Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy /

Alien - interesujacy pasorzyt

Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Mar 2009 20:02 - Edytowany przez: worton 
Hej,

pisze, bo bardzo dawno tak nie zostalem zaskoczony przez matke nature jak po obejrzeniu tych zdjec :). Milego ogladania:

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?f =5&t=25767&p=153167#p153167

Boze napisalem pasozyt przez rz czy moglby ktos poprawic? :P

Pozdrawiam.

Autor mio
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Mar 2009 20:59 
WOW ochyda- tyle z mojej strony ;p

Autor salmo70
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Mar 2009 00:12 
Witam.Czy to nie jest wesz rybia?Gigantyczne bydle.Znalazłem coś takiego,prawda,że podobne?

http://www.pawiookie.pl/index.php?option=com_conte nt&task=blogcategory&id=16&Itemid=37

Pozdrawiam.Robert.

Autor worton
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Mar 2009 07:04 
Hmm,

to sa Isopody czy jakos tak - najblizszy kuzyn, z ktorym u nas w kraju mozna sie spotkac to jech chyba Podwój wielki (Mesidotea entomon).
Tak mnie sie przynajmniej zdaje :).

Mio e tam - mi troche przypomina Budde ;)

Pozdrawiam.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Mar 2009 08:07 
najbliższy kuzyn to w naszych wodach Splewka karpiowa.

W naszym kraju występują 3 gatunki splewek: Argulus foliaceus, Argulus coregoni i Argulus japonicus. Największe osobniki mogą osiągać nawet ponad centymetr wielkości. Splewkę do oczka możemy nieopatrznie wprowadzić wpuszczając do niego "dzikie" ryby z naturalnych zbiorników, lub dodając wodę lub pokarm z takowych zbiorników.

Autor salmo70
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Mar 2009 11:23 
najbliższy kuzyn to w naszych wodach Splewka karpiowa.

A jednak wesz:)

Widywałem to paskudztwo na łowionych przez siebie okoniach,lecz nigdy nie były aż tak wielkie(ok 5 mm).Na pierwszy rzut oka wygląda jak przeźroczysta galareta.Dopiero po dokładniejszych oględzinach widać co to jest.Pozdrawiam.Robert.

Autor worton
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Mar 2009 18:35 
A podwoj to nie Isopod? Czy po prostu daleki kuzyn? :)

Autor robaczek30
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Mar 2009 16:11 
Jakiś czas temu kolega przywiózł podobny gatunek na Nannostomus eques, który był z odłowu z Ameryki Pd.
Długo zastanawialiśmy się, co to jest, bo na splewkę nie wyglądało. Było bardzo inwazyjne. Kolega porobił zdjęcia. Doszliśmy do tego, że należy do Isopoda (Równonogów) i podobne jest do Lvoneca sp.


Jeśli chodzi o przybliżenie tematu, to Argulus (splewki) należą do Branchiura.
Branchiura – tarczenice
silne spłaszczenie grzbieto-brzuszne i posiadanie owalnej tarczy grzbietowej. Tarcza ta pokrywa nie tylko somity głowowe, ale również thorakalne.
Do tyłu poza pancerz wystają dwa płaty odwłoka.
Tarczenice mają dwie pary anten. Maxillae I są przekształcone w przyssawki tylko u Argulus. Żuwaczki (Mdb) są w rurce gębowej. Maxillae II są jednogałęziste, Mxp – brak. Na tułowiu są 4 pary dwugałęzistych odnóży pływnych. Przed rurką gębową znajduje się sztylet preoralny (tylko Argulus). Po bokach pancerza wydłużone pola oddechowe. Na grzbiecie oczy złożone z 30-70 omatidiów.
Znanych jest 150 gatunków tarczenic (w 5 rodzajach), wszystkie są pasożytami, ¼ to pasożyty morskie, a reszta słodkowodna. Układ pokarmowy, układ wydalniczy, układ krążenia, układ rozrodczy – (tarczenice są rozdzielnopłciowe).
Rozwój – kopulacja zachodzi poza żywicielem w toni wodnej, jaja są składane w charakterystycznych skupieniach na przedmiotach podwodnych, do których są przyklejone śluzowata wydzieliną. Nauplius, kopepodit, 9 dalszych stadiów podobnych do form dorosłych, a 10 stadium osiąga dojrzałość płciową.
Tarczenice z rodzaju Argulus nazywa się splewkami. W Polsce występują trzy gatunki splewek: Argulus foliaceus, A. coregoni i A. pellucidus. Wywołują one u ryb groźną chorobę zwana argulozą.
Splewki żywią się krwią ryb, substancje enzymatyczne, których zadaniem jest miejscowe rozpłynnienie tkanek. Substancje te są silnie toksyczne dla ryby. Miejsce ukłucia może stać się bramą wejściową dla bakterii i grzybów.
Wystarczy jedna splewka aby zabić rybkę długości 3cm np. gupika w akwarium.
8-cm narybek karpia śnie już przy 30 splewkach
W jeziorze Powidzkim w Wielkopolsce notowano masowe śniecie płoci. Na każdej rybie było 200 splewek.
Do zwalczania splewek stosuje się głównie preparaty fosforoorganiczne, kwestionowane coraz bardziej ze względu na ich szkodliwość dla środowiska naturalnego
Przykłady tarczenic ryb morskich: Chonopeltis, Dipteropetis, Talaus

