Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy /

Ślimaki z rodzaju Ampullarius.

Autor alwaro
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Paź 2009 19:19 
hej witam wszystkich.mam takie pytanko czy moge do mojego baniaka z trofciami wlozyc troszke slimakow "Ślimaki z rodzaju Ampullarius." mam duzy problem z glonami i polecil mi je kolega

Autor alwaro
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Paź 2009 21:16 
widzie ze chyba nikt nie praktykowal

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 20 Paź 2009 21:37 
Problem z glonami? A jakimi ? przecież w trofciarni to dobry objaw.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Paź 2009 07:29 
Nie polecam tych ślimaków do akwarium z Tropheus gdyż często są nosicielami wielu chorób. Biotop straci na naturalności a ryby mogą męczyć ślimaki :-)

Autor rusiu
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Paź 2009 14:41 
Ja próbowałem. Trofy z zapałem odklejały ślimaki od szyb, skubały za rurkę oddechową itp. Slimaczki siedziały cały dzień zamknięte w skorupce. Następnie zeszły z tego świata, bo nie mogły oddychać.

Autor piotr993
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Paź 2009 16:50 - Edytowany przez: piotr993 
Sory ze w nie swoim temacie ale nie będę spamu robił mam pytanie czy ocellatus gold zje mi ampulariie czy nie

Autor alwaro
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Paź 2009 19:13 
dzieki za podopowiedzi.
co do glonow to z jednej strony fajnie ze sa ale z drugiej strony musze co chwile czyscic szybe bo tak zarasta, ale kamyczki jak najbardziej zyskaly na wygladzie. no i zgodze sie z RUSIU faktyczne trofcie je troszke mecza :) no ale jeszcze poczekam i zobacze co sie bedzie dzialo. pozdrawiam daniel

Autor nuroslaw
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Paź 2009 21:10 
szkoda ampularii

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Paź 2009 08:13 
Zastanawia mnie fakt, intensywnego pojawiania się glonów w innych niż te którymi sam się zajmuję, akwariach? Jest to o tyle dziwne, że mam ich pod opieką grubo ponad setkę i w zasadzie w żadnym nie rosną na szybach glony (czasem w bardzo małej skali). Niektóre akwaria stoją otoczone szybami przez, które intensywnie świeci słońce inne są mniej oświetlone a jeszcze inne jak np. moje, domowe, dekoracyjne akwarium oświetlone jest intensywnie T5-tkami o łącznej mocy 160W w skład, których wchodzą również świetlówki aktyniczne (o temperaturze przez glony lubianej). Czy jest to związane z mikroklimatem jaki tworzy się w miejscach występowania wielu zbiorników na ograniczonej przestrzeni i związanej z tym fuzji mikrobów?

Autor worton
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Paź 2009 08:19 
Hejka,

nie :). Albo baniak jest nowy albo zla filtracja albo ktos zaniedbuje podmian albo dzieje sie cos jeszcze innego co mozna podciagnac pod blad ludzki. U mnie jest tak samo - glonow brak, jak juz akwa dojrzeje.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 22 Paź 2009 09:14 
Myślę, że Daniel ma rację, zbyt mała filtracja, brak podmian wody, często przekarmianie lub karmienie pokarmami niewłaściwymi (złej jakości) prowadzi do takich problemów. No i oczywiście często tak się dzieje w nowozałożonym zbiorniku.

Marta

Autor nuroslaw
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Paź 2009 15:46 - Edytowany przez: nuroslaw 
wątpie aby to była główna przyczyna:
-ponieważ znam akwaria z kompletnym brakiem podmian;
- akwariów gdzie NO3 = 50-100
- akwariów wystawionych na światło słoneczne mające tyle NO3
- ze światłem sztucznym i bez
glonów niet. Ale to stare zbiorniki

Znam też swoje akwarium w którym glonów nie było do czasu...... przyniesienia roślin z jeziora z pieknymi krasnorostami i jeszcze czymś.
NO i to jeszcze coś teraz jak tylko lekko zaniedbam akwarium gwałtownie się rozmnaża.
A co oznacza zbyt mała filtracja - u mnie te paskudne glony rosną w miejscach największego ruchu wody. Codziennie wymieniam włókninę z wlotu do komina bo jest zapchana.
Dojrzewam do zastosowania chemii do walki z glonami. Ale ze względu na zakres jej działania i obsadę (raki w sumpie, ups refugium :) ). odpuszczam na razie.
Karmienie - NatureFood, Spirulina Forte, Hikari Cichlid Excel, gdzie NO3 mam max 10, PO4 nie mierzę. Po dodaniu żelaza w ciągu jednego dnia zarośnięte włosami długości do 20 cm.
Jedna prawda - nowo założony zbiornik, ma 6 miesięcy (glony od 3) Nie walczę z nimi na siłe jeszcze, bo dopoki udaje się utrzymać reżim czystości to ONE czsami całkiem fajne są, bo szyby jakoś mi nie ruszają :). No ale ja palę 10k i 15k o mocach 2x54 W na 300 l wody.

