Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

Trzy zdjecia

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lip 2010 22:59 
Jeny, jaka nuda :-) Mimo, ze nadal nie udaje mi sie zrobic dobrych zdjec glupim jasiem, podrzucam 3 zdjecia:




Autor admin
Admin
#2 - Posted: 28 Lip 2010 07:23 
A jak z tarłem, coś z tego wyszło?

Kolory tych ryb są niesamowite:))

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Lip 2010 08:53 
A jak z tarłem, coś z tego wyszło?

Wedle tego co widzialem z innymi pielegnicami, tarlo mialo miejsce kilka razy. Samica nawet plywala jakby chciala zlozyc ikre na bokach korzenia. Pokladelko wysuniete, kolory jak papuga i... nic. Ciekawe jest to, ze zawsze podczas tarla "aktywuja sie" tez inne ziemiojady. Nastepuje ostrzejsza rywalizacja samic - prawie zawsze w okolicy miejsca tarla pary pojawia sie konkurencyjna samica z wyraznie powiekszonym pokladelkiem ktora probuje zdobyc wzgledy samca.
Tak wiec nie jestem, pewien jak sie to wszystko skonczy, zakladam ze z rybami jest wszystko ok i tak wklasnie to ma wygladac przed wlasciwym tarlem.

Kolory tych ryb są niesamowite:))

Zgadza sie. Niestety jeszcze nie udalo mi sie zrobic zdjecia na ktorym byloby je widac chocby w przyblizeniu naturalnie.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 28 Lip 2010 08:58 
Zwykle tak jest, ze gotowość do tarła aktywuje inne ryby w stadzie. Tutaj jednak wydaje mi się, ze pojawia się konkurencja rozrodcza. Bardziej gotowa samica wybierze dominanta.

Nie wiem jak jest u tapajosów, ale wiele ryb z Tanganiki ma zsynchronizowane tarła. Często synchronizacja ma związek z cyklem lunarnym.

Ciekawe jak to jest u Twoich ryb?

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Lip 2010 12:33 
Nie wiem jak jest u tapajosów, ale wiele ryb z Tanganiki ma zsynchronizowane tarła. Często synchronizacja ma związek z cyklem lunarnym.

Ciekawe jak to jest u Twoich ryb?


Cholera wie - nie wpadlem na to, zeby obserwowac ksiezyc i kojarzyc obserwacje z zachowaniami moich ryb :D

Calkiem ciekawe jest u Tapajosow to, ze swoje terytoria maja (przynajmniej na razie) bardzo male i rozlokowane tuz kolo siebie. Wyglada to tak, ze poszczegolne osobniki zamieszkuja sasiednie zaglebienia korzenia. Wyglada to dosc smiesznie - wszystkie co chwila wychylaja glowy nad krawedzie korzenia zeby sprawdzic gdzie jest konkurencja. W ten sposob 5 duzych ryb zasiedla pol korzenia, reszta akwarium jest dla innych gatunkow (choc tapajosy i tak nie zwracaja na nie uwagi - sa zajete soba). Sprzeczki to raczej przepychanki niz szarpanie pletw. No i raz na jakis czas wszsytkie jakby nigdy nic plywaja razem. Nieco personifikujac ten gatunek mozna powiedziec, ze jest jak w piosence Queen: "I can't live with you, but I can't live without you". Niby sie kloca, ale zadne nie pomysli, zeby zamieszkac nieco dalej... :-)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 28 Lip 2010 19:14 
Uwielbiam czytać Twoje relacje:) Bardzo ciekawie piszesz i świetnie obserwujesz.

Nie wiedziałam, że te ryby są aż tak "gromadne".

A może gdybyś dodał drugi korzeń to relacje by się zmieniły? Ciekawe jakby to było?:)

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Lip 2010 21:41 
A może gdybyś dodał drugi korzeń to relacje by się zmieniły?

Hmm... Ten korzen to kawal drania - ma 120cm i jest dosc masywny. W moim akwarium drugi sie juz nie zmiesci :-) Dlatego pisalem, ze tapajosy zajmuja pół korzenia, drugie pol jest "nieuzywane" :-)

W zapiskach akwarystow na forach zagranicznych mozna wyczytac ze najlepiej kupic 5-6 sztuk tapajosow. Ja mam 2 samce i 3 samice, czyli 5 ryb. Nie wiem jak bedzie po tarle, gdy beda mlode, ale na razie faktycznie wyglada na to, ze te ryby lubia byc razem.

Tak sobie teraz mysle: wrocilem z pracy i samica dzis znowu miala bardzo wysuniete pokladelko - moze one skladaja te ikre i ktorys z gatunkow je zjada? Inne tapajosy? Zwinniki? Zbrojnik? Kiryskow nie podejrzewam...

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 28 Lip 2010 21:53 
ak sobie teraz mysle: wrocilem z pracy i samica dzis znowu miala bardzo wysuniete pokladelko - moze one skladaja te ikre i ktorys z gatunkow je zjada?

