Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Po raz kolejny obsada:)

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor Vepsik
Użytkownik
#31 - Posted: 6 Gru 2006 22:06 
Oczywiście jeżeli będę kupował trofy, to będzie od razu cała gromada do wyszczuplenia po dorośnięciu. Mam nadzieję, że jeżeli chciałbym w przyszłości dorzucić drugie stado będę mógł to zrobić. Czy ta uwaga o kupowaniu tej samej wielkości ma się tylko do 1 gatunku, czy ogólnie do tropheusów. Z tego, co się zorientowałem w poprzednim temacie było chyba o ikolkach i o "ustawianiu" innych tej samej odmiany?

Autor rufus1
Użytkownik
#32 - Posted: 6 Gru 2006 23:31 
Mi nie chodzi tylko o jedna, konkretna odmiane.
Mam na mysli wpuszczanie do akwarium wszystkich ryb o podobnych preferencjach pod wzgledem terytorializmu i zachowan. Tym bardziej jezeli to dotyczy gankow podobnych do siebie.W tym przypadku trofeusow.

Autor Vepsik
Użytkownik
#33 - Posted: 6 Gru 2006 23:34 
Czyli mówisz, że trofy najlepiej od razu wpuszczać 2 gatunki na raz, jeżeli bym się na coś takiego zdecydował? Świetnie wygląda jedno stado jednego gatunku ale ciągnie mnie do dwóch :/ Czy gdybym myślał dalej o petrusiach też wpuszczać razem ?

Autor rufus1
Użytkownik
#34 - Posted: 6 Gru 2006 23:58 
Nie musisz wpuszczac na raz np. dwoch odmian/gatunkow. Chociaz moim zdaniem tak byloby najlepiej.
Chodzi o wielkosc ryb i okres dojrzewania.
Wpuszczajac np. 5 cm po pol roku beda mialy ok. 7-8 cm. chcac wpuszczac nastepna odmiane/gatumek wpuszczasz o wielkosci 7-8 cm , a nie jak wczesniej 5 cm. Ryzyko wystapienia silniejszej agresji wedlug mnie jest wieksze wpuszczajac do akwarium ryby o dosc szerokim zakresie wielkosci osobnikow przy jednej odmianie.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#35 - Posted: 7 Gru 2006 08:17 
Witam
Co do mojej obsady:
15 * Petrochromis Famula Katete
25 * Tropheus Ikola
15 * Tropheus Chipimbi
10 * Simochromis Diagramma
5 * Eretmodus c. zambia kiku
2 * Eretmodus c. Mpimbwe ORANGE
To mam w baniaczku oczywiście wszystko prócz simochromisów które już sobie rosną z myślą o moim baniaczku ale fizycznie jeszcze nie pływają w nim...
Prócz tego reszta się zgadza...
Tyle że u mnie prócz około 15 Ikol oraz 5 eretmodusów reszta ryb jest mniej więcej w wielkości 3-7 cm... rosną sobie jedne bardizej drugie mniej ale rosną:)
JAcek

Autor Vepsik
Użytkownik
#36 - Posted: 13 Gru 2006 16:10 
Jeszcze mam takie pytanko. Zakupuję do zbiornika pompę OR6500, czy nie będzie jej przeszkadzał zawór na rurce odprowadzającej wodę do baniaka? (W sensie, ćzy nie wpłynie na silnik pewien opór wody - jak będzie pracować na maksa, to sump nie zdąży się napełnić :) )

Autor timus
Użytkownik
#37 - Posted: 13 Gru 2006 16:14 
A czemu chcesz pompować 6500L/h przez tego sumpa??? Czy aby nie za dużo??

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#38 - Posted: 13 Gru 2006 16:44 
No akurat taką pompę kupuję :P Ale 6500 nie będzie przez niego pompowane - od tego właśnie będzie zawór.

Autor timus
Użytkownik
#39 - Posted: 13 Gru 2006 16:52 
I tak nie kapuje. Po co pompa z takim wydatkiem skoro nigdy nie bedziesz kozystał z jej pełnej mocy? A pobór prądu sie nie zmniejszy. Więc?

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#40 - Posted: 13 Gru 2006 16:53 
Czyli proponujesz odrzucić ofetę? W takim razie, jaką do niego rzucić?

Autor ad7
Użytkownik
#41 - Posted: 13 Gru 2006 16:54 
Jacek jakiej wielkości posiadasz zbiornik?