Isopoda - tutaj też należy niegroźna ośliczka, która żyje często pod kamieniami. Gatunki pasożytnicze morskie są tu dobrze poznane, natomiast słodkowodne słabo. U nas nikt się z tym wcześniej nie spotykał i nie ma kluczy do oznaczania.
Isopoda – równonogi należą do skorupiaków wyższych czyli Malacostraca
Jak są zbudowane Isopoda
- są one lekko spłaszczone grzbieto brzusznie co odróżnia je od Amphipoda.
- 7 wolnych segmentów tułowia
- 6 segmentów odwłoka
- 7 par jednogałęzistych, zakończonych pazurem odnóży tułowiowych
- 5 par dwugałęzistych płytkowatych odnóży odwłokowych tzw. pleropodii
- pomiędzy płytkami brzusznymi u samic tzw. oostegitem jest komora lęgowa, w której są larwy
- larwy typu Pullus I, Pullus II
Przedstawiciele rodziny Cymothoidae są protandrycznie hermafrodytyczne
Anilocra frontalis
Livoneca cervexa
Livoneca amurensis u Leuciscus waleckii
rodzina Gnathidae 50- gatunków
Osobniki dorosłe są wolnożyjące zaś larwy typu praniza pasożytują na skrzelach ryb
Pozdrawiam Piotr

Autor worton
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Mar 2009 17:38 - Edytowany przez: worton 
Czyli to powyzej to nie Isopoda albo bardzo dziwna larwa, tak? :)

Autor robaczek30
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Mar 2009 13:44 
To, co podał Daniel w linku
http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?f =5&t=25767&p=153167#p153167
to gatunek należący do Isopoda, jak dla mnie trudny do oznaczenia. Przypomina Livoneca, prosze zobaczyć link
http://www.geocities.com/steevward/livoneca.html

Natomiast powszechnie znane splewki to już należą do Branchiura – tarczenice dlatego napisałem cechy charakterystyczne obu.
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 27 Mar 2009 13:47 
Piotrze

Czy pasożyty te u tyb tropikalnych są częste? Ja nigdy nie widziałam u naszych czegoś takiego? BRRRRR

Marta

Autor worton
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Mar 2009 18:00 
Bo wychodzi na to, ze to ameryka poludniowa glownie.
Ciezko powiedziec czy popularne bo cykl rozwojowy (pelny) nie jest chyba dobrze znany. Nie mowiac juz o poprawnym oznaczeniu gatunkowym :).

Pozdrawiam.

Autor robaczek30
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Mar 2009 23:19 
Jeśli chodzi o ukośniki, to spotkałem się z tym po raz pierwszy, ale było tego dużo i szybko się namnażało.
Charakterystyczne są te pasożyty dla Ameryki Pd., ale nie wykluczone, że na innych kontynentach występują.
PS
Daniel proszę o kontakt mailowy
Piotr

Autor worton
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Mar 2009 23:31 
Oj zapomnialem o tym mailu ;)

To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy / Alien - interesujacy pasorzyt Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®