Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum Forum Tropheus Tanganika / Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum /

budowa duzych zbiornikow

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor slawny
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Paź 2006 20:42 
Mam dwie tafle 255,5x168.5cm ,10mm grubosci szkla hartowanego[podobno nie mozna go ciac]tafle te chce wykorzystac na przod i tyl baniaka.Czyboki i dno moge zrobic ze szkla niehartowanego50 -60 cm szerokosci.jak dobrze zrobic wzmocnienia i czym najlepiej skleic[silikon,kleje swiatloutwardzalne]?PRZY SZEROKOSCI50 CM MIALOBY ON POJEMNOSC-2152 LITRY.czy takie szybki wytrzymaja?moze na dno skleic dwie 10-czy ktos sie w to bawil?

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Paź 2006 20:51 
Hmm. Mowisz powaznie ???
Szkla hartowanego nie potniesz to fakt.
Przy tej wysokosci moim zdaniem wytrzymac moze hartowana 19-tka (choc i tego nie jestem pewnien)a nie 10 mm. no chyba ze beda dodatkowe wklejone wzmocnienia w srodku zbiornika.
Nie wiem czy kiedykolwiek kleiles akwaium i czy masz o tym jakiekolwiek pojecie. Wiesz jaki panowalby nacisk na dolna szybe, a co za tym idzie na podloge? 2500 kg na 1,2 m2. Beton na strop musialby byc specjalnie przygotowany i osteplowany od dolu inaczej akwarium spadnie pietro nizej.
Jest taki gatunek literacki - science fiction .....

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Paź 2006 21:06 
Witaj,
Nie jestem specem w tej dziedzienie i pwenie nie bede... Ale na pewno pomoce Ci "The Wald", czili Waldek Franiewicz. Jego stronka to http://thewald.webpark.pl/

Pozdrawiam

Marek

Autor Szel
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Paź 2006 21:23 
Witam,
Ja osobiście po prostu sobie nie wyobrażam pewnych prac przy obsłudze zbiornika o wysokości 168 cm i szerokości 50 cm np. odmulanie dna, opieka nad roślinami itp. Jesli nawet w jakiś sposób uda ci się zbudowac zbiornik o takich wymiarach to utrzymanie go cie po prostu wykończy. Swoją drogą akwarium o wymiarach szer.250 x wys.168 wygląda niesamowicie, są takie w oceanarium w Gdyni.
Pozdrawiam

Autor slawny
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Paź 2006 21:26 
akwarium staloby w domku na najniszej kondygnacji-mam tam osobisty bar ekSTALOBY NA STYRODURZE a dalej na podlodze betonowej i kaflach wiedz nigdzie nie wpadne i nie mam czego sie bac-naprawdeto nie science fiction .Mysle o tym bardzo serio-

Autor slawny
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Paź 2006 21:30 
jJA TEZ TAKIE TYLKO WIDZIALEM -teraz chcialbym miec .CHCE CHODOWAC W NIM TROPHEUSY -jak zbuduje zaprosze. pozdrowionka.

Autor slawny
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Paź 2006 21:35 
FILTERKI z oczka.OSWIETLENIE od gory i od dolu[ halogeny w silikonie -jak w lampach do nurkowania}

Autor slawny
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Paź 2006 21:39 
Z napowietrzaniem tez nie ma problemu ,z chemia wcale im wiecej wody tym latwiej zachowac parametry.

Autor slawny
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Paź 2006 21:53 
welog mnie nacisk na metr kwadratowy powierzchni dna bylby 1680kg

Autor slawny
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Paź 2006 21:59 
jaki bylby napor na sciany -prednia i tylna nie wiem -nie mam na to zadnych wzorow -dlatego pytam .M oze trzeba je przedzielic a moze na trzy-TEGO NIESTETY JESZCZE NIE WIEM.

