Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

obsada w akwarium

Autor rubin50
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Sier 2007 22:36 
Mam w akwarium t. ilanga (stado) i kilka matych kasang. Ponadto mam jeszcze pare glonojadow. W niedziele zobaczylem ze samica glonojada zlozyla ikre i teraz samiec nia sie opiekuje.
w zwiazku z tym ma pytania czy ta ikre przelozyc do innego akwarium czy pozostawic az wykluja sie male glonojadki jak troche podrosna przesadzic je do innego akwarium ?
Prosze o odpowiedz.

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Sier 2007 22:59 
Hymmm,
ciekawa sprawa. Masz trofeusy (ryby z Tanganiki) a pytasz na forum o glonojady.
Po przeczytaniu twojego postu wydaje mi sie ze jest wazniejszy problem niz ikra glonojadow. Mam na mysli polaczenie Ilangi i Kasange. Te odmiany bede sie na 100% krzyzowac i ja bym o tym pomyslal.
Czy cos czytales na temat trofeusow?

Jezeli dla ciebie wazniejsze sa glonojady to ja bym ikre zostawil, az wylegna sie male.

Ale jednak w pierwszej kolejnosci zrobilbym "porzadek" z trofeusami.

Autor rubin50
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Sier 2007 23:18 
ilange oddziele od kasangi w krotce.
ale czy tropheusy nie beda chcialy zjesc tych malych glonojadow.

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Sier 2007 23:21 
Roznie z tym moze byc, jezeli sa skaly to beda mialy sie gdzie ukryc.
Ikra glonojadow jest twarda i dosc lepka, bylby problem z jej przeniesieniem i pozniej inkubacja w oddzielnym akwarium.

Autor rubin50
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Sier 2007 23:27 
rozumiem ze do momentu jak sie nie wylegnam nic z glonojadami nie robic.
najwazniejsze sa dla mnie tropheusy. W tej sytuacji chce zrobic w taki sposob zeby tropheusom nic nie bylo.
wiadomo przeciez ze to ryba roslinozerna i jesli zladlaby inna rybe to moze zachorowac

Autor RAV
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Sier 2007 23:27 
Ja radze ci odłowic ikre z głównego akwa. Trofcie zjedza młode, wiekszosc młodych padnie ze wzgledu na zbyt wysokie PH .Ale musisz to zrobić razem z samcem, który pilnuje ikry. Jego zadaniem bedzie wachlowanie ikry i opieka nad młodymi. Samca odłów gdy przestanie interesowac sie młodymi. Zgadzam sie z przedmówcami ,że głównym problemem jest Ilanga i kasanga musisz się wziąsc za to jak najpredzej.
POZDRAWIAM
Rafał

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Sier 2007 09:33 
RAV A próbowałeś kiedyś taka ikrę zdjąć z kamieni czy szyby? To raczej trudna sprawa. Prędzej sie uszkodzi niż odklei.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Sier 2007 10:31 
Jestem tego samego zdania co Marcin.
A ile przy tym moze byc stresu dla pozostalych ryb, czy to warto?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Sier 2007 12:46 
RAV A próbowałeś kiedyś taka ikrę zdjąć z kamieni czy szyby? To raczej trudna sprawa. Prędzej sie uszkodzi niż odklei.

