ten temat był już poruszany na forum.
byl poruszany, ale czy wyjasniony, chyba nie do konca. Sprawa wedlug mnie jest troszeczke "zakrecona".
ed breast-to tylko trade names! każdy kto odławia ma do tego prawo!
to wedlug mnie nie jest dobre, wprowadza wiele zamieszania, a wiadomo w jakim celu jest to robione. Inny przyklad z ryb tanganickich to np. Xenotilapia nigrolabiata "Fire line".
Pytanie dotyczylo jak sie domyslam Tropheus Muzimo Green.
Zeby byc dokladnym podaje zrodlo gdzie ta nazwa wystepuje. Dodam tylko ze moim zdaniem jest to najlepsze opracowanie o trofeusach i najbardziej aktualne. A. Koningsem do konca bym sie nie podpieral. duzo w jego opracowaniach jest "dziwnych" nazw (stara pozycja ksiazkowa).
Zrodlo:
P.Schupke "African Cichlids II - Tanganyika I. Tropheus" (rok wyd. 2003)
str. 48, opis Tropheus sp. Kabogo, populacja 3.2.
Odmiana ta jest spotykana i odlawiana od 1990 roku miedzy rzekami Kabogo i Muzimo (D. R. Congo).
Opis ryby wedlug schematu na rysunku i zdjec: tułów ryby ciemno brązowy (chociaz na niektorych zdjeciach jest dosc jasny. Czyzby stres? chyba tak. widoczne sa na niektorych jasnych (zestresowanych) osobnikach pasy w ilosci 6-7 sztuk)), z lekkimi zoltawymi rozjaśnieniami (slabo widoczne). Na pokrywach skrzelowych za glowa widoczna zoltawa, rozjasniona plama. Pletwy brzyszne oraz piersiowe zoltawe. Pojedyncze pletwy, czyli grzbietowa i odbytowa sa zolte z delikatnie przyciemnionymi krawedziami pletw (kolor przyciemnienia czarny). To przyciemnienie krawedzi jak widze jest charakterystyczne tylko dla tej odmiany. Pletwa ogonowa ciemna. Oko w gornej czesci ciemne, w dolnej (ok. 3/4 obwodu jasne, lekko niebieskawe, prawie bialawe) . P. Schupke podaje ze jak narazie nie jest spotykana inna nazwa handlowa tej lokalnej odmiany.
W podobnym temacie do ktorego link podal marekd12 jest wspomniana nazwa "tropheus sp. ubwari", to zupelnia inna odmiana (przynajmniej na fotkach do ktorych link podal rowniez marekd12). Ta odmiana jest bardziej ciemna w porownaniu z Tropheus sp. Muzimo. Tulow ma ciemno brazowy, na tulowiu wystepuje w 1/3 za glowa zoltawa plama. Wszystkie pletwy ciemne. Odmiana tr. sp. Ubwari wedlug P. Schupkego to populucja 1.52 (str.28 schemat populacji, str. 39 opis pod nazwa tropheus sp. Lueba). Podaje rowniez ze ta forma nigdy nie byla jeszcze importowana!!!!
Miejsce odlowu, czyli Ubwari jest w czesci polnocnej jeziora, bardziej na polnoc niz wystepowanie Tropheus sp. Muzimo. W poblizu trofeus sp. Ubwari wystepuje trofeus sp. Kiriza (populacja 1.8, bardziej na polnoc).
reza zapytaj jak wygladaja ryby i bedziesz mial odpowiedz.
Leszek |