Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Zróżnicowanie wielkości Trofeusów

Autor Duty
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Sty 2004 23:45 
Kiedy rok temu wpuszczałem ryby do nowego akwarium moje Trofeusy Chimba były sporo większe od Duboisi. W tej chwili sytuacja się odwróciła - Duboisi są wyrośnięte, ok. 10 cm, a Chimba sporo mniejsze - max. 8 cm.
Czy dla rocznych osobników te wymiary są normalne? Czy między poszczególnymi gatunkami Trofeusów występują większe różnice w wielkości? I pytanie zasadnicze: jak długo żyją Trofeusy w warunkach akwariowych/naturalnych?

Pozdrawiam
Dagmar

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Sty 2004 12:59 
Z tego co obserwowałam, T. duboisi rośnie szybko i zwykle jest większych rozmiarów niż inne trofeusy a dawnekj grupy red i moorii. Myślę, że nie trzeba się niepokoić. Czy ryby te rozmnażają się już/ To jest ważniejszy wyznacznik ich dojrzałości. tropheus brichardii mpimbwe czy korongwe osiąga w warunkach naturalnych nawet do 20 cmm.
w odpowiednich warunkach w akwariach moga dożywać nawet do 15 lat (inf. P. Schupke), a w naturze niestety zależy to od wielu czynników i trudno jest to zbadać.
Marta

Autor Duty
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Sty 2004 14:42 
>Czy ryby te rozmnażają się już/
Od kilku miesięcy trwają codzienne zaloty, jednak nosiła tylko jedna samiczka Chimba - młodych nie było.
Nie zamierzam stosować jakichś specjalnych zabiegów w celu otrzymania potomstwa - rybki muszą sobie poradzić w akwarium ogólnym
Z Waszego doświadczenia - w jakim wieku Trofeusy zaczynają odbywać tarła i czy od razu są udane?
Dagmar

Autor admin
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Sty 2004 18:47 
Zwykle w rybach hodowlanych (któreś pokolenie akwariowe) jest problem z donoszeniem za pierwszym i czesto kolejnym razem. Sprawdzaliśmy to już na początku naszej przygody z trofeusami. Przy rybach z odłowu, albo pochodzących z hodowli, gdzie młode wychowuja się w akwarium ogólnym z matką, nie ma takich problemów. Duboisi mogą mieć 6-7 cm i moga się juz rozmnażać, inne odmiany często też tak robią. Natomiast inne np. ilanga, annectens, brichardii często muszą być starsze (1,5 -2 lat ) i wtedy się rozmnażają, choć nie ma nawet i tutaj reguły. Zależy to od wielu czynników.

Autor gwrb
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Sty 2004 12:20 
Witam serdecznie. Mam min. kilka Duboisków Maswa. Mają około 6-7 cm i sa pięknie wybarwione natomiast wśród nich jest jeden taki, który nie odbiega od nich wielkością lecz cały czas ma dziecięce barwy. Czy to jest normalne ? czy to ewenement ? pozdrawiam Grzegorz 11

Autor Duty
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Sty 2004 20:23 
Wśród moich Duboisi dwie najmniej wybarwione rybki to rywalizujące o dominację samce - są całe ciemne, pas za głową to ledwie cień, gdyby nie ich zachowanie, nie domyśliłbym się, że to panowie Za to samiczki mają piękne barwy - wszystkie ryby są tego samego rozmiaru. Jedna z samiczek dała się skusić zalotom szaraczka i teraz nosi - jest ładnie wybarwiona, ale zostało jej jeszcze parę kropek po bokach.
Pozdrawiam
Dagmar

Autor admin
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Sty 2004 09:17 
Wygląda na to, że jest to normalne. W stadzie z odłowu Maswa, które sprowadziliśmy, jest kilka osobników mniejzych około 7 cm i mimo, ze mają pas, mają jeszcze kropki.
Marta

Autor admin
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Sty 2004 14:09 
gwrbProsze nie zamieszczać reklam w swoich postach.

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Zróżnicowanie wielkości Trofeusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®