Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne /

Baza danych ryb

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor tasma
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Wrz 2006 16:17 
Wpadl mi do glowy pomysl wykonania bazy tanganikanskich ryb. Cos co wyglada jak Akwafoto czyli. Do kazdego gatunku:
- nazwa lacinska
- rozmiar, dymorfizm plciowy (2-3 zdania)
- znane odmiany barwne (tyle ile trzeba ;) )
- pozywienie (1-2 zdania)
- zalecane akwarium (urzadzenie i wielkosc - 1-2 zdania)
do tego kilka zdjec.
Moge sie podjac zebrania wszystkiego do kupy, stworzenia tego w html'u, ewentualnie dobrania zdjec.
Was prosze o skomentowanie pomyslu i ewentualnie pytam czy bedziecie chetni na napisanie kilku zdan o rybach, ktore hodujecie, ewentualnie udostepnienia zdjec. Zeby nie bylo watpliwosci chcialbym zeby bylo to na WWW.

Przemek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 4 Wrz 2006 17:11 
Przemku

Dla mnie pomysł genialny.

Trzeba by wymyślić rodzaj opisu, aby był jednolity.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Wrz 2006 17:17 
Tak!
Jastem za, a nawet....... jesli bedzie taka potrzeba bardzo chetnie cos napisze pare słow o gatunkach które hoduje lub hodowalem chetnie sluze fotkami.
Słuszna uwaga Marty dotyczaca "szablonu" opisu poszczegolnych gatunków.

Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Wrz 2006 17:36 
ja też uważam że to dobry pomysł... taka baza to by było coś, nie trzebaby się błąkać po zagranicznych serwisach, poza tym czasem zdjęcia z takim samym podpisem prezentują wg mnie inne ryby... i któremu zdjęciu wierzyć? ja bym uwierzył tym opublikowanym własnie w takim "naszym" serwisie... :-)

pzdr,

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Wrz 2006 19:07 
Szablon rzeczywiscie musi byc jednolity. W takim razie proponuje burze mozgow. Prosze o Wasze propozycje takiego szablonu. Mysle ze powinno byc to 8-12 zdan.

Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Wrz 2006 00:39 
Witam,
A moze lepiej odejsc od tekstu, poslugujac sie (jak np. w atlasie Axelroda) piktogramami, opisanymi w legendzie bazy. Stworzenie schematu tekstowego na 8-12 zdan "rozmyje" moim zdaniem opis (bo co tu zmiescic w takiej pigulce?)
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Wrz 2006 06:21 
Jestem za piktogramami. U atlasie Axelroda jak dla mnie to zbyt suche informacje. Podoba mi sie układ jaki jest w AQUALEX. Moze cos takiego? Troszkę wieksza pigułka ;-)

Pozdrawiam

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Wrz 2006 07:52 
Powiem szczerze ze nie wiem jak to wyglada.
A jak przez piktogramy wyrazic pokarm?
Podeslijcie mi jakies screeny.

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Wrz 2006 09:57 
Podeslijcie mi jakies screeny
Witam,
Postaram sie dzis wieczorem.
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Wrz 2006 20:07 

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 5 Wrz 2006 21:08 - Edytowany przez: admin 
Na miłośc boską, odpuśćmu sobie te piktogramy.
Na tym forum używamy SŁÓW i one są najważniejsze.
Nie musi to być 10-12 zdań. Może być 5 albo 25 - w zależności od potrzeb.
Ważny jest przyjęty styl szablonu. Tylko on daje jasnośc wyrażanych myśli.
Nie bądźmy bardziej nowocześni niż trzeba.
To ma być łatwo przyswajalne - nawet dla ignoranta. Piktogram to zbytnie uproszczenie. I nieestetyczne... fuj.
Robert wraz z Martą

P.S.
Fazi64 - a piktogram to nie jest pigułka? :-))

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Wrz 2006 23:44 
O właśnie ! Robert wyciągnoł mi to z ust.

Ja osobiście uważam że taki naukowy bełkot nie jest zbyt dobry i szablonowe wiadomości wprowadzają czasem przekłamania a raczej niedomówienia.

Sądze że Robert ma racje i powinno się pisać tyle ile dany gatunek potrzebuje do hodowania go w warunkach akwariowych.

Spujżcie na opisy w cichlid forum. One są właśnie szablonowe ale tak naprawde wiele się nie dowiemy. Prawda?

