Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne /

Artykuł Przemka w TM 1

Autor tooold
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Gru 2007 14:04 
Pozwalam sobie napisać tutaj, bo nie chcę zbędnych komentarzy a liczę na rzeczową dyskusję.
Otóż chodzi mi o artykuł o Altolamprologus sp. "compressiceps shell".

Otóż jedno mnie dręczy - tu cytaty :
"A.compressiceps pozostał w litoralu skalnym, natomiast A.sp.c.s. zajął tereny nowe - ....litoral piaszczysty."

"Naturalnym środowiskiem shelli są otwarte , piaszczyste strefy jeziora , na głębokości od 10 do 40 metrów"

"W sytuacji zagrożenia chowają się w pustych muszlach..... nie przywiązują się do nich na stałe , z wyjątkiem okresu tarła"

"Młodzież wychowuje się w terenach skalistych "

czy mam przez to rozumieć,że wylęg się przemieszcza z muszli z terenów piaszczystych do terenów skalistych - chyba jednak nie ?????

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Gru 2007 17:56 - Edytowany przez: tasma 
Jurku

Nie wiem czy ustosunkowywac sie do wszystkich cytatow czy tylko do pytania postawionego na dole.

czy mam przez to rozumieć,że wylęg się przemieszcza z muszli z terenów piaszczystych do terenów skalistych - chyba jednak nie ?????
Tak, tak masz to rozumiec, z tym, ze nie to nie wyleg sie przemieszcza, a przenosza go plywy.
Mlode altolamprologusy (dzieci duzych alto) jak sam pewnie wiesz sa bardzo nieporadne. W jakis sposob prad wody wyrzuca je na plycizny, gdzie jest sporo pokarmu, a mniejsze zagrozenie. Nie wiem czy one same kieruja sie w strone skal, czy tez przezywaja tylko te ktore sie tam znajda (w opracowaniu bylo napisane jednym zdaniem, lakonicznie ze maluchy dorastaja w takim wlasnie srodowisku).
O shellach wiem, ze w mlodym wieku wola skalki (z relacji pletwonurkow, zreszta moje obserwacje w akwarium to potwierdzaja). To ze zachowuja sie podobnie jak duze alto. dopowiedzialem sam. Wedlug mnie nie mialyby szans przezycia na piasku, a jesli mlode osobniki zyja w skalach, to pewnie od malego.

Przemek

P.S.
Nie wiem czy pamietasz moj podzial compressicepsow na te shele co mam ja od Marty, te co masz Ty i Sendog i na duze. Thomas Andersen podziela moj poglad w tej sprawie.

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Gru 2007 10:16 
teoria pływów mówisz.....

wiesz , bez urazy ale nie do końca mnie to przekonuje :
- po pierwsze nie sądzę aby na płciznach było mniejsze zagrożenie , moim zdaniem płycizny są terenem o większym zagrożeniu ( ale to nie na temat ;-)

- po drugie - zakładam że shelle nie mieszkają na pustyni litoralu piaszczystego, tylko jest tam sporo innych ryb, także powiedzmy innych muszlowców. Dziwne by było że tylko wylęg shelli jest przenoszony przaz pływy, prądy. Opierając się na tej hipotezie płycizny powinny być pełne młodych ryb różnych gatunków , także innych muszlowców i wielu innych gatunków .

- po trzecie pada zdanie o występowaniu tego gatunku : wymieniasz Zambię, Tanzanię , Kongo i Burundi. Należałoby więc sądzić że te pływy czy prądy są takie same w tych rejonach , a to wydaje mi się mało prawdopodobne.

takie są moje wątpliwości .....

ps.moje młode shelle zaglądają chętnie do muszli ;-)

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Gru 2007 09:45 
W takim razie przeanalizujmy srodowisko zycia altolamprologusow.
Altolamprologus compressiceps. Litoral skalny to pewne. Najczesciej wyglada to tak. Prawie pionowe skaly od powierzchni wody az do minimum 30-40 metra. Glebiej sie raczej nie zapuszczaja i wisi im czy sa skaly czy nie.

W zaleznosci od tego na jakiej glebokosci koncza sie skaly zaczyna sie piasek (jesli powyzej okolo 40-50 metra glebokosci) lub mul (ponizej). Shelle mimo, ze zyja na piasku, pierwsza czesc zycia spedzaja w skalach. Podejrzewam, ze cykl schodzenia glebiej wyglada podobnie jak u duzych compressicepsow z ta roznica, ze w koncu docieraja do piasku.
Wedlug mnie shelle nie zyja w miejscach gdzie piasek rozciaga sie od brzegu, ale jak pisalem wyzej, od pewnej glebokosci. To chyba nie jest typowe miejsce wystepowania muszlowcow, bardziej piaskowek.

