Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Wzrost Moliro

Autor Alex
U¿ytkownik
#1 - Posted: 8 Kwi 2007 17:45 
Witam
Bardzo dawno nie zak³ada³em tematu ale w tej chwili zmusza mnie do tego sytuacja.Ponad 5 miesiecy temu zakupi³em od hodowcy 11 sztuk Moliro.Wczesniej w akwarium 375 litrów p³ywa³o stado 17-tu Bemb.Bemby mia³em oczywiscie od ma³ego pieknie ros³y i nie by³o wiekszych problemow.Po up³ywie miesiaca zauwazy³em ze z Moliro cos jest nie tak,mianowicie tempo ich wzrostu pozostawia³o wiele do zyczenia.Gdy je kupi³em ryby mia³y niewiele ponad miesiac i mia³y oko³o 1,5-2 cm.Od tego czasu czyli po up³ywie 5 miesiecy ryby praktycznie nie uros³y,maja w tej chwili oko³o 3,5 cm i w³asciwie stoja w miejscu.Z innego zrod³a mam rowniez Golden Kazumby i rosna niesamowicie szybko,sa dok³adnie w wieku Moliro i prawid³owo maja juz 5-6cm.Ryby karmione sa bardzo urozmaiconymi pokarmami:Spirulina,Sera Flora,Tetra Phyll i wiele innych.Moliro o dziwo nabra³y juz czerwonej barwy wogole jednak praktycznie nie rosna.Sa zdominowane przez Bemby ale w³asciwie miedzy nimi nie ma wiekszych przepychanek.Ryby pochodza ze S³owacji.Czym moze byc to spowodowane?Wiadomo o pewnych praktykach jakie stosuje sie na S³owacji mianowicie wybieranie samicom ikry i sztuczna inkubacja,mam nadzieje ze moje ryby nie pochodza z takich eksperymentow,pytanie jednak co mog³o wp³ynac na takie a nie inne tempo ich wzrostu.Kolejna sprawa - czy z takich ryb oko³o pó³rocznych i tej wielkosci wogole cos jeszcze bedzie.Jestem ta sprawa troche pod³amany i bede wdzieczny za jakies sugestie.

Autor duch
U¿ytkownik
#2 - Posted: 8 Kwi 2007 18:25 
Witam.
Wiadomo o pewnych praktykach jakie stosuje sie na S³owacji mianowicie wybieranie samicom ikry i sztuczna inkubacja,mam nadzieje ze moje ryby nie pochodza z takich eksperymentow-jest wiele wykluczajacych siê opinii o rybach z Czech i s³owacji.Jednak mam wra¿enie ,¿e w wiekszo¶ci s± podyktowane tym,¿e tam ryby s± o wiele tañsze i nasi chowcy rozsiewj± niepochlebne opinie.Znam ludzi którzy maj± stamtad ryby i s± naprawdê zadowoleni.
trudno jednoznacznie stwierdziæ co mo¿e byæ przyczyn± takiego stanu rzeczy,ale ja jednak jeszce troszkê da³bym im czasu.trofcie nieraz tak maj±.nie rosn± zbytni,a potem rosn± w "oczach".
Jednak,je¿eli sytuacja nie poprawi sie za jaki¶ czas to raczej obawialbym siê,¿e przyczn± takiego stanu rzeczy jest chów wsobny,a nie odbieranie ikry czy sztuczna inkubacja.
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor Alex
U¿ytkownik
#3 - Posted: 8 Kwi 2007 19:01 
Andrzeju po czesci sie z Toba zgodze.Na pewno moze to byc jeden z czynnikow,ja jednak juz niejeden raz widzia³em np. Bemby Fxxx a jednak po nieca³ym roku uzyskiwa³y przyzwoity wzrost.Nie wiem jak szybko rosnie ta odmiana,ale tu chyba nie ma jakichs wielkich roznic,moze wypowie sie tez ktos kto ma,lub mia³ Moliro.U mnie w stadzie Kazumb nawet najmniejsze osobniki sa minimalnie wieksze a jak pisa³em ryby sa praktycznie w tym samym wieku.

Autor michu
U¿ytkownik
#4 - Posted: 8 Kwi 2007 19:25 
Witam ja bym sie nie martwi³ na zapas chimby(odmiana podobna) kolegi rowniez d³ugo nie ros³y (ok 1 cm przez 5-6 miesiecy)az w pewnym momencie zacze³y rosnac bardzo szybko i teraz maja ok 12 cm , a wydawa³o sie ze skoncza na 6-7 cm.

