Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Inkubujaca samica- pytanie

Autor gonzales4
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Lut 2007 21:16 
Witam Mam pytanie, ktore dotyczy inkubującej samicy Tropheus kiryza Jest ona młoda , ma ok 5 cm Nosi 8 dzień Jednak jej zachowanie wydaje sie troche dziwne dla mnie Samica ta nie ukrywa sie wrecz odwrotnie pływa razem z innymi 30 Tropheus kiryza, wrecz przegania niektóre osobniki Podczas karmienia ryb ona takze bierze wtym udział jak inne, wtedy jej podgardle staje sie naprawde wypchane, natomiast gdy nie karmie nie widac zeby nosiła Bardzo czesto podpływa do filtra i łapie powietrze-wiem ze ten temat był poruszany juz na forum Moje pytanie w zwiazku z tym czy tak sie zachowuje inkubujaca samica Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Lut 2007 22:19 
"..... natomiast gdy nie karmie nie widac zeby nosiła ....'

to skad wiesz ze samica inkubuje ikre?

Samica do ok. 10 dnia po tarle z zasady nie pobiera pokarmu. Ok 14 dnia zaczyna lapac drobiny z toni wodnej. Caly czas ma wypachany worek gardlowy. Nie wazna czy je lub nie. Powietrza nie lapie. Mozna zobserwowac delikatna "przezucanie" ikry poprzez ruchy pyszczkiem.
Samica inkubujaca nie musi sie chowac w ciemniejszych miejsca, ale czasami tak jest.

W Galerii , w dziale "Płec twoich ryb" jest zdjecie inkubujacej samicy.

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Lut 2007 22:21 

Autor gonzales4
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Lut 2007 22:38 
Wiem jak wygląda samica która nosi, dokładnie tak jak samica na tym zdjeciu, dlatego pytam sie Piszesz ze samica w zasadzie nie pobiera pokarmu, u mnie pobiera normalnie i to dla mnie jest troche dziwne, gdyz pobierala od pierwszego dnia noszenia Wiem że nosi bo widziałem pierwszego dnia, pozniej jej podgardle sie zmiejszylo, robi sie wielkie natomiast po kazdym karmieniu Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Lut 2007 23:01 
to widocznie ma bardzo malo ikry, skoro jak piszesz "że wiesz ze nosi".
Trzeba poczekac. Jest to mloda samica czyli wszystko jest mozliwe.

Autor RAV
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Lut 2007 12:23 
witam
U mnie jest podobnie moja samica duboisa od pierwszego dnia inkubacji pobiera pokarm. Pobiera go prawie normalnie łapczywie ale ostrożnie. w momęcie pobierania podgardle jest naprawde imponujące. w pierszych dniach się trochę zaniepokoiłem, bo gdy nosiła ikola to prawie przez cała inkubacje nic nie jadła. Wydaje mi się że może być tak że samiczka od pierwszych dni inkubacji będzie pobierać pokarm. Możliwe że u ciebie gonzales4 jest tak samo jak u mnie.
Pozdrawiam
Rafał

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Lut 2007 16:53 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Samica do ok. 10 dnia po tarle z zasady nie pobiera pokarmu. Ok 14 dnia zaczyna lapac drobiny z toni wodnej. Caly czas ma wypachany worek gardlowy. Nie wazna czy je lub nie. Powietrza nie lapie. Mozna zobserwowac delikatna "przezucanie" ikry poprzez ruchy pyszczkiem.
Samica inkubujaca nie musi sie chowac w ciemniejszych miejsca, ale czasami tak jest.


Leszku, moje samice pobierają pokarm już drugiego dnia od wytarcia. Nie zależnie czy noszą po cztery sztuki czy po osiem. Robią to jednak bardzo ostrożnie.

Nigdy też nie trzymają się na uboczu - wręcz przeciwnie - ich inkubacja to jak wyższy prestiż wśród samic ;o)

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Lut 2007 17:15 
U mnie nie pobieraja ;-(.
W trakcie inkubacji nie traca równiez na "wadze".
Wyglad ryby przed tarlem, podczas inkubacji i po inkubacji jest taki sam.

"....Nigdy też nie trzymają się na uboczu....." , Kasiu w tym przypadku u mnie jest podobnie.

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Lut 2007 18:33 
U mnie nie pobieraja ;-(.
W trakcie inkubacji nie traca równiez na "wadze".
Wyglad ryby przed tarlem, podczas inkubacji i po inkubacji jest taki sam.


wiesz myśłę,że jest to po prostu niemożliwe - a wynika z praw fizyki , ryba po 14 dniach niejedzenia nie może wyglądać identycznie,gdyż energia którą zużywa podczas życia skądś jest brana , a jesli nie je to jest brana z zasobów ciała.

