Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy /

Afrykarium w Zoo Wrocław

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 18 Lip 2013 16:51 
Wczoraj mieliśmy przyjemność zwiedzić budowę wrocławskiego Afrykarium.

Oprowadzał nas Pan Prezes Radosław Ratajszczak. Jesteśmy z Robertem w głębokim szoku, bo to co zobaczyliśmy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Ogrom inwestycji jest niesamowity. Tutaj kilka zdjęć http://galeria.tropheus.com.pl/thumbnails.php?albu m=126



Marta

Autor marcino8819
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Lip 2013 20:57 
To będzie coś wspaniałego, ja niemoge się doczekać zbiorników z tanganiką i malawi.
Wiecie moze na kiedy planowane jest otwarcie?

Autor luki
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Lip 2013 23:49 
WoW!!

Wyglada to bardzo obiecująco!!

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 19 Lip 2013 07:01 
Nie znamy terminu otwarcia.:)

Marta

Autor Kukiz
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Lip 2013 14:12 
Witam

Może to zainteresuje ludzi ze śląska http://www.tvs.pl/45597,nowa_atrakcja_w_gliwicach_ palmiarnia_stawia_na_egzotyczne_ryby_zdjecia.html otwarcie 29 lipca, moze byc ciekawie:)

Autor luki
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Paź 2013 18:56 

Autor wiesiek78
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Paź 2013 13:45 
Mam nadzieję że zbiorniki bedą zrobione profesjonalnie, nie to co w Gliwicach...

Autor luki
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Maj 2014 07:34 

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 23 Maj 2014 17:15 

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 15 Cze 2014 18:11 
Następny etap tworzenia Afrykarium

http://www.zoo.wroclaw.pl/index.php?strona=159&akt ualnosc=845

Marta

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 8 Lip 2014 16:40 - Edytowany przez: admin 
Zapraszam do oglądnięcia filmu przedstawiającego Afrykarium i okolice tego terenu z lotu ptaka

http://www.youtube.com/watch?v=8QAxAFeLBcU

Marta

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 15 Lip 2014 08:31 
Odwiedziliśmy wczoraj Afrykarium we Wrocławiu. Prace przebiegają zgodnie z planem. Otwarcie obiektu planowane jest na koniec października tego roku.

Zalewane są ostatecznie: fokarium, rafa, pingwinarium.

Zbiorniki tanganicki i malwaijski mają już gotowe aranżacje i w tym tygodniu będą zalewane. Każdy z nich ma pojemność 80 tysięcy litrów.

W części otwartej błot rzeki Kongo sadzone są rośliny.

Wszystko to robi mega, mega wrażenie.

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Lip 2014 18:09 
Robi ten gmach wrażenie, wkracza nowoczesnośc do wrocławskiego zoo, oby tylko nie zrobili aranżacji zbiorników takich jak w palmiarni gliwickiej pożal się Boże...

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 24 Lip 2014 18:27 
Bardzo mnie interesuje jak wyobrażacie sobie zagospodarowanie 80 tys litrów zbiornika tanganickiego o wymiarach: 10 metrów długości, 3,5 metra wysokości i ponad 2 metry głębokości. To największy zbiornik tanganicki na świecie:)

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Lip 2014 21:19 
Napewno bez piramid i zamków na piasku, bez dziwnego koloru wapieni i tła rodem z Wielkiego Kanionu Colorado itp ;) Ot poprostu musi być naturalnie, usypisko kamieni, nawisy skalne i łachy piachu, a czasem wielkie jednolite głazy wszystko spójne z ciemnym tłem, rozproszonym oświetleniem i dobrze przemyślane. Jak zrobią to akwaryści pasjonaci to będzie połowa sukcesu, bo to nie jest jak widać w Gliwicach takie oczywiste :(

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 26 Lip 2014 06:32 
Nadal nie byliśmy w Gliwicach. Koniecznie musimy to nadrobić.

Skały i nawisy skalne zostały odwzorowane z natury. Są to oczywiście sztuczne skały i nawisy. Wykonane zostały przez hiszpańską firmę, która zajmuje się takim aranżacjami. Pracują oni tak, że zwykle wyjeżdżają w określone miejsce, które mają odwzorować, pobierają próbki podłoża, skał, a potem je przygotowują. Zaprojektowali tak aranżacje wszystkich prezentowanych biotopów w Afrykarium. Widziałam skały w zbiorniku tanganickim i malawijskim, ale na razie "od góry" akwarium, a nie przez przednie szyby. Teraz będzie sypane podłoże i dodawane naturalne skały.

