Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Tropheusy i sposob plywania

Autor amw81
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Gru 2006 13:57 
Mam tropheusy dubois i chimba. ryby maja ok 7 cm dlugosci. Jest ich 18 w akwarium 240 l.
Jesli swiatlo jest zgaszone plywaja normalnie po calym akwarium. Jak zapale swiatlo to od razu zamiera ruch w akwarium. Albo opuszczaja sie na dno i stoja lub stoja w toni po srodku akwarium. Prawie w cale nie plywaja.
Czy to normalne? - prosze o opinie. Moze cos trzeba zmienic w oswietleniu.

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Gru 2006 14:01 
Tak zachowują sie ryby zestresowane. Czy przypadkiem nie masz ich od niedawna? Możesz je stopniowo przyzwyczajać do światła.

Marcin.T <')))><

Autor mrowas
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Gru 2006 16:41 
Nie zgadzam się że Ryby są zestresowane mogą być ale nie muszą.Może byc kilka przyczyn , po pierwsze na ten litraż powinien być jeden gatunek trofci a nie dwa, po drugie na taki litraż wystarcza 1 świetlówka 30 Wat-może masz za mocne oświetlenie, po trzecie może byc tak że samiec , który przewodzi w stadzie po prostu zdominował resztę stada.Oczywiście mogą być jeszcze inne przyczyny ale te najjbardziej są prawdopodobne.

Autor duch
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Gru 2006 17:29 
Witam.Raczej stawiałbym na oświetlenie.Poprostu powoli przyzwyczajaj ryby do oświetlenia i rzeczywiście powinno być to oświetlenie powiedzmy to oglednie raczej jakieś słabe.Mrowas zaproponował 1 świetlówkę 30W.Powiedziałbym że nawet i może być mniejsze.Dopóki ryby nie uspokoją sie nie ma co na siłę ich stawiać w świetle jupiterów:).Nie zgodzę sie natomiast z Mrowasem w temacie ilości odmian (gatunek to tropheus) w takim zbiorniku.Ze swojego doświadczenia wiem,że ilekroć miałem 2 lub wiecej odmian w zbiorniku płochliwośc zawsze była mniejsza.Przy jednej odmianie a niewielkim stadzie,płochliwość zwiększała sie.Dobre rezultaty ,jeśli idzie o brak płochliwości stada uzyskujemy przy stadach naprawdę dużych(25 i wiecej sztuk),oczywiście nie w zbiorniku 240 litrów.Amw 81,zastanowiłbym sie jeszcze czy akwa nie stoi w zbyt czesto uczeszczanym przez domownikow miejscu,lub w takim gdy do pomieszczenia wchodzi sie nagle i ryby są zaskakiwane,stąd spłoszenie stada.Wrocę jednak do poczatku swojego postu.Opisane przez Ciebie zachowanie trofci dla mnie oznacza ,że warto byłoby sie zastanowić nad oświetleniem.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Gru 2006 17:32 
Nie zgadzam sie z mrowas'em.
Tak zachowuja sie zawsze ryby zestresowane. Przyczyny stresu moga byc rozne, ale on jest.
nie zgadzam sie ze na takie zachowanie ryb ma wplyw roznorodnosc gatunkowa (w tym przypadku 2). Prosilbym o wyjasnienie na podstawie czego tak twierdzisz.
Pytania do amw81:
- od kiedy ryby sa w zbiorniku
- jakie sa dekoracje w zbiorniku
- jakie sa parametry wody
- jakie jest rodzaj oswietlenia w akwarium
- gdzie ustawione jest akwarium
- jak czesto ingerujesz w akwarium (np. odmulanie dna).

Leszek

Autor rafi201
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Gru 2006 19:20 
Właśnie Duchu ;)
Jak juz Leszek napisał - gatunki w zbiorniku amw81 są dwa.
Tropheus to nazwa rodzajowa. Epitet gatunkowy jest drugim członem nazwy łacińskiej ;)

Rafał

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 29 Gru 2006 20:29 
Tropheus to nazwa rodzajowa. Epitet gatunkowy jest drugim członem nazwy łacińskiej ;)

Nie do końca tak jest :
Trofeus duboisi to gatunek
T. annectens to gatunek

T. sp. Bemba to tylko wariant geograficzny.
W tym wypadku nie możemy mówić o gatunku podobnie jak i przy wszystkich innnych opisanych jako T. sp. XXXX

W przypadku większości odmian trofeusów nie opisano naukowo gatunków!!!