Autor Vepsik
Użytkownik
#42 - Posted: 13 Gru 2006 16:56 
Jacek ma 160x60x70(h). Ja będę miał 160x60x60 swoją drogą ad może wypowiesz się coś nie coś na temat tej pompy:P

Timus: Jedna rzecz skłania mnie do kupna tego modelu i po prostu nie korzystania z jego maksymalnej mocy - cena :). Za 300 zł mam nieużywaną i dzięki temu, jeżeli kiedyś będzie taka potrzeba tylko odkręcę zawór:P

Autor ad7
Użytkownik
#43 - Posted: 13 Gru 2006 17:03 
aha, czyli mowa o mojej pompie:)

polecam do akwarium minimum 1000l

Vepsik zastanów się nad nią poważnie, po co Tobie tak mocna pompa
nie lepiej kupic nowa OR za 350zł w aquamedicu
ta bedziesz i tak hamował zaworem
a za prad trzeba bedzie płacic
ja tez mogłem podłaczyc pod moja 500
ale po co?
myślałem że masz większy baniak
przemyśl to jeszcze raz
pozdrawiam

Autor Vepsik
Użytkownik
#44 - Posted: 13 Gru 2006 17:09 - Edytowany przez: Vepsik 
Ad - sprawdz skrzynkę, bo nie chcę tu off topa robić.

A co do OR3500 - za 320 stoi w Aqua-Medicu.

Autor ad7
Użytkownik
#45 - Posted: 13 Gru 2006 17:32 - Edytowany przez: ad7 
no własnie
wiec kup w aquamedicu 3.5 tys lza 320peelena

i spokojnie Tobie starczy
pozdrawiam

btw jutro jestem u nich w poznaniu
cos mi sie zknociła ph sonda

Autor Vepsik
Użytkownik
#46 - Posted: 14 Gru 2006 19:39 
I znowu ktoś mi namieszał. Teraz ktoś proponuje 2500. Z 6500 już zrezygnowałem. Czy ktoś będzie w stanie mi konkretnie doradzić co do pompy? Wysokość podnoszenia będzie to ok 1,3m.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#47 - Posted: 15 Gru 2006 08:18 
Michale,
Pompa do sumpa po obliczeniu spadku wydajności na okoliczność wysokości (do parametrów pompy musisz dotrzec sam) powinna mielić wodę z baniaka 1-2 razy na godzinę i to 2 to wg mnie jest max absolutny. To jest biologia a biologia dużych przepływów nie lubi, gówienka s=ściągał będzie wewnętrzny...
Także dobierz taką pompę by miała takie włąsnie parametry. Wg mnie oceanrunnery to dobre pompy i napewno coś z nich odpowiedniego dobierzesz

JAcek
ps. dopytaj starego kota co on sądzi troche doświadczenia z sumpami ma

Autor Vepsik
Użytkownik
#48 - Posted: 15 Gru 2006 11:59 
Mam w takim razie wybór między 1200, a 2500. Zważywszy na spadek wydajności przy zwiększonej wysokości chyba zastosuję 2500 i będę regulował dodatkowo przepływ za pomocą zaworu. Filtracją mechaniczną prawdopodobnie zajmie się filtr przelewowy wykonany ze zbiornika umieszczonego obok akwa. Na początku założe na niego głowicę 600l/h (taką mam), a później może zmienię na 1100/1200l/h. Filtracja sprawdzona w trochę mniejszym zbiorniku świetnie się sprawuje i jest łatwa w czyszczeniu.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#49 - Posted: 15 Gru 2006 12:24 
Wg mnie pompa o znamionowej wartości 2500 L/h powinna być idealna dla Ciebie, gdyż ujmując spadek na podnoszenie oraz ewentualny zawór to bez zbędengo dławienia pompy otrzymasz porządane około 1000 litrów faktycznych... co do wewnętrznego to sobie dopasujesz, w zależnosci od ukłądu podłoża skał, roślin itp itd ...

JAcek

Autor Vepsik
Użytkownik
#50 - Posted: 15 Gru 2006 14:53 
Jacku, przecież piszę, że wewnętrznego nie będzie :). Biologią zajmie się wspomniany już sump, a mechaniką szklany filtr przelewowy. Znajomy używa takiego w swojej Tandze i jest naprawde wydajny.

