Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Lokalizacja zbiornika dla trofeusów

Autor rafi201
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Sty 2007 16:29 
Witam!
W najbliższym czasie rozpoczne ustawianie zbiornika (375l standard) dla trofeusów. Miejsce, które udało mi się dla tego zbiornika znaleźć to ściana na przeciw okna w pokoju południowym. Odległość przedniej szyby od okna ok. 3,5m. Oświetlenie planuję naturalne. Może wprowadze jedynie doświetlanie po południu i(lub) wieczorem - ale tego jeszcze nie wiem.

Mam obawy i tu prosze o opinię:
W oknie posiadam żaluzje ale słomkowe, które cześciowo przepuszczają promienie słoneczne. Możliwe, że przez pewną część dnia to częściowo jedynie przesłoniete słońce padało by bezpośrednio na zbiornik. O tej poże roku nie trwa to długo. Możliwe, że latem też nie bo slońce jest wyżej i pada na podłogę - nie pamietam.
Czy bezpośrednio padajace na zbiornik słońce (nawet przez część dnia) nie będzie uciążliwe i stresujące dla ryb???
Proszę o opinie wszystkich, a szczególnie osoby mające taką sytuację u siebie.

Z gory dziekuje, pozdrawiam - Rafał

Autor robertk40
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Sty 2007 20:19 
Myśle że jak w natuże nie powinno to przeszkadzać światło będzie stopniowo zwiększać swoje natężenie a w razie wątpliwosci zawsze możesz ustawić jakiś większy wapień czy dolomit , przecież w natuże nikt trofciom cienia nie robi w akwa jak będom chciały znajdom sobie odpowiednie miejsce , ja martwił bym się o glony i rozwój roślin

Autor JGr
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Sty 2007 20:46 
Zbiornik z trofeusami "na przestrzał" w świetle okna pozbawionego zasłon, pół metra od niego, (chyba widać to w galerii) z zastrzeżeniem że jest to niewielkie okno północne. Funcjonuje od lata 2005. Co do ryb - żadnych zastrzeżeń, różne formy glonowe w zależności od pory roku, ale bez plag.

Jarek

Autor roa
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Sty 2007 20:58 
U mnie dokładnie jest tak jak piszesz.

Żadnych problmów. Wręcz przeciwnie. Ryby wyglądają super w promykach słońca. Oświetlam tylko w porze wieczornej. Czas uzależniony od pory roku. W tej chwili 15-23.

Glonów brak. Podmiany co 3 dni 15-20%.

Artur

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Sty 2007 21:16 
Pomysł z światłem dziennym jak najbardziej popieram - wówczas rybki napawdę wyglądają ślicznie. Jedne czego bym się obawiał to wzrostu temperatury wody w lecie.

Marek

Autor roa
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Sty 2007 21:59 
Jedne czego bym się obawiał to wzrostu temperatury wody w lecie

Marku,

Moim zdaniem same promienie słoneczne nie mają już tak dużego wpływu na temperaturę w aqa w w/w ustawieniu. Odległość od okien (3.5m) jest spora i duża cześć energii zostanie już rozproszona na szybie okien.
Bardziej znacząca jest temperatura w pomieszczeniu wytworzona przez te promienie niż samo ich padanie na szybę akwarium.

Chodzi mi o to, że ustawienie zbiornika w sposób prostopadły do okna, tak aby promienie padały na niego w sposób nieznaczny lub wcale (np. w narożu pokoju) niewiele zmieni jeśli mowa będzie o tym samym pomieszczeniu.

Fakt jest jeden w pokojach z oknami na południe w lato jest problem z temperaturą. Można go oczywiście rozwiązać, ale o tym już było i trzeba sięgnąć do archiwum.

Powyższe to moje obserwacje :) Fakty naukowe mogą być inne, ale coś w tym jest :)

Artur

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Sty 2007 10:00 
Wczoraj to czytalem ale dopiero dziś załapałem, że masz zbiornik ustawiony tak jak ja będę miał:
-ściana na przciw okna w pokoju od strony południowej,
-promienie słońca padają przez część dnia wprost na szybę.

I wszystko jest o.k.

Czy dobrze zrozumiałem?
Jeżeli tak to bardzo sie cieszę.

Pozdrawiam - Rafal

Autor roa
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Sty 2007 17:01 
Czy dobrze zrozumiałem?

Tak dobrze rozumiesz.

Artur

Autor rafi201
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Sty 2007 17:15 
Dzięki !!!

Pozdrawiam - Rafał

Autor lem0n
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Sty 2007 19:53 
Witam
Ja mam tak ustawiony zbiornik. W ciągu lata światło słoneczne wogóle na niego nie pada, nawet po południu ani wczesnym wieczorkiem. Promienie słoneczne zaczynaja go oświetlac dopiero w okolicach października i zwiększa się to stopniowo. Nie ma to żadnego wpływu na rybki, pływają sobie spokojnie i ślicznie wyglądaja w naturalnym świetle. Nie ma to też wpływu na temperaturę wody. Ja nie widze przeciwwskazań.
Pozdrawiam
Marcin

Autor rafi201
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Sty 2007 20:45 
Dzięki. W lato pewnie słońce jest za wysoko, żeby padało na ścianę. To bardzo dobra informacja.

Dzieki i pozdrawiam - Rafał

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Lokalizacja zbiornika dla trofeusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®