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Lut 2007 19:03 
To się zgadza ze energie czerpie z "ciala", ale jezeli jest w "dobrej" kondycji to spadek tej energii i przez to "czerpania" z ciala jest niewielkie. Wedlug mnie ta ryba zupelnie inaczej zachowuje sie podczas inkubacji (mniejsza aktywnosc) a inaczej jak plywa ze stadem razem i jest bardziej aktywna.
ciekawie zachowuje sie narybek w 14-15 dniu inkubacji, ale o tym to porozmawiamy jak sie spotkamy ;-).

Wydaje mi sie ze ryby w dobrej kondycji (takie pelniejsze) znosza taka inkubacje bez problemow, co wiecej widzialem ryby nie karmione przez miesiac i spadek masy ciala byl minimalny (mam na mysli trofeusy). Wczesniej byly zywione bardzo dobrze. U mnie obcnie ryby nie jedza pokarmu przez tydzień bo tak sie zlozylo ze nie ma mnie w domu i sa normale tarla i te samice co inkubowaly przed wyjazdem (dokladnie Kasanga) wygladaja tak samo jak przed tarlem.
Inaczej przedstawia sie sprawa z rybami moim zdaniem nie do konca prawidlowo odzywianymi. Te na pewno bede tracily mase i bedzie to widoczne w pierwszej kolejnosci po brzuchu i ich "ospalosci".
Tak samo jest w przypadku Petrochromisa Trewavasae. Samica rowniez nie tracila "cialka" podczas inkubacji.

Zupelnie inaczej wyglada sprawa z innymi gatunkami niz roslinozerne. Po Xenotilapiach, Benthochromisach widac brak podawania pokarmu lub pobieranie go w mniejszych ilosciach po 3-4 dniach.

Ogladajc zdjecia ryb odlowinych z natury (trofeusy) nie widzialem tam osobnikow zabiedzonych, w wrecz niektore byly pekate.

Moze inni forumowicze maja jeszcze jakies swoje ciekawe obserwacje.

Leszek

Autor gonzales4
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Lut 2007 20:15 
Witam Samica nosiła ok 11 dni i przy pobieraniu pokarmu ikre straciła. Inne tropheusy miały dobra przystawke Samica młoda , jej pierwsza inkubacja , także nic dziwnego Wszystko jeszcze przed nia. Pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Lut 2007 20:47 
Witam,
Faktycznie po trofeusach nie widac w ogole braku pobierania pokarmu w czasie inkubacji, natomiast np. samice P. nigripinnis, czy C. leptosoma maja widoczne objawy "zapadnietych brzuchow". Ale nie wiem czy to jest regula - mowie o obserwacjach ryb w moich zbiornikach.
Pzdr.
FAzi64

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Lut 2007 22:24 
Ja mialem podobne obserwacje co Fazi w przypadku C. leptosoma. W przypadku tych gatunkow to naprawde jest to bardzo widoczne, a szczegolnie jak juz zbliza sie wypuszczenie maluszkow przez samice.

Leszek

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 25 Lut 2007 06:46 
. nigripinnis, czy C. leptosoma maja widoczne objawy "zapadnietych brzuchow".

Krzyśku, Leszku, moje obserwacje są takie same. Te gatunki nie pobierają pokarmu w trakcie noszenia i bardzo chudną.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Lut 2007 08:37 
Co do C. Leptosoma to u mnie pobierały w znikomej ilości. Było to naprtawdę bardzo małe ilości pokarmu. Widać to było po tym jak w chwili karmienia przerzucały ikrę, czy maluszki w pyszczku. Zatanawia mnie jedynie, czy był to pokarm dla maluszków w pyszczku [zdrabniamy jak nikt], czy też był to pokarm przyjmowany przez samice.
Co się tyczy P. nigripinis - rzeczywiście nic nie pobierają.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Lut 2007 08:56 
Marek napisał:
".....Zatanawia mnie jedynie, czy był to pokarm dla maluszków w pyszczku [zdrabniamy jak nikt], czy też był to pokarm przyjmowany przez samice....",
Marku o tym mozemy porozmawiac jak sie spotkamy.

leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Lut 2007 15:37 - Edytowany przez: KatarzynaR 
U mnie obcnie ryby nie jedza pokarmu przez tydzień bo tak sie zlozylo ze nie ma mnie w domu i sa normale tarla i te samice co inkubowaly przed wyjazdem (dokladnie Kasanga) wygladaja tak samo jak przed tarlem.

Pozwolę sobie na ponowne odniesienie się do Twojej wypowiedzi Leszku ;o)

Za nim u mnie i u Ciebie Kasanga zaczęła się rozmnażać poruszaliśmy ten temat (problem) tutaj na forum. Analizowaliśmy potencjalne stymulatory skłaniające te ryby do tarła. Jednym z nich było to, że być może ryby w jakimś określonym okresie należałoby lepiej podkarmić.

