Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

ryby jednak mają głos?

Autor drozd
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Lis 2006 23:44 
witam,

wiedzieliście że simochormis diagramma wydaje jakies dzwięki?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd= Retrieve&db=PubMed&list_uids=1172364&dopt=Abstract

nie wiem czy są słyszalne dla ludzkiego ucha ale zawsze... słyszałem o piszczących sumach ale żeby pielęgnice się rozgadały? :-)

Marek

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Lis 2006 00:11 
Ciekawe. Co do częstotliwości - powinny być słyszalne, nie wiadomo jak z głośnością.

słyszałem o piszczących sumach

A ja słyszałem piszczącego suma. Raz. W moich rękach.

Jarek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 27 Lis 2006 06:24 
A ja słyszałem piszczącego suma. Raz. W moich rękach.

A ja wielkokrotnie słyszłam sumy. Rożne gatunki wydaja rózne dźwięki. Najdziwniejsze wydawały Synodontos granulosus.

POdobnie dżwięki wydają noszące ikrę osobniki u eretmodini. Wyłowienie takiego osobnika to szokujaca reakcja. Piszczą chyba ze strachu o ikrę.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lis 2006 08:11 
Simochromis diagramma wydaje rozne dzwieki w zaleznosci od sytaucaji. Najbardziej slyszalne i charakterystyczne dzwieki sa wydawane o ile dobrze pamietam przy pobieraniu pokarmu i agresji . Jest cale opracowanie naukowe na ten temat z zapisem dzwieków (wykres) Simochromis diagramma. Ja o tym kiedys wpominalem na forum.

Autor drozd
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Lis 2006 19:30 
Ja o tym kiedys wpominalem na forum.


chyba umknął mi ten wątek a nie potrafię go odnaleźć także jakbyś Leszku mógł mnie tam odesłać to byłbym wdzięczny bo zaciekawiło mnie to rybie gadanie...

a czy ktoś z posiadaczy simo słyszał te dźwięki?

Marek

Autor artkras12379
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lis 2006 20:33 
WITAM
Zmienię środowisko ;-)
Kiedyś trzymałem w morskim akwarium Dascyllus carneus (Panienka czarno-biała). Jest to niewielka ale dość agresywna rybka. Za każdym razem kiedy zwiększałem kolekcję ryb, rybka przystępowała do atakowania noego miszkańca z jednoczesnym wydawaniem charakterystycznych dźwięków, które były słyszalne w całym pokoju. Dźwięki można by porównać do tzw. FUKANIA.
Sorry za zmianę środowiska.
pzdr
Artur

Autor sue
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Lis 2006 21:02 
Marku to bardzo interesujący temat!

Dźwięki wydawane przez ryby moga mieć różną postać. Mogą to być "pieśni godowe", chrząknięcia (trwające ok. 0.2 sekundy) będące ostrzeżeniem dla przeciwników, gwizdnięcia (trwające niemal sekundę), które są zachętą dla samicy lub sposobem rozpoznania poszczególnych osobników w ławicy...
Zaobserwowano ryby odpowiadające na sygnały dochodzące do nich nawet z odległości kilometra!

Pozdrawiam
Magda

Autor sue
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Lis 2006 21:12 - Edytowany przez: sue 
Sposoby wydawania dźwięków przez ryby mogą być różnorodne.
Co ciekawe, zjawisko to nie jest związane z układem oddechowym. Na przykład chrząknięcia, są wynikiem tarcia zębów, a ich dźwięk jest wzmacniany przez rezonans wypełnionego powietrzem pęcherza pławnego. Mięśnie w ścianach pęcherza powodują drgania i już...

Magda

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Lis 2006 21:19 
to tylko jedna z kilku dostepnych informacji na ten temat w necie (przepraszam ale ze mnie leń i nie che mi sie wiecej szukac):

Sound production by Simochromis diagramma (Gunther) (Pisces, Cichlidae).
• Nelissen M.
Two types of sounds produced by the cichlid fish Simochromis diagramma, are recorded and analysed. A br-r-r sound, with a main frequency of 200 Hz and a chewing sound with a main frequency of 6,000-10,000 Hz are produced during threatening; the former sound can also be heard during quivering. No sound was recorded with fighting or anxious fishes.
PMID: 1172364 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Sound production by Simochromis diagramma (Gunther) (Pisces, Cichlidae).
Acta Zool Pathol Antverp. 1975 Jan;(61):19-24.
PMID: 1172364 [PubMed - indexed for MEDLINE]


Przepraszam Marcina za język!

Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Lis 2006 21:26 
Dźwięki wydawane przez ryby moga mieć różną postać. Mogą to być "pieśni godowe", chrząknięcia (trwające ok. 0.2 sekundy) będące ostrzeżeniem dla przeciwników, gwizdnięcia (trwające niemal sekundę), które są zachętą dla samicy lub sposobem rozpoznania poszczególnych osobników w ławicy...
Zaobserwowano ryby odpowiadające na sygnały dochodzące do nich nawet z odległości kilometra!


czyli oprócz tego że ryby wydają te dźwięki to wydają je specjalnie czyli w jakiś sposób świadomie a poza tym również je słyszą! mam rację?

Marek

Autor sue
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Lis 2006 21:33 
Tak Marku!

Ryby słyszą, czy też wyczuwają dźwięki na dwa sposoby. Niektóre mają kostki, które są połączone z pęcherzem pławnym, dzięki czemu struktura ta działa jak ucho wewnętrzne innych kręgowców (aparat Webera).

Ryby mogą wyczuwać również drgania wody dzięki systemowi narządów linii nabocznej (podobny do naszego ucha wewnętrznego). Kanaliki linii nabocznej rozciągają się wzdłuż całego ciała, są one wypełnione wodą przenikającą przez otworki w skórze i łuskach. Gdy fala ciśnienia dociera do ryby, wywołuje drganie wody w kanale, które pobudza pęczki rzęsek czuciowych. Wygięcie rzęsek powoduje wysłanie impulsów do mózgu.

Ryby nie mogą określić kierunku dźwięku odbieranego przez pojedynczy pęcherz pławny, dzięki linii mogą natomiast zlokalizować źródło dźwięku!!!

Magda

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Lis 2006 21:34 
Tu poprawka. Z tego co mi sie wydaje jednak ten dzwiek nie jest wydawany przy typowej agresji czyli walkach. Dzwieki byly rejestrowane podczas przezuwania, odgrazania lub drżenia.
Jak dobrze zrozumialem ;-).
Pamietam ze gdzies były dośc ciewkawie zaprezentowane te dzwieki i czestotliwosci za pomaca min. wykresów.
Leszek

Autor JGr
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Lis 2006 00:20 
Niektóre mają kostki, które są połączone z pęcherzem pławnym, dzięki czemu struktura ta działa jak ucho wewnętrzne innych kręgowców (aparat Webera).

Piszesz o moich sumach? :-D

Jarek

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / ryby jednak mają głos? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®