Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

Klasyfikacja ziemiojadow

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Mar 2010 16:57 - Edytowany przez: nechor 
Na stronie

http://web.archive.org/web/20030409024131/www.geop hagus.akw.pl/main.php?grp=bra

...znalazlem m.i. klasyfikacje ziemiojadow. Czy to prawidlowa klasyfikacja? Gdzie w takim zestawieniu miesci sie tapajos?

Klasyfikacja:

Surynamoidy
Brazyloidy
Juruparoidy
Ziemiojady garbate
Gymnogeophagus
Biotodoma


P.S. Jak brzmi poprawna nazwa tego gatunku: "Geophagus Altifrons Tapajos" czy "Geophagus Red Head Tapajos"? A moze to jedno i to samo? Ciezko przefiltrowac informacje z internetu.

Autor nechor
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Mar 2010 17:25 
Hmm... Znalazlem tez pewien spis pielegnic na stronie:

http://www.cichlid.fora.pl/ameryka-poludniowa,2/wy kaz-ryb-pielegnicowatych-ameryki-poludniowej,134.h tml

No i widnieje tak tak:

[...]
Odmiany barwne Geophagus altifrons:
Geophagus altifrons Rio Negro
Geophagus altifrons Rio Tapajos
[...]
Odmiany barwne Geophagus spec.:
Geophagus spec. Aeroes
Geophagus spec. Altamira
Geophagus spec.Tapajos Red Head
Geophagus spec.Tapajos
[...]


Czy dodatek "Tapajos" to tylko forma okreslenie pochodzenia? Czy Geophagus spec. to osobny gatunek, czy tez jest to skrot od "species" (ang. gatunek)? Co ja wlasciwie mam za ryby? :-)

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 4 Mar 2010 21:20 
Tutaj masz klucz do Gymnogeophagus
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=17& t=8438

Jak poszukasz na CRC to znajdziesz wiele ciekawych wiadomości.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Mar 2010 21:30 
Dzieki za link.

Przekopalem sie przez CRC juz przed Twoim postem i chyba zidentyfikowalem swoje ryby. Sa to geophagus red/orange head tapajos. Samce ok 15-16 cm, samice nieco mniejsze. Cale szczescie, bo altofronsy rosna duzo wieksze. Kluczowe w rozpoznaniu bylo posiadanie przez moje ryby pionowych pasow, czego altifronsy nie maja. Ryby opisywane sa jako spokojne i towarzyskie i tak tez sie u mnie poki co zachowuja. Ciekawostka jest dla mnie fakt, iz wiele osob poleca trzymanie ich w grupie 5-6 osobnikow. Ja mam akurat 5 i faktycznie na razie sa totalnie nierozlaczne.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 5 Mar 2010 05:40 
Czy jak kupowałeś te ryby nie wiedziałeś co to jest?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Mar 2010 07:37 
nechor

Sa to geophagus red/orange head tapajos.


Przecież 2 marca utworzyłeś topic http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=16&topic=3765 który zawiera dokładną nazwę gatunku jaki posiadasz. Red head Tapajos nie doczekał się jeszcze właściwej nazwy łacińskiej co pewnie stanie się w najbliższym czasie. Mimo dużej popularności nie ma na ich temat zbyt wielu danych co od kilku lat zastanawia moich kolegów pasjonujących się tymi rybami.

Autor nechor
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Mar 2010 12:34 - Edytowany przez: nechor 
Czy jak kupowałeś te ryby nie wiedziałeś co to jest?

Az tak to nie bylo :-) Polowalem na ryby od jakiegos czasu (Sander moze w koncu odetchnac, bo mu nie smece nad glowa :-) ).

Po prostu zaczalem masowo czytac posty, lacznie z tymi z klasyfikacja i zwatpilem. Ryba nie jest zbyt szeroko opisywana. Niezaleznie od jakosci istniejacych opisow, nie ma jej np w Wikipedii :-) Rownolegle istnieje tez kilka innych gatunkow ktore z opisow i zdjec byly przynajmniej podobne. Na poczatku nie wiedzialem czy "red head" czy "red cape". Zaczalem szukac i spotkalem sie z "orange head". A pozniej poszlo lawinowo...

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Mar 2010 14:40 
Sander moze w koncu odetchnac, bo mu nie smece nad glowa :-)

Nigdy nie traktowałem twoich wypowiedzi jako smęcenia i myślę, że starałem Ci się w jakiś sposób przybliżyć funkcjonowanie ryb w akwarium na konkretnych przykładach, które razem oglądaliśmy :-).

PS. Przy okazji wpadnij zobaczysz samczyka Brasiliensis ;-)

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / Klasyfikacja ziemiojadow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®