Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum /

czy to prawda???

Autor zipke
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Sty 2005 01:00 
troche mi esi eneichhe wierzyc al eod pewnego ludzia dostalem taki oto m@iol ( niebede moowil kto to bo po co):
"A wiesz o tym, że już praktycznie nie istnieje odłów z J. Tanganika? Wiesz
o tym, że już od jakiegoś czasu jest zakaz dokonywania odłowów z tego
jeziora i wszystkie ryby pochodzą ze stawów hodowlanych?"]
oto czesc jego tresci prosze o wypowiedz
Pani Marty Lub Pana Roberta

Autor majdan
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Sty 2005 03:39 
Ja też o tym słyszałem. Podobno jest między innymi wprowadzony zakaz odłowu Tropheus Duboisi z powodu małej ilości w jeziorze (o czym informowali państwo Mierzeńscy). Zastanawia mnie jedno bo w ofercie innych sklepów cały czasm można dostać Duboisi z odłowu i na dodatek cały czas sprowadzali i sprowadzają (z kąd).
Jak sądze najbliżej tej sprawy jest administrator tego forum więc napewno nam wyjaśni o co tutaj chodzi. Tym bardziej że chyba jako jedyni podaja do wiadomości iż zasoby niektórych gatunków się na jakiś czas wyczerpały .

A tutaj podaje linka jak wyglądają takie stawy możliwe że służą tylko do przechowywania odłowów).

http://users.swing.be/world_tropical_fishes/burundi/diaporama_fishes.h tm

Autor JGr
Anonimowy
#3 - Posted: 30 Sty 2005 09:13 
Też słyszałem o drastycznym spadku populacji dubois, konkretnie maswa. Maswa od dawna jest bardzo popularną odmiana wśród akwarystów i wydaje mi się, że ich liczebność w jeziorze mogła zostać ograniczona zarówno poprzez sam fakt intensywnego odłowu, jak i proporcje płci odławianych osobników. Ryby rodzą się w mniej więcej podobnym układzie płci 1-1, natomiast z jeziora z wiadomych względów zabiera się o wiele więcej samic niż samców. Ad Konings pisze, że większość samców po przeprowadzeniu selekcji wypuszcza się z powrotem.

Z koleji inne odmiany trudno pozyskać ze względu na miejsce ich występowania - Kongo, a tu z kilku miejsc docierają do mnie pogłoski, że dziką bembę można nabyć w Rybniku (!?).

Te zdjęcia z odnośnika bardziej wygladają mi na przechowalnie niż stawy hodowlane i opinia o całkowitym zakazie odłowu wszelkich ryb z Tanganiki wydaje się nieprawdopodobna, przesadzona. Jestem ciekaw jak to jest naprawdę.

Autor admin
Użytkownik
#4 - Posted: 30 Sty 2005 09:37 
Witajcie

"A wiesz o tym, że już praktycznie nie istnieje odłów z J. Tanganika?"

Ten cytat daje do myślenia...
Duże, istniejące od wielu lat firmy exportujące ryby z Afryki prowadzą stawy do przechowywania ryb z odłowu jak i stawy hodowlane, w których trwa produkcja ryb. Firmy te jednak wysyłając ryby na cały świat uczciwie informują kupujących co sprzedają: tzn. WF lub W- odłów, NFZ – ryby hodowlane. Teraz od uczciwości sprzedającego w Polsce i nie tylko w Polsce zależy, czy to co jest przez exporterów sprzedawane w niższej cenie i nazywane NFZ tak faktycznie jest oznaczane.
Firmy odławiające tylko w jednym rejonie i bezpośrednio stamtąd exportujące ryby, zbierają zamówienia na określone odmiany i tylko tyle odławiają. Dlatego ceny ryb z odłowu są bardzo wysokie. Istnieją limity odłowu i ścisła rejonizacja.
Firmy exportujące z Afryki to głównie Niemcy i Anglicy. Szwedzi czasowo wycofali się z połowów.
Wiele firm (np. pewna niemiecka) zajmuje się rozmnażaniem – ma swoje stawy hodowlane – i mówi o tym otwarcie – bo tego wymaga handel – uczciwej informacji. Sprzedaje ona również ryby z odłowu.

Link, który podaliście należy do Firmy francuskiej pani Brichard, córki tego Bricharda - odkrywcy wielu odmian. Firma ta należy do światowego stowarzyszenia ACA i zajmuje się wyłącznie hodowlą przyjeziorną. Takie jest założenie tej firmy, korespondowaliśmy z nimi. Ryby w tej firmie są rozmnażane w basenach i leczone prewencyjnie raz na pół roku.

Co do zakazów odłowu, dotyczy on tylko pewnych wariantów geograficznych Tr. Cf. Duboisi Maswa Halembe, inne warianty można odławiać. Podobnie wygląda sprawa T. sp. Bemba, która występuje w rejonie silnie zanieczyszczonym w Kongo i dlatego jest obecnie rybą ginącą.

Sam odłów jak piszą nasi exporterzy to wielka przygoda. Płyną łodzią przez setki kilometrów i odławiąją zamówione ryby. Ryby nie zamówione są wypuszczane w tym samym rejonie do wody. Ryby z głębin odławiane są przez nurków i przechodzą wielodniową dekompresję.

Prawdziwy odłów to ryby, które nie umieją jeść sztucznego pokarmu (musimy je kilka dni uczyć pobierania pokarmu).

Mamy do Was gorącą prośbę – rozgłaszajcie wszędzie, gdzie możecie podane powyżej fakty. Myślę, że niewiele osób wie o powstałej sytuacji – a my nie jesteśmy w stanie być wszędzie i o tym mówić.

Autor krasa
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Sty 2005 13:11 
Heh nie zatrybiło a tyle się opisałem Ok w telegraficznym skrócie odnośnie polityki eksportowej ryb z Tanganiki poczytajcie na http://members.tripod.com/tanganyika/id101.htm tu powinno być wszystko zwróćcie uwagę na ograniczony eksport z Zambii każda firma ma określoną liczbę boxów z rybami, które rocznie może wysłać za granicę.
Gdyby taka polityka była prowadzona przez wszystkie państwa podejrzewam, że nie było by problemów typu przetrzebienie niektórych odmian czy gatunków. Pozdrawiam Krasa

Autor zipke
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Sty 2005 13:47 
Aha rozumiem. Chcialem tylko sie dowiedziec czy to prawda i pomyslalem ze ludzie ktorzy sie tym zajmuja beda wiedzieli najwiecej.
I z tego co wyczytalem to tylka kilka-kilkanascie gatunkow nie moze byc odlawiana z J. Tanganika.
dziekuje za tak liczne i szybbkie odpowiedzi

Autor zydekk
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Sty 2006 11:05 
mi sie wydaje ze ma to związek z tym ze coraz więcej osub zaczyna chodowac ryby z jeziora tanganika i wiadomo ze nikt nie przepusci okazji do zarobku i sprowadzają coraz więcej ryb takie realia

Archiwum Forum Tropheus Tanganika / Archiwum / czy to prawda??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®