Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Wpływ wspólnego zamieszkiwania zbronika przez tropcheusy,bocje i zbroiniki niebieskie

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor py1szczak2
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Wrz 2007 16:40 
Witam !!!
Wiem że ten temat był już nie raz omawiany ale wpisując w wyszukiwarkę forum: bocja lub zbroinik(glonojad) nigdzie nie znalazłem niczego więcej oprócz tego że jest to mieszanie biotopów,jest to nie etyczne i jak to wygląda i inne ble,ble,ble.
Nikt nie podaje konkretnych odpowiedzi np
- pod żadnym pozorem nie wolno łączyć tych gatunków ryb ponieważ ...........
Przepraszam była jedna sensowna wypowiedź że bocje są delikatniejsze i prędzej łapią infekcje co może doprowadzić do ich śmierci a przy naszej nie uwadze ich rozkładające się szczątki mogą zarazić całą obsadę,ale przecież osłabiony tropheus też może nam zakończyć swój żywot gdzieś za filtrem i efekty będą dokładnie takie same.
U mnie w akwarium jak już wcześniej pisałem bocje mieszkają najdłużej i to prawda że kiedy działo się coś niedobrego to właśnie na nich pierwszych było można to zaobserwować.Pełnią w zbiorniku funkcję sanitarną podobnie jak zbroiniki bocje kontrolują ślimaki a glonojady glony nic złego się nie dzieje ale może tylko mam szczęście a w rzeczywistości tykającą bombę zegarową z opóźnionym zapłonem.
Zależy mi najbardziej na tropheusach i to One są dla mnie najważniejsze chcę też żeby zbiornik był zabezpieczony przed inwazją ślimaków i glonów.

Jeśli podacie mi sensowne argumenty odławiam bocje i glonojady i oddaje je w dobre ręce.

Pozdrawiam Piotr

Autor py1szczak2
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Wrz 2007 16:44 
Przepraszam za błąd w tytule oczywiście chodziło o,,zamieszkiwanie zbiornika."

Autor py1szczak2
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Wrz 2007 17:40 
i Tropheusy

Autor maniutek15
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Wrz 2007 19:48 
człowieku opanuj sie niedość że mieszasz biotopy to jeszcze nic chyba nie wiesz na temat tych ryb bocje lubią wode kwaśną i miękką a trofcie na odwrót. zbrojniki można chodować z tangą jak są małe (ale nie polecam) poza tym trofcie to ryby typowo dzienne i obecność ryb nocnych czyli zbrojników i bocji będzie je stresowac. Nie wspomne o wymaganiach pokarmowych tych ryb. zanim zadasz pytanie to poczytaj troche

pozdro maciek

Autor py1szczak2
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Wrz 2007 21:27 
ok,proszę o więcej.

Autor duch
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Wrz 2007 21:34 
ok,proszę o więcej.
jeżeli to dla Ciebie za mało to wybacz,ale jesteś moim skromnym zdaniem lekko niepoważny:)
Andrzej.

Autor worton
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Wrz 2007 21:52 
Hej,

Z ta woda to bym nie dokonca przyznal Ci racje maniutek. Biorac pod uwage zasieg wystepowania bocji wspanialej i nie do konca poznana biologie calkiem mozliwe, ze twarda woda o odczynie zasadowym jest dla nich rownie dobra jak miekka i kwasna. Inna sprawa jest fakt, ze bocja wspaniala to ryba wybitnie stadna dorastajaca przy tym do 45cm dlugosci.
Zalezy Ci na Tropheusach wiec pewnie nie chcialbys trzymac 5 w 100 litrach? Nie wiem jaki masz baniak ale mniej niz 700 litrow i grupa 10 sztuk bocji wspanialej to niedokonca "poprawne" dzialanie.

Co do zbrojnikow - od kontroli glonow jest akwarysta, nie ryba w postaci ekipy sprzatajacej.

Pozdrawiam.

Autor Vepsik
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Wrz 2007 22:01 
Swoją drogą zbrojniki nie interesują się roślinami, a korzeniami.

Autor worton
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Wrz 2007 22:04 
W sensie, ze nie jedza glonow?!

Autor Vepsik
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Wrz 2007 22:11 
Owszem. Bardzo młode zbrojniki wykazują pewne zainteresowanie, jednak starsze tak jak wiele odmian mylnie nazywanych "glonojadów" wcina korzenie.

Autor worton
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Wrz 2007 22:17 
:]]]]]]]]]]]]]]

yh korzenie wcinaja jedynie przedstawiciele rodzaju panaque. Niektore jak np. przedstawiciele rodzaju Hypancistrus to ryby miesozerne. Jednak czysto drzewozerne sa jedynie panaque.

Zbrojnik niebieski (Ancistrus domesticus ;]) to roslinozerca, dokladniej glonozerca wychowalem kilka pokolen na ogorasach, brukselkach, marchewie i kalafiorze w baniaku, ktorego jedynym elementem wystroju byla rura PCV :).

Pozdrawiam.

Autor RAV
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Wrz 2007 22:17 
Witam
Uuuuu! Pierwsze słysze ze glonojady wcinaja korzenie.Owszem słyszałem o 3 prawdopodobnie odmianach zbrojnika ktory w swoim menu ma wpisane drzewo,ale sa to nieliczne przypadki.Według mnie zbrojniki głuwnie zywia sie glonami porastajacymi kamienie i wszystko to co znajduje się w wodzie. Ale jak to juz kiedys ktos powiedział to nie jest forum o "glonojadach".
POZDRAWIAM
Rafał

Autor Vepsik
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Wrz 2007 22:25 - Edytowany przez: Vepsik 
Nigdy w życiu nie spotkałem dorosłego zbiornika, który by jadł glony w akwarium, przez co ciągle miałem z nimi problemy. Pokarmy w tabletkach i płatkach - owszem. Drzewo i kokosy też nosiły ślady obdarcia przez zbrojniki, a glony zawsze rosły w najlepsze.

