Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy /

Diplotaxodon ecclesi - czy te ryby Waam coś przypominają:)

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 21 Lis 2008 16:26 
Od dawna interesuje mnie podobieństwo niektórych gatunków ryb pomiędzy Tanganiką i Malawi

Co Wam to przypomina?

http://www.cichlidae.com/gallery/species.php?s=121 7

Czy znacie inne przyklady takich podobieństw?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Lis 2008 19:19 
Sardynki! :))

Buduja miejsce tarla z piasku:
Fossorochromis rostratus (chyba)
Lethrinops furcifer
Mylochromis chyba
Nyassachromis

Jest tez jakis gatunek aulonocar, ktory buduje kopce. A w momencie tarla ubarwienie ma prawie identyczne co ectodus :). Tylko kurcze nie pamietam nazwy :(.

Autor worton
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Lis 2008 19:54 
O tutaj na tym filmie sa:
http://www.youtube.com/watch?v=1bb7q3L7uVM

po obejrzeniu nie jestem jednak pewien czy to jest Aulonocara ;).

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 21 Lis 2008 20:21 
Genialny film

Nie wiem czy to nie jest jakiś Copadichromis.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Lis 2008 20:25 
Wysałem zapytanie na forum KlubMalawi.
Może coś odpowiedzą :)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 21 Lis 2008 20:32 - Edytowany przez: admin 
Kopce buduje takze Ctenopharynx nitidus i pictus

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Lis 2008 16:08 
Julidochromis ornatus - Melanochromis auratus
Tropheus brichardi - Pseudotropheus microstoma
Bathybates ferox - Ramphochromis longiceps -
Cyphotilpia frontosa - Cyrtocara moori
Lobochilotes labiatus - Placidochromis milomo - Haplochromis chilotes
Cypirichromis leptosoma - Diplotaxodon ecclesi - Haplochromis pyrrocephalus

odpowiedniki są także w j. Wiktorii :)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 23 Lis 2008 16:18 
Dokładnie o to mi chodziło:))


Marta

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 28 Lis 2008 11:47 
Danielu na forum malawi odpowiedzieli, ze na filmiku buduje kopce najprawdopodobniej pzredstawiciel rodzaju Lethrinops lub Taeniolethrinops

http://www.malawitreff.de/lethrinops%20yellow%20co llar.php

Marta

Autor worton
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Lis 2008 12:31 
Hej,

hah! Tak mnie zastanawia, ze Tanganika to najstarsze z wielkich jezior, Wiktoria zas najmlodsze. Patrzac na ubarwienie ryb to w Tanganice ryby sa ubarwione znacznie bardziej subtelnie niz w tych dwoch pozostalych jeziorach.

Nawet niewiarygodnie barwni przedstawiciele Cyathopharynx sa mimo wszystko bardziej tak hmm no jakby to powiedziec stonowani w porownaniu z pielegnicami z Malawi czy Wiktori. Szkoda, ze nie dozyje nastepnych 2 mln lat zeby zobaczyc jak sie beda zmieniac pyszczaki w Malawi :)

Hmm a moze to dlatego, ze w Tanganice od samego poczatku byli obecni grozni i dosc duzi drapieznicy, ktorych w Malawi brak? W Wiktori to mysmy skiepscili wiec niestety porownac sie nie da :/.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 28 Lis 2008 12:41 
Danielu

Może masz i racje z tymi kolorami, chociaż dla mnie tanganickie ryby są barwne Nie ma jednak wśród nich takich kolorów jak u wielu haplochromisów czy gamy barw niebieskich i pomarańczowo-żółtych jak u ryb z Malawi.
Zastanawiam sęie jaki wpływ na barwy ma skład chemiczny wody ętanganickiej? Ponadto może masz i racje - obecność drapieżników moze mieć na to wpływ. Chociaż niektóre bardzo ostre kolory moga dawać właśnie ochronę- krzykliwe kolory mogą odstraszać - jestem niesmaczny.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Lis 2008 12:47 
Hej,

fakt! Dla mnie tez sa barwne. Po prostu nie moge znalezc slowa :). Takie sa bardziej "spokojnie", mniej krzykliwe, czesto gladko przechodza z jednego w drugi, tak teczowo. Oczywiscie nie u wszystkich :). Bo np. tropheusy czy frontosy krzycza az kolorami :)

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 28 Lis 2008 12:55 
Zwróć uwagę na to, że kolory mogą być różnie uwarunkowane: np u Cyphotilapia, czy Benthochromis, Paracyprichromis - warunkami w których występuja- czyli głębia i barwy niebieskie w tym wypadku pozwalają na odnajdywanie sie osobników (w różnych sytuacjach). Druga grupa to ryby płycizn - 1-5 m głębokości i w tym wypadku ubarwienie ma wg mnie związek ze swiatlem słonecznym.

Marta

To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy / Diplotaxodon ecclesi - czy te ryby Waam coś przypominają:) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®