Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne /

prosba do Faziego - artykulik

Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lip 2007 19:35 
Hej,

mialbym wielka prosbe Fazi.
Mianowicie czy da sie jakos wydobyc artykul:

http://www.blackwell-synergy.com/doi/abs/10.1111/j .1095-8649.1999.tb00843.x

?

Pozdrawiam.

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Lip 2007 06:52 
pozdrawiam, zobacz w skrzynce

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 2 Lip 2007 07:08 
Masz to, to ja też!

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Lip 2007 08:04 
a moze do mnie Jurku tez podeslesz, to wrzuce w wiadome miejsce

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Lip 2007 08:59 
Witam,
Nie mam tego, niestety - podeslijcie i mnie lub umiesccie tam, gdzie trzeba.
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Lip 2007 10:19 
Hej,

dzieki TooOldzie :).

Pozdrawiam.

Autor worton
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Lip 2007 11:50 
Przeczytalem i bede pisal maila do autora. Glownie chodzi mi o mozliwe sposoby rozrodu Mastacembelidae w Tanganice.

Na stronie 452 w "results" jest napisane, ze jajka w przewodzie pokarmowym C. zebratus byly jednolitej wielkosci i autorzy stwierdzili na tej podstawie, ze pochodzily z jednego tarla. Dalej na stronie 456, zaraz na poczatku "discussion" stoi, ze wsrod jajek znajdujacych sie w trzewiach C. zebratus byly takze jajka jednego gatunku z Mastacembelidae. Chce sie zapytac czy na tej podstawie mozna wnioskowac, ze w naturze tanganickie wegorzyki takze wykazuja w jakis sposob opieke nad ikra (i byc moze larwami) czy nie ;]. Moze akurat bedzie wiedzial autor jak wegorzyki rozmnazaja sie w jeziorku? Z tego co mi wiadomo w akwarium tarlo zadnego z tanganickich Mastacembelidae nie bylo odnotowane! :)

Macie moze jeszcze jakies pytania do autora? Napisalbym to juz w jednym mailu ;).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 2 Lip 2007 11:56 
Nie mam jeszcze pracy

Prześlij mi teraz na maila

Marta

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 2 Lip 2007 12:31 
Danielu

Bardzo ciekawa praca. Ja sama widziałam jak u mnie w zbiorniku mastacembalusy podkradały ikrę frontosom.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Lip 2007 13:07 
Hmm

ale w czasie tarla czy z pyszczola?

Poczekam z mailem do wieczora jakbyscie mieli jakies pytanka to dajcie tutaj znac ;).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 2 Lip 2007 13:23 
Frontosom podbierały ikrę w czasie tarła (z podłoża).

Z pyska wybieraja jedzenie, np. krewetki przez skrzeka wypychają frontosom i sexfasciatusom.

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Lip 2007 13:58 
Daniel
Wyslij prosze do mnie ta prace. Jurka chyba nie ma teraz przy komputerze.
Wrzuce na serwer i sam chetnie przeczytam.

P.

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Lip 2007 14:03 
Z pyska wybieraja jedzenie, np. krewetki przez skrzeka wypychają frontosom i sexfasciatusom

Woooowww!!!! O tym nie wiedziałem.

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Lip 2007 14:31 
zapomnialem napisac : Panie magazynierze Danielu ;)

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Lip 2007 14:34 
Panie magazynierze Danielu ;)

??????? ;)

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 2 Lip 2007 14:38 
no Daniel ma mgr przed nazwiskiem

juz dostalem publikacje od Marty, jest na stronie PT

P.

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 2 Lip 2007 14:45 
Witam,
A gdzie Przemku, bo ja wszystkie nowosci wrzucam, jak zawsze na Wasz serwer ftp (czy ktos tam w ogole zaglada?).
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#18 - Posted: 2 Lip 2007 14:49 
Krzysiek

Tam gdzie wrzucasz tez Ty na serwer PT. Nazywa sie : "Obligate feeding".

