Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów /

kolcobrzuch karłowaty, pomoc w diagnozie

Autor mati
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Cze 2016 18:16 
Witam Wszystkich
Pierwszy raz na tym forum, mam na imię Martyna.
Może dostanę tutaj pomoc dla swoich kolcobrzuchów?

Proszę o pomoc w diagnozie.
Akwarium 160l, drobny piasek, kamienie, gałęzatka.
Filtracja- filtr zewnętrzny tetra ex 700
Obsada- Kolcobrzuch karłowaty 7sztuk (od 2 lat), świderki
Parametry- nh3-0, no2-0, no3-10, ph-7,5
Pokarm- ślimaki, wodzień, doniczkowiec, artemia

Opis niestety będzie długi, ale inaczej nie opiszę całości problemu.
Wszystko zaczęło się od zachwiania parametrów (zmiana aranżacji). Przez tydzień czasu lekko podniesiony amoniak i azotyny (no2- 0,4). Po tygodniowej walce parametry wróciły na odpowiedni tor, stabilne od 2 tygodni. Niestety ryby dostały wycisk, co pewnie je osłabiło i załapały coś czego nie potrafię zdiagnozować.
Kilka dni temu pierwsza ryba zaczęła pływać z głową do dołu, brak apetytu, innych widocznych objawów brak. Podniosłam temperaturę z 26,5 do 28 stopni, dodałam łyżkę soli niejodowanej, stosuję trzeci dzień głodówkę. Po dwóch dniach ryba pływa prawidłowo (przynajmniej na razie). Ujawnił się kolejny objaw, cienkie jak włos, białe, długie odchody. U kolejnych ryb też zauważyłam takie odchody, nie pływały z głową do dołu, większość ma apetyt, część chowa się po zakamarkach.

Możliwe przyczyny tego stanu (?):
- podczas walki z azotynami dolewałam odstaną wode, ale chłodniejszą niż w akwarium (różnica 1,5 stopnia po dolaniu do akwarium)
- przekarmienie, pasożyty?? (nie wiem poco dałam ochotke)
- 1,5 tygodnia temu wrzuciłam 10 sztuk świderków (pasożyty?)
- problem z trawieniem?

Obawiam się stosować jakiejkolwiek chemii, skoro nie wiem jaka jest przyczyna. Kolcobrzuchy przez te dwa lata nigdy nie chorowały.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 17 Cze 2016 06:16 
Nitkowate odchody, apatyczność to prawdopodobnie zaburzenia powstałe w wyniku namnożenia się bakterii i wiciowców. Przyczyny sama wymieniłaś.

Możesz bardzo dbać o parametry wody, przegłodzić kilka dni ryby i poczekać co się stanie. Do wody możesz podawać Ich Attack firmy Kordon, to naturalny środek zawierający czosnek.

Leczenie będzie leczeniem w ciemno tak jak napisałaś. Gdyby sie pogorszyło musisz użyć kompilacji leków zawierających nifuropirynol i metronidazol. Jednak nie znam działania tych leków u kolcobrzuchów.

Skąd jesteś? To ważna odpowiedź

Kontynuuj to co już zrobiłaś i obserwuj ryby.

Marta

Autor mati
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Cze 2016 11:11 
Witam
Dziękuje za szybką odpowiedź.

Mogą to być nicienie, nie wiciowce? Albo jedno i drugie?
Z tego, co wyczytałam jest inne leczenie. Obawiam się, że kolcobrzuchy nie wytrzymają tylu mieszanek.
Przegłodzić ryby, czy jednak podać np. wodzień namoczony w czosnku?
Podałam wczoraj wieczorem rozpuszczony cestal do wody (1 tabletka 20mg prazikwantel). Podać więcej, czy nie kombinować?
Ryby są bardziej ożywione, szukają pokarmu.
Jedna sztuka (ta, która pływała głową do dołu) pływa już całkiem prawidłowo. Udało mi się przez chwile dostrzec, że wydaliła na końcu nitkowatego odchodu grubszy ''czopek'' (ciemny, przebijały się białe, krótkie nitki). Tyle, co udało mi się zaobserwować przez lupe. Ogólnie ryby słabo wydalają.

Sprawdziłam NO2- 0

Jak dawkować (jeśli będzie potrzeba) inne leki przy tak małych rybach?
Podawać do baniaka ogólnego? Przenoszenie bardzo je stresuje.

Jestem z województwa dolnośląskiego, kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 17 Cze 2016 13:38 
No i piszesz, że nie wiesz co leczyć, a leczysz. Bez sensu. Ożywienie ryb zapewne wynika z tego, ze wreszcie mają dobre parametry wody. Ech...

I po co ten cestal? Najpierw zachowujesz sie tak jak należy, podmieniasz wodę, nie karmisz, dodajesz sól, a potem "walisz" lek.

We Wrocławiu w sklepie Ikola pracuje dr Międła to ichtiopatolog, wystarczyło poczekać na moją odpowiedź i zadzwonic do sklepu i skonsultować działania. Zapewne tam kupiłaś te kolcobrzuchy.

Teraz po podaniu leku pytasz czy dalej nie kombinować? teraz to nie wiem co masz robić?

Marta

Autor mati
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Cze 2016 14:05 
Parametry wody są prawidłowe od 2 tygodni, więc to polepszenie nie ma raczej związku z parametrami.
Podałam cestal (20mg), bo już od ponad kilku dni widzę takie odchody a innych silniejszych leków się obawiam.
Zadziałała obawa, że zbyt długo nie reaguję.

To teraz boję się zrobić cokolwiek...Wiem, że trudno pomóc na odległość.
Mogę to jeszcze rozwiązać?

Autor mati
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Cze 2016 14:06 
Tak, kolcobrzuchy kupiłam we Wrocławiu w Ikoli.

Autor mati
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Cze 2016 15:37 
Jeszcze raz...
Coś się ruszyło, część kolcobrzuchów zaczęła wydalać jeszcze na przemian z nitką, ale bardziej zwarte i ciemne odchody. Może jednak cestal podany wieczorem zadziałał i pozostałe manewry? Większość sztuk pływa żwawo po całym akwarium.
Do Ikoli zadzwonię, dziękuje za radę. U siebie nie znalazłam ichtiopatologa.
Czy jest sens badania pod mikroskopem u weta odchodów? Są to próbki mikroskopijne adekwatne do wielkości kolcobrzuchów. Mogę dać również do badania świderki z tego akwa.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 18 Cze 2016 09:25 
Zadzwoń do Ikoli i poproś o poradę dr Międłę. Nie znam kolcobrzuchów i ich leczenia. Każdy nieprawidłowy ruch może tylko je osłabić.

Marta

Autor mati
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Cze 2016 14:17 
Już się skontaktowałam.
Napiszę, jak coś się wyjaśni.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 18 Cze 2016 17:46 
Ok super.

Marta

Ryby z innych biotopów Forum Tropheus Tanganika / Ryby z innych biotopów / kolcobrzuch karłowaty, pomoc w diagnozie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®