Marta

Autor rafi201
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Gru 2006 21:56 
Tak. Z tego co wiem "sp." oznacza, że "gatunek" nie został jeszcze naukowo opisany. Tylko się tak własnie w tej chwili zastanowiłem czy w takiej sytuacji poprawnie jest powiedzieć "gatunek nie opisany naukowo" czy "przedstawciel rodzaju Tropheus nie opisany jeszcze naukowo"? A może jeszcze inaczej?

Rafał

Autor JGr
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Gru 2006 22:46 
Fafał, Sp. to po prostu species - gatunek.
Przy rybach niesklasyfikowanych w randze gatunku też używa się Sp. i dalej już nic, lub dopisuje się nazwę wariantu, lub też aff. (affinis - podobny) i wskazuje na gatunek o podobnym fenotypie.

czy w takiej sytuacji poprawnie jest powiedzieć "gatunek nie opisany naukowo" czy "przedstawciel rodzaju Tropheus nie opisany jeszcze naukowo"?

Raczej nie to pierwsze, bo nie mamy do czynienia z gatunkiem, ale tak naprawdę to odpuściłbym sobie, chyba że bierzesz się za jakąś pracę naukową związaną z taksonomią. Na co dzień nie używa się tego typu określeń.

Jarek

Autor duch
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Gru 2006 23:03 
Witam.Rzeczywiście,może jednak nie chodzi tutaj o pracę naukową ,a istotny jest problem jaki występuje w akwa u amw 81.Ja poprostu przyjmuję tropheusa jako gatunek a dubois i chimba to są dla mnie odmiany tropheusa.Jak jednak z taksonomią bywa:ilu autorów tyle interpretacji i nie kazdy musi sie z nimi zgadzać,ja poprostu upraszczam sobie sprawę.Nie mam zamiaru zajmować sie systematyką,a tylko chciałem zasygnalizować kilka powodów zachowania sie trofci w tym baniaku.Pozdrawiam i przepraszam jeśli myślę zbyt prostolinijnie.Andrzej.

Autor rafi201
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Gru 2006 23:05 
No jasne: sp. - species. Przypomnialeś mi.

Chyba jednak mamy do czynienia z gatunkiem (sp.) albo... no właśnie do końca nie wiadomo bo systematycy jeszcze nie zbadali i nie orzekli. A jak orzekną to i tak niedługo mogą zmienić zdanie (tak bywa - to nie uniknione w tak żywej gałęzi nauki).

Ale mogę odpuścić. Nie muszę tego drążyć, bo i tak bym pewnie już wiele nie wymyślił. Chyba, żeby włączył sie ktoś dobrze znający temat i wyjaśnil wszystko w prosty sposób. Chociaż w prosty pewnie by było ciężko. Ale czy jest taka potrzeba... nie wiem. Na pewno nie każdy by sie chciał w to zaglębiać.

Rafał

Autor rafi201
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Gru 2006 23:09 
Nie zgodzę sie natomiast z Mrowasem w temacie ilości odmian (gatunek to tropheus) w takim zbiorniku.

Przepraszam ale sam zacząłeś drązyć ten "gatunek" - nie denerwuj sie tak. Pogadac zawsze mozna...

Rafał

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Gru 2006 23:56 
1primo-nie denerwuję się
2-primo-nie drązyłema tylko uprosciłem sprawę(powtarzam sie teraz dla mnie i nikt nie musi sie z tym zgadzać-tropheus to gatunek,chimba ,bemba,duboisi to odmiany)
3-primo-rafi201-jakiej pomocy udzieliłeś lub starałeś sie udzielić w przypadku problemu amw81???
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor trzcinka
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Gru 2006 00:02 
Spróbuj podawać im jedzenie właśnie przy zapalonym świetle.Na razie przysłoń część świetlówki np folią aluminiową i dosłaniaj ją z czasem.
Witaminy zawsze podawaj przy zgaszonym świetle.
Spróbuj przechodzić do pełnego oświetlenia poprzez półmrok-np przez diody LED które zapalałyby się przed światłem głównym i również po nim.

Autor rafi201
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Gru 2006 00:31 
Poddaję sie. Przepraszam Andrzeju, za zmiane tematu. Rzeczywiście wiele tematow na forum odbiega od zasadniczej tresci. Niedobrze jęsli zapomnimy o osobie, ktora temat zainicjowala i o udzielaniu jej wsparcia. Dobre w tym jest natomiast to, że przy okazji wychodza pewne zagadnienia, o ktorych tez warto pogadać. Wszystkie przeciez dotyczą naszej wspolnej pasji...

Pozdrawiam - Rafal :)

Autor rafi201
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Gru 2006 00:42 
Co do udzielania pomocy to myśle, że amw81 powinien odpowiedziec na pytania zadane przez Leszka, co zapewne wkródce zrobi.

