Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Tarło eretmodusów

Autor zytek45
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Cze 2007 00:14 
Witam
Po raz drugi rybcie poszły do tarła - pierwsze nie udane. Przebywają w ogólnym z 5-cio miesięcznymi chipimbi i teraz mam pytanie - czy wyjąć inkubującą rybcię (samca, o ile zmieni samicę w inkubacji po kilku tygodniach), czy zostawić. Myślę, że młode chipimbi nie będą stanowić zagrożenia dla narybku.
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 25 Cze 2007 07:20 - Edytowany przez: timus 
A ja myśle że młode chipimbi doskonale je wyjedzą (narybek eretmodusów)

Młode eretmodusiątka to dosłownie przecinki nie to co narybek trofci. Jeśli zależy Ci na przeżyciu jak największej ilości maluchów to musisz odłowić rodzica z młodymi. Najlepiej po upływie 24 dnia inkubacji.

Dlaczego tak? Bo najlepiej jak para będzie jak najkrócej rozdzielona. Nie wiadomo jak zareaguje po dłuższej rozłące. Zazwyczaj podczas odławiania młode są wypluwane już w siatce. Wtedy rodzic może wrócić do partnera bo młode wychowują się same.

Marcin.T <')))><

Autor zytek45
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Cze 2007 08:00 
Dzięki za info, czy tobie się udało wychować młode i czym je karmiłeś w pierwszych dniach/ tygodniach? Na forach piszą różnie - ile ludzi, tyle zdań.
Pozdrawiam

Autor Vepsik
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Cze 2007 10:10 
Ja swoje eretmodusięta wychowałem na Hikari First Bites oraz tym, co "spadło" ze stołu rodziców, czyli Spirulinką. Teraz są już dość spore (mają do 3 cm) i czują się świetnie. Obecnie sypię tylko spirulinę.

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Cze 2007 10:11 - Edytowany przez: timus 
Tak wychowałem młode bez kłopotu. W pierwszych dniach podawałem pokarm dla narybku "pył" roślinny. Ale rewelacyjnie spisuje się moździerz ceramiczny. Kosztuje 26 pln a możesz dzięki niemu rozetrzeć pokarmy które podajesz dorosłym na pył.


Shot


Shot



Marcin.T <')))><

Autor zytek45
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Cze 2007 13:27 
Jeszcze dopytam o pierwsze kilka dni młodych. W nowym akwa też ma być piasek i kilka kamieni, czy chigieniczne. Kolega ma pożyczyć 60 l. zbiornik typu "jamnik" i myślę, że powinno być ok. Obawiam się tylko zamieszania podczas łapania rodzica z młodymi - muszę wyjąć kamienie oraz przewidzieć zamieszanie wśród trofci.

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Cze 2007 07:24 
To jak urządzisz kotnik to Twoja sprawa ;)

Ale musisz zapewnić dobrą filtracje ; natlenienie ; i kilka np. muszli czy skałek na kryjówki żeby maluszki się nie stresowały "gołym" akwarium. Dobrze by było żebyś do kotnika dolewał tak co drugi dzień wodę z akwarium ogólnego. Jakieś 25% pojemności kotnika. Pamiętaj że odpalasz nowe akwarium (kotnik) i nie ma w nim ustabilizowanej biologii. A eretmodusy są dość wrażliwe a na zbyt małe natlenienie szczególnie (patrz miejsce występowania w naturze)

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Cze 2007 10:10 
Moje zbójniki dzisiaj rano najprawdopodobniej przystąpiły do tarła. Samica ma wypchany pyszczek i nie pobiera pokarmu. Przegania tylko samca. Teraz tylko pozostaje czekać, co z tego wyjdzie. Poprzednie było udane. Co do natleniania to fakt - moja siedzi za tłem, blisko kamienia napowietrzającego.

Autor zytek45
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Cze 2007 11:29 
ogólne akwa mam (wg mnie) natlenione b. dobrze - tetratex 700, filtr wewnętrzny oraz z brzęczka dodatkowo zrobiłem kurtynę z powietrzem. Piasek do kotnika dam z ogólnego (po wyczyszczeniu), filtr kaskadowy powinien wystarczyć + powietrze z brzęczyka. Przed tanganiką dobrych kilka lat hodowałem paletki i byłem mniej zestresowany gdy szły do tarła, niż teraz.

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Cze 2007 12:13 
Niczym się nie stresuj ;) To naprawdę nic trudnego. Lepiej jak do kotnika wsypiesz czysty piach.

a. Nie będziesz zbędnie stresował obsady zbiornika ogólnego.
b. Nie wprowadzisz zbędnych zanieczyszczeń.

