Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy /

Muszlowce do akwarium 300 litrow

Autor Marcin sz
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Sier 2014 09:18 
Witam
zakupiłem od znajomego akwarium 120*50*50 wraz z filtrem jbl e1500 i pozostałymi akcesoriami
Filtr zasypany jest nową ceramiką oraz keramzytem. Woda z kranu jest twarda i właściwościami zbliżona do parametrów niezbędnych do tanganiki.
Zastanawiam się jednak nad obsadą tak żeby była zgodna i w akwarium nie było miszmasz
Rybki które muszą być obowiązkowo to altolamprologus sumbu shell i do nich chciałbym coś dobrac
Podobają mi się exlamprologus caudopunctatus, lamprologus ocellatus i julidochromis ornatus yellow.

Co mogę trzymać z tego razem i ewentualnie w jakim układzie?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 21 Sier 2014 11:30 
Cześć,

A nie myslałeś nad niecką N. callipterus w połączeniu z gatunkami innych muszlowców? Poczytaj choćby tutaj http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=7&topic=2352&page=0#msg45857

Dodatkowo masz artykuł w Tanganika MAGAZYN:)

A alto shell także, wg Heinza Buschera, bytują czasami w nieckach.

Poczytaj i napisz co o tym sądzisz?

Marta

Autor Marcin sz
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Sier 2014 15:23 
Tak czytałem co nieco o nieckach m. in na tym forum i tez poważnie się nad tym zastanawiałem, ale jako że nikt nie wspominał o Alto temat upadł.
Ale teraz... Jak najbardziej.
Rozumiem ze pozycją wyjściową jest para n. Callipterus
Zakładając że obowiązkowo pragnę dodać Alto i caudopunctatus jaka ich ilość powinna znaleźć się w akwarium? i ewentualnie o jakie inne muszlowce mógłbym lub powinienem wzbogacić jeszcze zbiornik?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 21 Sier 2014 16:07 
Caudopunctatus nie występuje w nieckach, więc temat upada.

Niecka to określony skład gatunkowy, podamy i w wątku i w artykule. Bazą jest samiec N. callipterus i 1-kilku samic. Do tego gatunki, które w naturze towarzyszą nieckom. Niecka to definiowalny twór, a nie zlepek gatunków wg naszego pomysłu.

Polecam Ci mój artykuł w Tanganika MAGAZYN. Zamieściłam w nim wiedzę z naukowych obserwacji tego gatunku w naturze i towarzyszących mu taksonach, a także moje doświadczenia.

Jeżeli nie zdecydujesz się na prawdziwą nieckę, to wybór zakończ na grupie caudopunctatusów i Alto. shell. Przeładowany zbiornik nie zapewni Ci odpowiednich obserwacji.

Caudopunctatusy to bardzo ekspansywne i niesłychanie szybko mnożące się ryby. Wbrew pozorom zbiornik, który posiadasz nie jest gigantem.


Marta

Autor Marcin sz
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Sier 2014 13:23 
Marto mam jeszcze dwa pytania:

Czy układ 1+1 caudopunctatus i 2+6 Alto shell byłby odpowiedni i czy ewentualnie można by dołożyć julidochromis ornatus?

Czy gdybym jednak zdecydował się na nieckę pomijając już moje wybrane Alto i caudopunctatus no bo jednak wciąż się waham jak ty byś widziała niecka w tym litrażu. Jaki skład zapewniłyby równowagę w moim zbiorniku. Jakie muszlowce są twoje ulubione?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 22 Sier 2014 15:39 - Edytowany przez: admin 
Czy układ 1+1 caudopunctatus i 2+6 Alto shell byłby odpowiedni i czy ewentualnie można by dołożyć julidochromis ornatus?

Nie wiem, czy wiesz, ze julidochromisy tworzą wielopokoleniowe rodziny. Przy bardzo ekspansywnych rozrodczo caudopunctatusach ich spora kolonia spowoduje, że będziesz miał tłok. Może to być niezbyt udane połączenie. Nie miałam, nie sprawdzałam, nie umiem odpowiedzieć czy to będzie grało.

Czy gdybym jednak zdecydował się na nieckę pomijając już moje wybrane Alto i caudopunctatus no bo jednak wciąż się waham jak ty byś widziała niecka w tym litrażu. Jaki skład zapewniłyby równowagę w moim zbiorniku. Jakie muszlowce są twoje ulubione?

Generalnie w opracowaniach naukowych caudopunctatus niekiedy podawany jest w nieckach. Jednak, co jezioro to jezioro. W mojej opinii sprawdzić się może 1+2-3 N. callipterus, 2 pary brevis/calliurus, 2-3 pary T. vittatus i para N. fasciatus, które bardzo często spotykane są w nieckach.

Chyba nie mam faworyta wśród muszlowców

Dodam tylko, ze Twój zbiornik nie jest gigantem i trzeba wyważyć gatunki nieckowe.


Marta

Autor Marcin sz
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Sier 2014 10:15 
No to na 99 % zdecyduję się na nieckę tylko.... Zastanawiam się nad zmianą zbiornika :) obecny jest w masakrycznym stanie, dosłownie rysa obok rysy
Myślę o zakupie zbiornika o wymiarach 160x60x50 oczywiście całe przedsięwzięcie zajęłoby trochę czasu i tu moje pytanie
Czy budowę niecki można zacząć etapami? Mam na mysli
Czy ryby można wpuszczać (kupowac) stopniowo
I czy gdybym zdecydował się na nowy zbiornik to czy przeniesienie niecki z jednego zbiornika do drugiego nie zaburzyloby harmonii w akwarium?

Autor Marcin sz
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Sier 2014 11:16 
Tak rozglądam się po ofertach hodowców i za nic w świecie nie widzę neolamprologus fasciatus. Czy istnieje pod inną nazwą czy może jest taki problem z jego zakupem? Można ewentualnie w niecce zastąpić go innym drapieżnikiem o podobnym charakterze spotykanym w nieckach?

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 25 Sier 2014 16:18 
Nigdy nie robiłam niecki etapami. Zawsze robiłam ją na bazie ryb z odłowu z jednej lokalizacji. Nie wiem jak zachowają się ryby hodowlane. Nie zajmuję się takimi rybami. Zawsze mamy wyłącznie ryby WF.

N. fasciatus przylecą do nas we wrześniu.

Marta

To i owo - czyli luźne rozmowy Forum Tropheus Tanganika / To i owo - czyli luźne rozmowy / Muszlowce do akwarium 300 litrow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®