Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

Obsada w komplecie :-)

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Cze 2010 21:24 
5x Geophagus Red Head Tapajos (czyli ziemiojady) 10-13 cm
20x Kirysek Sterby (Corydoras sterbai) 1,5-2 cm
1x zbrojnik niebieski cholera wie jak duzy, bo non stop siedzi w korzeniu i obsrywa akwarium

No i...
49x Hemigrammus bleheri (Zwinniki Blechera) - chyba nieco ponad 2cm

Teraz tak:

Topielec, nie zauwazylem pytania o konkurowanie o pokarm tapajosow i kiryskow. Wyglada to tak, ze kiryski nei pobieraja pokarmu z glebi - tylko z dna. Tapajosy pobieraja pokarm od powierzchni az po dno. Teoretycznie kiryski maja mniejsze szanse, ale:
- Tapajosy ignoruja male kawalki jedzenia
- Tapajosy to najbardziej wybredne ryby jakie widzialem (sa kolory platkow, ktore wypluwaja nawet jak sa glodne)
- Tapajosy totalnie ignoruja kiryski mimo porazajacej roznicy masy. Male skubance wplywaja im praktycznie do pyska w ich wlasnych kryjowkach (kryjowkach tapajosow) i nic sie nie dzieje.

Tak wiec konkurencja pokarmowa wcale nie rozbija sie o dominacje dna przez dwa gatunki.

Kilka slow o zwinnnikach Blechera. Cos pieknego. 50 ryb plywajacych jedna przy drugiej to naprawde niesamowity widok. Ryby jednoczesniej skrecaja, tworza koliste i podluzne lawice w zaleznosci od tego czym sa zainteresowane. A widok lawicy w w ktorej w ulamku sekundy powstaja drzwi dla przeplywajacego ogromnego ziemiojada to masakra :-) Zwinniki sa na razie "swiezaki". Tuz po wpuszczeniu do akwarium rzucily sie w strone kiryskow i z godzine plywaly z nimi. Kiryski zachecilo to do zagrabienia dokladnie calego dna (chyba inne ryby w poblizu je pobudzaja). Pozniej zwinniki podniosly nieco poziom i plywaja teraz tak jak to sobie wyobrazalem - srodkowo-gorna czesc toni wodnej. Calosc niesamowicie komponuje sie z o wiele wiekszymi tapajosami, ktorych zwinniki poki co panicznie sie boja (nie dziwie sie). Tapajosy odpedzily raz czy dwa chmure zwinnikow zaraz po wpuszczeniu (chyba 50 malych ryb zostalo juz potraktowane jako zagrozenie), teraz powrocily do swoich zajec. Ich zajecie to silowanie sie na pyski o najlepsze miejsca przy korzeniu i od czasu do czasu kopanie w piachu.

Pozostalo mi tylko czekac na oswietlenie, dzieki ktoremu bede mogl dodac do zbiornika kilka roslin (nie za duzo, ale odrobina zieleni ladnie zlamie obecny bury klimat).

BTW - wyeliminowalem z jedzenia podejrzany pokarm, ale nadal leza kupy na dnie. To chyba zbrojnik wpierniczajacy korzen (!?), bo widze cale kawalki korzenia odarte z wierzchniej warstwy (sa jasniejsze w tych miejscach).

To tyle relacji na dzisiaj, ide sobie popatrzec :-)

Autor maniutek15
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Cze 2010 21:30 
Co do konkurencji to można to łatwo rozwiązać kiryski to przecież nocne sumy a tajposy w nocy śpią wystarczy kilka tabletek po zgaszeniu światła.

A nie planujesz jakiś innych zbrojników mniej brudzących?

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Cze 2010 22:09 
maniutek15

Co do zbrojnikow mniej brudzacych, to bede chyba o tym myslal. Ten brudas ktorego mam troche mnie denerwuje. Poczekamy - zobaczymy.

Autor Topielec
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Lip 2010 07:51 
Kolejna fajna relacja :) Miałem kiedyś "bleherki" i są to dla mnie jedne z najładniejszych kolorystycznie małych ławicowych rybek.

