Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

P. nigripinnis - pytanie

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor Kaisuis
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Sty 2006 19:21 
Witam wszystkich, - mój 1 post na forum

Moje pytanie dotyczy P. nigripinnis, mjanowicie czy udałaby się hodowla tego gatunku w akwarium 112 litrów ( wiem że mało ) 80x35x40 z wolną przestrzenia do pływania i nadmiarową filtracja grupe ok. 5 sztuk?

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 7 Sty 2006 19:52 
Witam na forum...

A czy nie lepiej w takim akwarium załozyć inna tanganikę? Ja jestem przeciwnikiem wprowadzania ryb, które lubia pływanie w toni i sporym zbiorniku.

Marta

Autor Saint
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Sty 2006 20:36 
Witam
Marta juz odpowiedziala na Twoje pytanie dla tych ryb minimalna dlugosc zbiornika moim zdaniem to 120cm w 112 mozesz trzymac ryby z rodzaju
Julidochromis, Neolamprologus
Mirek

Autor zydekk
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Sty 2006 21:10 
ja bym na twoim miejscu pomyslał o muszlowcach. to tez są ładne i bardzo ciekawe rybki

Autor Kaisuis
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Sty 2006 23:07 - Edytowany przez: Kaisuis 
Muszlowce będą - similisy tylko że na dnie, w toni planowałem Altolamprologus sp. "Sumbu", ale chiałbym coś bardziej ruchliwego, żeby akwarium ożyło też w górnej części. Czy gdybym jednak zdecydował spróbować hodowli tych ryb odbiłoby się to na ich zachowaniu, wyglądzie ?

Może jakies propozycje co do obsady naskalniki i szczelinowce odpadaja, similisy napeno zostaja, co dodac do nich?

Autor admin
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Sty 2006 07:33 
Paracyprichromisy w tak małym akwarium i tak nie będą ruchliwe. To ryby łatwo się stresujące!!!

Chyba w toń nic innego z tanganiki do tak małego akwarium nie pasuje. Moze sie mylę...

Marta

Autor sue
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Sty 2006 09:16 
N. similis to bardzo dobry pomysł do takiego akwarium, jeżeli chodzi o A. "Sumbu", czyli A. compressiceps "shell" to można je trzymać z innymi muszlowcami, ale moga one polować na potomstwo współmieszkańców. Acha nie jestem przekonana, czy "Sumbu" można nazwać rybą toni...
Jeżeli chodzi o P. nigripinnis to poczekaj na większe akwarium! Nie rób im krzydy!
Magda

Autor zydekk
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Sty 2006 10:46 
mi tak tez sie wydaje ze masz do tych ryb za male akwarium. a nie myslałes zeby miec tylko muszlowce bo to by dla nich byl calkiem dogodny zbiornik

Autor Kaisuis
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Sty 2006 10:50 - Edytowany przez: Kaisuis 
Skoro to odbije sie na ich zdowiu trudno, pozostanie sumbu.

@zydekk muszlowce będą, tylko że pozostanie 20 cm pod powierzchnią a tam one sie nie zapuszczaja, dlatego myslalem na towarzystwem dla nich, slyszalem ze nigripinnis są mniej ruchliwe niz leptosoma ztad moje pytanie.

@sue co do polowan na potomstwo to bylo przemyslane sumbu beda mialy zdrowy zywy pokarm a populacja similisow sie zbytnio nie rozrosnie
@sue

Autor creek
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Sty 2006 13:20 
Jeśli tylko uda Ci się zdobyć gatunek o wdzięcznej nazwie Lamprichthys tanganicanus to sądzę ze może to być jakaś alternatywa dla górnych partii twojego akwarium. Sam osobiście nigdy ich nie hodowałem więc jest to z mojej strony tylko propozycja oparta na informacjach znalezionych w różnych źródłach (głownie Internet).

W przeciwieństwie do Cyprichromisów i Paracyprichromisów jest to gatunek w jakimś stopniu bardziej tolerancyjny jeśli chodzi o minimalne rozmiary akwarium (podobno nie musi się aż tyle ‘wybiegać’ jak w/w gatunki). W zasadzie polecić go można do spokojnych ryb, przebywających na dnie, takich jak: Xenotilapia lub Enantiopus. Z uwagi na dużą podatność na stres oraz charakter raczej nie polecana do zbiorników z Tropheusami lub dużymi i agresywnymi gatunkami z rodzaju Lamprologus. Myślę ze przy wysokim baniaku (mówisz ze masz 40cm ....wiec tak na styk), można pokusić się o połączenie z twoimi similisami. Najlepiej byłoby stworzyć stado złożone przynajmniej z 10 osobników jednak w przypadku twojego akwarium oraz z uwagi na osiągane rozmiary gatunku (samce 12cm) będzie to niemożliwe. Być może układ 1+4 lub 2+5 okaże optymalnym rozwiązaniem. Tyle z mojej strony.