Autor tasma
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Paź 2006 23:35 
Ja na prawde nie mam zamiaru sie czepiac, ale nawet jesli udaloby Ci sie skleic takie akwarium i gdyby czysto hipotetycznie nie pekloby po zalaniu woda to odpowiedz sam sobie na kilka pytan:

Jak filtrowac taki baniak? Sump raczej odpada (wyciecie otworu w dnie zbytnio je oslabi, a to nacisk 170 cm slupa wody). Nie ma takiego kubelka ktorego pompa dalaby rade. Pozostaje samorobka. Dodatkowym problemem jest ruch wody wewnatrz zbiornika. Musi byc spory, szczegolnie w pionie. Jakiej mocy musialy by byc pompy?. Takie od oczka nie wystarcza, za mala wysokosc podnoszenia. Sprawdzilyby sie pewnie takie od studni glebinowych, ale halas przez nie wywolany bylby nie do wytrzymania.
Jak urzadzic, a pozniej pielegnowac takie akwarium?

Chcialbym wiedziec czy masz jakies doswiadczenie akwarystyczne? Jakie miales wczesniej zbiorniki? Czy widzialek kiedys pekniete akwarium?Moze powinies zaczac od "zwyklej" tysiaczki na przyklad 250x60x60. Moim zdaniem nie do konca zdajesz sobie sprawe czym jest taki baniak.

Pozdrawiam
Przemek

Autor slawny
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Paź 2006 23:53 
Wyzwania trzeba podejmowac .kto sie boi przegrywa,bede walczyl ,najwyzej strace szklo,kombinowalismy z kumplami wzmocniena i wystroj KTO NIE PROBOJE....jak bedzie o.k dam znac jak porazka trudno-trzeba walczyc najwyzej sie ukoze -dam znac

Autor slawny
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Paź 2006 00:17 
Pomoy od oczek wodnych maja wysokosc podnoszenia 2.7 metra i wiecej sa ciche ,zra najwyzej ciut wiecej pradu.Wydajnosc filtracyjna tez jast spora-Na deszczownie tez wystarczy.Co do ruchu pionowego to tylko dobre napowietrzanie-uwierz mi sa dobre pompki-moze ich nie widziales?JAK tylko uda skleic mi sie ten baniak to o reszte sie nie martwie. MILEJ NOCY.

Autor BAba
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Paź 2006 00:32 
Witam! A pomyslałeś nad pielęgnacją takiego baniaka? zeby coś zrobić w srodku musisz się wykąpać w swojej tanganice:P Widzisz tu na tym forum są ludzie którzy z pewnością mają wielkie marzenia akwarystyczne ale Twoje marzenie jest chyba niemożliwe do realizacji. Naprawde lepszym wyjściem będzie zamówienie dużego ale gotowego baniaka.
Michał

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Paź 2006 00:58 
Robienie baniaka ktory bedzie kosztowal pewnie na koniec z 10k pln w takich rozmiarach bo akurat masz takie szklo, sorki to pomylka, szklo jest najtansze w tym wszystkim, tafla 12mm ok 3 x 2.6 m kosztuje ~ 700 pln.

Wywal to szklo hartowane i popros kogos zeby policzyl Ci zbiornik jaki chcesz, dobral szklo i itd (polecam wspomnianego Waldemara Frankiewicza - super gosc) Moze byc full wypas jak chcesz np. 3 x 1 x 1 - tj. 3000 litrow - mysle ze taki zbiornik w domu ma max. ma kilka osob w polsce. Przy tych gabarytach najlepiej jak to bedzie zbiornik w ramie.

Bogdan

Autor slawny
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Paź 2006 09:26 
w ramie i tak mial byc ,o kompieli tez myslalem-nurkowalbym ze swoimi rybkami.Na razie wszystko przeciw ale sie nie poddaje

Autor slawny
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Paź 2006 09:31 
Jeszcze jedno pytanko -gdie mozna kupic tak tanie szklo-nic ci sie niepomylilo?prosze wyslij adres.POZDROWIONKA.

Autor tasma
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Paź 2006 10:36 
Nie wiem ile kosztuje szklo w taflach, ale mnie (a kupuje kilka tysiecy metrow w miesiacu) 10-tka kosztuje okolo 100 zl m2, a 12-tka okolo 125zl. Sa to ceny netto szkla nieoszlifowanego i niehartowanego, ale docietego na wymiar.
Nie wyobrazam sobie ciecia i lamania szkla 12 mm metoda "chalupnicza". Nawet szklarz sie tego nie podejmie. To trzeba kupic gotowe. Jedynie co mozna zrobic samemu to oszlifowanie.

Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Paź 2006 11:46 
a jakieg to rodzaju szkło najbardziej nadawałoby się na zbiornik? z tego co wiem niektóre rodzaje szkła przy pewnej grubości, a tu przeciez mowa o tych grubszych szybach, mogą dawać zielonkawą poświatę... słyszałem że istnieje cos takiego jak odbarwiony floaty, guardian albo podobno bardzo drogie opti white... Przemku zdaje się że zawodowo zajmujesz się m.in. szkłem, ceny szkła podane powyżej jakiego dotyczą gatunku? czy nadaje się ono na cele akwartystyczne? zainteresował mnie temat bo każdy z nas chyba marzy o dużym zbiorniku a jak każdy duży projekt trzeba się do niego przygotowywać czasem nawet latami i choć mój zbiornik jest na razie w sferze marzeń to już teraz pilnie wychwytuje każda informacje nma ten temat... :-)

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Paź 2006 12:43 
Marku
O odbarwionym float nie slyszalem, ani o opti white tez. Prawdopodobnie kazda z hut (ktorych jest w Polsce trzy) ma swoje wlasne nazewnictwo.
Float to po prostu zwykle bezbarwne szklo. Sam w pracy mam sklejony zbiornik na 12-tce i nie zauwazylem jakiegos przyciemnienia czy zielonej poswiaty. Byc moze jesli takowy zafarb istnieje to jest on dla mnie naturalny i go nie zauwazam.
Widzialem zbiornik sklejony ze szkla 15 mm, rowniez wygladal naturalnie. Nie wiem jak bedzie przy 19-tce choc taka grubosc bylaby wymagana dla baniakow powyzej 1 metra wysokosci i sporym litrazu. Oczywiscie wraz ze wzrostem grubosci szkla zmniejsza sie przepuszczalnosc swiatla, ale ile to jest dokladnie w procentach nie wiem.

P.

Autor drozd
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Paź 2006 12:50 
dzięki za odpowiedź... o pti white informacje znalazłem m.in. tutaj http://thewald.webpark.pl/optiwhite.htm a o odbarwianym float gdzieś słyszałem (chyba że coś pokręciłem... :-) a guardian to podobno tańsza wersja opti white (znow€ż jeżeli czegoś nie pokręciłem... :-)

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#22 - Posted: 9 Paź 2006 14:49 
Marku guardian to nazwa huty. Byc moze ich standardowe szklo nazywa sie guardian, a nie na przyklad float. Szczerze mowiac nie mam pojecia. Jak tylko przyjedzie do mnie handowiec od mojego dostawcy to pociagne go za jezyk i napisze co i jak.
To co widac na stronie thewalda to zlozone szklo o szerokosci 30 mm. Przy takiej szerokosci na pewno bedzie widac roznice. Przy szerokosciach rzedu 10-12 bedzie ona o wiele mniejsza.

Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#23 - Posted: 9 Paź 2006 16:03 
Jak tylko przyjedzie do mnie handowiec od mojego dostawcy to pociagne go za jezyk i napisze co i jak.

super... w takim badz razie czekam na info bo chciałbym już dojść do ładu z tymi rodzajmi szkła... a tak na marginesie to na ilu rzeczach musi się znac akwaysta żeby mógł powiedzieć że jest świadomym swego hobby... :-)

Marek

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Paź 2006 17:29 
Ja powiem że takie akwaria istnieją. Np. Pan T.Amano ma w swojej posiadłości akwarium dł.na 4m i wysokie na ponad 1metr tylko że ono jest ramowe i robione z żywicowanej szyby 2x20mm. 10 nawet hartowana odpada!

Swoją droga masz chłopie niezłego świra (pozytywnego) Będe czekał na dalsze wieści ;)

Posłuchaj kolegów i sklej sobie takie 3,5 metra długie i szerokie na metr. Dla trofci jak i większości tanganikańskich ryb ważna jest powierzchnia dna (rewiry) a wysokość nie jest tak istotna. Z ręką na sercu możesz poprzestać na 70 cm wys. a nawet 60.

Marcin.T <')))><

Ps. Kocham takie tematy ;)

Autor danlack
Użytkownik
#25 - Posted: 9 Paź 2006 21:17 - Edytowany przez: danlack 
Jezeli idzie o wytrzymalosc to sa tzw. klejonki, a mianowicie szyby sklejone z paru warstw i chyba z folia pomiedzy nimi - takie szyby sa drogie, ale wytrzymuja duzo wieksze naprezenia.