Przez okres tych kilku miesięcy, gdzie już tych tareł u mnie trochę było doszłam do następujących obserwacji:

Samica która kończy inkubację pobiera większe ilości pokarmu. Robi to dosyć łapczywie. Można więc wysnuć wniosek, że podczas inkubacji pokarm który pobiera trafia do jej organizmu w znikomych ilościach. Po wykluciu się młodych, priorytetem jest ich wykarmienie (kiedy samica wypuszcza młode a ja decyduję sie w tym czasie na podanie karmy, to ona szybko wyłapuje jak najwięcej płatków po czym równie szybko bierze do pyska wszystkie młode ).
Musi więc posiadać w ciele albo jakieś niewidoczne dla oka ludzkiego zasoby energii, albo po prostu ten pokarm pobiera normalnie ( u mnie np. jest tak że oprócz płatków noszące samice spędzają mnóstwo czasu na delikatnym zeskrobywaniu glonów z szyb - nasila się ta czynność po kilku dniach noszenia).

Ale do czego jeszcze zmierzam?
To co opisał powyżej Leszek (brak przez tydzień pożywienia) nie jest czynnikiem opóźniającym tarło lub wpływającym negatywnie na kondycję fizyczną ryby.
Po szeregu obserwacji moich samic, stwierdzam że przy zwiększonym ruchu i aktywności ryb a czasami już przy wysuniętym pokładełku należy zrobić im głodówkę (2-3 dni). Dlaczego? A dlatego, że przy obfitym nakarmieniu Tropheusów przygotowujących się do tarła okres ten się prawie zawsze wydłużał. Jest to związane z intensywnym procesem trawienia w wyniku którego następuje przekrwienie przewodu pokarmowego. Ryba jest jakby obciążona pokarmem, który jej podamy.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Ps. ".....Zatanawia mnie jedynie, czy był to pokarm dla maluszków w pyszczku [zdrabniamy jak nikt], czy też był to pokarm przyjmowany przez samice....",
Marku o tym mozemy porozmawiac jak sie spotkamy.


Leszku, czy trzeba sie z Tobą koniecznie w real spotkać by móc ,,o tym'' porozmawiać? Bo ja chętnie też bym posłuchała odpowiedzi na postawione przez Marka pytanie...tyle, że wirtualnie - bo jednak to trochę daleko ;o)

Autor sebas
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Lut 2007 18:49 
Witam moja bemba nosi 7 dzień pokrmu nie pobiera ale podskubuje kamienie.
Pozdro.

Autor winiar
Użytkownik
#19 - Posted: 27 Lut 2007 20:52 - Edytowany przez: winiar 
Co prawda temat dotyczy Tropheini ale myślę, że to co napiszę będzie uzupełnieniem tematu.
Dzis w nocy odłowiłem noszące samiece C. Leptosoma oraz P. Nigripinnis. To była ostatnia chwila, tak mi się wydawało. I w 50% miałem rację. samica. C. Leptosoma wypuściła maluchy. Jest ich 6 ;-) [wg mnie to jej pierwsze maluchy] P.Nigripinnis nadal nosi.
Co chciałem Wam pokazać - zdjęcia brzuszków. Co prawda jakość pozostawia wileeeeele do życzenia ale będzie pogląd co i jak.
Zamin fotki, to dwa słowa odnośnie odłowu - bo to również interesujące w moim mniemaniu. Odłów odbył się w nocy koło 1 godziny. Co ciekawe samice nie miały w nocy pełnych i pękatych buszczków! Muszę przyznać , że zabrało mi trochę czasu odnalezienie właściwych samic. Później [nadal w nocy] jak im się przyjrzałem to sprawiały wrażenie jakby maluchy również spały i nie rozpychały się w pyszczku. Rano - nic się nie wydarzyło - obie samice nosiły. Jak wróciłem do domu po pracy - po 19 to zobaczyłem maluchy C. Leptosoma w toni.

Tu fotki zrobione koło 20:00 :





Z tego co widzę to P. Nigripinis gorzej znosi inkubację niż C. Leptosoma Popatrzcie C. Leptosoma ma ledwo zapadnięty brzuch a P. Nigripinnis znacznie bardziej -> Ale ona nadal nosi.

Nie mam jeszcze doświadczenia z Tropheusami - moje ryby sa za młode, ale myślę za ma tu znaczenie nie tylko masa ciała, ale również gatunek, wiek ryby [doświadczenie], liczba ikry [liczba sztuk młodzieży] i oczywiśie to co napisał Leszek - kondycja ryby!!!!!


Marek

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Inkubujaca samica- pytanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®