Sądzę jednak ze opinia kogoś z wypracowanym własnym doświadczeniem, w hodowli tego gatunku, będzie miała tutaj miarodajne i kluczowe znaczenie.

Oto kilka linków
http://www.cerclaqua.com/eaudouce/articles/lampri.php
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00150
http://fish.mongabay.com/species/Lamprichthys_tanganicanus.html

pozdrawiam
Krzysiek

Autor admin
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Sty 2006 13:31 
Niestety Lamprichthys dorasta do 15 cm, jest to bardzo agresywna względem innych osobników ryba. Bardzo równiez terytorialna.
To tez nie jest dobry pomysł!!

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Sty 2006 14:20 
Chcąc coś dodać do tego co napisała Pani Marta moge jedynie jeszcze powiedzieć że Lamprichthys wymaga duzych zbiorników (min. jest to zwiazane z rozrodem). Ryba ta potrzebuje przestrzeni i sporo drobnychszczelin (w których sklada ikrę), a więc kamienie lub inna dekoracja, a jak na wstępie napisał Kaisuis jest to zbiornik 112 litrów!!!
Do takiego zbiornika nadaja się wyłącznie muszlowce, ew. dobrana para jakiegoś przedstawiciela Julidochromis (z tych mniejszych). Gorąco polecam haremik Neolamprologus multifasciatus.Ale nie rozumiem tez jednej rzeczy. Szukasz ryb do górnej przestrzeni w akwarium, o żywszym temperamencie, a chcesz wpuścić A.compressiceps "shell"???Przeciez ten gatunek wystepuje podobnie jak inne muszlowce na dnie jeziora w poblizu pustych muszli. To i tak nie rozwiąże Twojego problemu z zagospodarowaniem górnej przestrzeni zbiornika. Chyba że cos źle zrozumiałem.
Pozdrawiam Leszek

Autor Kaisuis
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Sty 2006 14:59 
Własciwie troche zle sie wyrazilem, podczas planowania obsady wiedzialem ze bedzą to similisy oraz Calvusy, po pewnym czasie naszla mnie taka wątpliwosc że skoro Calvus dorasta do kilunastu cm. i nie wygladaja na ryby o malym pysku czy nie zjedza nawet doroslych samic similisow. Moje przypuszczenie potwierdzilo zdanie z artykulu zamieszczonego w servisie tanganika.pl: "jest w stanie połknąć nawet dorosłą samicę gupika!". Zapytałem na forum akwarystyka.com.pl, wedlug innych akwarystow, calvuy trzymane od malego razem z muszlowcami nie zrobia im krzywdy - nie beda traktorwaly ich jako pokarm, ale http://www.cichlid-forum.com/photocontest/ (Tropheus for dinner
) po lewej stronie pokazane jest jak calvus wcina mlodego tropheusa, ztad propozycja aby wpuscic sp sumbu jako mniejsza odmaiane tego gatunku. Chialbym zapytac jeszcze raz tutaj czy A. Calvus zje muszlowce? nie chodzi mi o narybek o dorosle zamice. Przez to zaczolem szukac jakiegos innego gatunku, stad pomysl P. nigripinnis. NIe chodzilo mi o to ze calvusy zajma srodkowa strefe akwarium i wiem ze nie sa to zbyt ruchliwe ryby.

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Sty 2006 15:19 
Nie calvus nie zje doroslych muszlowcow (pisalem o tym zreszta na akwarystyce). Co innego maluchy. Tych razczej nie wychowasz.Dorosla para calcusow da sobie rade w Twoim akwarium. Byle nie bylo wiecej niz jednego samca bo moze byc ciezko.
Przemek

Autor Kaisuis
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Sty 2006 15:33 - Edytowany przez: Kaisuis 
Twoje zdanie juz znam Przemku czekam teraz na zdanie innych jezeli twoje zdanie zostanie potwierdzone to mysle ze sie dogadamy co do mlodych co do maluchow juz pisalem to bylo przemyslane sumbu beda mialy zdrowy zywy pokarm a populacja similisow sie zbytnio nie rozrosnie