Apropos cen szkla to zaplacilem za tafle 700 pln w hurtowni w Warszawie na ul Strazackiej i mialem w cenie gratis pociecie na kawalki - szlifowanie, klejenie to juz mistrz theWald.

OptiWhite jest kosmicznie drogi, widzialem 2-3 zbiorniki z takiego szkla - jest wyrazna roznica i zastanawialem sie na przednia z OptiWhite, ale ciezko dostac 12mm w hurtowni - trzeba kupic cala tafle, bo nikt nie bierze takiego szkla (slabo schodzi, glownie cienszy 4-8mm) a to juz b.drogo wychodzi (3 x drozszy zbiornik, a samo szklo 4x)

Guradian to szklo z huty w Czestochowie, ale theWald powiedzial ze nie warto napinac sie bo roznica niewielka.

Na koniec mam zwykle szklo float i jestem zadowolony.

Co do wysokosci akwarium to producenci silikonu daja gwarancje dla spoin do 60 cm wysokosci.

Bogdan

ps. polecam skonsultowanie projektu z fachowcem - theWaldem - jezeli myslisz serio o swoim pomysle to dzwon do niego, jak tylko Ci sie marzy to daj spokoj bo chlop ma co robic. Samorobki/samowolki to ogromne ryzyko, ale jak Ci zycie niemile.

Autor tasma
Użytkownik
#26 - Posted: 9 Paź 2006 22:14 
Nie jest prawda jakoby szklo klejone wytrzymywalo wieksze naprezenia.
Przyklad najbardziej popularna szyba antywlamaniowa P2 czyli dwie szyby 4mm sklejone dwiema foliami ma wytrzymalosc mniejsza niz pojedyncza szyba 6mm. Po rozbiciu klejona zachowa sie lepiej (byc moze nawet utrzyma wode), ale nam chodzi o to zeby nie pekla.

P.

Autor danlack
Użytkownik
#27 - Posted: 9 Paź 2006 23:01 
Sorki, widocznie ktos wprowadzil mnie w blad z ta klejonka, dzieki za korekte

B

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 9 Paź 2006 23:43 
Bogdanie mi szklarz powiedzial to co napisal Przemek.
Dal dla porownania wytrzymalosci przyblizone szyby, czyli jezeli akwarium powinno byc sklejone z szyby 10 mm jako jednolitej, wtedy odpowiednikiem sklejenia z dwoch szyb za pomoca specjalnej zywicy o lacznej grubosci ok. 15 mm.
Ja mam taki zbiornik sklejony z dwoch szyb. Rzeczywiscie plusem jest to ze jak jedna z szyb peknie to druga wytrzymuje calosc wody, nie przecieka. Minusem takich szyb jest moim zdaniem zbyt duza elastycznosc szyb, czyli tzw. "strzalka ugiecia" przy zle dobranej grubosci szyb do rozmiarow akwarium, braku listew wzmacniajacych i nastepuje powolne scinanie silikonu w miejscach najbardziej narazonych na ugiecie, czyli srodek szyby. Ja mialem niedawno taki przypadek i woda sie lala z bocznej, dolnej krawdedzi akwarium.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#29 - Posted: 9 Paź 2006 23:55 
Sorki, ale na razie malo serio biore zamiary kolegi "slawny". Zwazywszy ze on nadal chce brac te tafle, cos mi wydaje sie ze szkoda pasma na ten watek, bo kolega wypuszcza nas w maliny.

Bogdan

Autor slawny1
Anonimowy
#30 - Posted: 10 Paź 2006 10:56 
NIE WPUSZCZAM nikogo w maliny,najprawdopodobniej w tym tygodniu bedzie klejony jeden taki baniaczek u mojego kolegi -wymienilem z nim dwie tafle hartowanego na niehartowane. jak sie nie uda dam znac .slawek.prosilbym jesli ktos ma numer telefonu do thewalda. slawek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum Forum Tropheus Tanganika / Uwagi Dotyczące Funkcjonowania Forum / budowa duzych zbiornikow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®