Autor rufus1
U¿ytkownik
#5 - Posted: 8 Kwi 2007 20:11 
Troche sie pogubilem w twoich postach.
Na poczatku napisales ze Moliro plywaly razem z Bemba, a kilka zdan pozniej piszesz ze sa zdominowane przez te Bemby.
W jakim akwarium i z jakimi rybami (chodzi mi o gatunek i wiek ryb) trzymasz Golden Kazumby?
Jezeli te Bemby plywaja razem z Moliro to w jakim wieku sa i jakiej wielkosci (Bemby)? Jaki jest uklad tych Bemb?

Autor Alex
U¿ytkownik
#6 - Posted: 8 Kwi 2007 20:33 - Edytowany przez: Alex 
Obecnie wszystkie trzy odmiany p³ywaja w jednym akwarium 375 litrow, ale Kazumby nied³ugo ida do zbiornika oko³o 300 litrów sa jeszcze m³ode wiec nie ma ryzyka krzyzowki.Kazumby mam od nieca³ych dwoch miesiecy,ale znam dok³adna pewn± date ich narodzin i obecnie maja nieca³e 6 miesiecy.Dodam ze za te dwa miesiace Kazumby uros³y u mnie wiecej niz Moliro w ponad piêæ.Piszac ze Moliro sa zdominowane przez Bemby,mia³em na mysli lekkie przepychanki,ktore nie sa jednak czeste.Bemby sa znacznie wieksze,odby³y pierwsze aczkolwiek jeszcze nieudane tar³a maja oko³o 9-10 miesiecy i 8-9cm.Gdy je kupowa³em by³y bardzo m³ode i rowniez mia³y oko³o 2-2,5 cm.

Autor Mike
U¿ytkownik
#7 - Posted: 8 Kwi 2007 21:52 
Wiadomo o pewnych praktykach jakie stosuje sie na S³owacji mianowicie wybieranie samicom ikry i sztuczna inkubacja,mam nadzieje ze moje ryby nie pochodza z takich eksperymentow-jest wiele wykluczajacych siê opinii o rybach z Czech i s³owacji

Ja mialem dwa stada z czech i bylem bardzo zadowolny.
Ja podobnie ja Andrzej radzilbym jeszcze czekac. Ja tez bylem taki niecierpliwy z moimy rybami z czech mialy ponad dwa lata i brak udanego tarla. Myslalem ze sa jakies "zniszczone" ale po kilku miesacach wszystkie samice mialy regularne tarla i donosily wiec tylko cierpliwosc.
Micha³

Autor rufus1
U¿ytkownik
#8 - Posted: 8 Kwi 2007 22:51 
Jest to dla mnie nieco dziwne ze Bemby, jak piszesz dominuja mniejsze Moliro, a nie ruszaja Golden Kazumby (wiekszej). dlaczego?.
Ja jednak odlowilbym bym Moliro do oddzielnego zbiornika zby plywaly same. Moim zdaniem to wlasnie jest przyczyna wolniejszego wzrostu ryb,
dominacja Bemb.

Autor Alex
U¿ytkownik
#9 - Posted: 8 Kwi 2007 23:19 - Edytowany przez: Alex 
Oczywiscie ze Kazumby rowniez sa przeganiane przez Bemby,nie pisa³em o nich bo ich problem nie dotyczy.Dodam ze odkad Kazumby sa w zbiorniku agresja znacznie sie zmniejszy³a.Gdy Bemby p³ywa³y same wraz z Moliro,to Moliro mimo ze niewielkie mia³y niez³e utarczki miedzy soba.Obecnie jak pisa³em w akwarium dominuja Bemby.Samce Bemb-dok³adnie dwa ,gdy chca podejsc do tar³a jedynie wtedy przeganiaja Moliro i Kazumby.Dodatkowo jakakolwiek agresja miedzy Moliro i Kazumba praktycznie nie wystepuje.Oczywiscie ze dam rybom czas.Chodzi o to ze mimo wszystko,uwazam ze ca³kowicie zdrowa ryba,dobrze odzywiona a szczegolnie tak m³oda,jak moje Moliro powinna rosnac w oczach.Kazumby dostaja znacznie wiecej od Bemb a ich wzrost jest naprawde szybki.Podobnie by³o z Bembami - rowniez ros³y bardzo szybko.

