Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne /

MAGAZYN TANGANIKA

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 6 Maj 2007 20:10 
Dobry wieczór,
Pod takim roboczym tytułem BARDZO chcielibyśmy wydać choć jeden raz pismo akwarystyczne.

Zakładamy, że trzy miesiące powinny wystarczyć do jego powstania.
Zależy nam niezmiernie na tym, by członkowie PT jak najszybciej wypowiedzieli się co myślą o tym pomyśle.
Nie myślę tu o zachwytach, jak to będzie fajnie, tylko o konstruktywnych pytaniach - a jeszcze lepiej propozycjach z Waszej strony, jak takie pismo powinno wedle Was wyglądać - merytorycznie i estetycznie.
Lub dlaczego nie powinno się ukazać.
Bardzo proszę o wypowiedzi.

Robert

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Maj 2007 20:41 
Pod takim roboczym tytułem BARDZO chcielibyśmy wydać choć jeden raz pismo akwarystyczne.

rozumiem,że to miało by być coś w rodzaju Datz Tanganika - które ukazało się parę lat temu - taki zeszyt tematyczny ?

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 6 Maj 2007 20:49 
Niezupełnie zeszyt.
Byłby to (w założeniu) półrocznik o 100 lub więcej stronach objętości.
Z dużą ilością zdjęć, artykułami wywodzącymi się z PT, jakimś zagranicznym artykułem, recenzjami ciekawych prac i książek - polskich i zachodnich. Nowinki ze świata, i Polski. Do numeru dołączona byłaby płyta CD lub DVD.

Robert

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Maj 2007 20:51 
dla mnie bomba - z tym,że chyba nie znajdziesz wydawcy, który zechciał by zaryzykować

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Maj 2007 20:59 - Edytowany przez: tasma 
spotkaem dzisiaj jednego goscia, ktory chcialby zaryzykowac ...

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Maj 2007 20:59 
Ja już sie wypowiedzialem na spotkaniu, czyli moje zdanie jest znane.

Osobiscie licze ze nie bedzie to "album" ze zdjeciami i troche tekstu, a "praktyka hodowlana" w polaczeniu ze zdjeciami. Oczywiscie licze na roznotematycznosc, ale nie stale dzialy ;-
) (opisy gatunkow ryb, zbiornikow, troche techniki, troche chemii, ogolnych porad praktycznych itd), bo po spotkaniu (charakter zadawanych pytanan) wydaje mi sie ze jest widoczny brak porad praktycznych.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Maj 2007 21:01 
Witam!
Po pierwsze jestem za aby czasopismo ukazało się.
O treści artykułów nie będę się rozpisywał bo musi być profesjonalne i dokładnie opisane.
Jako że to będzie czasopismo tylko o tanganice atrykuł o genezie jeziora, kto go odkrył i w jakich okolicznościach. - generalnie opis z informacjami gdzie leży, jakie ma parametry itp.

Co ja bym widział i jak wg mnie powinno wyglądać - dużo fajnych i nietuzinkowych zdjęć jako uzupełnienie artykułów. Nie wiem czy będzie to wydanie klejnone czy zszywane. Przy zszywanym na stodku wkładka - plakat dwustronny [powierzchnia dwóch kartek] - Ładne duże zdjęcie ryby na każdej ze stron...
Tak jak mówiłem wcześniej - jako dodatek do gazety płytka [nie wiem o ile to podniesie koszty, ale wydaje mi się że to będzie "traf w dziesiątkę"], na niej filmiki z naszych zbiorników - tarło czy ciekawe zachowanie. A także zdjęcia naszych ryb [uzupełnienie do artykułów]
Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej aby całą bibliografię zamieścić z tyłu czasopisma a nie na końcu artykułu.

To tak na gorąco

Marek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 6 Maj 2007 21:05 - Edytowany przez: admin 
Jurku

To my chcemy wydać ten magazyn.

Pomysł na artykuły już jest. Jak wiecie juz ( Ci, którzy byli na spotkaniu):

1. Zbiornik dla pielegnic piaskowych
2. Opis Asprotilapia (Xenotilapia leptura)
3. Filtracja wg pomysłu A. Krasuskiego
4. cos o altolamp.
5. Lamprologuus caudopunctatus
6. Artykuł Schramla o synodontach
7. ....czekamy na pomysły

8. Chemizm wody w Tanganice

Za dział recenzji i nowinek literaturowych odpowiada Fazi

No i jeszcze nowinki akwarystyczne z Tanganiki.

