Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

Chory welon

Autor Poszumczum
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Kwi 2011 19:02 - Edytowany przez: Poszumczum 
Jako że to mój pierwszy post na tych forum to witam wszystkich :)

Mam dwa welony (jeden ma około roku a drugi około 3-4 miesięcy od zakupu). Trzymałem je w zbiorniku 60x30x20cm o pojemności 36l.
Jakiś czas temu zepsuł mi się filtr Eheim 2215 i przez około 3 tygodnie ryby były bez filtra (wtedy podmieniałam ponad połowę wody dziennie). Po jakimś czasie zauważyłem że młodsza ryba zaczyna się trochę dziwnie zachowywać to znaczy była mniej ruchliwa a później obie zaczęły mieć dziwne odchody (najpierw takie przerywane np 10mm brązowe potem 2-4mm przeźroczyste i znowu brązowe a łącznie u tego małego czasem miały nawet około 7-8cm). Miedzy czasie dojrzewał dla nich zbiornik 126l razem z filtrem Eheim 2217 (wkład mechaniczny + biologiczny zasypany ADA Bacter 100) ale nie chciałem wkładać chorych ryb do świeżego zbiornika. Odchody ryb zaczęły być coraz bardziej przeźroczyste i można było zauważyć w nich taką zwinięta nitkę a po karmieniu były brązowe.
Poczytałem trochę i zacząłem leczenie na własną rękę.
Najpierw dodałem im soli akwarystycznej z aloesem i tak siedziały sobie w tym tydzień ale to nic nie pomogło
Później postanowiłem zaaplikować Levamisol w taki sposób
dzień 1 - 4 gramy / 100 litrów wody
dzień 2 i 3 - 1 gram / 100 litrów wody
dzień 4,5,6... - podmiana wody 50%

Takie leczenie nic nie pomogło wiec pomyślałem że wpuszczę je do tego nowego zbiornika i im się poprawi ale po tygodniu w nowym akwarium nie było żadnej poprawy więc wpakowałem 3 tabletki Capitox-S według zaleceń producenta i zmniejszyłem ilość światła do 18W bo słyszałem ze levamisol rozpada się pod wpływem promieni świetlnych. Po 3 dniowym leczeniu nie zauważyłem żadnych większych zmian większy welon wyglądał tak jak by lepiej a mały bez zmian. Pomyślałem że powtórzę ostatnie leczenie jeszcze raz ale tym razem dodam jeszcze capitox do jedzenia ale i to nie rozwiązało problemu. Postanowiłem je oddzielić i mały wylądował na razie w małym zbiorniczku. Jak wyłączę mu filtr a ryba się zmęczy i przestaje pływać to widać że nie może otrzymać poziomu, czasem nawet siada w pionie

WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 60x30x20cm o pojemności 36l.
Wiek zbiornika: kilka miesięcy (po awarii filtra podmiana 50% wodzy dziennie i napowietrzanie wiec równowaga biologiczna na pewno została mocno zachwiana)

Obsada: Chladoflora aegagropila (Gałęzatka)

Jakie pokarmy: tetra goldfish, pro color, tropical supervit, bio-vit, mrożony solowiec

Niepokojace objawy u ryb: Dziwne odchody i problemy z równowagą

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T: Nie mierzyłem (zawsze leje wodę ze studni z wodą pitna z której korzysta około 50 domów)
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: Eheim 2215 (z czasem się zepsuł i ryby żyły bez filtra). Ceramika + ADA Bacter 100 i gąbki

Jakie dekoracje w zbiorniku: żwir rzeczny dobrze przepłukany i 2 razy wygotowany



Autor admin
Admin
#2 - Posted: 12 Kwi 2011 19:19 
Wybacz, ale trafiłeś nie na to forum.

Jedna mega podpowiedź - Twój zbiornik nie nadaje się dla tych ryb - jest zbyt mały!!!


Naucz się także mierzyć parametry wody - to podstawa!!!

Zatrułeś ryby to pewne. UFF szkoda mówić, leczysz zamiast zapewnić im odpowiednie akwarium i odpowiednie parametry wody. To karygodne.


Jak zwykle - posiadanie ryb jest ważniejsze nic jakakolwiek wiedza.

KOSZMAR - oddaj te biedne zwierzęta jak najszybciej! To jedyna rozsądna porada, a potem czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj zanim zabierzesz się za nowe ryby.



Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 12 Kwi 2011 19:25 
Najbardziej w takim zachowaniu pseudoakwarystów bulwersuje mnie to, że tak łatwo kupują leki, dodają je bez sensu, a tak trudno jest im cokolwiek poczytać o wymaganiach ryb!

Marta

Autor Poszumczum
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Kwi 2011 19:29 
zbiornik 126l na 2 jeszcze małe welony to za mało?

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 12 Kwi 2011 20:07 - Edytowany przez: admin 
Za mało!!

A w dodatku poczytaj sam swojego posta Mam dwa welony (jeden ma około roku a drugi około 3-4 miesięcy od zakupu). Trzymałem je w zbiorniku 60x30x20cm o pojemności 36l.
Jakiś czas temu zepsuł mi się filtr Eheim 2215 i przez około 3 tygodnie ryby były bez filtra (wtedy podmieniałam ponad połowę wody dziennie).


A w dodatku!! Czy uważasz,że ryby mogą być bez filtra? Może Ty pożyj bez tlenu i sam zobaczysz?

A jak założyłeś 126 litrów, świeża woda i....

Marta

Autor Poszumczum
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Kwi 2011 20:18 - Edytowany przez: Poszumczum 
A jak założyłeś 126 litrów, świeża woda i....
... i to co pisałem wcześniej.
Pani Marto nie będę dyskutował z Panią na ten temat bo widzę że Pani wie wszystko i już nawet nie musi czytać całego tematu by wysnuć wnioski.
Szukam pomocy a nie kłótni czy innych dziwnych rzeczy nie mających wiele wspólnego z akwarystyką

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 13 Kwi 2011 06:22 - Edytowany przez: admin 
Tak widzisz - wiem o czym mówię. Parametry wody to podstawowa wiedza i podstawy utrzymania ryb w zdrowiu.

Ja napisałam - zmierz parametry wody! To prosta zależność o której wszystko zależy. PARAMETRY WODY

Świeży zbiornik to taki, w którym parametry wody nie są stabilne. Aby wiedzieć czy dojrzewa trzeba zmierzyć parametry wody. Stąd zakładam że przełożyłeś ryby do niestabilnego, świeżego zbiornika

Capitox służy do zwalczania nicieni i podobnych pasożytów, a te ryby są zatrute i dlatego rozwinęła się u nich zapewne infekcja bakteryjna.

Narobiłeś mnóstwo błędów i odwrócić to możesz jedynie stabilizacją parametrów, a nie leczeniem w ciemno i bez znajomości tematu.

Zrozum to wreszcie.

Marta

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / Chory welon Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®