Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy /

pomoc przy sprzecie 240 l

Autor alwaro
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Gru 2008 20:33 
zakladam akwa 240 i nie do konca wiem jaki sprzet uzyc.prosze o pomoc

Autor Beliar
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Gru 2008 20:46 
Zalezy jaka planujesz obsade
Jesli tropheusy w ilosci do góra 20 szt
Kubelek 1200l/h i glowica okolo 750l/h
grzalka zalezy od temperatury otoczenia jesli musi podniesc okolo 6 stopni musisz miec grzalke ok 200-300w
oswietlenie ok 60-70W
To tak w skrócie
Pozdrawiam
Jarek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 14 Gru 2008 21:10 
Witaj:))

Czy zamierzasz mieć w tym zbiorniku trofeusy, czy może inną ciekawą obsadę?

Marta

Autor alwaro
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Gru 2008 21:13 
nic nienapisalem planuje na poczatek 12 tropheusow. wystruj kalki z wapienia i zastanawiam sie czy piaseczek czy drobny zwirek, myslalem o glowicy 1100l no i grzalke jakis 200/300 w.mieszkam w bloku temperaturka okolo 23 stopni.a oswietlenie na poczatek standart 2xpo 30 w.akwarium wromak z pokrywa do tego akwarium. zaczne od malych rybek a z czasem jak beda rosly ewentualnie uzupelnie jakis sprzecik

Autor alwaro
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Gru 2008 21:15 
kiedys bardzo dawno mialem rybki.wiem ze trofki to na poczatek trudna rybka ale mysle ze dam rade.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 14 Gru 2008 21:38 
Młodych ryb musisz meić znacznie wiecej - wg mnie minimum 20 sztuk - czy nie mozesz mieć większego zbiornika? w tej wielkośći będą sie źle czuły - to agresywne i terytorialne ryby.

Nie stosuj żwiru, będzie Ci trudniej utrzymać czystosć w zbiorniku.

Tej mocy grzałka jest zbędna. Trofeusy potrzebuja temperature około 24-26 stopni.

Oświetlenie będzie zbyt mocne

Proponuję poczytaj najpierw dokładnie o tych rybach.

Marta

Autor salmo70
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Gru 2008 21:44 
Jedna głowica,to trochę za mało,Trofki mocno brudzą,a co za tym idzie użyźniają.Potrzebna jest wydajna filtracja biologiczna,jak i mechaniczna.Myślę też,że powinieneś zacząć od nieco większej obsady,by później dobrać(wyselekcjonować)właściwe stado.Jak dla mnie optymalne jest wpuszczenie 20 młodych trofci.Serdecznie pozdrawiam.Robert.

Autor salmo70
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Gru 2008 21:46 
Pisaliśmy razem Marto:)

Autor alwaro
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Gru 2008 21:47 
sluchaj czytalem juz wiele o tych rybkach. i informacje czasami nie sa zbyt wyczerpujace albo karzdy pisze inaczej. baniaka niemoge miec wiekszego. czyli uwazasz ze piaseczek bedzie lepszy?? pozdrawiam daniel

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Gru 2008 21:51 
myslalem o glowicy 1100l no i grzalke jakis 200/300 w.mieszkam w bloku temperaturka okolo 23 stopni.a oswietlenie na poczatek standart 2xpo 30 w.akwarium wromak z pokrywa do tego akwarium.

Grzałkę daj 50W jedynie w celu zabezpieczenia spadku temperatury po niżej 23 stopni bo z doświadczenia wiem, że takie spadki w bloku mogą się zdarzyć jedynie wiosną kiedy przestają grzać w kaloryferach i jesienią kiedy jeszcze nie grzeją;-). Poza tymi okresami grzałka będzie zupełnie zbędna.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Beliar
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Gru 2008 23:40 
Oświetlenie będzie zbyt mocne
Mozna z tym polemizowac:))
Moc osiwietlenia nie jest tak wazna jak widmo
Przy swietlówkach typowo akwarystycznych widmo jest przyjazne dla ryb i nie powoduje poplochu co innego jest za swietlówkami zwyklymi które maja strasznie zimne widmo
Wiec sprawa bedzie wygladala zupelnie inaczej na przyklad przy 60W philips aquarelle a inaczej przy 60W zwyklych swietlówek(nie poruszajac oczywiscie kwestii odblysników co znacznie zwiekszy efekt swiatla)
Jarek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 15 Gru 2008 06:12 
Tak tutaj macie rację, to widmo jest najważniejsze. Widziałam ostatnio nowe lampy Hagena z dobrze dobranymi swietlówkami o białym świetle, Rewelacja. Do tego jak światło gromadzi sie nad centrum zbiornika zostawiajac po bokach nieco cienia- efekt wizualny murowany a i dla ryb i glonów odpowiednie warunki.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Gru 2008 08:58 
Możliwe według mnie rozwiązania oświetlenia:
1. 2x30W standardowo zamocowane w pokrywie.
Przy tym rozwiązaniu musisz zadbać o jakość świetlówek. Poszukaj świetlówek zbliżonych do 10000K o białym widmie światła. Unikaj świtlówek zbyt intensywnych typu powerglo 16000K. Z czasem jak zastartują glony, możesz zmienić na świetlówki około 6500K (life). Ale z tymi nie startuj, bo ich widmo sprzyja rozwojowi sinic i musi najpierw zagościć odpowiednia dla nich konkurencja w postaci glonów. Z czasem jednak stają się bardzo przydatną alternatywą.
Wadą tego rozwiązania jest intensywne światło w niemal całej przestrzeni zbiornika. Musisz wtedy zadbać o kryjówki w centralnej części zbiornika.
Jeżeli umieścisz kryjówki przy bocznych ściankach, gdzie intensywność światła jest mniejsza, możesz przypadkowo stworzyć bardzo atrakcyjne rewiry i zwiększyć agresję zajmujących je ryb.
Ryby młode powinny się do takiego oświetlenia przyzwyczaić. Ale okres aklimatyzacji może się wydłużyć.
Dla ryb z odłowu, może to być jednak zbyt intensywne światło.