Przednie szyby zbiornika (są dwie wielkie szyby) sięgają do samej posadzki chodników dla zwiedzających. Sama jestem ciekawa jak to finalnie będzie to wyglądać.

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Lip 2014 13:03 
W Gliwicach mam też watpliwości co do połączenia gatunków bo połączono tam Gibberosy razem z tropheusami (bembą i ikolą które razem co gorsza się krzyżują oraz duboisi i kasanga), pterochromisami oraz cyprichromisami które też prawdopodobnie się skrzyżują (kitumba i yellow head)... do tego dorzucono księzniczki oraz neolamrologusy oraz synodontisy multipuctatusy....ciekawe które gatunki ucierpią na karmieniu bo jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić by taką rozbieżnośc pokarmową pogodzić.

We wrocławiu z opisów zapowiada się bardzo ciekwie...Trzymam kciuki za ten projekt i napewno go zaobaczę :)

Autor luki
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Lip 2014 08:18 
Mnie także ciekawi jak zasiedlić takie monstrum. Małe ryby pewnie znikną w ogromie tej wody. Ta sobie myślę, że drapieżniki mogą być dodawane w celu redukcji namnażanych się roślinożerców. Odłowienie czegokolwiek z takiego zbiornika nie jest zapewne proste a bez tego zbiornik szybko by się przepełnił i stracił na atrakcyjności. Pozostaje kwestia zachowania odpowiedniego bilansu i przekonanie drapieżników żeby polowały na narybek ;-).

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 30 Lip 2014 11:42 
Zasiedlenie tego zbiornika jest ogromnym wyzwaniem. Spora wysokość zbiornika i jego gabaryty dają duże możliwości. Trzeba pamiętać, że nie jest to domowy zbiornik do hodowli określonej grupy ryb, ale zbiornik, który ma przedstawiać fragment natury. Czy nam się do uda nie wiem? Ustaliliśmy obsadę i doszliśmy do konkretnych kompromisów z Zoo. Zbiornik będzie prezentował różne biotopy zambijskich wód. I my i Zoo uważamy, że pewne gatunki mogą z pierwotnej obsady wypaść, inne będą się mnożyć i stanowić pokarm dla drapieżników. Takie jest wstępne założenie.

Niewielka grupa roślinożerców, która się pojawi jest wyraźnym życzeniem Zoo. Zwróciliśmy im uwagę na problem karmienia i jesteśmy w stałym kontakcie z osobą, która będzie zajmowała się rybami w Afrykarium. Warto przypomnieć, ze zbiornik ten musi zastartować biologicznie, a to także jest małe wyzwanie. Za wystrój odpowiada hiszpańska firma, my możemy wyłącznie mieć sugestie co do ilości piaszczystego, czy skalnego podłoża. Wystrój to ich wizja.

Wszystkie ryby, które trafią do tego zbiornika są sprowadzane przez nas od Michelle. Część ryb pływa już u nas w zbiornikach, cześć dotrze w sierpniu i przejdzie u nas kwarantannę.

Samo zasiedlenie zbiornika musi odbyć się małymi etapami, aby nie przeciążyć biologii zbiornika. Kolejność wpuszczania ma także ogromne znaczenie.
Cóż....spore wyzwanie i przed nami i przed Zoo:)

Marta

Autor luki
Użytkownik
#20 - Posted: 30 Lip 2014 11:56 - Edytowany przez: luki 
A właśnie miałem pytać czy będziecie mieć swój udział w tym przedsięwzięciu ;-). Wyzwanie faktycznie będzie duże ale i radocha pewnie WIELKA.

Monstrualna wielkość zbiornika jak widać także będzie przysparzać problemów choć zgoła odmiennych, od tych do których przywykliśmy czyt. za małe akwarium do wymarzonej obsady.

Marto,

Mam wielką nadzieję, że temat będzie żywy i na bieżąco będziecie się z nami dzielić spostrzeżeniami fotkami, opisami itp. itd

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 30 Lip 2014 16:18 
Łukaszu,

Tak będziemy mieli udział:) Tak jak napisałam wszystkie ryby będą WF od Michelle.