Dawno temu rozmnażałem różne odmiany ancistrusów. Co do ikry to jest ona bardzo wytrzymała i spokojnie można ją zdjąć np. z kamienia oczywiście zachowując jednak pewną delikatność. Ikrę można też przenieść z samcem i jego kryjówką co jest zdecydowanie bardziej wskazane. Ważną rzeczą jest to aby woda w zbiorniku do którego przeniesiemy ikrę była identyczna jak woda z której ją przenosimy. Można również poczekać aż się wyklują i wtedy je przenieść gdyż trofeusy mogą zjadać narybek. Na Twoim miejscu jednak zastanowił bym się czy chcę rozmnażać glonojady czy hodować torfeusy.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor RAV
Użytkownik
#10 - Posted: 7 Sier 2007 13:00 
Dawno temu rozmnażałem różne odmiany ancistrusów. Co do ikry to jest ona bardzo wytrzymała i spokojnie można ją zdjąć np. z kamienia oczywiście zachowując jednak pewną delikatność. Ikrę można też przenieść z samcem i jego kryjówką co jest zdecydowanie bardziej wskazane. Ważną rzeczą jest to aby woda w zbiorniku do którego przeniesiemy ikrę była identyczna jak woda z której ją przenosimy. Można również poczekać aż się wyklują i wtedy je przenieść gdyż trofeusy mogą zjadać narybek. Na Twoim miejscu jednak zastanowił bym się czy chcę rozmnażać glonojady czy hodować torfeusy. - zgadzam sie z toba Łukasz.

A próbowałeś kiedyś taka ikrę zdjąć z kamieni czy szyby? To raczej trudna sprawa. Prędzej sie uszkodzi niż odklei. - nie Marcinie nigdy tedo nie próbowałem ponieważ ikra "glonojadów" nie przykleja sie do szyby ani kamieni. Ziarenka przyklejaja sie do siebie i tworza wolno płynace tz. "grono". Najczesciej samiec składa ikrę w jakiejs kryjówce.
POZDRAWIAM
Rafał

Autor rambowskixx
Użytkownik
#11 - Posted: 7 Sier 2007 13:08 
nigdy tedo nie próbowałem ponieważ ikra "glonojadów" nie przykleja sie do szyby ani kamieni. Ziarenka przyklejaja sie do siebie i tworza wolno płynace tz. "grono".

Oj Rafale przykleja się przykleja i to czasami bardzo mocno a najmocniej właśnie do szyby. To co opisujesz czyli wolno płynące grona jest również bardzo częstym zjawiskiem głównie u młodych par. Można by pisać na ten temat książkę ale to nie forum o glonojadach.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 7 Sier 2007 13:15 
Ostatnio u mnie wytarly sie glonojady "Gold" . Z racji tego ze nie hoduje glonojadow to samiec musial sobie sam poradzic z kryjowka w zbiorniku z Xenami zeby znalezc odpowiednie miejsce do inkubacji ikry. Znalazl szczeline miedzy podstawa kamienia a szklem, piasek wykopal. Ikre postanowilem usunac ze zbiornika w celu inikniecia ew. "skutku ubocznego" hodowli piaskowek w postaci malych glonojadow.
Ikre z kamienia jakos dalo sie usunac z wiekszymi problemami (byla mocno przyklejona do kamienia), ale mistrzostwem bylo usuniecie ikry z szyby na dnie. Nawet mocne szarpanie krawedzia siatki nie pomoglo. Ikre dopiero usunalem odcinajac ja zyletka od dna. Moze to drastyczny opis ale chcialem pokazac jak to jest z ta ikra glonojadow. Zadne ziarenko nie peklo, ew. tylko zostaly nieco "pogniecione".

Najlepszym chyba sposobem jest odczekanie jak pojawia sie maluszki. Na pewno nie beda od razu "brykac" po akwarium. Przez pare dni bede jeszcz siedziec razem z tatusiem. Wtedy wyciagamy powoli caly kamien do duzej siatki. wyciagajac siatke z kamieniem maluszki same odczepia sie od kamienia i wpadna do siatki.
Jezeli nie umnknie mi tarlo glonojadow i dlugo nie widze samca to wtedy mam pewnosc ze cos sie dzieje. Pozniej robie tak jak opisalem. Maluszki nastepnie wedruja do zbiornikow innych akwarystow. Tarla sa dosc regularne w 3 zbiornikach, ale jak juz wczesniej napisalem ikry sie pozbywam.