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 2 Lip 2007 14:52 
Witam,
Juz widze - dzieki!!
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 2 Lip 2007 15:07 
Pod adresem www.projekttanganika.pl/publikacje/kraby znajduje sie kilka publikacji dotyczacych krabow z Tanganiki. Wrzucam bo moze ktos sie skusi na przygarniecie tych stworzonek. Pewnie wiece ze przypelzna w nowej dostawie.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 2 Lip 2007 15:18 

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 2 Lip 2007 15:32 
...czy na tej podstawie mozna wnioskowac, ze w naturze tanganickie wegorzyki takze wykazuja w jakis sposob opieke nad ikra (i byc moze larwami) czy nie...

Witam,
Danielu - jakiem cudem na podstawie tej publikacji masz takie przypuszczenia? Bo mnie to by w zyciu do glowy nie przyszlo. Prosze sprobuj to uzasadnic, dobrze?
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#23 - Posted: 2 Lip 2007 16:01 
Hej,

hmm pewnie bezpodstawnie ale przyszlo mi do glowy, ze gdyby wegorzyki z Tanganiki rozpraszaly ikre tak jak robia to ich np. azjatyccy kuzyni to raczej malo prawdopodobne by bylo zeby naukowcom udalo sie znalezc taka jej ilosc w trzewiach C. zebratus aby mogli ja bezblednie zidentyfikowac jako ikre Mastacembelidae. Tym bardziej, ze w pracy wyraznie bylo podkreslone (chyba dwukrotnie jak dobrze pamietam), ze w trzewiach C. zebratusznajdowala sie ikra pochodzaca z jednego gniazda - swiadczy o tym, wedlug autorow, wielkosc ikry z poszczegolnych posilkow jaka znajdowali w ukladzie pokarmowym Cz. Poniewaz ikra byla zblizonej wielkosci autorzy twierdza, ze C. zebratus nie zjada troszke z jednego gniazda potem troszke z drugiego itd. a najada sie do syta ikra z jednego gniazda i jezeli dalej jest glodny to dopiero plynie szukac nastepnego.
Co o tym myslicie? Byc moze wegorzyki z Tangi nie opiekuja sie potomstwem ale moze przynajmniej skladaja ja w jednym miejscu, a nie rozpraszaja - zawsze bylaby to jakas bardziej konkretna wiadomosc niz znajdowane teraz "breeding method: unkown" ;].

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 2 Lip 2007 16:07 - Edytowany przez: admin 
Co o tym myslicie? Byc moze wegorzyki z Tangi nie opiekuja sie potomstwem ale moze przynajmniej skladaja ja w jednym miejscu, a nie rozpraszaja

To tłumazcenie dla mnie jest rozsądne.

Wytłumacz mi tylko proszę, jak Ty dokładnie rozumiesz słowo rozpraszanie? Czy płyną, wypuszczaję ike i nic dalej nie robią?

Tego nie rozumiem, nie znam sie na tym.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#25 - Posted: 2 Lip 2007 16:16 
Tak, dokladnie.
Ikre rozpraszaja np. karpiowate czy kasacze (pewnie nie wszystkie) ale chodzi wlasnie o to, ze rybki wyrzucaja jajeczka w toni i plyna sobie dalej ;).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 2 Lip 2007 16:25 
Czyli w sumie prymitywna strategia jak na Tanganikę. Czy ktoś to opisał u mastacembalusów z Tanganiki, czy tylko sa to przypuszczenia?

Moze masz racje, że składają ikrę w dołkach i ....moze nawet pilnują?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#27 - Posted: 2 Lip 2007 16:32 
Zerknijcie tutaj prosze:

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =772

posty toddnbecka zwlaszcza warto czytac ;).

Pozdrawiam.

Autor tooold
Użytkownik
#28 - Posted: 2 Lip 2007 20:47 
Chce sie zapytac czy na tej podstawie mozna wnioskowac, ze w naturze tanganickie wegorzyki takze wykazuja w jakis sposob opieke nad ikra

nie , nie można !!

a to dlatego że tarło węgorzyków ma określone miejsce i porę i bardzo prawdopodobne jest że jakiś gatunek w tym czasie specjalizuje się w wyłapywaniu takiej ikry w momencie tarła

dowodem na składanie w jednym miejscu byłaby dopiero informacja,że była to ikra np. tygodniowa , choć też nie do końca

Autor worton
Użytkownik
#29 - Posted: 3 Lip 2007 08:43 
Hmm no moze i tak ;]

Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne / prosba do Faziego - artykulik Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®