Autor worton
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Paź 2009 16:53 
Hej,

hehe no jak to sie mowi jak nie urok to... ksiedza imieniny :). Dochodzi do tego wszystkiego na bank tez sklad chemiczny wody, na ktory wplyw mamy dopiero po pomierzeniu wszystkich parametrow. Ale to dla odmiany zawsze mnie przerastalo. Nie chcialo mi sie po prostu kombinowac bo wczesniej lub pozniej glony ustepowaly :D.

Chociaz przy zlym skladzie wody np. podmiany moga dostarczac pierwiastkow, na ktorych glony rosna jak drozdze :). No coz - w akwarystyce jest jedna, stara zasada: nie ma regul :D.

Pozdrawiam.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Paź 2009 19:28 
No coz - w akwarystyce jest jedna, stara zasada: nie ma regul :D.

albo że wyjątek potwierdza regułę :)

Ampularia to nie sposób na glony, bo one wiecznie będą. skuteczniejsze jest reczne zbieranie i wyrzucanie ze zbiornika. Slimaki zjadajac glony wykorzystuja zaledwie nikły % składników odżywczych, reszta wraca znów w obieg wody, powodując ciągle utrzymywanie sie sporego przyrostu.
Ja sobie dam z nimi rade, ale to nie jest 1 tydzien, tylko troche dłuzej. ale dopóki jestem w stanie je utrzymac w tej ilosci co teraz to tak bedzie dlugo :)

Autor alwaro
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Paź 2009 22:16 
zbiornik ma prawie rok.na poczatku bylo bialo(mam tlo i skaly dolomitowe) co mi sie bardzo podobalo.ale czegos mi brakowalo, fajnych kolorow! zaczely sie pojawiac najpierw okrzemki i potem zielone glony bylo super coraz ladniej .wystarczylo ze pojechalem na wakacje i przez 2,5 tygodnia nic nierobilem ( poza mala podmiana wody) i jak ruszyly to az szkoda mi szyby bo co ja czyszce to pojawiaja sie male ryski. co do slimakow to chyba z nich zrezygnuje bo os sa malo aktywne i czyba im nieodpowiada zywotnosc trofci.
pozdrawiam daniel

Autor nuroslaw
Użytkownik
#16 - Posted: 24 Paź 2009 09:52 
bylo super coraz ladniej .wystarczylo ze pojechalem na wakacje i przez 2,5 tygodnia nic nierobilem

jeśli nie Ty to kto ? jeśli nie akwarysta je karmil, to akwarium bedzie pewnie przekarmione
druga mozliwosc - padla jakas ryba. Jestes pewien ze nie brakuje zadnej z obsady ?
To oznaczać moze podniesiony poziom NO3, a co za tym idzie ich gwaltowny wzrost.
Sprawdź filtry bio - czy nie sa nadmiernie przerosniete osadem
sprawdź pod tymi kamieniami nie zebralo sie zbyt duzo osadu.

Cos karmi te glony, znajdź co.
Ja u siebie glony sam przytargalem, wiec mam stale zarodniki. I wystarczy ze zaniedbam zbiornik i szybko rosna. Jesli go przypilnuję, to tak jakby ich nie bylo. Czyli same z siebie nie rosną.
Zmniejsz karmienie trofci. Zapewne nie plywaja chude, a przyglodzone zaczna dobierac sie do glonow. Rownoczesnie zmniejszysz doplyw odzywek dla nich.

Autor stachumal
Użytkownik
#17 - Posted: 2 Lis 2009 12:16 
Witam. U mnie na początku również glony rosły wszędzie ( na szybach ,kamieniach, roślinach) ale dzięki temu forum zdyscyplinowałem sie w podmianach wody z dodatkiem soli , karmię małymi porcjami a częściej i problem glonów zniknął . Oczywiście że są ale nie rosną w zatrważającym tempie. Co do ampulari to owszem również mam i z moich obserwacji nie widzę przeciwwskazań.


Pozdrawiam forumowiczów Staszek.


A no i ważna jest również stała kontrola parametrów wody . To pewny sygnał czy coś zostało przeoczone lub zaniedbane.

To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy / Ślimaki z rodzaju Ampullarius. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®