Napowietrzanie będzie wystarczające przy kaskadzie i kamieniu w kotniku.

Przed tanganiką dobrych kilka lat hodowałem paletki i byłem mniej zestresowany gdy szły do tarła, niż teraz.

I bardzo słuszny wybór ;) Tanganika jest ciekawsza niz te naleśniki czy mumie ;)

Marcin.T <')))><

Autor zytek45
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lip 2007 06:28 
Witam ponownie - są młode eretmodusiki ( na razie widzę 2 szt.) i mam pytanie. Czy zostawić mamusię i tatusia w kotniku z młodymi?
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Lip 2007 07:44 
A jak wyglądają ich pyszczki? Czy jesteś pewny że wszystkie młode wypuścili? Może być tak że tylko kilka (2) uciekły z pyszczka rodzica. Zazwyczaj jest ich więcej.

Jak sie upewnisz że rodzice już nie inkubują to możesz je przełożyć do akwarium . Nie są potrzebni młodym. Z reszta one sie nimi nie zajmują po wypuszczeniu.

Marcin.T <')))><

Autor zytek45
Użytkownik
#13 - Posted: 17 Lip 2007 08:14 
Do tej pory naliczyłem 5 młodych, a dorosłe chcę zostawić - chyba znowu się kokietują.

Autor zytek45
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Lip 2007 08:23 
I tradycyjne pytanie - ile młodych średnio mają te eretmodusy?

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 17 Lip 2007 08:39 
Kilkanaście sztuk. Ja miałem z miotu 17-20 maluszków.

Marcin.T <')))><

Autor zytek45
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Lip 2007 15:59 
Sam sobie zrobiłem na złość - mają tyle kryjówek, że dopóki nie zmieniają stanowisk, to ich po prostu nie ma. Myślę, że wciągu następnych dni tak będzie dobrze. Dorosłe dalej będę trzymał w tym akwa razem z maluchami.

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Lip 2007 07:27 
A ja polecam powrót rodziców do ogólnego.

Marcin.T <')))><

Autor zytek45
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Lip 2007 10:26 
Zgodnie z Twoją sugestią rodzice są w ogólnym. Tak jak napisałem wyżej, zarówno w tarliskowym jak teraz w ogólnym uprawiają grę wstępną i mam pytanie: co ile tygodni następuje ponowne tarło? Mnie się wydaje, że powinny odpocząć, najeść się, nabrać sił, by iść do nowego tarła.
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 18 Lip 2007 10:32 - Edytowany przez: timus 
Natura sama reguluje takie zachowania. Gdyby nie były gotowe do odbycia tarła nie robiły by tego. Same zaloty nie muszą zakończyć się tarłem ;)

A teraz powiem czemu polecałem je przełożyć do ogólnego. Są to ryby z charakterkiem i trzymanie je przez dłuższy czas w małym zbiorniku może skończyć się kłótnia na dobre ze skutkami śmiertelnymi włącznie.

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Lip 2007 11:54 
A ja swoich nie moge obserwowac :( kiedy wrocilem z obozu, samiec mial juz wypchany pyszczek - oznacza to, ze tarlo doszlo do skutku. Teraz siedze 3 tygodnie w Anglii i jak wroce, pewnie maluchy beda juz wypuszczone. Mam nadzieje, ze przetrwaja pod opieka moich rodzicow... Z poprzedniego miotu przywiezionego od Trzcinki z 15 przetrwalo okolo 8. Faktem jest, ze zostaly przeniesione w dzien po opuszczeniu pyska samca. Teraz juz smigaja i sa co raz odwazniejsze.

Autor zytek45
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Lip 2007 13:09 
Udało mi się policzyć maluchy - jest 6 szt na pewno.

Autor Vepsik
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Sier 2007 18:07 
No to ja sie też pochwalę. Oto, co mnie przywitało po powrocie z Anglii :)

3-miesięczny narybek



3-miesięczny maluch z młodszym bratem (około 2 tygodnie).


Autor zytek45
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Sier 2007 21:50 
Też się pochwalę - po przeniesieniu do większego zbiornika po dokładnym liczeniu mam 9 maluchów. Teraz mają około 15mm. Niech nam rosną szybko i sam przyznasz, że zabawa jest przednia patrząc na ich szybkość.

Autor Vepsik
Użytkownik
#24 - Posted: 6 Sier 2007 22:21 
U mnie chyba niestety z ostatniego miotu przetrwal tylko 1 ale to ze wzgledu na fakt, ze byly pod opieka moich rodzicow, a oni nie widzieli, czy mlode zostaly wypuszczone, czy nie. Przez to nie podali drobnego pokarmu.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Tarło eretmodusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®