Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

Co to za choroba ?? Proszę o pomoc !!

Autor dabrowj0
Anonimowy
#1 - Posted: 2 Lis 2004 10:23 
Witam ,
Zwracam się do Was z ogromną prośbą. Nie wiem co się stało z moim Trofeusem bemba. Od środy zeszłego tygodnia, stał się apatyczny, przebywał tylko w jednym miejscu w rogu akwarium tuż przy dnie. Do jedzenia podpływał dziwnymi skokami tak jakby nie mógł złapać równowagi, nawet jak przebywał w jednym miejscu to cały czas się kiwał i żeby zachować równowagę to kładł się brzuchem na piasku. W sobotę po południu zobaczyłem że zrobił się u tej bemby biały poziomy pasek tuż przy tylnej płetwie. Łuski na tym pasku sterczą i sprawiają wrażenie rozmiękniętych. Odchody miała nitkowate, ale nie białe, nie zaobserwowałem też braku apetytu. W pierwszej chwili pomyślałem że jest to Bloat. W sobotę wieczorem zaaplikowałem do 240l akwarium Metronidazol 10g oraz Sera Bactopur Direct 5g, po dwóch dniach dałem połowę tej dawki. Bemba jak zaobserwowałem wczoraj, zaczęła pływać po akwarium bez tych dziwnych objawów, ale wciąż ma ten biały pasek. Proszę o radę, mam wątpliwości czy był to BLOAT. Mogę jeszcze dodać że tydzień wcześniej popsuł mi się filtr biologiczny i w tym samym dniu kupiłem szybko drugi, przekładając do niego stare wkłady filtracyjne, zostawiłem jedynie „ZeoWonder”, który pochłania podobno amoniak i stabilizuje PH ??. W sobotę jak pogorszył się stan mojej bemby PH wody było zadziwiająco małe 7,5 wcześniej utrzymywało się na poziomie 8. Nie wiem dlaczego spadło. Dziś rano robiłem pomiary które wyglądają następująco:
NO3- 0
NO2- 0
GH- 18
KH- 20 do 40 (nie jestem pewien)
PH- 7,8
Dodam jeszcze że nie daję innych składników do wody jak Tetra Aqua safe oraz sól JBL. Jak zauważyłem że spadło PH wody, dałem 1,5 łyżeczki sody.
Proszę o pomoc nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Jutro wieczorem minie 4 dzień leczenia na Bloat, wymienię wtedy 40 % wody i włożę do filtra biologicznego węgiel.

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Lis 2004 11:00 
Opisz dokładnie wygląd tej płetwy. jak szeroki jest ten biały pasek, czy to wyglada jak nalot?
A jak wyglada końcówka płetwy.
Czy istnieje mozliwosc ostrego pobicia? Uszkodzenia tej płetwy?
Marta

Autor dabrowj0
Anonimowy
#3 - Posted: 2 Lis 2004 12:00 
Dzięki za szybki odzew. Zdjęcie bemby wysłałem na Wasz adres: biurokrakow@tropheus.com.pl. Szerokość paska - około 2-3 mm. według mnie jest na nim nalot wyglądający troszkę jak odrobina waty, ale według mojej małżonki są to sterczące białe rozmięknięte łuski. trudno określić. Natomiast sama tylna płetwa wygląda normalnie, nie jest postrzępiona ani posklejana. Bemba wdawała się w bójki z innymi ale skończyło się jedynie na kilku straconych łuskach na bokach. Tak jak pisałem, dziś pływa ona normalnie tak jak inne, ale martwi mnie cały czas ten biały pasek. Coraz więcej mam wątpliwości co do BLOAT, raczej myślę iż było to powodem spadku PH. Czy wolno mi dać jeszcze jedno lekarstwo na pleśniawkę ?? (choć nie wygląda to na pleśniawkę) czy lepiej nie przesadzać już z lekami. Po tej kuracji niestety padło mi w akwarium kilka świderków (a może z innego powodu, sam już nie wiem).

Autor JGr
Anonimowy
#4 - Posted: 2 Lis 2004 14:49 
nie diagnoza, ale sugestia:
martwica płetw ??
kiedyś z czymś takim przyszło mi się zmagać, ale nie u trofeusów, objawy jednak identyczne, przyczyną były bójki.

Autor admin
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Lis 2004 15:36 
JGr
Tu masz racje,martwica z dodatkiem grzybów. Mycopur lub FMC. Najlepiej kąpiel. Już odpisałam na maila. I idealna czystość wody.
Marta

Autor dabrowj0
Anonimowy
#6 - Posted: 2 Lis 2004 15:41 
Bardzo trudno mi ją złapać i odizolować. Wymienię zatem wodę 40 % przepuszę przez węgiel. I po jakim czasie mogę zastosować nowe leczenie ??

Autor admin
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Lis 2004 15:58 
Jak dałeś Bactopur to będziesz miał ogromny problem z biologią. Bactopur zabija bakterie nitryfikacyjne i to moze sie okazać gorszym problemem niż leczenie ryb. Ja jestem ogromnym przeciwnikiem leczenia całego zbiornika bez przyczyny. Mycopur mozesz dodać za kilka dni jak ustabilizujesz biologie w akwarium.