Każdy zbiornik w tym tanganicki ma oddzielną filtrację. Ten będzie filtrowany przez dwa gigantyczne filtry zewnętrzne. Wszystko sterowane jest elektronicznie, a zapisy wszelkich parametrów są wysyłane mailowo.

Zbiornik będzie startowany na saletrze amonowej, a potem powoli będą wpuszczane ryby. Tak, że zarybianie potrwa jakiś czas.

Na razie szyby są zasłonięte przed porysowaniem, więc nie mamy zdjęć aranżacji i sami widzieliśmy ja tylko od góry zbiornika.

Przy zarybianiu ma współpracować z nami nurek, który będzie powoli opuszczał niektóre ryby w specjalnych klatkach.

A co do elektroniki....ostatnio Prezes Ratajszczak pokazywał nam jak sterowane jest podlewanie i nawożenie roślin posadzonych na ścianach dżungli kongijskiej. Sterownie odbywa się internetowo przez holenderską firmę, która dostarczyła rośliny i kontroluje w taki sposób odpowiednie dawki wody i nawozów:) A odpowiada za to mała skrzyneczka na ścianie pomieszczenia technicznego mająca wymiary jakieś 50 x 50 cm.

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#22 - Posted: 31 Lip 2014 12:04 
W szoku jestem co do obecnie stosowanej techniki we wrocławskim zoo, p. Gucwińscy pewnie też ;)

Autor luki
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Sier 2014 11:28 
Marto,

Zapewne macie już pomysł na obsadę tego mega zbiornika.
Czy możecie już coś napisać co i z czym i dlaczego. Zapewne będzie to ciekawe dla wszystkich śledzących ten wątek.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 18 Sier 2014 16:43 
Łukaszu,

Oczywiście lista ryb jest uzgodniona i ryby dotrą do nas za około 2-3 tygodni. Potem kwarantanna u nas w firmie i partiami wprowadzanie do zbiornika. Nie mamy uprawnień do tego, aby już informować o gatunkach. Jest to przegląd wód Zambii z różnych środowisk. Na razie sprawdzamy parametry wody, które przekazywane są nam mailowo. Mogę tylko powiedzieć, że jako pierwsze, jutro, trafią tam Oreochromis tanganicae. W pewnym stopniu będzie to test zbiornika.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#25 - Posted: 2 Wrz 2014 15:40 
Marto,

Jak przebiegła aklimatyzacja Oreochromis tanganicae?
Ile i w jakiej konfiguracji wpuszczonych zostało ww ryb?

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 3 Wrz 2014 11:35 
Łukaszu,

Pojechało 11 sztuk - 2 samce i reszta samice.

Testy wody wykonane dnia 02.09.2014 w zbiorniku głównym:
NO2=0mg/l, N03=0.2mg/l, NH4=0, Kh=6.7, pH=8.4, temperatura 26C
Analiza wody wykonana testami Salifert, JBL oraz w przypadku pH został użyty miernik elektroniczny marki JBL.

Ryby zaaklimatyzowały się dobrze. Nie wiedzieliśmy ich, ale samce są ładnie wybarwione.

Marta

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 6 Wrz 2014 12:06 
Zaprasza wszystkich do oglądania strony Afrykarium na FB https://www.facebook.com/afrykarium?fref=ts

Codziennie pojawiają się tam nowe zdjęcia i informacje:)

Marta

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 18 Wrz 2014 07:05 
Jakiś czas temu trafiły do zbiornika pierwsze ryby takie jak Auchenoglanis, Synodontis multipunctatus, Haplotaxodon i Benthochromis.

Wczoraj do zbiornika trafiły następne ryby takie jak Cyathopharynx, Grammatotria, Xenotilapia melanogenys, Lamprichthys tanganicae i Cyprichromis sp. "Leptosoma Jumbo" Katete.

Po zmierzeniu ostatecznym zbiornika okazało się, ze wody jest 103 tysiące litrów. To naprawdę kawałek jeziora.

Marta

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 21 Wrz 2014 08:20 

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 30 Wrz 2014 12:55 
Wczoraj zbiornik został ostatecznie zarybiony. Uff. czekamy teraz kilka dni na aklimatyzację ryb.

Zdjęcia postaramy się zrobić w trakcie Zoo Botanika.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy / Afrykarium w Zoo Wrocław Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®