Co do zbrojnika, to wstrzymałbym się z krytyką. Każde drewno w akwarium ma tendencję (wcześniej lub później) do stopniowego rozkładu. Jeśli twój "glonojad" obgryza korzenie, to bardzo dobrze, bo będzie usuwał rozkładającą się wierzchnią warstwę. A chyba lepiej, żeby po akwarium walały się odchody (które nie zagrażają stabilności zbiornika) i z którymi w końcu poradzi sobie filtracja, niż gnijące korzenie - a nie będziesz w stanie określić stopnia rozkładu drewna bez obmacywania go co jakiś czas (raczej dłuższy czas, ale zawsze). A to może być już bomba z opóźnionym zapłonem.

Co do innych gatunków zbrojników, to raczej wszystkie będą mocno syfić, a tym bardziej typowe gatunki drewno, czy roślinożerne. A z mięsożernych nie będziesz miał już żadnego pożytku.

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Lip 2010 17:40 - Edytowany przez: nechor 
Dalszy ciag:
"blachary" sie oswoily - plywaja lawica po calym akwarium - podplywaj do szyby jak ktos podejdzie - wyglada to super. Kupilem tabletki dla ryb pobierajacych pokarm z dna. To wyrazny uklon w strone kiryskow - paredziesiat szybko plywajacych ryb w toni powoduje, ze niewiele spada obecnie na dno. Zwinniki nie boja sie juz duzych kolegow w akwarium, rozstepuja sie przed nimi, ale nie robia tego w takim pospiechu jak wczesniej. W razie potrzeby po prostu w lawicy robi sie dziura, przez ktora przeplywa tapajos.

Z mniej fajnych spraw - jeden zwinnik wygladal na nieco oslabionego. Nie nadazal za stadem i plywal "malo zwinnie". Dalem mu 24h i ukrocilem mu zywot. Poza znaczym wychudzeniem i zlozonymi pletwami nie wykazywal zadnych zewnetrznych objawowo choroby. Zalozylem ze moga to byc jakies pasozyty, nie chcialem zeby cokolwiek przenioslo sie na inne ryby. Jak Wy reagujecie w takich wypadkach?

A tymczasem w pokojuz corki w 30l akwarium nowy wystroj dla 4 malutkich pielegnic zebra z ameryki srodkowej. To 4 mlode, ktore zostawilem sobie specjalnie po to, zeby je potrzymac w tym malynm zbiorniku poki nie urosna. Co ciekawe, 3 z nich maja dopiero okolo 1,5 cm. Czwarta jest 2x wieksza, o wiele ciemniejsza, ma pieeekne dlugie pletwy. (zona jeszcze nie wie, ale mam w planie urzadzenie jakies 100 litrowki dla parki pielegnic tego typu (zebry by sie nadawaly, niebieslokuskie chyba za duze). Zobaczymy czy mi sie uda - bede musial uzyc jakiegos fortelu :-)

Autor Topielec
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Lip 2010 18:09 
Niebieskołuskie osiągają na prawdę spore rozmiary, więc uważam, że dla nich zbiornik przynajmniej 3x taki ;) Ale jest jeszcze kilka ciekawych mniejszych gatunków z CA, może troszkę gorzej z ich dostępnością, ale pojawiają się od czasu do czasu.

Autor nechor
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Lip 2010 18:35 - Edytowany przez: nechor 
Nie wiem jak moglem napisac "uzyc" przez "rz" - malo nie spadlem z krzesla :-)

BTW - caly czas obserwuje tapajosy, bo one sie zachowuja jakby mialy tarlo. Ikry jednak nie widzialem (w pysku tez nie). Co najmniej dwie ryby maja takie zgrubienie wystajace na dole (jest bardzo wyraznie widoczne) - czy to cos oznacza? KTos obserwowal ich tarlo? Jak ono wyglada?

