Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne /

ja i Szymek Gorlice

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Grzegorz Z
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Sty 2007 17:19 
Witam
Chciałbym w tym miejscu wyjaśnić pewną sprawę .Wpierwszym poście - tamatu "prośba o pomoc" SzymkaGorlice pada moje nazwisko.
Jak sami zauważyliście to bardzo nierozsądny młody człowiek. Owszem, byłem u niego, ponieważ zdesperowany złym stanem ryb zadzwonił do mnie. Okazało się że wszystko co zrobił od samego poczatku było niemal jak na przekór powszechnie przyjętym zasadom - najpierw ryby , potem akwarium. Totalna klapa , kompletny brak przygotowania. Stado wpuszczone po dwóch tygodniach od zalania zbiornika, brak testów itd...itd. Nie zastosował sie do moich sugestii, wszystko robił po swojemu - to nie ja poleciłem mu podać leki.
Wodę pod kontem związków azotu zbadał dopiero po trzech dniach, na moje usilne prośby.
Ciągle mam wrażenie, że to ja bardziej przejmuję się losem jego ryb, to ja dzwonię ,pytam ,proszę zrób to czy tamto, ale jak "grochem o ścianę" a ryb poprostu żal.

Grzegorz Z

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 3 Sty 2007 17:34 
Grześku

Po postach, które wymieniony Szymek pisał na www.akwarystyka.com.pl widać, ze jego odpowiedzialnośc i wiedza jest mała.

Mnie też szkoda ryb, a na 100% wiedziałam, że jak mu coś doradzisz to będzie ok. Najgorsze, że tacy mądrale nie chcą słuchać - w tym tkwi problem.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Sty 2007 06:17 
myślę jednakże że unoszenie sie emocji i zamykanie tematów Szymka i Lufubu to niedobra reakcja na błędy - stwarza wrażenie że albo ktoś posłucha,albo nie może kontynuować wątku.
Nawet jak źle robi to moim zdaniem lepiej jest pozostawić temat otwarty niż go zamykać.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Sty 2007 06:59 
Nie weim czy zauważyłeś jak wygłada ostatnio nasze forum - pomóż, co zrobić.

Oczywiscie należy to robic i pomagac ludzim, ale bezmyślność, głupota poraża mnie tak, że najchetniej powicinałabym takie posty.

Szymek zwrócił sie do Grześka - znam go dobrze, wiem co mu doradził, mimo to dalej pisze same głupoty. Na akwarystyce wymodrzą sie nadal, a nie potrafi przeczytać ze zrezumieniem tego co do niego piszą inni.

Largo - jak można pomóc człowiekowi, który celowo wprowadzł "misz mas" i to jeszcze do 216 l akwarium.

Rozumiem, gdyby oni chociaż się starali. Ja nie wyobrazam sobie takiego wyleczenia bez zmian w akwarium i zmian w ich mętalności. Pisać mozemy jeszcze przez kilka dni, a efekt i tak będzie mizerny, albo go nie będzie. Dla mnie to takie puste pisanie!!

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 4 Sty 2007 07:05 
Dodam jeszcze- możemy sie przy takich postach nie odzywać, tylko, ze wtedy odezwą sie często ci przypadkowi, którzy niewiele wiedzą. Dopiero wtedy będzie problem.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Sty 2007 11:06 
Witam!
Zgodzę się z Jerzym - wg mnie niepowinno się zamykać ich postów. Myśle, że lepsza jest konstruktywna [bardzo] krytyka. Marto z tobą się również zgodzę. Forum powoli robi się "Szpitalem na peryferiach" czy tez nowoczesne wydanie "Emergency".

Ja staram się odpowiadać na forum nie wprost - czyli podając link do tematu poruszanego wczesniej. Co prawda tracę czas na wyszukanie informacji ale w ten sposób również odświeżam sobie wiedzę. Ciekawe na jak długo starczy mi tej cierpliwości?