2. Zredukować do 1x30W.
Światło będzie wtedy "symboliczne". Aklimatyzacja szybsza i ryby spokojniejsze. Wadą natomiast jest bardzo słaby rozwój glonów zielonych.
Umieszczona z przodu akwarium spowoduje intensywniejszy wykwit glonów na szybie frontowej. Umieszczona z tyłu akwarium będzie kiepsko prezentować ryby.

3. Przebudować pokrywę i wstawić swietlówkę T5 24W.
Zaletą tego rozwiązania jest długość świetlówki. Mając krótką świetlówkę, intensywną i o dobrej jakości spektrum barwnym jesteś w stanie stworzyć strefę silniejszego oświetlenia. W tej części na skałach może wytworzyć się zielone "żerowisko" pozostawiając jednocześnie atrakcyjny półcień w dalszej części akwarium. Dodatkowym walorem jest piękny efekt wizualny w strefie półcienia gdzie powstają rozbłyski wynikające z ruchu tafli wody.

Inne rozwiązania raczej nie pozwalają zachować standardowej pokrywy, więc nie będę się o nich rozpisywał.

Ogrzewanie:
1. jeżeli masz w domu 23 stopnie to 50W skutecznie utrzyma odpowiednią temperaturę.

2. jeżeli masz problem z aranżacją i wpasowaniem grzałki w krajobraz, przez co nie będzie ona ustawiona w optymalnym położeniu, wtedy warto rozważyć 100W.

Filtracja:
Z tego co zrozumiałem planujesz samą głowicę wewnętrzną.
Uważam, że powinien być jednak dodatkowo zewnętrzny kubeł robiący filtrację biologiczną. JBL CP500 jest moim typem, ale oczywiście możesz rozważyć cokolwiek innego o podobnych parametrach.
Na jednej głowicy będzie ciężko utrzymać stabilność, bo poprostu zapcha się mechanicznie, a każde czyszczenie zwiększa ryzyko, że coś się posypie.
W akwarystyce "przemysłowej" stosuje się czasem same wewnętrzne głowice, ale najczęściej w układzie podwójnym lub potrójnym, żeby zawsze w trakcie czyszczenia jeden filtr pozostawał nie naruszony.

Inne:
Akwarium jest stosunkowo małe. Znajduje się w dolnej granicy litrażu przewidywanego dla tych gatunków. W związku z tym musisz traktować je bardzo ostrożnie (większy litraż zawsze wybacza więcej błędów).
Musisz bardzo przemyśleć aranżację i stworzyć wystrój minimalistyczny.
Każda zbyt atrakcyjna kryjówka, może zakończyć się zbyt dużym poziomem agrasji. Nadmiar kryjówek może natomiast spowodować utratę przestrzeni i powodować dyskomfort ryb.
W małym litrażu będzie szybciej rosło stężenie azotanów. Plenum raczej odpada, bo przestrzeń jest dla ciebie istotna. Ale warto pomyśleć już o budowie denitryfikatora, żeby się troszeczkę wspomóc.

Autor alwaro
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Gru 2008 21:08 
na wystrój planuje wlasnej roboty tło z wapienia.z powodu braku miejsca troszke miejszych skał w centrum i 1 wieksza zakrywajaca filtr i grzałke. na poczatek bez roslinek. z powodu braku funduszy kubelek musi zaczekac chyba ze naprawde bedzie juz zle. A co do zabawy swiatelkiem to bardzo mi sie podoba pomysl stworzenia pol mroku po bokach.