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Sty 2006 16:01 
Nasuwa sie pytanie: o jakich muszlowcach (gatunku) mówimy? Poszczegolne gatunki mają różne wielkości. Piszesz o Lamprologus similis (max. wielkość ok.4 cm). Moim zdaniem ryby te mogą byc zjedzone przez dorosłe A. calvus i tu niestety nie zgadzam sie z Przemkiem. Z wiekszymi (ok. 10 cm i wiecej) moze miałby i problem np. z L.oratipinis , ale nie jest powiedziane ze go nie zaatakuje. A jak złapie to raczej nie puści (mocne , szerokie wysuwane szczeki i zęby). Dietą tych drapieżników (A. calvus) są min. małe ryby i duze skorupiaki na którepoluje z góry i je dosłownie wciąga (co widać równiez w akwarium).
Leszek

Autor Kaisuis
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Sty 2006 16:04 
Cały czas mówimy o jednym gatunku, w gre wchodzi tylko n. similis

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 8 Sty 2006 16:18 
Rozumiem . Czekam równiez na wypowiedzi innych uczestników forum w tym temacie.
Leszek

Autor sue
Użytkownik
#19 - Posted: 8 Sty 2006 16:53 - Edytowany przez: sue 
Calvusy nie zjedzą dorosłych muszlowców! To że ktoś dla zrobienia fajnych fotek poświęcił kilka małych trofci nie powinno być koronnym argumentem! Nikt nie widział jaki był finał! Co stało się po zrobieniu tego zdjęcia? U nas calvusy i compressie żyja w jednym akwarium z brevisami (samice 3-4 cm) i... nic Nawet ich nie zauważają...
Pozdrowienia
Magda

Autor Kaisuis
Użytkownik
#20 - Posted: 8 Sty 2006 17:12 
Optymistyczna wiadomosc, Marto prosze jeszce ciebie o zdanie na ten temat

Autor admin
Użytkownik
#21 - Posted: 8 Sty 2006 17:15 
Wiesz

Każde akwarium jest inne, ale u nas też tak było. Altolamprologusy nie zjadały muszlowców. Może gdyby je głodzić, to wtedy inaczej by postąpiły.regularnie karmione zupełnie nie interesowąły sie muszlowcami.

Marta

Autor admin
Użytkownik
#22 - Posted: 8 Sty 2006 17:17 
Poeiwm tak w naszym 1000l akwarium pływa 15 a. bcalvus White, teraz 7 dorosłych frontos, J. regani z setka narybku, ksiezniczki w dowolnej wielkości i ilości. Nic sie nie zabija. Dla mnie jest to ewenement - myslałam że frontosy pożywia sie młodymi 2-3 cm księzniczkami - nic tego.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 8 Sty 2006 17:51 
Pani Magdo!!!
Nie wiem dlaczego wszyscy mówią o tym jednym zdjeciu. Tego akurat tego nie moge zrozumieć. Może jestem ograniczony, trudno tak bywa. Zdjecie to nie jest dla mnie koronnym argumentem na agresywność A. calvus (nie wiem skąd takie przypuszczenie), a jedynie pokazyje jego możliwośći złapania zdobyczy i szczek. Dokładnie jest tak jak napisała Pani Marta- każdy zbiornik jest inny (wielkośc akwarium, karmienie, wielkość ryb i dobór gatunków). O tym powinniśmuy pamietać. Na pewno w moich postach nie znajdzie Pani odniesienia do tego zdjecia. Pisząc post o ew. zagrożeniu ze strony A. calvusa dla muszlowców, jest to wyłącznie moje zdanie. Opierałem je na obejrzanym filmie zrobionym przez japońskich naukowców badających Tanganike i tam bylo pokazane jak poluje A. calvus (compressiceps)oraz pewnych swoich obserwacjach w akwarium. Bardzo ciekawa sprawa ten film.
A właśnie: co mogło się stać z tym schwytanym trofeusem? Czy przeżył? Ja niestety akurat mam przykre doświadczenia z podobnym łapaniem ryb. U mnie enantiopus (dużo mniejszy pyszczek niż u A. calvus) schwytał młodego bentochromisa (ok.3,5 cm). Nie zjadł go, tylko ponosił go w pyszczku i wypluł. Maluch był martwy. To samo może robić calvus, łapie ale nie połyka , bo stwierdzi że sie jednak przeliczył.
Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 8 Sty 2006 18:08 
Faktycznie co do tego akwarium u Pani Marty to bylem zdziwiony plywaja tam malutkie ksiezniczki roznej wielkosci i nikt ich nie zauwaza. Pierwszy raz widzialem cos takiego.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor tasma
Użytkownik
#25 - Posted: 8 Sty 2006 19:47 
Leszku
A ja juz chyba tradycyjnie bede polemizowac. Mam wrazenie ze ryby w naszych akwariach przywyczajaja sie do pobieranego pokarmu i sposobu jego zdobywania (bezwysilkowego).
Co moze je sklonic do ataku? Dolozenie nowych ryb w porze karmienia, w podobny sposob. Wyglodzenie.
Ta ryba ma mozliwosci, ale chyba rzadko z nich korzysta.
Apropos tego filmu. Czy moglbys rozwinac temat. Jaki tytul nosi. A moze jestes w jego posiadaniu?
Pozdrawiam
Przemek

