Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Ciekawe tanganickie aranżacje Forum Tropheus Tanganika / Ciekawe tanganickie aranżacje /

akwarium z muszlowcami

Autor pkubek
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Paź 2011 13:23 - Edytowany przez: pkubek 
Witam,

dziś chciałbym poświęcić chwilę na niewielkich rozmiarów akwaria dla muszlowców. Muszlowce to bardzo ciekawa grupa mieszkańców Tanganiki. Zajmują bardzo różne głębokości. Spotkać je można zarówno na płyciznach, gdzie pojedyncze muszle zajmują gatunki takie jak N. Brevis jak i w wodach głębokich, gdzie na sporych rozmiarów powierzchniach znajdują się całe dywany muszli. Te zamieszkują muszlowce tworzące tzw. nieckę, muszlowce obligatoryjne. Znaleźć tu można też kolonie jednogatunkowe, zajmujące puste muszle ślimaków np. Neothauma. Szukając muszlowców odpowiadających naszej wizji zbiornika, musimy przeanalizować, z jakiego typu siedliska może wywodzić się dany gatunek. I vice versa. Jeśli mamy już upragniony gatunek, któremu chcemy stworzyć optymalne dla życia i rozmnażania warunki, musimy przeszukać zasoby sieci, całą masę zdjęć z natury, gdzie znajdziemy naszych upragnionych towarzyszy w naturalnym dla nich kontekście.

Muszlowce to świetne ryby do niewielkich zbiorników. Doskonale współżyją z wieloma większymi gatunkami tanganickich drapieżników, mają relatywnie mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń. Są to jednak ryby o niemniejszym instynkcie. Bywa, że mają naprawdę ognisty temperament. Dlatego nie należy ich lekceważyć, przeznaczając dla nich zbyt małe zbiorniki o banalnym wystroju. To strata czasu. Profesjonalne podejście może bowiem zaowocować naprawdę fantastycznymi spostrzeżeniami i sprawić, iż na długie lata będziemy cieszyć się tymi, jakże oryginalnymi mieszkańcami Tanganiki, w niewielkich przestrzeniach, bez kompromisu, który pogarszałby jakość życia naszych ryb oraz walory dekoracyjne zbiornika.
Poniżej zamieszczam mały przegląd kilku niewielkich zbiorników z muszlowcami.
Warto zwrócić uwagę, z jaką pieczołowitością właściciel starał się odtworzyć naturalne walory środowiska, w którym żyją te rybki. Ciekawe skały, piach o zbliżonej do tanganickiej frakcji, pełen drobnych muszelek, kruszywa. Wszystko zbalansowane kolorystycznie, bez sztucznych kontrastów, pełne harmonii. Efekt dekoracyjny jest wspaniały. Ryby, jak widać, funkcjonują doskonale, na wielu filmikach widać liczne mioty.

http://vimeo.com/8532959

Oczywiście taki efekt dekoracyjny, a jak widać także i optymalne warunki do życia ryb, uzyskać można tylko poprzez poświęcenie czasu na poszukiwania w sieci. Na wielu forach znajdują się zdjęcia z wypraw miłośników jeziora. Pojawiają się także filmy z jeziora, gdzie możemy szukać inspiracji.

Film poniżej analizuje grupę najmniejszych mieszkańców Tanganiki. Znajdziemy tu nie tylko siedliska muszlowców ale i niektóre, mniejsze julidochromisy i inne drapieżniki z grupy Lamprologini, które żyją wśród skał. W 8 minucie filmu zobaczyć możemy siedlisko N. Calipterus, które, ta niezwykła ryba, dzieli z N. Vittatus. Wspomniana niecka opisywana była szeroko przez dr Martę Mierzeńską w Tanganika Magazyn, nr.8, październik 2008

http://www.aquanet.tv/Video/172-fische-des-tanganj ikasees-kleine-buntbarsche

c.d.n.


Paweł

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 8 Paź 2011 17:15 
Pawle,

Jak zwykle nie zawiodłam się na Tobie. Ciekawy opis i rewelacyjny filmik:)

Można zauważyć ciekawe aranżacje muszlowisk, chociaż ten czarnyy alto to raczej nie forma Shell:)

Dzięki i czekam na dalsze refleksje.
Marta

Autor asterix
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Paź 2011 14:31 
Ciekawy temat i fajnie opisany ale mam też nadzieje to był tylko mały wstęp do dalszej części;)

Przy okazji Pani Marto jest możliwość zdobycia treści wykładu
o zakładaniu małych zbiorników (chyba targi Łódź) ?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 10 Paź 2011 15:14 
Wykład był nagrywany, proszę zapytać organizatorów. Ja mówię z głowy i tylko ilustruję temat.

Nie mówiłam o zakładaniu małych zbiorników, tylko o zwierzętach do takich akwariów.

Marta

Ciekawe tanganickie aranżacje Forum Tropheus Tanganika / Ciekawe tanganickie aranżacje / akwarium z muszlowcami Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®