Autor alwaro
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Gru 2008 21:13 
---W małym litrażu będzie szybciej rosło stężenie azotanów. Plenum raczej odpada, bo przestrzeń jest dla ciebie istotna. Ale warto pomyśleć już o budowie denitryfikatora, żeby się troszeczkę wspomóc

czy mozesz mi wytlumaczyc co to znaczy??

Autor alwaro
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Gru 2008 21:15 
wypatrzylem taki wiltr wewnetrzny(pompa)aquela 1100l posiada wilt meczaniczny i biologiczny.uwazacie ze to dobry wybor??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Gru 2008 21:24 - Edytowany przez: rambowskixx 
z powodu braku funduszy kubelek musi zaczekac chyba ze naprawde bedzie juz zle.

To jak skompletujesz fundusze dopiero wtedy zacznij przygodę z Tanganiką bo bez porządnej filtracji nie da się ruszyć tego tematu. Jeśli jednak nie posłuchasz tej rady to jak z nam życie miesiąc dwa po wystartowaniu zbiornika założysz nowy temat na tym forum, który będzie zaczynał się za pewne też od słów pomocy..

Pozdrawiam
Łukasz

Autor alwaro
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Gru 2008 21:37 
wiem ze macie napewno wieksze doswiadczenie.ale czy przy 12 szt.malych rybek na poczatku bedzie mi potrzebny ten kubelek?? i pytanie techniczne czy naprawde jest az taka ruznica skoro glowica w porownaniu z innymi kubelkami pompuje tyle samo ?? glowica ktora znalazlem posiada filtr mechaniczny chemiczny i biologiczny.a przynajmniej tak pisza.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#19 - Posted: 15 Gru 2008 21:57 - Edytowany przez: rambowskixx 
Proponuję naprawdę najpierw zgłębić wiedzę a w tym jest bardzo pomocne archiwum tego forum. Oczywiście jeśli zaczniesz od małych ryb 2-3cm to przez miesiąc czy dwa możesz pociągnąć na jakiś półśrodkach ale z doświadczenia wiem, że później odkłada się zakup dodatkowego wyposażenia i w pewnym momencie może okazać się, iż jest już za późno.

i pytanie techniczne czy naprawde jest az taka ruznica skoro glowica w porownaniu z innymi kubelkami pompuje tyle samo ??

Poczytaj o filtracji mechanicznej i biologicznej i w ogóle o filtracji.

glowica ktora znalazlem posiada filtr mechaniczny chemiczny i biologiczny.a przynajmniej tak pisza.


Nie wszystko o czym piszą musi być dobre a jak wiadomo jak coś jest do wszystkiego to nie nadaje się zazwyczaj do niczego;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor alwaro
Użytkownik
#20 - Posted: 15 Gru 2008 22:09 
znalazlem taki kubelek robizoo1000 co o nim sadzicie??

Autor baryton31
Użytkownik
#21 - Posted: 15 Gru 2008 23:58 
Danielu podstawowe pytanie brzmi czy zależy Ci na dobrej kondycji ryb ? Zakładam, że odpowiedź jest twierdząca:) więc wypowiem się na temat proponowanej przez Ciebie filtracji na przykładzie swojej 240. Mam 15 bemb , brudasy z nich nieprzeciętne i aktualnie konstruuje denitrator z 20 l baniaka by wspomóc filtracje na którą składają się, 2 filtry kubełkowe fluval 305 ( względy bezpieczeństwa:), i głowica aqua szut turbo 750 N , dodam ,że bembki mnożą się jak króliki i aktualnie taka filtracja wydaje mi się za mała. Odnośnie twojego pytania "czy naprawde jest az taka ruznica skoro glowica w porownaniu z innymi kubelkami pompuje tyle samo" , jest ogromna :) bo nie o moc chodzi ale o powierzchnię filtracyjną, stąd inwestycja w kubełek jest nieunikniona , w zupełności zgadzam się z Łukaszem odłóż trochę grosza na kubełek to oszczędzisz sobie i rybom wielu nieprzyjemności. Co do grzałki 50 W wystarczy, podłoże tylko piach!, ja preferuję akwa bez tła (ale zależy co masz za nim :) światło 30w wystarczy ( moja valisneria gigantea, stała się naprawdę giganteą:)
Pozdrawiam.
Kuba

Autor alwaro
Użytkownik
#22 - Posted: 16 Gru 2008 18:26 
oki namiezylem juz fajny kubelek.poczytalem zglebilem temat filtracji.dzieki za rady.mam jeszcze pytanie co do dna.radzicie mi tu piasek. i ja tez bym chcial ale mam pytanie. jaki to ma byc najlepiej piach(rodzaj bo wiem ze sa rózne ) no i jaka granulacja??
a tak wogole to zaraz jade bo akwarium ;)

Autor sengir
Użytkownik
#23 - Posted: 16 Gru 2008 19:21 
Piach jest kwestią gustu. Mi osobiście podoba się piasek rzeczny o granulacji 0,8-2mm. Niektórzy preferują drobniejszy, niektórzy czysty biały piasek. Sam zdecydujesz jaki tobie odpowiada, ale napewno warto zwrócić uwagę, żeby nie był to piach ze zmielonych skał o ostrych krawędziach.