Autor Kaisuis
Użytkownik
#26 - Posted: 8 Sty 2006 21:01 
Przyłaczam sie do pytania o ten film

Autor sue
Użytkownik
#27 - Posted: 8 Sty 2006 21:38 
Panie Leszku chyba musze wyrażać się jasniej, bo w sprawie tej fotki to znowu nie był przytyk w Pana kierunku Poważnie... Każdy z nas ma swoje doświadczenia i swoje zdanie, które bardzo szanuje! Ja też jestem pod wielkim wrażeniem szczęk calvusa. Zrobiłam nawet takie zdjęcie, które daje do myślenia... www.mkokno.com.pl/ryby/IMG_3009_1.jpg Ale w naszym akwarium jedynym "szalenstwem" calvusa było zjedzenie dżdżownicy i paru maleńkich compressiów. Nie wiem czy po jakimś czasie, nawet ryby z odłowu, nie staja się zbyt leniwe na takie polowanie, a może po prostu nie muszą tego robić...
Pozdrowienia
Magda

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 8 Sty 2006 22:56 
Witam ponownie!!!
Jeżeli chodzi o film to moze byc problem bo był to film pożyczony od kolegi który przywiózł go z Niemiec jako gratis do zakupinych ryb (zresztą dostał jeszcze książke o Tanganice ), która dopiero teraz wyszła w Polsce. Ale czekam na taśmy video o Tanganice. Chcę je przegrać na CD (będzie to chyba bardziej trwałe). Na tych taśmach z tego co pamietam jest równiez pokazane zdobywanie pokarmów przez ryby w jeziorze. Jeżeli będą to podeślę.
Zdobywanie pokarmu w akwarium robi z ryb leniuchy, zgadzam sie z tym. Dostają to co im damy, niekoniecznie to co powinny jeść. Poprostu je napychamy karmą. Większość gatunków jest bardzo tolerancyjna jeżeli chodzi o karmienie w akwarium (mam na myśli problemy zdrowotne), inne są bardziej wrażliwe (np. trofeusy). Rodzaj karmy ma wpływ na wzrost, rozwój ryb, rozmnażanie itd., o czym wszyscy wiemy. Ale pewnych zachowań moim zdaniem nie da sie zmienić (wyeliminować), tym bardziej u ryb z odłowu. Myśle że ryby w różnym wieku pobieraja różne pokarmy, na różne sposoby. Uważam ze jest to kwestia czasu (sytuacji) kiedy w takiej rybie obudzi sie "bestia", oczywiście mogę sie mylić.
Pani Magdo jeżeli chodzi o ząbki przedstawione na foto to nie powiem robią wrażenie, ale ich kształt i układ wskazują na pewne cechy. Ale jak np. dorosły calvus rozwinie swoje szczęki to jest jazda, robi na mnie jeszcze większe wrażenie wielkość jego paszczy.
Pani Magdo jeżeli można wiedzieć w jakim zbiorniku pływaja Pani ryby, ile ich jest i jakiej sa wielkości?
Pozdrawiam Leszek

Autor sue
Użytkownik
#29 - Posted: 8 Sty 2006 23:22 
Akwarium nr 1 ma 192 l (120x40x40) Pływają w nim: A. calvus black WF- 2 szt., A. compressiceps gold WF- 4szt., Juli. regani WF-1szt. (samicy niestety nie spodobał się samiec ), Neo. brevis - 3szt. Wszystkie ryby są dorosłe. Oprócz tego mamy jeszcze 3 akwaria z maluszkami calvusów i compressiów. Wymieniłam tylko te akwaria, które mamy w mieszkaniu Niedługo będzie jeszcze jedno...
Pozdrawiam
Magda

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 8 Sty 2006 23:38 
Wielkie dzięki.
U kolegi miała być para A. compressiceps Golden Head (samiec potwór, ok. 15 cm) i/albo para Neolamprologus buescheri. Nie mogły sie dogadać. Zostala para neolamprologusów w 240 litrach z muszlą od Altolamprologusów w prezencie.
Ja swoja przygodę z Tanganika zaczynałem właśnie od J. regani. Fajne rybki . U mnie samica przegoniła 3 chłopaków, ale jeden sie jej spodobał. Później juz były zgraną parą. Za dwa wiaderka młodych Julidochromis dostałem pierwsze swoje trofeusy (10 sztuk).
Pozdrawiam Leszek

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / P. nigripinnis - pytanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®