Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Konkurs tanganicki na forum:) Forum Tropheus Tanganika / Konkurs tanganicki na forum:) /

„Moja Tanganika – obserwacje zachowań ryb” - Eretmodus pływak

Autor L1zakZiz
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Cze 2010 12:54 - Edytowany przez: L1zakZiz 
„Moja Tanganika – obserwacje zachowań ryb”

ERETMODUS CYANOSTICTUS KIKU

Kiedyś usłyszałem ,że Eretmodusy to nudne rybki ,które służą jako dodatek do Tropheusów…
Teraz wiem ,że to Tropheusy mogłyby być dodatkiem do moich Eretmodusów!
Opowiem wam krótką historię o rybce której charakter porównać można do pracownic Urzędu Skarbowego.
Wszystko zaczęło się od wyjazdu po Trofeusy ! Na miejscu sprzedawca poinformował mnie ,że w zbiorniku znajdują się ryby które muszę zabrać ze sobą bo zalicytowałem całość życia z akwarium.
Nie przyglądałem sie rybie jedynie potwierdzenie odłowu przejrzałem. Po kilku godzinach ryby pływały już u mnie w zbiorniku.
Obserwowałem je 2 miesiące i wiem ,że napiszę tutaj coś co chyba nie do końca pasuje do tego gatunku…
Samiec potężny stwór z zębami widocznymi z daleka. Mierzyłem go w oczach na jakieś 13cm.
Samica mocna z wiecznym uśmiechem wielkości 8-9cm.
W zbiorniku towarzyszyły im Tropfeusy Mpulungu stado 13 osobników, akwarium udekorowane w kilka grot i kamieni dała sporą ilość kryjówek dla inkubujących samic ale wciąż pozostawiała dużą przestrzeń do pływania.

W artykułach czytam ,że ta ryba siedzi na kamieniach bo jest słabym pływakiem… CO ?
Samiec jak Torpeda latał razem z całym stadem Tropheusów ! Liczyłem nawet minuty jego aktywnego pływania ! 8-10 minut pływania a następnie odpoczynek 2-3-4 minutowy. Samiec odpoczywał tam gdzie Trofeusy przestały pływać i się rozpraszały. Po prostu położył się na piasek bądź kamień i wypatrywał… Kogo ? Nie samicy ,a towarzyszy z mieszkania ! Samica spokojnie pływała wśród skał czasem sobie gąbkę od filtra pogryzła niczym pies kość a pozostałości po jej rozrywce musiałem zbierać z akwarium by nie trafiły do diety pozostałych ryb.

Wracając do Samca nie wiem kto ocenił ,że one są słabymi pływakami. Nie powiem pływał dość zwinnie i nie ustępował Trofeusom a nawet powiedziałbym ,że to ON był Alfą w zbiorniku ! Gonił i podgryzał mi Trofeusy chociaż były to delikatne kiśnięcia bez ubytków to widać było ,że chciał być Szefem w zbiorniku.

Rozmnażanie / Inkubacja

Samiec odpędził wszystkie ryby z okolicy jego ulubionego kamienia ! Następnie namawiał samiczkę na małe co nieco by po chwili znów odgonić gapiów. Samo „co nieco” było normalne natomiast inkubacja była co najmniej nie standardowa. Samica po 13 dniach dała larwy samcowi. Tzn. przekazała mu je na kamieniu. Samiec się pokręcił ale w końcu przyjął swoją rolę. I Tak z pełnym „ryjkiem” wciąż zasuwał z Trofeusami, goście oglądający ryby byli w szoku. Bo to wyglądało komicznie jak taki wielki byczek ma pełny ryjek którego nie do końca może zamknąć.

Na sam koniec powiem wam ,że to bardzo ciekawa ryba! Wyobrażam teraz sobie trzymanie całego stada tego pięknego gatunki w Akwarium.

Zdjęcia wyszły bardzo nie pozornie :

http://img690.imageshack.us/img690/1874/25145981.j pg

http://img7.imageshack.us/img7/1989/18564261.jpg

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Cze 2010 13:46 
Dzięki - tamto wykasuję.

Marta

Konkurs tanganicki na forum:) Forum Tropheus Tanganika / Konkurs tanganicki na forum:) / „Moja Tanganika – obserwacje zachowań ryb” - Eretmodus pływak Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®