Grzegorz, nie winię Cię ze zrobiłeś coz złego - rozumiem Twoje rozterki bo oddałeś swoich pupili w "dobre ręce"ateraz masz ogromny problem i czujesz sie nieswojo. I tu pojawia się pytanie -z kim dzieliś się swoimi rybami? - ale to pytanie retoryczne...

Każdy z nas robił głupstwa ale wydaje mi się, że dorósł i potrafi słuchać i także wyciągać wnioski. A podtawa - czyta io poszerza swoją wiedze!

Gdzie jest granica cierpliwości? Jak ktoś nie słucha to ile można mu pompować wiedzę w pusty baniak?


Marek

Autor Grzegorz Z
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Sty 2007 12:19 
Niestety , a może na szczęście, ryby które posiada SzymekGorlice nie pochodzą ode mnie. Kupił je od jakiegoś Słowaka - przyznam dziwnie tanio. Gdyby to były ryby z mojego akwa na pewno zainteresowałbym się wcześniej do jakich warunków trafią. Poproszono mnie o pomoć praktycznie gdy było już za późno i spiętrzyło się wiele błędów.
Zaangażowałem się już niestety na tyle, że mimo wszystko postaram się do końca mu pomóc , choć kosztuje mnie to sporo nerwów.

Grzegorz Z

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Sty 2007 20:27 
Oczywiscie należy to robic i pomagac ludzim, ale bezmyślność, głupota poraża mnie tak, że najchetniej powicinałabym takie posty.

Marto może w takim razie poproś informatyka aby zrobił skrypt,który w postach ze słowami Tropheus i 200 litrów wyrzucał by błąd i post musiał by byc od nowa redagowany przez autora ;-))))))

sorry, ale tak mnie naszło.......

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Sty 2007 21:53 
Proponuje stworzyc krotki, zamkniety temat, gdzie bedzie znajdowalo sie kilka warunkow dotyczacych hodowli trofeusow (wielkosc akwa, karmienie, ze kiepsko czuja sie kiryskami itp itd). W odpowiedzi na "pytanie" wklejalibysmy tylko linka, a jak sie komus nie podoba, to jak mawia nasz kochany Pan Prezydent : "Spieprzaj dziadu".
Nie uwazam, ze nasze kolko wzajemnej adoracji powinno byc zamknieta enklawa, ale to co sei dzieje w ostatnim czasie przechodzi wszelkie granice. Mysle ze nie tylko mi odniechciewa sie ostatnim czasie odzywac. I jeszcze jedno ludziom mozna pomagac, ale nie sluzyc (tak jak tego zyczy sobie na przyklad Largo). Nie dajmy sie zwariowac.

Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Sty 2007 22:12 
Kochani - z jednej strony nie mozna zamykac tematów, z drugiej nie można dać się wciągnąć w głupie rozważania, choć przyznaje nie zawsze tylko głupie.

w takim razie mam propozycję : admin tworzy nowy dział Forum pt. "Posty przesunięte - braki merytoryczne" lub jakoś tak.
I jesli pojawia się post na któy admin nie może już patrzeć to przesuwa go wraz z całym wątkiem,lub pojedyńczo do tego działu.
A w tym dziale nie odpowiadamy ,no chyba że ktoś ma bardzo dobry dzień i mnóstwo dobrej woli. ;-)

Autor JGr
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Sty 2007 22:31 
Zgadzam się z Przemkiem - baza informacji dla początkujących potrzebna od zaraz. Można będzie poprzestać na odsyłaczach. Z rozsądnymi jednostkami, które skorzystają z rady, poczytają i wrócą po szczegóły - można rozmawiać bez poczucia traconych na daremnie sił i czasu.

Jeśli pomysł zyska aprobatę - od razu ustalmy jak to ma wyglądać, kto co robi i na kiedy.