Obecnie dwa z tapajosow sa ciemnobrazowozielone, w waskie zlote pasy. Jakbym zobaczyl te ryby ktore kupilem, to bym powiedzial ze to inny gatunek... :D Po prostu wygladaja jak zebry :-) Probowalem robic zdjecia, ale niestety - zero efektu... :///

Autor maniutek15
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Lip 2010 19:01 
Możliwe że to przygotowania do tarła, ziemiojady często robią tarło pozorowane takie przygotowanie przed prawdziwym tarłem. Ale nie wiem ;/
to tylko moje takie domysły, może po prostu dobierają się w pary?

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Lip 2010 19:17 
nechor

Z mniej fajnych spraw - jeden zwinnik wygladal na nieco oslabionego. Nie nadazal za stadem i plywal "malo zwinnie". Dalem mu 24h i ukrocilem mu zywot. Poza znaczym wychudzeniem i zlozonymi pletwami nie wykazywal zadnych zewnetrznych objawowo choroby. Zalozylem ze moga to byc jakies pasozyty, nie chcialem zeby cokolwiek przenioslo sie na inne ryby. Jak Wy reagujecie w takich wypadkach?

Zwinniki i bystrzyki to ryby u których samce mają hakowato zakończone płetwy odbytowe co często powoduje zawieszanie się samczyków na siatce, którą się je łowi. Może kiedyś zwróciłeś uwagę, że jak łowię takie rybki to dmucham w siatkę?, jeśli ktoś robi inaczej to często przy siłowym odczepieniu rybki łatwo ją uszkodzić mechanicznie co wydaje mi się miało miejsce w przypadku twojego osobnika.

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Lip 2010 19:36 - Edytowany przez: nechor 
O, mam "pokladelko" - najlepsze zdjecie, jakie udalo mi sie wykonac... :/

Czy to jest to?


Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Lip 2010 19:46 
Co do zwinnikow - te ryby maja calkiem niezly instykt stadny i mozliwosci komunikacyjne. Ten slaby osobnik nie nadazal za stadem, kilka ryb odrywalo sie o stada i plywalo kolo niego - ciekawe po co.

Dzisiaj wrzucilem tabletke dla kiryskow - ryby generalnie nic na starcie "nie skumaly", to dla nich nowy rodzaj zarcia. Tabletka wpadla do awkarium idealnie - miedzy kamienie, wiec kiryski sie do niej dobraly jako pierwsze. Po jakims czasie jeden ze zwinnikow na nie natrafil. Jak tylko "dziobnal" tabletke, cale stado zwinniko doslownie przykrylo tabletke. Kiryski zareagowaly formacja obronna typu "forteca". Ulozyly z samych siebie 3-pietrowy kopiec na tabletce. W finalnej fazie potyczki nadciagnal zbrojnik niebieski, rozpedzil ogonem towarzystwo i spalaszowal zarcie :D

Tabletke wrzucilem tez do malego akwarium z zebrami. Ich apetyt robi wrazenie. 3cm rybka zabrala cala tabletke do kata i tam zjadla - pozostale trzy musialy sie przygladac, od czasu do czasu probujac podskubywac smakolyk :-)

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Lip 2010 13:31 
To jest to będą kłaść ikrę

Autor nechor
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Lip 2010 14:02 
To jest to będą kłaść ikrę

Hmm... Ikry nigdzie nie widze (w pyskach tez nie). Samica robila nawet takie ruchy prostopadle do scianek korzenia jakby skladala ikre, ale na tym koniec. Czy faktycznie ziemiojady "symuluja" tarlo? Czy tez cos jest nie w porzadku? Pokladelko dzisiaj jest zmniejszone.

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Lip 2010 15:11 
Cierpliwości to nie księżniczki :-) i nie króliki, Tapajosy potrzebują więcej czasu.

Autor maniutek15
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Lip 2010 16:21 
Biotodomy potrafią nawet kilka godzin robić takie pozorowane, nie wiem ile takiej zabawy jest jeszcze jak się para dobiera albo jak wybierają miejsce ale pewnie dużo. W każdym bądź razie to nic złego i tutaj potrzeba tylko czasu;p

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / Obsada w komplecie :-) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®