Autor marekd12
U¿ytkownik
#10 - Posted: 9 Kwi 2007 12:20 
Witaj!

nie wolno generalizowac,¿e ryby od naszych po³udniowych s±siadów s± gorsze.! to jest mit-ktory powsta³ kilka lat temu! jezeli chodzi o stan czeskiej akwarystyki ,jest ona bardziej zaawansowana od polskiej....oczywiscie tak jak u nas trafiaj± sie nieuczciwi hodowcy którzy sprzedaj± kiepskiej jako¶ci ryby lub uciekaj± siê do ro¿nych procederów i eksperymentów na rybach,niew±tpliwie z chêci szybkiego zysku. Ale nie nale¿y zapominaæ o takich nazwiskach jak: Stetina,Derbuyan,Lagron,Fuljer- którzy wnie¶li wiele dobrego w propagowanie akwarystyki, i którzy do dnia dzisiejszego stanowi± jej mocne filary je¿eli chodzi o hodowlê ryb z jezior afrykañskich
....pozdrawiam...

Autor Alex
U¿ytkownik
#11 - Posted: 9 Kwi 2007 12:29 - Edytowany przez: Alex 
Witam
nie wolno generalizowac,¿e ryby od naszych po³udniowych s±siadów s± gorsze.! to jest mit-ktory powsta³ kilka lat temu!

Nie o to mi dok³adnie chodzi³o.Nie pisa³em tego ale mam pewne podejrzenia co do hodowcy,poniewaz kilka lat temu mojemu znajomemu rowniez sprowadzi³ ryby i problem by³ podobny.Dowiedzia³em sie tego jednak za pozno - juz po zakupie Moliro.Dodatkowo mam pewnosc ze moje ryby sa ze S³owacji.Problem dotyczy mojej ciekawosci dlaczego ryby nie rosna,jakie sa przyczyny i co mog³o to spowodowac, ewentualnie co robic aby jednak ten wzrost by³.Pozdrawiam

Autor rufus1
U¿ytkownik
#12 - Posted: 9 Kwi 2007 12:44 
Hym!
Mam nadzieje ze Alex mi wybaczy ze jeszcze na chwile wroce do tematu rzetelnosci niektorych hodowcow.
Wsrod czeskich slaw ktore wymienil marekd12 jest jeden hodowca z ktorego oferty po namysle zrezygnowalem. dlaczego? wystarczylo obejrzec mnostwo embrionow/larw gatunkow hodowanych ryb w tej hodowli. Na pewno nie znalazy sie w akwariach hodowlanych w sposob naturalny lub przez przypadek.

Alex ja uzbroilbym sie w cierpliowsc. Moim zdaniem na zamniejszenie tempa wzrostu moglo miec wplyw zachowanie sie Bemb w twoim akwarium, ale to tylko przypuszczenie i dlatego ja bym jednak odlowil do innego zbiornika Moliro. Mozliwe ¿e material hodowlany jest rowniez nie najlepszej jakosci.

Autor Alex
U¿ytkownik
#13 - Posted: 9 Kwi 2007 13:11 - Edytowany przez: Alex 
Alez wybaczam ;).Dok³adnie o to mi chodzi³o - rzetelnosc hodowcow.Ten,ktory mi sprzeda³ ryby praktycznie z tego sie utrzymuje domyslam sie ze stara³ sie oczywiscie jak najwiecej zarobic.Bemby rowniez mam od niego i to mne zgubi³o,poniewaz mysla³em ze jesli Bemby wygladaja i rosna prawid³owo to moge zaryzykowac kupno nastepnych ryb u tego hodowcy.Moliro musza zostac z Bembami ale chce jeszcze podkreslic ze by³y one razem przez ponad trzy miesiace zanim wpusci³em tymczasowo Kazumby i w tym okresie Bemby traktowa³y je jak maluchy i nie robi³y im zadnej krzywdy.To Moliro z czasem zacze³y sie t³uc miedzy soba.W tym czasie nie uros³y chyba nawet 1-ego centymetra a ze strony Bemb mia³y wtedy zupe³ny spokoj.