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Wrz 2006 01:06 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
A dlaczego od razu belkot? Czasem lepsze obrazowe wytlumaczenie (wielu wsrod nas wzrokowcow), niz rozwlekly tekst. A moze polaczyc obie formy, jak np. tu (Brian Ward - Egzotyczne ryby w akwarium):

bo przyznac trzeba, ze w Atlasie slodkowodnych ryb akwariowych Dr Axelroda te piktogramy sa troche bez sensu:
.
Moze wlasnie obie formy opisu zastosowac w naszej bazie (wymyslajac przy tym wlasne obrazki-pigulki)?.
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Wrz 2006 07:23 
A moze tak?
W indeksie gatunkow obok nazwy piktogramy tak zeby zainteresowany od razu wiedzial ze to ryba miesozerna czy roslinozerna, albo ze mozna hodowac w akwarium np. 50 l, a po kliknieciu normalny tekst opisu?

Przemek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 6 Wrz 2006 08:39 
Doskonałym pomysłem jest połączenie tekstu, fotki i piktogramu.
Idziemy w dobrym kierunku:-)
Robert

P.S. Korzystać (tak myślę) trzeba by było ze znanych już piktogramów i ich znaczeń, prawda?
R

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Wrz 2006 09:16 
Zrobmy tak. W ciagu najblizszych kilku dni (bez skladania deklaracji kiedy, bo czasami nie mam sie kiedy wysikac ;) ) przygotuje jakis zarys i na "zywym" organizmie przedyskutujemy wszystko.
Jak ktos ma te znane piktogramy to prosze mailem do mnie

Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Wrz 2006 15:16 
rozumiem ze o cos takiego chodzi ;-)

http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=732

Niewiem czy to sie otworzy ale taka strone znalazlem.
Jest to o czym wspomnial Robert, czyli piktogram, tekst i fotka. A moze dorzucić jeszcze rejon wystepowania w jezorze (na planie jeziora), czy to nie bedzie za duzo jak myslicie.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Wrz 2006 15:33 
Rejon wystepowania jak najbardziej, tylko ze to kwestia wyfotoszopowania calej masy obrazkow i pewnie w pozniejszym terminie (chyba ze ktos pomoze).
Teraz kwestia piktogramow. Warunki odpadaja bo temperatura, pH i inne sa stale. Wielkosc nie bardzo mi sie na piktogram nadaje. Agresja - ciezka rzecz do opisania piktogramem bo jak odroznic ta wewnatrzgatunkowa od miedzygatunkowej.
Na tak jestem przy wielkosci zbiornika i typie przyjmowanego pokarmu.
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Wrz 2006 16:01 
Ja mam pytanie : do czego maja słuzyc piktogramy?
Jezeli do np. tzw. szybkiej orientacji podstawowych cech gatunku i wmagan (oznacz. agresji, wielkosci ryby, wielkosci zbirnika, pokarmu) to uwazam Przemku ze za pomoca piktogramow mozna ozanczyc podstawowe informacjae, czyli:
-wielkosc ryby,
-wielkosc zbiornika
-pokarm, jego rodzaj
-agresja (moim zdaniem z agresja nie ma problemu w oznaczeniu; wewnatrz gatunkowa np. te same rybki z zabkami patrzace na siebie; miedzygatunkowa to dwie rozne rybki z zabkami patrzacena siebie moga sie roznic ksztaltem, wielkoscia lub kolorem :-))
-strefa wystepowania w zbiorniku
-ryba stadna, wystepiuje pojedynczo lub w parach.
W opisie skupiłbym bym sie juz na wskazowkach hodowlanych (min. chorobach).
Z kolei jezeli piktogram mialby sluzyc jako bardzo mala "pigulka" to wtedy mozna rzeczywiscie bardzo okroic te piktogramy, np. do wielkosci zbiornika , pokarmu.

Dlaczego wielkosc, jak sie domyslam ryby, na piktogram nie zabardzo Ci sie nadaje. Uwazam ze to bardzo wazny "parametr" ryby.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 6 Wrz 2006 20:26 
Leszku
Z wielkoscia chodzilo mi o to że u niektorych gatunkow samiec jest wiekszy od samicy (lub odwrotnie) i do konca nie wiadomo co podawac. Chyba ze ustalimy ze to bedzie to wymiar najwiekszy.

Tutaj zaczatek projektu. Nie dzialaja zadne linki.
http://www.mkokno.com.pl/baza
Prosze nie przywiazywac zbytniej wagi do tekstu, pisalem go "na kolanie".

Sprobuja namalowac jakies piktogramy. Zobaczymy co mi wyjdzie .

Przemek

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 6 Wrz 2006 21:46 
Przemku super

Dla mnie ważne by było pakazanie zdjęć - samca, samicy i ewentualnie maluchów. Przy calvusach - myślisz o formach barwnych, czy tylko o jednym przykładzie?

