Sty 2006 10:48 
Pani Marto mam pytanie czy jesli ma Pani duża obsadę E.m to widoczne jest zjawisko nie budowania przez wszystkich samcow kopczykow ???
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Sty 2006 11:05 
My mamy 5 samców, one budują rozległe kręgi. Jeden krąg tuż obok drugiego. Średnica każdego z nich to około 20-30 cm (zależna od tego jak się zmieści na powierzchni dna.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Sty 2006 14:08 
Znalazłem w jakiś internetowych źródłach że enantiopusy mają od 30 do 80 młodych czy to możliwe?

Łukasz

Autor admin
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Sty 2006 14:59 
Być moze że tak!!!! U nas jak pisałam było tyle.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Sty 2006 17:00 
Łukasz najczesciej takie ilosci podaja ludzie co na 4-6 dniu inkubacji wylawaija samice i wyciagaja ..ziarna ,, do inkubatorow ... wtedy zawsze ilosci sa duze ..bo podaja laczna liczbe z niezaplodnionymi ,,ziarnami,, oraz nie ma ubytkow,polkniec,pogubien.
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Sty 2006 18:56 
Witam!!!
Widzę że jednak samiec nie może sie skupić na tarle i chyba tu jest problem. U mnie zaraz po złożeniu ikry samiec podpływał do ziarenka-ziaren ikry i zachowywał sie tak jak opisałem wcześniej. Samica wówczas spokojnie czeka z boku i jak samiec "zrobi" to co mu natura nakazała, ikra jest zbierana przez samicę do pyszczka i cały cykl sie powtarza. Z tego co zrozumiałem u Ciebie Łukaszu tego nie widziałeś. Ciekawostką jest również to że ta sama samica potrafi jeszcze wielokrotnie wpływać do dołka samca z którym sie wycierała i ryby dalej sie "kręcą". Może to trwać nawet kilka godzin (w odstepach czasowych).
Jeżeli chodzi o ilość ikry to moja niezbyt wyrośnięta samica wypuściła 8 maluchów, po ok. 3 tygodniach. Obecna samica nosi na pewno 14 ziaren ikry (a nie jest wyrośnięta). Mogłem policzyć spokojnie ikrę bo widziałem całe tarło. Samica która wycierała sie juz 2- gi raz do tarła podchodziła ponownie po ok. 4 tygodniach.
Jeżeli chodzi o agresję samców u mnie jest podobnie jak opisuje swoje ryby Pani Marta. Dokładnie takie jest zachowanie aktywnych samców, samce zdominowane wyglądają prawie jak samice. Ja na pewno nie mam ryb z odłowu, są to prawdopodobnie F1.
Jacku jeżeli chodzi o budowanie kopców to u mnie budują tylko dominujące samce. Po zwiększeniu wolnej przestrzeni na dnie zaczął budować następny samiec. W tej chwili 3 samce mają kopce, a 2 nie. Średnica piaskowych kręgów moich samców równa jest prawie 3- 4 krotnej długości ryby (długość samców ok.9-10 cm). Fajnie wygląda jak wraz ze wzrostem ryb (w czasie) powiększaja sie kręgi.
Pozdrawiam Leszek

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Enantiopusy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®