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 7 Sier 2007 13:20 
...nie Marcinie nigdy tedo nie próbowałem ponieważ ikra "glonojadów" nie przykleja sie do szyby ani kamieni. Ziarenka przyklejaja sie do siebie i tworza wolno płynace tz. "grono"....

nie zgodze sie z tym. dlaczego? ikra musi byc lepka bo w srodowisku naturalnym jezeli by tak nie bylo zostala by "wyplukana" przez rzeke (Amzaonka). Nie sa to wody stojace. Tak to rozumiem ;-).

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Sier 2007 13:37 - Edytowany przez: timus 
Ja również miałem efekt uboczny przy hodowli Xenotilapi w postaci ikry zbrojników. I tez musiałem odcinać żyletka ziarna od szyby. Więc wcale łatwo nie było ;) A u mnie ikra została złożona na przedniej szybie koło gąbki od filtra wewnętrznego ;)

Marcin.T <')))><

Autor RAV
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Sier 2007 13:40 
Kurcze to miałem pecha albo szczęście bo w mojej około 7 letniej przygodzie z glonojadami nigdy nie spotkałem sie z sytyłacja zeby ikra przykleiła sie do szyby bądz kamienia. mój samiec zawsze opiekował sie ikra w krujówce wykonanej z pudełka po pokarmie, bądz w muszli wsadzonej specjalnie do tego celu. Zawsze widziałem jak ikra porusza sie w kryjówce i do niczego sie nie klei. Nieraz sie zdarzało, że nawet wypłyneła z kryjówki.
POZDRAWIAM
Rafał

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Sier 2007 13:48 
mój samiec zawsze opiekował sie ikra w krujówce wykonanej z pudełka po pokarmie, bądz w muszli wsadzonej specjalnie do tego celu

A widzisz i tu masz odpowiedź. Ja nie mam takich kryjówek i pewnie Leszek tez nie (akwarium dla xenek) Dla tego pewnie glonojady uznały że za gąbka będzie najintymniej ;)

Marcin.T <')))><

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 7 Sier 2007 14:07 
Kurcze to miałem pecha albo szczęście bo w mojej około 7 letniej przygodzie z glonojadami nigdy nie spotkałem sie z sytyłacja zeby ikra przykleiła sie do szyby bądz kamienia.

Młode samce ale i nie tylko bo zdarza się to również doświadczonym tatusiom wabią swoje wybranki niekoniecznie do grot czy dziur w korzeniach. Kiedyś jak się pasjonowałem glonojadami to wycierało mi się miesięcznie bardzo dużo samic a ikra zdarzała się nawet na grzałkach,termometrach,filtrach czy szybach.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Sier 2007 14:32 
Nie chce byc zlosliwy, ale wydaje mi sie ze nas zaraz Admin pogoni poniewaz : "Forum Tropheus Tanganika / Tropheini.....".

Podsumowujac temat glonojadow.

Ja skupilbym sie na trofeusach w twoim akwarium. chodzi mi o laczenie form barwnych ze soba i nalezy pamietac ze trofeus to ryba stadna (Mam w akwarium t. ilanga (stado) i kilka matych kasang).

Autor rubin50
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Sier 2007 14:40 
A czy istnieje zagrorzenie ze jak tropheus zje malego glonojaja, dopiero co wyklutego, moze sie rozchorowac?
Czy poprostu nawet ich nie tknie, poniewaz to zwierze a nie roslina ?

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 7 Sier 2007 14:43 
Moze byc tak ze trofeus zlapie malego glonojada, ale nie musi go zjesc.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#21 - Posted: 7 Sier 2007 15:07 
A czy istnieje zagrorzenie ze jak tropheus zje malego glonojaja, dopiero co wyklutego, moze sie rozchorowac?

Jeśli trofeus zaatakuje glonojada dopiero co wyklutego to raczej na pewno go zje ale nie powinno to wpłynąć jakoś ujemnie na jego zdrowie. Glonojady, które są już czarne najczęściej są jedynie zabijane przez trofeusy więc nie powinno się raczej nic złego przytrafic dla trofciów. Gorzej z tymi drugimi;-)

Łukasz

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / obsada w akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®