Powinna byc chyba galeria rownież różnych form geograficznych jeżeli takie istnieją, a my mozemy je mieć.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Wrz 2006 22:00 
Dla mnie tez fajnie to zaczyna wyglądać.
Przemku przy wielkosci ryb i rozrónieniu samca i samicy mozna posłuzyc sie znaczkami okreslajacymi plec, ale ew. moze byc podana wielkosc najwiekszego osbnika w danym gatunku, z zasady to bedzie samiec ;-).
Leszek

Autor sue
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Wrz 2006 22:14 
Witam!
Moim zdaniem do opisu i piktogramów powinny zostać dołączone zdjęcia różnych odmian barwnych ryb (nie tylko wybrany przykład), jeżeli to będzie możliwe to i samca, i samicy i maluchów!!! Nawet jeżeli teraz jeszcze nie dysponujemy takimi zdjeciami to w miarę ich zdobywania można to uzupełniać...

Jeżeli chodzi o piktogramy to moim zdaniem powinny one być zaprojektowane przez nas, albo wcale (nie zciagnięte "z jakiegoś" źródła), powinny być jednoznaczne, proste itp. Nie może ich być zbyt wiele!

Opis nie powinien być "ciągiem" zdań, tylko posiadać stały plan, rozkład, kolejność podawanych wiadomości. Musimy unikać informacji zbędnych, dodatkowych, to powinna być podstawa podstaw ;)

Magda

Autor sue
Użytkownik
#24 - Posted: 6 Wrz 2006 22:19 
Leszku świetny pomysł z tymi znacznikami płci. To nie powinno być takie trudne do przygotowania (piktogram). W przypadku wielkości nie możemy przeciez ograniczyc się do samych samców!!!
Zdecydowane feministyczne nie ;)
Magda

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 6 Wrz 2006 22:22 
Jeżeli chodzi o piktogramy to moim zdaniem powinny one być zaprojektowane przez nas, albo wcale (nie zciagnięte "z jakiegoś" źródła), powinny być jednoznaczne, proste itp. Nie może ich być zbyt wiele!

Opis nie powinien być "ciągiem" zdań, tylko posiadać stały plan, rozkład, kolejność podawanych wiadomości. Musimy unikać informacji zbędnych, dodatkowych, to powinna być podstawa podstaw ;)



Dokładnie Madziu tak samo myślę.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#26 - Posted: 6 Wrz 2006 22:30 
Tutaj zaczatek projektu. Nie dzialaja zadne linki.
http://www.mkokno.com.pl/baza

Witam,
Szkoda, ze u mnie otwiera sie tylko pusta strona ;((
Ciesze sie, ze jednak beda piktogramy i podpisuje sie pod propozycjami sue (zwiezly, wg szablonu opis, zdjecia form geograficznych itd.)
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#27 - Posted: 6 Wrz 2006 22:35 
Witam,
OK! Otwarlem w Internet Explorerze (domyslnie uzywam Avant Browsera)
Pzdr.
Fazi64

Autor drozd
Użytkownik
#28 - Posted: 6 Wrz 2006 22:56 
Doskonałym pomysłem jest połączenie tekstu, fotki i piktogramu.
Idziemy w dobrym kierunku:-)


zgadzam się z przedmówcą... uważam też że Magad nakreśliła doskonały projekt karty opisującej rybę w bazie...

tak się zastanawiam czy może przy opisie znalzłoby sie miejsce na podanie odnośnika do szerszego artykułu na temat danej ryby, jeśli takowy istnieje i został opublikowany w ramach Projektu... jak sądzicie?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 6 Wrz 2006 23:00 
Link do szerszego opisu gatunku, artykułu uwazam za godne zastonwienia.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#30 - Posted: 7 Wrz 2006 07:45 
Wczorajsza publikacja chcialem osiagnac dwa cele.
Po pierwsze przekonac sie czy taka forma bedzie OK. Wam i mi sie nie spodobala. Chyba lepiej bedzie wygladac tak:
rozmiar: samiec 15, samica 7 cm.
akwarium: minimum 100 l
pokarm: miesny
itp
Link jest swietnym pomyslem, oczywiscie jestem za.

Po drugie pobudzic Was do dyskusji, bo ostatnio zeszlo na temat piktogramow.

Acha szata graficzna, uklad i wszystko jest do dyskusji. Wczoraj robilem to na kolanie w jakims Publisherze (moze dlatego chodzi tylko w IE, zmieni sie )

Przemek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Forum Wewnętrzne Forum Tropheus Tanganika / Forum Wewnętrzne / Baza danych ryb Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®