Ja i tak miałem zrobić zestawienie - ile/jakich ryb do jakiej wielkości zbiornika, 3 zdania wstępu/argumentacji i wykaz przykładowych zbiorników. Rzecz znana z byłego serwisu tanganikańskiego, postaram się ją zaktualizować, nic wielkiego, ale może się przyda. Może będę pisał do niektórych z Was maile po rady w sprawie gatunków, które hodujecie.

A na razie - nie ma obowiązku odpowiadania na wszystkie posty.

Jerzy - to co proponujesz, to sporo pracy dla adminów, a autorzy wspomnianych postów chyba odczują to tak samo jak zamknięcie tematu. Poza tym my - bogowie (cytat z _Largo_) - będziemy ten odrębny dział traktować z ostrożnością, ale wielu akwarystow będzie tam wypisywać rozmaitości, ktoś to kiedyś będzie czytał i... nie chcę nawet przewidywać skutków. Co myślisz?

Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Sty 2007 22:33 
Rozwinę pomysł Przemka:
A ja proponuję wspólnie poracować/rozwinąc nad założonym kiedyś na stronie
http://tooold.superhost.pl/default.htm nad tematem:
"Różne wymagania, różne zbiorniki..." którego auorem jest Michał Pręgowski - opis jest na stronie serwisu muszlowcowego Jerzego.
Rozwinięcie da możliwość odsyłania wszelkich zainteresowanych do linka w dziale "artykuły i recenzje". Poczyta i będzie mam nadzieje wiedział/a.

Jerzy też ma dobry pomysł - nazwać tą podrupę mocniej niż Jerzy proponuje np: "Posty przesunięte - brak podstawowej wiedzy na temat życia ryb - braki merytoryczne"

Marek

Autor tooold
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Sty 2007 22:37 
Rzecz znana z byłego serwisu tanganikańskiego, postaram się ją zaktualizować, nic wielkiego, ale może się przyda

http://tooold.superhost.pl/akwarium/wielkosc_akwar ium.html

Autor JGr
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Sty 2007 22:46 
Tak, właśnie to miałem na myśli. Znam Twoją stronę, wiem też co masz w stopce na innych forach :-)

Myślę o dodaniu paru ryb, o których pisano tu - na forum. Może parę słów o "kompatybilnosci"?

Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Sty 2007 22:49 
Może parę słów o "kompatybilnosci"?
Zdecydowanie tak - podział również na preferencje pokarmowe, a także powierzchnie dna i wysokość zbiornika. Np samo 240 litrów to za sucha informacja.

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Sty 2007 23:16 
Witam,
To i tak nic nie da - zalew dyletanckich postow bedzie wprost proporcjonalny do zwiekszajacej sie popularnosci Forum - moim zdaniem trzeba chyba dzialac radykalnie - odsylac do opcji "Szukaj" (na Forum, necie, itd), w celu zaznajomienia sie z podstawami hodowli ryb z biotopu Tanganikanskiego, a jdynie w przypadkach "zagrozenia zycia ryb" udzielac porad (choc i to jest czesto waleniem glowa w mur). Czysta desperacja - brak dobrych rozwiazan ;(((
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Sty 2007 23:32 
Coś musimy zrobić - bo ludzie nas zasypią spamem.
Może kopiemy się z koniem, ale i tak był pomysł aby rozwinąć atrykuł Michała
http://tooold.superhost.pl/akwarium/wielkosc_akwar ium.html
Przyspeszy to tylko rozwinięcie tematu.

Marek
P.S. Pamiętam jak pierwszy raz logowałem się na pl.rec.akwarium otrzymałem e-mail z wiedzą podstawową na temat ryb i netykiety - może coś takiego Wprowadzić? Nowy użytkownik dostawałby post - pod warunkiem że podałby adres e-mail...