Rafal

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 30 Gru 2006 06:59 
Andrzeju

Tropheus to nazwa rodzajowa - "dopisek" duboisi - czyli razem T. duboisi to gatunek.

Nie ma innej mozliwości z punktu widzenia naukowego. Rodzaj Tropheus zawiera mnóstwo nieopisanych gatuków, które określa sie tylko za pomocą miejsca odłowu, czyli lokalizacji. Tak więc T. sp. Chimba nie jest gatunkiem!!!

To z punktu widzenia naukowego.

Marta

Autor duch
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Gru 2006 08:12 
Witam.Marto,nie mówię ,że nie jest tak z punktu naukowego.Mam kilka książek,może jesze za mało wiem o Tanganice i jej mieszkańcach,ale zapewniam,że to co napisałem jest poprostu zwykłym uproszczeniem mojego toku myślowego.Jak ktoś sie zapyta jaki gatunek ryb z tanganiki choduje to odpowiem Tropheus!I jak bede miał w jednym zbiorniku np. bemby,dubois i chimba to powiem ze 3 odmiany tropheusa..Ja poprostu uprościłem sobie sprawę.Uważam,że wiedza teoretyczna jest bardzo przydatna.W tym przypadku nie ma nie ma jednak znaczenia systematyka a ważne jest żeby pomóc koledze w jego problemie.Niestety niewiele pomoże jeżeli ktoś ma systematykę i inne mądre teorie w małym palcu w przypadku gdy zaczyna się coś dziać w zbiorniku kompletnie nie wie co ma zrobić.Pozdrawiam wszystkich-Andrzej..

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 30 Gru 2006 10:30 
Uważam, że oprócz pomocy innym na tym forum należy róznież korygować wypowiedzi.

Teoria i praktyka to jedność. Systematyka ma tak samo duże znaczenie jak i praktyczne podejście do tematu. A ludzie powinni byc świadomi, co hodują i dlaczego, co wolno ze soba łączyć a co nie. Bez tej systematyki i wiedzy z niej płynącej w zbiornikach były by same bastardy.

Nie mówi mi, ze trzymanie 2 odmian w 200l to super pomysł, bo nigdy sie z tym nie zgodzę. Nie możemy patrzeć tylko z punktu widzenia naszej wygody i pomysłu naszego na zbiornik. Zreszta o tym mówiliśmy juz wielokrotnie.

A amw 81 - nie odpowiedział na zadane mu przez Leszka pytania, więc jak możemy mu pomóc?

Marta

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 30 Gru 2006 10:36 
I jeszcze jedno

spróbujmy wreszcie tego co od wielu lat promowane jest w wielu innych krajach - "Świadoma Akwarystyka". Najpierw czytajmy, pogłębiajmy wiedzę, dowiadujmy się jak najwięcej o biotopie rybach, a potem dokonujmy wyboru. Wielkosc zbiornika i odpowiednia do niego obsadę dostosowujmy do naszych możliwości, a nie odwrotnie.

Marta

Autor ad7
Użytkownik
#21 - Posted: 30 Gru 2006 11:04 
i tu się zgodzę z przedmówcą:)

Autor rafi201
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Gru 2006 11:18 
Brawo!!! Zgadzam się w 100%

Rafal

Autor duch
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Gru 2006 11:31 
Witam.Ja też zgadzam sie z Martą,uważam że mam odpowiednią(ale jeszcze nie taką wiedzę jak napewno chciałbym!!!) wiedzę.Poprostu powstał problem ze zbytniego uproszczenia jakie zastosowałem,któro to uproszczenie nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.Kolega ma odpowiednią obsadę i nie ma mowy o nieodpowiedniej obsadzie.Szkoda tylko,że my prowadzimy przepychanki słowne,a kolega ,który założył temat nie jest już nim zainteresowany.Andrzej.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 30 Gru 2006 13:12 - Edytowany przez: admin 
Andrzeju

to juz nie pierwszy raz najbardziej zainteresowani milczą. Szkoda tylko ryb.

Marta

Autor duch
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Gru 2006 15:14 
Witam.Wiem Marto.Też uwazam takie zachowanie za conajmniej nieodpowiedzialne.Przede wszystkim szkoda ryb.Po drugie jak potem kogoś takiego traktować poważnie w przyszłości.Podejrzewam,że wroci na forum gdy tylko znowu zacznie sie coś dziać!!!Oki.Jak to mówi najpoważniejszy gośc na forum"Szkoda bić pianę"Pozdarwiam-Andrzej.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Tropheusy i sposob plywania Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®