Autor Vepsik
Użytkownik
#51 - Posted: 17 Gru 2006 22:44 
Przypomnę się jeszcze z kolejnym pytaniem do osób, które nie posiadają automatycznej podmiany. Z tego, co wiem Rufus i Fazi napełniacie swoje zbiorniki za pomocą węży (Fazi, z tego, co pamiętam masz jakieś magiczne urządzenie:P). Pojawia się pytanie - co robicie z sumpem? Czy wyłączacie pompy? Wiadomo, że podczas spuszczania wody z akwa poziom obniża się poniżej wymaganego do przepłynięcia grzebienia. Jak to załatwiacie?

W swoim zbiorniku obmyśliłem następującą rzecz:
- na zwykły kran nakręcam nakrętkę z założonym na nią wężykiem "do napowietrzania". Przepływ reguluję kurkiem w kranie tak, żeby nie był za wysoki i pokrywał się z dalszą częśćią operacji.
- drugi wężyk do napowietrzania przytwierdzam do szyby za pomocą gumowej przyssawki, przeciągam go do wc i woda spływa grawitacyjnie.
- Spływająca woda jest uzupełniana przez wpływającą.
- Całość mogę zostawić spokojnie na dłuższy czas.
- średnica węża do "negocjacji"
- możecie się na ten temat wypowiedzieć?

Autor fazi64
Użytkownik
#52 - Posted: 18 Gru 2006 00:05 
Witam,
Ja nie mam sumpa, tylko kubel zewnetrzny.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#53 - Posted: 18 Gru 2006 08:27 
ODpowiem za Leszka... on też nie ma sumpa...
Jacek

Autor winiar
Użytkownik
#54 - Posted: 18 Gru 2006 11:50 
Vepsik
Co do podmiany. Wylaczasz pompe w sumpie, bedzie chodzil tylko filtr wewnetrzny. Zamykasz zawor na wylocie do sumpa. Podmieniasz tyle wody ile zalozyles np 10-15%. Otwierasz zawor spustowy i wlaczasz pompe.

Marek

Autor bryko
Użytkownik
#55 - Posted: 18 Gru 2006 13:44 - Edytowany przez: bryko 
Winiar napisał: Zamykasz zawór na wylocie do sumpa.
Jeśli już, to w takim wypadku zastosował bym dwa zawory aby nie ruszać tego służącego do regulacji poziomu wody w kominie. Po co za każdym razem regulować od nowa...

pzdr
Bryko

Autor winiar
Użytkownik
#56 - Posted: 18 Gru 2006 13:48 - Edytowany przez: winiar 
Slusznie, Bryko slusznie - ja mam jeden i troche mnie to wkurza. Non stop manipulowanie zaworem... Zastanawiam sie nad dolozeniem drugiego zaworu.

Ale idea jest taka - zamykasz zawor i robisz podmiane.

marek

Autor Vepsik
Użytkownik
#57 - Posted: 18 Gru 2006 15:57 
A co z moim pomysłem, żeby uzupełniać wodę fifty-fifty? W sensie, że część zlatuje i zaraz jest uzupełniana tą z kranu? Nie muszę nic wymieniać, a szybkość napełniania reguluję kranem. To jakby automatyczna podmiana ale ?działająca na trochę innej zasadzie.

Autor Vepsik
Użytkownik
#58 - Posted: 23 Gru 2006 19:12 
No to żeby nie być gołosłownym - fotki :) Dzisiaj wtargałem zbiorniczek do domu. 160x60x60. Ciężki jak cholera ale się opłacało. Rodzice trochę marudzą ale już po fakcie:) Zaczynam pracę nad nową tangą.'














Autor winiar
Użytkownik
#59 - Posted: 23 Gru 2006 19:17 - Edytowany przez: winiar 
bryko
Dolozylem drugi zawor i teraz jest juz miodnie. Zupelne inna melodia - polecam takie rozwiazanie

Vepsik
Fajny baniak. Jedno zdjecie zatytulowalbym "Ja a w tle moj baniak" ;-) [bez urazy]

A teraz do rzeczy - czy ten styropian jest tymczasowy czy na nim bedzie docelowo stal zbiornik? czemu taki gruby? - na oko to 5 cm..

Marek

Autor Vepsik
Użytkownik
#60 - Posted: 23 Gru 2006 19:30 
Styropian ma 2,5cm i oczywiscie nie jest on docelowy :) chodzi tylko o zabezpieczenie, zeby akwa nie stalo na stali. Jest gruby, ponieważ takim akurat byl zabezpieczony w samochodzie. Docelowo stelaz okladam 18mm płytą drewnianą. Będzie wtedy ładny blat i drzwiczki.

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Po raz kolejny obsada:) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®