Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Agresja...c.d.

Autor rafi201
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Lut 2007 23:19 
Witam.

Chcialbym podzielić sie dalszymi doswiadczeniami odnosnie agresji opisanej w temacie: http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=3&topic=1310.

Krotko streszczę:
Siedem rocznych 9-cm samic + dorosły samiec T.duboisi.
Pierwsze połączenie samic i samca w zbiorniku 110x40x40,
drugie w zbiorniku 150x50x50.
Obydwa nieudane.
Problem: intensywne zaloty i ogromna agresja samca prowadzące do silnego stresu samic i uszkodzeń ich ciała.

Zgodnie z własnym wyczuciem i radami forumowiczów, decydujac sie na jeden z wariantów rozwiązania problemu, wprowadzilem do zbiornika 5 dorosłych osobnikow: 3samce+2samice (liczba wprowadzanych osobników nie do końca odpowiadała mojej koncepcji ale postanowiłem zaryzykować).
Po ponownym połączeni samca, samic i nowych osobników samiec wykazywal tak silna agresje, że po 30min. odlowiłem go do innego zbiornika. Po dwóch dobach, kiedy dwa najsilniejsze, nowe samce mocno posiadły terytoria i ustalily ich granice wprowadzilem ponownie mojego agresora. Przez godzine naprawdę bylo na co popatrzeć. Następnie "agresor" ustąpil pola samcom, które zdołały obronić swoje terytoria i przeszedł na pozycje osobnika zdominowanego.
W zbiorniku zapanował wzgledny spokój. Moja radość moze jeszcze okazać się przedwczesna ponieważ połączenia dokonałem dziś i jeszcze wszystko moze się zdażyć. Jednak kierunek działań wydaje się słuszny.
W zbiorniku (150x50x50) pływa obecnie 13 ryb w układzie 4samce 9samic. Panuje wzgledny spokuj ale mam wrażenie, że przy tej ilosci ryb w przypadku wystapienia jakichś sprzyjających okoliczności szybko może dojśc do destabilizacji układu. Na bazie powyższych doswiadczeń stwierdzam, że proponowane przez Jacka Grejczyka ("wielkość akwarium a jakość życia ryb") optimum 21 osobników w układzie 1:2 (dla zbiornika 150x50x50) pozwoliłoby na stworzenie naprawde dosc stabilnego układu stada. Do tego tez bedę dążył...

Pozdrawiam - Rafał

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Agresja...c.d. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®