Marta

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 6 Maj 2007 21:05 
Praktyka to numer jeden w tym czasopiśmie.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Maj 2007 21:11 
7...
Mówiłem ze piszę [rozszerzam moja prelekcję ze spotkania] pt. od A doZ czyli zakładanie i utrzymanie zdrowwego zbiornka tanganikańskiego
Poza tym artykuł o Juli jako o gatunku i szczegółowo dickfeldi i transcriptus


Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Maj 2007 21:16 
Marta napisala:
"....Praktyka to numer jeden w tym czasopiśmie....."

i bardzo sie z tego ciesze.

Ja moge cos jeszcze napisac o trofeusach jezeli nie ma chetnych, chyba ze do nastepnego numeru bo mam nadzieje ze taki rowniez sie ukaze :-)

Leszek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 6 Maj 2007 21:22 
O trofeusach bardzo chętnie.

Każdy pomysł jest wart pzreanalizowania.

Mysleliśmy tez o artykule opartym na prelekcji Marka o przygotowaniu zdrowego zbiornika tanganickiego.

Acha - Artur - X. red princess.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły?

Cześć artykułów jest gotowa, część w opracowaniu, część tworzona.


Marta

Autor sue
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Maj 2007 22:52 
od A doZ czyli zakładanie i utrzymanie zdrowwego zbiornka tanganikańskiego

Marku bardzo dobry pomysł! Oby odzew był tak gorący i entuzjastyczny jak na spotkaniu :)

Magda

Autor worton
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Maj 2007 23:05 
Hej,

Jako że to będzie czasopismo tylko o tanganice atrykuł o genezie jeziora, kto go odkrył i w jakich okolicznościach. - generalnie opis z informacjami gdzie leży, jakie ma parametry itp.

Czadowo by bylo napisac tez o takich pomijanych do tej pory zwierzakach z Tangi jak slimole, krewetki, kraby, meduzy, wydry, hipopotamy i krokodyle ;). A tak serio to te krewetki mysle, ze skusilyby calkiem spora liczbe czytelnikow zainteresowanych skorupiakami. Wiem, ze w Niemczech sprowadza sie krewetki, kraby i slimole.
Problem w tym, ze w necie jest o nich niewiele i nie znam nikogo kto by je trzymal ;/. Moze macie jakis znajomych?
Niektore gatunki sa calkiem atrakcyjnie ubarwione i zachowuja sie dosc wyjatkowo (zerknijcie tutaj: http://www.cichlidae.com/phpBB2/viewtopic.php?t=97 0&postdays=0&postorder=asc&start=30 - te akurat przypominaja popularne teraz crystal redy :)).

Jakies pol roku temu gadalem o nich z Jackie - wiele sie nie dowiedzialem poza tym, ze byly juz importowane wlasnie do Niemiec. Podejrzewam, ze porzadnego artykulu nie da sie skleic z informacji w internecie ale moznaby chociaz opracowac spis gatunkow czy cos - taka jednostronnicowa wkladka. Niech poczuja na wlasnej skorze magie Tanganiki takze skorupiakofile ;).

Pozdrawiam.

Autor artkras12379
Użytkownik
#15 - Posted: 6 Maj 2007 23:07 
WITAM
Marto, dzisiaj trochę popisałem o tej filtracji, prawie mam ukończone. Do obrobienia i powklejania zostały mi jeszcze fotki.
Czy o Red Princess też chcielibyście zamieścić w 1 numerze???
Zakładam, że będą następne numery ;-)
pzdr
Artur

Autor worton
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Maj 2007 23:11 
A jeszcze jedno - kto zajmie sie oprogramowaniem do obslugi plyty?

Pozdrawiam.

Autor tasma
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Maj 2007 23:15 
Daniel
a zglaszasz sie na ochotnika, na te chwile nikt

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Maj 2007 23:28 
Na stronie E. Genevelle jest wykaz chyba wszytskich rodzajow i gatunkow innych organizmow zyjacych w Tanganice. Sa tam slimaki, gabki, owady i ich larwy, krewetki, kraby, ptaki, ssaki, gady.
Ja to wszytsko mam gdzies skopiowane ale jest to naprawde spory wykaz ;-).
Namiastke tego przesle Marcie to moze wklei to na strone.