Autor drozd
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Sty 2007 23:41 
Proponuje stworzyc krotki, zamkniety temat, gdzie bedzie znajdowalo sie kilka warunkow dotyczacych hodowli trofeusow (wielkosc akwa, karmienie, ze kiepsko czuja sie kiryskami itp itd).

bardzo dobry pomysł... a może ktoś z trofciarzy podjąłby się zebrania że tak powiem aktualnych trendów lub raczej modelu hodowli trofeusów opartego na aktualnej wiedzy na ten temat i popełniłby artykuł (np. na stronę) na ten temat? bo niby trofcie coraz bardziej popularne ale wiedza na ich temat wśród ich niedoszłych amatorów jest co najmniej wątpliwa i jeśliby chodziło tylko o ponoszenie przez nich kosztów to nich ale po prostu ryb żal... można odsyłać do książki Marty ale fajnie byłoby mieć coś w wersji elektronicznej do odsyłania, nie sądzicie?

pzdr,

Marek

Autor tooold
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Sty 2007 06:11 
Myślę o dodaniu paru ryb, o których pisano tu - na forum. Może parę słów o "kompatybilnosci


no ale przede wszystkim powinno sie zaktualizować przykładowe obsady - tak aby nie było wzmianki o 200 litrach i Tropheusach

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 5 Sty 2007 06:24 
Jarku

W takim razie zabierasz sie do pracy?
Mam nadzieje, że szybko to ukończysz. Możemy to wtedy przedyskutować, czy coś jeszcze dodać.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#21 - Posted: 5 Sty 2007 07:48 
Jerzy też ma dobry pomysł - nazwać tą podrupę mocniej niż Jerzy proponuje np: "Posty przesunięte - brak podstawowej wiedzy na temat życia ryb - braki merytoryczne"

ja proponuję tak - najpierw w regulaminie napisać o takim katalogu i o tym,że wątek niechciany będzie do niego przesunięty. Potem jeśli w tym wątku nadal będą się rozwijały głupie rozmowy (jak choćby moja z Largo ), to powinna być dopiero wtedy informacja że wątek zostaje zamknięty ze względu na:
- zdrowie psychiczne internautów i admina
- brak wartości merytorycznej
- szkoda miejsca na serwerze

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 5 Sty 2007 10:07 
zapominacie o jednym tylko - pomimo takiego katalogu wątek nie chciany i tak będzie WIDOCZNY na stronie głównej.
Tam są przecież wszystkie wątki.
Robert

Autor tooold
Użytkownik
#23 - Posted: 5 Sty 2007 12:12 
nie zapominam - może być widoczny a po pół roku kasujesz go jako zbędny i już

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 8 Sty 2007 09:26 
OK! Biore na siebie zbiór wiadomości o hodowli trofci. Jesli się zgodzicie?

Najpierw przeanalizujemy to co napisze a potem na strone.

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#25 - Posted: 8 Sty 2007 09:33 
Marcin
Przeciez Jarek juz to pisze. Skontaktuj sie znim zeby sie nie okazalo ze robicie to samo.

P.

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 8 Sty 2007 09:38 
Ja i tak miałem zrobić zestawienie - ile/jakich ryb do jakiej wielkości zbiornika, 3 zdania wstępu/argumentacji i wykaz przykładowych zbiorników. Rzecz znana z byłego serwisu tanganikańskiego, postaram się ją zaktualizować, nic wielkiego, ale może się przyda. Może będę pisał do niektórych z Was maile po rady w sprawie gatunków, które hodujecie.


Ja pomyślałem żeby każdy wzioł na siebie jakis gatunek (ten który juz jakis czas hoduje) i odciążył Jarka. Jakm by miał sam wszystko opisac to mu troche zajmie ;)

A wróciłem z urlopu i mam zaległości z forum więc jeszcze musze doczytac Przemku ;)

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 8 Sty 2007 09:48 
Jarek ma już gotowe zestawienie, poprawiamy teraz my, potem Wy dostaniecie do poprawy. Poczekajcie do wieczora z decyzjami.