Autor JGr
Anonimowy
#8 - Posted: 2 Lis 2004 16:50 
dabrowj0:
jedna wiadomość na pociechę, bo zrobiło się dość strasznie:
przy odpowiednim leczeniu i wysokim standardzie higieny zbiornika (z tego co mi wiadomo u Ciebie to norma)masz bardzo duże szanse na wyleczenie rybki, nie zauważyłem też, żeby to paskudztwo było mocno zaraźliwe,

standardowo też zalecałbym odłowienie i kąpiel w FMC (ja tak robiłem z dobrym skutkiem), jednak skoro złapanie ryby to taki problem i zacząłeś leczenie w ogólnym, chyba lepiej zostawić ją w spokoju, stres towarzyszący kilkugodzinnemu łowieniu może dodatkowo osłabić rybę i zwiększyć podatność na choróbska, tak myślę.

życzę powodzenia i trzymam kciuki!

Autor dabrowj0
Anonimowy
#9 - Posted: 2 Lis 2004 18:37 - Edytowany przez: dabrowj0 
Jeśli chodzi o bakterie nifiltrykacyjne, to przed dodaniem leków wyjąłęm wszystkie wkłady z 2 filtrów i przetrzymuje je w torbie foliowej w wodzie z akwarium. Mam nadzieję że nic sie z nimi nie stanie. Czytałem o tym że leki mogą je zabić więc się zabezpieczyłem. Żałuję strasznie że nie udało się odłowić rybki, ale nie chciałem jej jeszcze bardziej stresować.

Co to jest FMC ?? Jak długo robić kąpiel ??

Autor admin
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Lis 2004 18:42 
Te wkłady bez ruchu wody moga więc obumrzeć. Ja zawsze w takich sytuacjach wkładam głąbki do wiadra z wodą z akwarium i włączam głowicę.

FMC to niedrogi (około 5 zł)srodek odkażający i dezynfekujacy - dostepny w każdym sklepie zoologicznym.
Marta

Autor JGr
Anonimowy
#11 - Posted: 2 Lis 2004 18:55 
FMC to preparat grzybobójczy,
kapiel długotrwała - 5 dni, szczegółów nie pamiętam, wszystko znajdziesz na ulotce, albo stronie Tropicala,

te wkłady w torbie foliowej cieńko widzę, bakterie nitryfikacyjne to tlenowce, jeżeli już przechowywać poza ziornikiem to w wiadrze z brzęczykiem i nie za długo, bo nie dostarczasz im pożywki.

Autor JGr
Anonimowy
#12 - Posted: 2 Lis 2004 18:57 
O wyprzedziłaś mnie Marto, ale przynajmniej jesteśmy jednomyślni

Autor dabrowj0
Anonimowy
#13 - Posted: 3 Lis 2004 07:39 
No cóż o tym nie pomyślałem (niestety). Dziś wymienię 40% wody dodam do filtrów wspomniane wkłady i zaopatrzę się na wszelki wypadek w serra nitrivec. Dodam też tak jak mi poradziła Marta soli nie jodowanej. Będę obserwował czy znacząco wzrasta w akwarium poziom azotanów czy też nie. Jeżeli stan bemby przez kilka dni się nie poprawi to spróbuję jednak ją złapać i dać do kąpieli 5 dniowej. Czy mogę ją wtedy włożyć do 5 litrowej kuli ?? Zakupiłem ją jakiś czas temu właśnie do izolowania chorych ryb w czasie leczenia.

Autor dabrowj0
Anonimowy
#14 - Posted: 3 Lis 2004 07:47 
Dodam jeszcze że w sobotę przemknęła mi myśl - czy na pewno dobrze robię wkładając wkłady do torby foliowej z wodą z akwarium.Byłem tak zaaferowany chorobą rybek, że nie myślałem już więcej czy było to właściwe posunięcie.

Jedno tylko wiem, co może być przestrogą dla innych. Ucząc się na własnych błędach : na drugi raz jak mi zachoruje jakaś rybka, najpierw dam się wypowiedzieć innym co zalecają a dopiero potem rozpocznę leczenie. Strach przed BLOAT i utratą stada odebrał mi rozsądek.

Autor JGr
Anonimowy
#15 - Posted: 3 Lis 2004 10:11 
pod wpływem strachu i emocji robi się dziwne rzeczy, nie jesteś tu przykładem odosobnionym,
5-cio litrowa kula to moim zdaniem nienajlepszy pomysł, za duży stres dla ryby, koszt zbiornika 45-cio litrowego to 40 zł., a na kilka dni na pewno znajdziesz dla niego miejsce.

Autor admin
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Lis 2004 10:30 
Tak myśle, że ta kula moze tak zestresować rybę, ze zapadnie wtedy na Bloat.
Naprawdę mając duże akwarium powinno sie mieć małe - na wszelki wypadek. Czasami trzeba tam przełowić maluchy, albo leczyć pojedynczą rybę, a nie całe akwarium.

Marta

Autor dabrowj0
Anonimowy
#17 - Posted: 5 Lis 2004 10:39 
Widzę już dużą poprawę u bemby. Biały pasek zaczyna zanikać. Rybka czuję się już o wiele lepiej, wdaje się w bójki i zaloty. Nie wiem co pomogło, czy leki na BLOAT czy też podanie zwykłej soli nie jodowanej zamiast JBL.

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / Co to za choroba ?? Proszę o pomoc !! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®