Leszek

Autor worton
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Maj 2007 00:14 
Daniel
a zglaszasz sie na ochotnika, na te chwile nikt
;].
Ja po moich superasnych matematycznych studiach umiem napisac symulator telefonu komorkowego i program obslugujacy dojarnie krow ;). Jezeli do wydania Magazynu Tanganika jest pol roku to sie podejme, jezeli ma wyjsc pod koniec czerwca jak bylo mowione na spotkaniu to sie nie podejme bo nie zdaze - na te chwile za malo umiem ;/.

Pozdrawiam.

Autor worton
Użytkownik
#20 - Posted: 7 Maj 2007 00:22 
Oj kurka Robert napisal, ze sa 3 miesiace ;]. Czyli wypada poczatek sierpnia. Czyli bede mial miesiac. Ale za to we wakacje. Ok biore to! Nie wiem jak bedzie z wersja pod linuxa - sproboje zgluszyc kumpla ;) - za piwko zrobi wszystko hyhyhy.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 7 Maj 2007 05:29 
No to Was ruszyło.

Arturze - nie wiem czy reed princes teraz czy, do nastęnego. Tak na prawdę to musże mieć jak najwiecej artykułow, by coś wybrać. Piszcie i zobaczymy. Chodzi o to , aby tematyka była róznorodna.

Pomysł mam taki: artykuł bardziej ogólny, podstawowy, np. akwarium dla piaskowek i do opis gatunku. Co Wy na to? Podobnie z alto i innymi grupami można by przygotować.
Z tego co wiem artykuł Schramla jest badzo obszerny - tłumaczy go Daniel.

Marta

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 7 Maj 2007 05:30 
Daniel były odpowiedzialny w tej gazecie za część o sumowatych i im podobnych.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#23 - Posted: 7 Maj 2007 09:26 
Same zdjecia Schramla zajma okolo 5 stron ;] albo i lepiej - tekstu jest drugie tyle albo i wiecej. Planuje jeszcze przeprowadzic z Erwinem maly wywiadzik droga mailowa wiec pewnie bedzie jeszcze wiecej :). No i po artykule Erwina beda jeszcze ze 2-3 strony ode mnie aby przedstawic ta nowa systematyke troche juz w szerszym wymiarze.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 7 Maj 2007 09:40 
Czyli ile w sumie planujesz stron? - pomysły masz niezłe-:))

Marta

Autor timus
Użytkownik
#25 - Posted: 7 Maj 2007 11:13 
Czy przydał by się artykuł o aklimatyzacji delikatnych ryb po transporcie???

Zrobiłem fotki przy okazji aklimatyzowania X.Spilopterus i mógł bym to opisać.

Nie dawno niektórzy mieli z tym kłopoty ;)

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 7 Maj 2007 11:17 
Marcinie

Zbieramy wszystkie artykuły. Co będzie w pierwszym numerze zadecydujemy na 100% po otrzymaniu materiałów. Trzeba dokładnie przygląnąć się wszsytkiemu. Numer musi byc proporcjonalny co do treści.

Drukarmnia czeka, więc do pracy mili.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 7 Maj 2007 11:20 
OK! To coś spłodzę ;)

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 8 Maj 2007 05:40 
Do spisu doszedł artykuł TooOlda o grupie l. ornatipinnis.

Czy mysłicie, zę należałoby napisac co o przygotowaniu zbiornika dla tej grupy ryb?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#29 - Posted: 8 Maj 2007 08:08 
15? ;) Artykul przetlumacze wczesniej. Bedzie pod koniec maja bo klientce od angielskiego zachcialo sie na zaliczenie tlumaczenia jakiegos "technicznego". A, ze jestem leniwym draniem to upieke dwie pieczenie na jednym ogniu ;).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 8 Maj 2007 08:55 
No to super z tym tłumaczeniem. Kobieta chyba umże jak zobaczy co tłumaczyłeś?

Marta

Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne / MAGAZYN TANGANIKA Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®