Marta

Autor JGr
Użytkownik
#28 - Posted: 8 Sty 2007 22:18 
Do wszystkich Was wysłałem przed chwilą maile. Jeśli do kogoś nie dotarł - proszę dać znać tu, albo na moją pocztę.

Jarek

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 10 Sty 2007 12:07 
Jarku a wiec mówie ;)

Nie moge wypowiedzieć się co do innych ryb jak te które posiadam.

I tak co do Twojej propozycji odnośnie zbiornika 150x50x50 375L i tropheusów.

Sądze że dobrze że jako pierwsze dopuszczalne akwarium polecasz własnie te. Z wiadomych względów. Ja tylko napisał bym że można trzymać tam więcej niż 20 szt. Raczej około 30 i nawet dwa warianty po kilkanaście dorosłych osobników (wiem że Ty jesteś zwolennikiem stad jedno gatunkowych). Moim zdaniem taka liczba jest dobra (z własnych obserwacji) A sa osoby które chcą mieć więcej niz jeden wariant i tak dopasowac zbiornik by módz je hodować.

Brakuje mi jeszcze przy następnych zbiornikach (powyżej 375L) Dopuszczalnej liczby tropheusów.

To tyle co moge wtrącic do opisów. Poza tym dobrze ;)

Marcin.T <')))><

Autor JGr
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Sty 2007 22:14 
Brakuje mi jeszcze przy następnych zbiornikach (powyżej 375L) Dopuszczalnej liczby tropheusów.

Marcin, odpowiem Ci cytatem z opracowania:

"określono najmniejszą liczebność, w której funkcjonowanie ryb danego gatunku wydaje się być na tyle godziwe, na ile tylko pozwalają na to warunki sztuczne i do takiej liczebności dobrano optymalną wielkość zbiornika."

Mówiąc innymi słowy - skoro uznałem, że trofeusy mogą funkcjonowac już w 375 litrach, to nie pisałem, że mogą też funkcjonować w akwariach większych. To wynika ze słów przytoczonych powyżej.
Oczywiście mógłbym określać ich ilość (ale nie dopuszczalną, tylko optymalną, o na takich ilościach bazowałem) w każdym większym od 375 litrów zbiorniku, ale wtedy musiałbym postąpić analogicznie w stosunku do każdego innego gatunku... praca miała by kilkadziesiąt stron, pisałbym to... nie wiem jak długo. W pierwszej części pracy (zbiorniki jednogatunkowe) każdy gatunek wystepuje tylko raz. O "dopuszczalnej liczbie" ryb opracowanie w ogóle nie traktuje, choć pośrednio taką informację można w nim wyczytać. Chodziło mi raczej o to, żeby nie umieszczać gatunków w zbiornikach zbyt ciasnych i nie trzymać grup o skrajnie małej liczebności, bo to są właśnie najczęstsze błędy... kurcze, myślałem że to jasne.

Co do części drugiej - zbiorniki wielogatunkowe - tu, Marcin, można by napisać to, o co Ci chodzi i prosiłem w mailach wszystkich zainteresowanych tematem o konkretne przykłady obsad. Nie prosiłbym nikogo o nic, ale z pisanych tu postów wywnioskowałem, że jest chęć współpracy przy tym materiale.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opisać kilka zbiorników z trofeusami, w różnej ilości osobników, odmian, czy towarzystwie innych gatunków, ale taką propozycję (konkretny przykład wielogatunkowego z trofeusami) dostałem raptem od jednej osoby (w sumie jakiekolwiek propozycje otrzymałem od dwóch osób), więc sam już nie wiem - jest taka potrzeba, czy nie?

Poza tym dobrze ;)

No to dobrze ;-) A tak naprawdę praca jest w powijakach, ale mam nadzieję, że szybko coś z tego zrobię.

PS. przepraszam za ewentualne literówki, czy chaos, ale dopiero wróciłem z pracy i piszę w wielkim pośpiechu.

Jarek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne / ja i Szymek Gorlice Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®