Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Samiec ?czy Samica ?płeć Eretmodusów

Autor py1szczak2
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Gru 2006 08:51 
A oto mój zbiornik:
litraż - 240l

wymiary - 140/45/40 cm (dł/wys/szer)

filtracja - wewnętrzny Fluwal 3

oświetlenie - Marine glo 40W (firmy nie znam)
- Briliiant daylight 6000 Kalvin firmy Sera

CO2 - nie stosuje

parametry wody - aktualnie nie znam(Toruńska woda jest twarda i ma wysokie ph,podmiam wody dokonuje raz na 2 tygodnie ok 50l prosto z kranu .

nawożenie - nie stosuje

fauna - 18 szt młodociane tropheus sp.ilangi yellow real f1
- 3 szt eretmodus cyanostictus KIKU f1
- 2 szt bocje wspaniałe
- 6 szt zbrojniki niebieskie

flora - anubias nana i jeszcze jedna jego forma której nazwy nie pamiętam.

Witam kupując Ilangi w prezencie otrzymałem 3 szt Eretomodusów Kiku rybki te stanowią dla mnie teraz wielką zagadkę największa z nich która cechowała się największą agresją terytorialną była najlepiej wybarwiona wydawała mi się dominującym samcem aż do przedwczoraj kiedy to samotnie złożyła ok 12 ziarenek ikry pozostałe 2 szt nie zwracały na ten fakt najmniejszej uwagi.to są młode ryby i była to na bank ich pierwsza ikra jednak bardzo mnie męczy brak możliwości stwierdzenia czy jest w tej trójce jakiś samczyk, czas pokaże a może ktoś z Was mi poradzi ?
_________________

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Gru 2006 12:30 
Najpewniejszym sposobem jest sprawdzenie brodawek płciowych. Tu obowiazuje taka sama zasada jak w przypadku wielu gatunkow np. trofusow.
Roznice miedzy samcem a samica mozesz porownac w kategorii fotogalerii "sprawdz plec swoich ryb" na tej stronie.

Roznice zewnetrzne sa jakby drugotrzedne poniewaz zaleza od wielu czynnikow i moga byc wielce mylace. o czym sam sie przekonales.

Samiec z zasady jest nieco wiekszy od samicy, jest bardziej smuklejszy, w partii brzusznej "chudszy". Samica jest krepa, mniejsza i czasami widac w okolicy odbytu male , delikatne zgrubienie.
Przeczytaj rowniez w dziale artykuly o tych rybach.

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Gru 2006 13:49 
,,złożyła ok 12 ziarenek ikry (...) jednak bardzo mnie męczy brak możliwości stwierdzenia czy jest w tej trójce jakiś samczyk''

Mogę Cię uspokoić - samiec musi być ! ;o)


Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Gru 2006 14:05 
samiec musi być
Witam,
Niekoniecznie ;(
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Gru 2006 14:13 
też Fazi ostatnio seksmisje oglądałem...:)

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Gru 2006 14:16 
Witam,
Ja mowie powaznie. Bylem swiadkiem w swoim akwarium "tarla" samotnej samicy E. c. Zambia. Gdybym tego nie widzial, tez by mi bylo trudno uwierzyc.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Gru 2006 14:20 
ale ja nie o samym tarle tylko o efekcie tarła czyli małych... To chyba tylko w seksmisji nie sądzisz?

JAcek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Gru 2006 14:25 
Ale numer!

Potwierdzi to ktoś jeszcze?

Jeśli tak faktycznie jest to autor chyba nie ma się czym przejmować. Ja tam wolałabym mieć trzy samodzielne baby niż trzech bezużytecznych samców.

A tak na poważnie to miał ktoś jeszcze takie akwarystyczne doświadczenia?

Pozdrawiam,
Katarzyna

Ps. Fazi , ciekawy artykuł mógłbyś napisać. Takie rzeczy zawsze wywołują emocje i zainteresowanie.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Gru 2006 14:26 
Ale na koniec i tak bociek przyleci Kasiu także spokojnie:)
JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Gru 2006 14:30 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Oczywiscie "chleba z tej maki" nie bylo (tzn. mlodych) - i cale szczescie.
Inaczej znowu feministki by triumfowaly, a tak - jeszcze sie do czegos nadajemy (my chlopy-ssaki-ryby-itp.)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Gru 2006 14:36 
Kasiu niestety bede brutal.
Szkoda ze nie czytasz artykułów na tej stronie. W moim artykule wspominalem o takim zjawisku ktore rowniez obswrwoalem u siebie w akwarium parokrotnie. Raz sie nawet zdarzylo z w akwarium byl jeden samiec i trzy samice. tarlo odbylo sie tylko u samicy. Ostatnio obserwowalem podobne zjawisko u X. papilio "sunflower". wytrarla sie tylko samica. Obserwowalem tarlo u dwoch samic pielegnic Mekka, a nastepnie po spesnieniu ikry obie te samice "opiekowaly sie " zywimi rozwielitkami (dafnia).

Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Gru 2006 15:27 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Leszku- Rufusie - Brutalu,

Zaraz zerknę. Nie mogę skojarzyć. Czy czytałam nie wiem, nie pamiętam - muszę zobaczyć. Zaraz tutaj w miarę możliwości czasowej wrócę. Jeśli jednak był to Twój artykuł o eretmodusach to go na pewno czytałam. Zaraz prześledzę wszystko co dot. Leszka Łątki.

Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Gru 2006 15:33 
O matko!
az tak podpadlem !;-)
w artykule o eretmodusach jest wzminaka odwolujaca sie do artykulu Marcina Maczki z ST dotyczaca tego tematu. W kopii roboczej tego artykułu jest nieco wiecej z moich obserwacji, ale po namysle wykasowalem to ;-) bo nie chcialem wprowadzac zbytniego zamieszania.

A tu prosze po dluzszym czasie temat jest na forum :-).

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Gru 2006 15:38 
co dot. Leszka Łąki
Witam,
Zmieniles nazwisko, zeby nilkt nie niepokoil Twoich red princess??
O zesz Ty!!!
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Gru 2006 15:40 
O Ty... a ja już wątpiłam w swoją pamięć.

Właśnie go prześledziłam i ani widu ani słychu o tym fakcie!

Za karę teraz opowiadaj ;o) bo temat niezwykle jest interesujący.



Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Gru 2006 16:04 
Witam,
Zmieniles nazwisko, zeby nilkt nie niepokoil Twoich red princess??
O zesz Ty!!!


Fazi,

Edytowałam posta specjalnie for you, ale zaznaczam odmiana polskich nazwisk jest gramatycznie dozwolona. Choć, faktycznie powinno się od tego odchodzić ja sama nie lubię jak moje nazwisko jest odmieniane choć jest to zabieg również poprawny.


Ależ mi dzisiaj po słowach depczesz.

A teraz odnośnie tematu:

Jak długo taka samica nosi nie zapłodnioną ikrę? Czy dzieje się to tylko w przypadku kiedy nie ma samca w akwarium, czy może się to zdarzyć kiedy jest ale np. nie jest samicą zainteresowany?

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Gru 2006 16:05 
Krzysztof !
Xeny Red princess bomba!!! Ksztalt, pyszczek, zachowanie, kolory, przepiekne oczy z turkusowo- niebieska teczowka, dlugo by wymieniac. Przepiekne ryby!!!
Juz nie moge sie doczekac kiedy one bede plywac u mnie.
Bylismy u Marty i Roberta z Arturem po odbior jego ryb.
Bardzo mily klimat spotkania, jak zawsze zreszta. A pozniej na kolanko i podziwianie X. red princess.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Gru 2006 16:08 
Edytowałam posta specjalnie for you, ale zaznaczam odmiana polskich nazwisk jest gramatycznie dozwolona
Witam,
Kasiu, Kasiu - Leszek ma na nazwisko Łątka i nie chodzilo mi o odmiane gramatyczna, tylko literowke, zmieniajaca calkowicie stan rzeczy ;b
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Gru 2006 16:16 
;o) ;o) ;o)

Ja Leszka mam wszędzie podpisanego Leszek Łąka ;o) ;o) ;o)

Nawet wchodząc teraz do działu artykułów tak mam to nazwisko wbite w głowę, że czytam jak chce czytać a nie jak powinno być ;o) - kurcze, aż zaraz zobaczę!

Co więcej niejednokrotnie przecież rozmawialiśmy poprzez pocztę elektroniczną i Leszek nigdy nie przyznał się że mam go błędnie wpisanego w książce adresowej ;o)

Leszek - przepraszam - już dokonuje zmian.

Fazi,
Ja już mam jakieś urojenia dot. Twojej osoby ;o) przez te ciągłe ,,riposty''

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Gru 2006 16:21 
Witam,
Moge poswiadczyc notarialnie, ze nie uwzialem sie na Ciebie, Kasiu.
Tak jakos wychodzi - sorry! Ale chyba sie nie obrazasz?
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Gru 2006 16:33 
Bardzo mily klimat spotkania, jak zawsze zreszta
Witam,
Zazdroszcze!! Sam teraz wglebiam sie w temat piaskowek, bo.... wiadomo - zbiornik juz nabiera ksztaltow (w myslach). Juz wiem, ze chyba zrezygnuje z enantiopusow, na rzecz ktorejs z xenotilapii "enantiopusopodobnej", chcialbym tez zasiedlic ton bentochromisami, a moze jeszcze jakims jednym gatunkiem?? (cos z mniejszych xen?)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 20 Gru 2006 17:29 
Ja rowniez moge poswiadczyc notarialnie ze nazywam sie ŁĄTKA Lechosław lub Leszek , jak kto woli. w dowodziem mam to pierwsze.

Artykuły na stronie sa podpisane prawidłowo.

Kasiu ja sie skupiam w mailach przede wszystkim na treści listu a nie adresie (jak czytam mail do mnie).

Kasiu nie ma za co przepraszać, omyłka to rzecz ludzka. Spokojnie, az ta wrazliwy na punkcie przekrecania mojego nazwiaska nie jestem (a zdarzało sie kilka razy) :-).

Leszek

Autor py1szczak2
Użytkownik
#23 - Posted: 21 Gru 2006 13:18 
Dzięki za odpowiedzi chociaż troszkę odbiegliście od tematu tarła samotnej samicy moja nosiła ikrę przez dwa dni na drugi dzień po złożeniu druga z trzech ryb była zajnteresowana zawatrtością pełnego pyszczka noszącej samicy i próbowała jej ją odebrać jednak do przekazania nie doszło.Wieczorem ślad po ikrze zniknął ale pozostały niezapomniane wrażenia.Mam nadzieję że faktycznie jest wśród tej trójki eretmodusów jakiś facet i w końcu stanie na wysokości powierzonego mu zadania.Pozdrawiam Wszystkich Piotr.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Samiec ?czy Samica ?płeć Eretmodusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®