Jesli chodzi o zagrozenie na plyciznach, nie zgadzam sie. Ktore ryby zyja na malych glebokosciach w litorale skalnym, w poblizu brzegu? Niektore naskalniki, moze jakies eretmodini. To ciezka strefa wymagajaca odpowiedniego przystosowania ciala (Marek Winiarski nazwal to torpeda). Jezioro faluje, grozi rzuceniem na skaly lub nawet na brzeg.

Apropos wynoszenia mlodych. Nie wiem czy to wplyw pradu wody (bo powyzej udowadniam ze falowanie nie robi im krzywdy), czy tez narybek jest w stanie sam sie uniesc, w jakis sposob to robi. A jesli robi to narybek duzych alto. shelli najprawdopodobniej tez. Przyznaje nie potrafie tego wyjasnic.
Zauwaz, ze wzrost altolamprologusow trwa bardzo dlugo. Mozna wydzielic co najmniej trzy okresy. Maluchy do okolo 3-4 miesiaca (szaro-zolte), pozniej zmiana ubarwienia na ciemniejsza (braz) i przejscie glebiej, a pozniej "przeobrazenie" w osobnika wygladajacego jak dorosly zyjacego jeszcze glebiej. U innych ryb ze szczepu Lamprologini nie ma tego typu zmian.

W kwestii wystepowania. Chyba nie wyslowilem sie zbyt jasno. Piszac, ze wystepuja w tych krajach, nie znaczy ze jezioro jest pelne tych ryb. Znam okolo 5 lokalizacji w Zambii, jedna w D.R. Konga i po dwie w Tanzanii i Burundii. Nie jest to wiec ryba ktora wystepuje tylko na kilku kilometrach linii brzegowej, w jednym miejscu. Z drugiej strony tak mala ilosc siedlisk swiadczy ze wymagaja dosc specyficznych warunkow do zycia. Jakich? Nie wiem. Byc moze chodzi o jakies specyficzne ulozenie skal, do jakiejs okreslonej glebokosci, byc moze prady, byc moze cos zupelnie innego. Chetnie bym sie dowiedzial.

Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Gru 2007 13:25 
Przemku dziękuję za odpowiedź

nie rozwiałeś moich wątpliwości

chciałem Cię prosić o informację, w której pozycji z literatury spotkałeś info o tym, że młode shelle są przenoszone na skalne płycizny - to dla mnie ważne ;-))))

ps.moje młode mają już 4 miesiąc , nabrały powoli kszałtów typowych dla Altolamprologusów ,a i barwy są dośc podobne

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Gru 2007 09:27 
Jurku

Zauwaz, ze nie napisalem nigdzie ze wyczytalem ta informacje o shellach, a o duzych compressicepsach. Wniosek ze tak jest u shelli wysnulem sam.
Bylo to w ktorejs publikacji, ktora podalem jako literatura do artykulu o Calvusie albo o Rodzaju Altolamprologus. W wolnej chwili sprawdze.

nie rozwiałeś moich wątpliwości

Przykro mi. Staralem sie.

Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Gru 2007 20:05 
Wniosek ze tak jest u shelli wysnulem sam.


ach Przemku !!!!!!!!!

ale to właśnie w artykule o shellach piszesz :
"Młodzież wychowuje się w terenach skalistych "
"Naturalnym środowiskiem shelli są otwarte , piaszczyste strefy jeziora , na głębokości od 10 do 40 metrów"


to w takim razie chyba jednak zbyt pochopny wniosek - moim zdaniem

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Gru 2007 20:13 
Nie do konca. Przeciez tak wlasnie zachowuja sie mlode w akwariach. Do pewnego momentu nie korzystaja z muszli by nagle zaczac to robic. Tutaj pewnie bedziesz oponowal, ale takie zachowanie zaobserwowano nie tylko u mnie w przypadku ryb zakupionych w Tropheusie.
Pewnie w naturze jest tak samo, choc jak w wielu moich wywodach moge sie mylic.



Apropos Twojego pytania w innym watku, nie widze problemu zeby ten przeniesc. Trzeba tylko sie zastanowic jak wytlumaczyc innym forumowiczom, ze nie widzieli dyskusji od poczatku. Przeciez nie mozna napisac ze rozpoczela sie na FW.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 11 Gru 2007 20:17 
Apropos Twojego pytania w innym watku, nie widze problemu zeby ten przeniesc. Trzeba tylko sie zastanowic jak wytlumaczyc innym forumowiczom, ze nie widzieli dyskusji od poczatku. Przeciez nie mozna napisac ze rozpoczela sie na FW.

No i w tym szkopuł Panowie, moze skopujecie swoje wypowiedzi tam - nie wiem co Wy na to?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Gru 2007 21:51 
ok
dobrze

Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne / Artykuł Przemka w TM 1 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®