Pozdrawiam Maciek

Autor marekd12
U¿ytkownik
#14 - Posted: 9 Kwi 2007 13:15 
a tak dok³adnie chodzi o Stetine i xenotilapie papilo.:)
te¿ widzia³em te zdjêcia....no ale podobne mo¿na znalezc na stronach Niemieckich,amerykañskich hodowców....no i oczywi¶cie w naszych rodzimych hodowlach

Autor marekd12
U¿ytkownik
#15 - Posted: 9 Kwi 2007 13:21 
...no a pewnie czytali¶cie artyku³y Jacka Watleya - odno¶nie wychowywania ikry i narybku palet....te¿ z dala od rodziców...i jako¶ nikt go nie krytykuje i nie przekre¶la jego ryb...hodowanych w sztucznych warunkach...Nikt nie odbiera mu rownie¿ zas³ug w propagowaniu i uzyskiwaniu nowych form barwnych ryb.

Autor rufus1
U¿ytkownik
#16 - Posted: 9 Kwi 2007 13:32 
Nie tylko Xenotilapie, ale to nie wazne.
Jest to temat ktory byl juz wielkokrotnie poruszany i jest to indywidualna sprawa podejscia do akwarystyki jako hobby i biznesu.

Alex jezeli te Moliro sa wobec siebie agresywne to moze tu lezy problem. Ja narazie jeszcze nie zakladam ze ktos specjalnie "kombinowa³" z tymi rybami, dlatego tez szukam innych przyczyn braku wzrostu pewnej grupy ryb, gdy inne rosna normalnie (ta sama woda, ten sam pokarm itd.).

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 9 Kwi 2007 13:45 
a tak dok³adnie chodzi o Stetine i xenotilapie papilo.:)


Jak widaæ z moich do¶wiadczeñ, a tak¿e Leszka - Tembwe rozmnazaja siê bardzo ³atwo równiez w akwarium ogólnym. Zreszta mo¿na je zobaczyæ u mnie. Nie trzeba sie uciekaæ do takich eksperymentów.

Od dwóch dni w akwarium ogólnym wypuszcza i opiekuje sie m³odymi samiec X. fluorescent green. W zbiorniku tym s± red princess i paracyprichromis Kitumba.

Marta

Autor Alex
U¿ytkownik
#18 - Posted: 9 Kwi 2007 13:50 
Zgadza sie Leszku myslimy tak samo!Woda,pokarm - dlaczego pozosta³e dwie odmiany rosna prawid³owo?Dla mnie dziwnym jest fakt ze Moliro jest 11 sztuk i dlaczego miedzy nimi nie ma tez wiekszych dysproporcji jak w pozosta³ych dwoch odmianach.Najwieksze prawdopodobnie dwa samce nie sa wogole przeganiane przez inne ryby nieraz ten malutki Moliro potrafi pogonic kilka razy wieksza Bembe.Podobna sytuacja jest u Kazumb tylko ze tam najwiekszy samiec to mozna powiedziec dos³ownie olbrzym a wybi³ sie ze stada Kazumb stosunkowo niedawno i rosnie tak ze niewiele mu brakuje do duzych Bemb.Wogole tempo wzrostu Kazumb jest imponujace.Moliro od samego poczatku uros³y co najwyzej o d³ugosc ogona a nie mine³o ma³o - ponad 5 miesiecy.

Maciek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 9 Kwi 2007 13:53 
Widaje mi sie, ¿e sporo zale¿y jednak od zbiornika, w którym dorasta³y m³ode u hodowcy, jak czesto podmieniana by³a woda, jakie parametry azotowe by³y w niej i czy by³y karmione ryby?

Marta

Autor Alex
U¿ytkownik
#20 - Posted: 9 Kwi 2007 14:06 - Edytowany przez: Alex 
Oczywiscie Marto ca³owicie sie zgadzam z Toba.Ale jak bra³em ryby one nie mog³y miec wiecej jak miesiac ,gora po³tora, dlatego z³e warunki mog³y miec tez wp³yw ale chyba nie az taki,chociaz rowniez jest to bardzo mozliwe.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 9 Kwi 2007 14:12 
Obawiam sie ¿e w³a¶nie w bardzo m³odym wieku z³e paramerty wody oga miec ogromne znaczenie. "Nadmiar amoniaku moze zachamowaæ rozwój m³odych ryb".

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Wzrost Moliro Top

Twoja wypowied¼ Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± tutaj pisaæ. Zaloguj siê przed napisaniem wiadomo¶ci albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®