Wg mnie jest to bardzo możliwe. Może nie bronią aż tak dobrze ikry? Chociaż to dla mnie byłoby dziwne:)

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Lip 2010 00:00 
No wlasnie mam TO przed nosem. Oczywiscie baterie od aparatu rozladowane :/ A naprawde jest co ogladac. Samica ma na ciele czarne pasy, samiec kolorami powoduje, ze tylko papugi żako nie bylyby zmieszane (bo nie startuja w tej konkurencji)... Panuje poruszenie. Wszystkie ziemiojady obserwuja bacznie pare ktora ewidentnie "ma sie ku sobie". Jest niezle zamieszanie - para ziemiojadow ewidentnie nie zyczy sobie gosci w poblizu, a goscie jak na zlosc nie chca odplynac. Jedna z samic "nie od pary" takze sie wybarwila, choc nie az tak wyraznie. Samiec podskubuje partnerke, ktora sie zachowuje jakby chciala, a nie mogla. Wplywa do zaglebienia w korzeniu, troche tanczy z samcem i wyplywa. I tak w kolko. Tak jakby tarlo sie zaczelo, ale brakuje jakiegos "zaplonu" zeby sprawe zakonczyc. Wszytkie tapajosy sa generalnie poddenerwowane - inne ryby zachowuja sie normalnie, czyli dosc sennie o tej porze.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 29 Lip 2010 07:31 
Ciekawe czy tak to normalnie wygląda? A może Ty masz młode ryby jeszcze?

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Lip 2010 13:43 - Edytowany przez: nechor 
Ciekawe czy tak to normalnie wygląda?

Wlasnie...

A może Ty masz młode ryby jeszcze?

No stare chyba nie sa. Zakladam, ze jesli juz moga sie rozmnazac, to sa na granicy wieku rozrodczego.
Sytuacja z wczoraj zakonczyla sie tak, ze para w koncu wplynela razem do zaglebienia korzenia i tam sobie plywala w kolko, samica lekko sie "kladla" na bok, samiec co jakis czas ja delikatnie podszczypywal (bezczel - publicznie). Reszta tapajosow sie uspokoila i poszla spac. W koncu w akwarium zgaslo swiatlo, wiec postawilem na gorze latarke z delikatnym swiatlem (nie wiem czy kolory samca/samicy odgrywaja role przy tarle). Taniec trwal dosc dlugo, az w koncu, okolo 3 nad ranem, samica ewidentnie zmeczona wyplynela z zaglebienia i juz nie dala sie zagonic do srodka (a probowal, skubaniec...). Zostawilem wlaczona latarke i poszedlem spac. Sprawdzalem dzisiaj rano - zero sladow ikry.

Jakie sa jeszcze mozliwe opcje? Ja to widze mniej-wiecej takie:
- za mlode ryby
- symulowane tarlo jako norma u gatunku
- chora samica...? moze nie moze wypuscic ikry na zewnatrz z jakiegos powodu?
- rybom cos przeszkadza
- cos zjada ikre

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Lip 2010 21:37 
:-) Ale, żeś się zrobił niecierpliwy. No to teraz Tapajosy trenują Ciebie bo ten sport jest dla cierpliwych :-)). Spokojnie to jeszcze nie czas

Autor nechor
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Lip 2010 00:57 
Wiesz, przywyklem, ze mi sie wszystko rozmnaza na potege. Do tej pory najdluzej przetrzymaly mnie meeki. Ale symulowanie tarla co chwile to juz przegiecie :D

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 30 Lip 2010 07:36 
Ale symulowanie tarla co chwile to juz przegiecie :D



A dlaczego?:)) Przecież kiedyś tego muszą się nauczyć. Lepiej aby teraz trenowały a potem skutecznie to czyniły:)

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Lip 2010 13:21 
A co z akwarysta? Ja za kazdym razem trace mnostwo czasu, a tu... nic.
Od jutra za kazde udawane tarlo 3 dni glodowki...!


P.S. :P

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 30 Lip 2010 15:03 
I tutaj rozumiem Twój problem...można się nieco zdenerwować - czekasz, czekasz...

Ale akwarystyka to szkolenie cierpliwości:))

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Lip 2010 16:20 
Nawet nie będziesz wiedzieć kiedy one to zrobią. Pewnego słonecznego dnia przywita Cię gromadka maluchów.

Ja miałem to samo tyle tylko, że z N. Obscurus. Kupiłem, czekałem, czekałem aż przestałem czekać. A tu dwa dni temu patrzę a małe przecinki pomykają pomiędzy kamieniami. Zaledwie kilka sztuk ale radość ogromna.

Piotrek

Autor Topielec
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Sier 2010 07:55 
Nowy artykuł na CRC o Tapajosach.

http://www.cichlidae.com/article.php?id=308

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 10 Sier 2010 08:53 

Autor nechor
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Sier 2010 08:58 
:-) Dzieki.

Autor carman
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Sier 2010 20:38 - Edytowany przez: carman 
To co robią twoje tapajosy to jest tzw tarło pozorowane i ryby mogą godzinami je odbywać zanim zdecydują się na właściwe pozatym najlepszym podłożem do złożenia ikry jest płaski kamień może spróbuj jakiś im dołożyć i poobserwuj co się będzie działo,ale myślę że na korzeniu tez powinny złożyć jeżeli chodzi o dojrzałość to nie są to raczej dorosłe ryby nie wiem jakiej są wielkości ale wyglądają na podrostki w wieku około 1 może 1,5 roku

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / Trzy zdjecia Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®