Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

Prosba o pomoc

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Cze 2012 22:24 - Edytowany przez: nechor 
Hej,

Zmienilem obsade. Chcialem troszke to barwniej przedstawic, ale ogarnely mnie chwilowo watpliwosci. Obsada to 4:8 Pseudotropheus saulosi.
Ryby kupilem wczoraj.
Watpliwosci mam nastepujace:

1. Samiec widoczny od 10 do 20 sekundy filmu. Zewnetrznie jest nieco poszarpany. Na filmie tego nie widac, ale z lewej strony ma na boku ciala uszkodzone luski (pewnie dostalo mu sie w oryginalnym zbiorniku). Ten samiec tuz po wpuszczeniu do mnie do akwarium lezal na piasku i wygladal na mocno zmeczonego. Dzisiaj plywa i zywo podejmuje pokarm. Sadze, ze sie zregeneruje, ale jednak prosze o przyjrzenie sie - moze cos podpowiecie.

2. Drugi samiec, na filmie od 21 do 30 sekundy. Ten z kolei wyglada ok (drugi co do jaskrawosci wybarwienia), niemniej caly dzien spedza przesiadujac za filtrem. Pokram podejmuje z lekkim opoznieniem, ale jak juz wyczuje ze cos rzucilem, wcina jakby wszystko bylo ok. Nie znam zachowan tych ryb - czy lezenie na, lub nieco ponad piaskiem w jednym miejscu przez dlugi czas jest normalne?

3. Poza opisywanym wyzej, jeszcze jeden z samcow ma sklonnosci do zalegiwania na piasku ("na", nie "ponad" - to nie przejezyczenie). Widac jak rozpoczyna swoje lezakowanie w 42 sekundzie filmu (prawy, dolny rog).

4. Co jakis czas (wczoraj po zakupie o wiele czesciej) obserwuje u ryb szereg skokow polaczonych z ocieraniem sie o kamienie / piasek. Szczegolnie celuja tu samice. Nie jest to na chwile obecna czeste (dzis widzialem kilka razy od powrotu z pracy), ale jednak widze to co jakis czas. Czy mam na to jakos reagowac? Zadnych objawow na skorze nie widze.

Zachowanie i motoryka ryb jest w duzej mierze specyficzne dla akwenu. To moje pierwsze ryby z malawi. Bede o wiele spokojniejszy, jesli ktos by sie wypowiedzial... Moze jeszcze cos widzicie na tym krotkim filmiku?

link do filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=D5vJVrcVVmw

Acha, parametry wody... jest to standardowa, dobrej jakosci olsztynska woda wymieniona w duzym stopniu pare godzin przed wpuszczeniem ryb.
temperatura: 27,5 stopnia, NO3: 20, PH: 8, NO2: 0
Twardosci nie badalem, skonczyly mi sie akurat testy.

P.S. Poniewaz zalezy mi na dobrze zwierzakow, pozwole sobie te pytanie zadac rowniez na forum cichlidae.pl - przepraszam za krzyzowe posty, ale na obu forach siedza bardzo wartosciowi fachowcy.

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Cze 2012 23:11 
Rybki są trochę poszarpane co przy "pozycjonowaniu" dorosłych osobników jest normalnym zjawiskiem. Te wszystkie otarcia trochę swędzą i rybki wzdrygają się z tego powodu. Te mniejsze samce mają silniejszego rywala i muszą zająć swoją niższą pozycję to też normalne. Ryby te utworzą inną strukturę społeczną w stosunku do tych jakie miałeś okazję obserwować wcześniej. Przywrócenie optymalnej gęstości śluzu można przyspieszyć za pomocą dodania soli kuchennej, w przypadku twojego akwarium będzie to pół kilograma suchej NaCL, wcześniej rozmieszanej w ciepłej wodzie, może być wrzątku i powoli dolanej bezpośrednio do akwarium. Dobrze by było abyś dodatkowo wyciągnął zza szafy gitarę i zapodał jakiś regionalny kawałek np. Kokoko euro....:-)

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Cze 2012 23:55 
Za tak podane konkrety bedzie gitara :-) Dzieki :-)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 13 Cze 2012 06:01 
Nechor

Co Cię wzięło na Malawi? Gdzie dałeś starą obsadę? Czy postawiłeś nowy zbiornik?


Marta

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Cze 2012 20:47 
Zmiany planowalem juz od dawna. Akary stawaly sie zbyt duze na moj zbiornik - nie podoba mi sie, gdy szerokosc zbiornika to mniej niz 2x dlugosc ryby. Zawsze troszeczke zazdroscilem Malawistom i Wiktorianom kolorow w akwarium. Nawiasem mowiac, Zona uwaza, ze to jedyne kolorowe ryby, a wszystkie inne sa bure :-) Ryby z Wiktorii sa jednak trudno dostepne i gatunki, ktore widzialbym u siebie byly dla mnie zbyt trudno osiagalne i drogie. Trafila sie jednak seria saulosi w sklepie, o ktorych juz kiedsy rozmawialem z Sanderem i... juz :-)

Stara obsada poszla do sklepu. Zostawilem tylko male zbrojniki, ktore odwalaja mi kwal dobrej roboty z czyszczeniem otoczakow - nadal boje sie sinic. Stad tez korzenie, ktore moze nie sa biotopowe, ale sa dla mnie rozsadnym kompromisem.

Nowe ryby maja optymalna wielkosc, sa (z opisow) stosunkowo bezproblemowe w zywieniu i utrzymaniu. Poza tym ta roznica w wybarwieniu samcow i samic wprost zaprasza do stworzenia z nimi akwarium jednogatunkowego :-)

P.S. Przyznam, ze w ostatnim momencie przed zakupem wzrok zawisl mi na ksiezniczkach... Jeszcze kiedys to powtorze :-)

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / Prosba o pomoc Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®