Autor baryton31
Użytkownik
#24 - Posted: 16 Gru 2008 20:35 
Ja , ze względu na małe trofcie , doradzałbym jak najdrobniejszy , brzdące tak samo jak rodzice lubią przesiewać dno, a szkoda by było odbierać im te frajdę :)
Kuba

Autor alwaro
Użytkownik
#25 - Posted: 16 Gru 2008 20:35 
Glonojad Gibbiceps- co sadzicie o takiej rybce razem z trpfkami?? spotkalem sie z negatywnymi opiniami

Autor baryton31
Użytkownik
#26 - Posted: 16 Gru 2008 20:42 
:) ja przygarnąłem jednego gibuśka i szczerze odradzam , poza momentami karmienia jest spokój gibuś jest prawie niewidoczny ,ale w trakcie zaczyna się sajgon , leje równo wszystkie trofcie, aż strach pomyśleć co by było gdyby był pełnych rozmiarów (50cm). Gibbiceps to piękna ryba ale raczej do trzymania z większymi rybami, ja dla swojego szykuję akwa z astronatus ocellatus, na razie ma 10 cm, przy 20 stanie się "problemem ".
Kuba

Autor sengir
Użytkownik
#27 - Posted: 16 Gru 2008 20:48 
240l to mało dla gibiego. To spokojna ryba o dużych zdolnościach adaptacyjnych jeśli chodzi o parametry wody. Ale zaniepokojony już podczas ucieczki potrafi niechcący uszkodzić inne ryby. Nękany przez ciekawskie/agresywne ryby potrafi zaatakować i wtedy jest morderczy.
Młode osobniki są bardzo pomocne przy walce z plagą okrzemek. Ale wielu nie wie co potem zrobić z szybko rosnącą rybą i marnie kończą biedaki. Odradzam.

Autor alwaro
Użytkownik
#28 - Posted: 17 Gru 2008 20:03 
dzieki ten którego mam dostac ma juz jakis 20 cm.jest jeszcze drugi ma ze 30 jak nie troszke wiecej. bardzo mi sie podobaja i niewidzialem zeby byly jakies agresywne a obecnie plywaja z trofciami.

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#29 - Posted: 17 Gru 2008 21:27 
...ale czy przy 12 szt.malych rybek na poczatku bedzie mi potrzebny ten kubelek??...

Powiem ci na podstawie swoich doświadczeń z hodowli tych ryb(krótkich, ale zawsze już jakieś są:)) Ja o miesiąca mam stado Tropheusów Mbita Island składające się z 25 szt. F1. Są to ryby wielkości od 2 do 5 cm. Pływają one w standardowym akwa 450l. W tym akwarium jest kubełek Unimax 750 oraz głowica Ataman 203 z dużą gąbką. I po tygodniu czasu po wymianie wody No3 wzrasta mi do 40ppm(wskazania testu JBL). No2 mam na stałym poziomie 0. Są to jeszcze małe rybki, ale brudzą strasznie. Biologia w akwa jest jeszcze niedojrzała (akwrium ma tylko 2 miesiące) i mam nadzieję, że w miarę wzrostu ryb biologia będzie bardziej wydajna, czy się mylę?? Myślę, że nawet przy małych rybach obecność dodatkowej filtracji w postaci kubełka jest wskazania, poprawia ona jakość życia naszych podopiecznych oraz pomaga nam w utrzymanie w miarę stabilnych parametrów w akwarium. Mam nadzieję, że nie napisałem żadnych głupot:)

pozdrawiam

krzysiek

Autor baryton31
Użytkownik
#30 - Posted: 17 Gru 2008 22:14 
Danielu, odnośnie gibiego , jest spokojnie do czasu dopóki nie zaczną konkurować o pokarm a wtedy trofcie będą miały przekichane ,poza tym , tak jak mówił Sengir w popłochu nie zważają na nic i mogą zrobić krzywdę.
Jak znajdziesz chwilkę to poszukaj na necie fotek jak gibbiceps pierze pawiooką!, sam byłem zaskoczony, możliwe że znajdziesz je na pawiookie.pl.
Oczywiście to ty decydujesz , ja tylko wyrażam swój punkt widzenia.
Pozdrawiam
Kuba

To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy / pomoc przy sprzecie 240 l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®