Może te moje osobniki były jakieś inne. A nie były to pleco.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 18 Wrz 2007 22:41 
Uuuuu! Pierwsze słysze ze glonojady wcinaja korzenie.

uuuuu to mało słyszałeś:-). Zajmowałem się dawno temu hodowlą ancistrusów i uwierz mi do prawidłowego ich rozwoju potrzebna jest celuloza. Niewielki korzeń wrzucony do akwarium w którym miałem około 1000 młodych glonojadów znikał praktycznie z dnia na dzień. jako ciekawostkę dodam że sparzona martwa ryba wielkości dłoni znikała w tym samym zbiorniku po godzinie. Co do bocji mam 2 sztuki już 7 lat i pływały w zbiornikach z trofeusami co zresztą robią nadal. Glonojady mam natomiast praktycznie w każdym akwarium czy to z trofeusami czy rybami śledziowatymi.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Wrz 2007 23:14 - Edytowany przez: rufus1 
Jezeli chodzi o wspolne towarzystwo trofeusow i glonojadow. Wedlug mnie wystepuje w tym przypadku rywalizacja o pokarm. Dlatego uwazam ze chcac jednak dac "cos" poskubac w naturalny sposob trofusom (troche glonow) nie wpuszczalbym glonojadow. Takie glony na kamieniach sa szczegolnie przydatne przy rybach z odlowu oraz podczas stosowania glodowek u ryb. Drugim powodem dlaczego nie wpuszczalbym glonojadow do akwarium z trofeusami jest to ze oba gatunki produkuja dosc duzo produktow przemiany materii, a co jest z tym zwiazane akwarium wowczas wymaga naprawde bardzo dobrej filtracji i stalej kontroli parametrow wody.
Nie za bardzo rozumiem roli sanitarnej glonojadow. Chyba ze chodzi o czyszczenie zbiornika z glonow, przez co akwarium lepiej sie prezentuje, ale czy o to chodzi? Przy dobrze urzadzonym zbiorniku, w ktorym panuje rownowaga bilogiczna i prawidlowo sie dba o akwarium glony nie beda rosly, ew. bardzo powoli. Glonojady wtedy sa niepotrzebne bo trzeba je wtedy dodatkowo dokarmiac,a wiadomo co jest z tym zwiazane.

Bocje i trofeusy, hymm.
Mi osobiscie takie polaczenie nie podoba sie, ale to rzecz gustu. Jak dla mnie ubarwienie bocji (mam na mysli bocje wspaniala) jest zbyt "wyrozniajace" sie w akwarium z trofeusami i jak dla mnie nie wyglada to naturalnie. Rzeczywiscie bocje sa wrazliwe na roznego rodzaju infekcje, a szczegolnie to widac po "ataku" pasozyta kulorzeska (ospia rybia). Sa to ryby bezluskie. Druga sprawa dla ktorej nie wpuscilbym bocji do akwarium z trofeusami, to jest to o czym napisal Daniel - worton.

Autor py1szczak2
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Wrz 2007 07:54 
rambowskixx witam w klubie nie lubianych,widzę że są jednak nieliczni potrafiący się przyznać do tego niecnego występku jakim jest trzymanie ryb niebiotopowych(bocje i glonki) razem z tropheusami,jak na razie naliczyłem nas czworo może nie do końca bo dwoje z tej czwórki chyba zrezygnowali tzn

KatarzynaR:Tak, Fazi – miałam bocje które pozbawiały mnie takich widoków jakie mam obecnie. Ale od roku już ich nie mam. Co do tanganicodusów to na poważnie rozważałam ulokowanie ich w zbiorniku, ale… tak jak napisałeś one sobie tak dobrze nie poradzą jak bocje ( potwierdza to również Kuba Jurkowski który jedne i drugie miał w jednym zbiorniku) , ponadto nie chciałabym dosyć agresywnych względem siebie ryb lokować w tym samym akwa w którym są Tropheusy. Kiedyś na pewno – ale raczej w oddzielnym akwarium.

admin(Marta):Choc, pamietam, chyba gdzies to widzialem/slyszalem........

Mogłeś widzieć kiedyś bocję z trofciami u nas. Kiedyś musielismy je wykorzystac do plagi zatoczków w jednym ze zbiorników w domu.
Marta

Tak jak u Ciebie moje bocje są w akwarium też ok 7 lat w tym czasie zmieniałem 3 razy obsadę tropheusów - nigdy żadnych problemów z tropheusami ?!!
Może to nie etyczne ale pełnią w akwarium określoną rolę mają zjadać ślimaki i wydaje mi się że mniej stresują tym w nocy nasze ukochane trofki
niż wkładanie łap z siatką w środku nocy żeby wyłowić kilka slimaków,nie interesuje mnie za bardzo czy woda im odpowiada pracują u mnie za wikt i opierunek i jest im chyba z tym dobrze w końcu żyją tu 7 lat.
Nigdy też nie znalazłem tropheusa z tętnica szyjną przegryzioną przez glonojada w czasie nocnego spoczynku.

Tak więc proszę Wszystkich o konkrety

Piotr

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Wrz 2007 08:52 
Witam,

Powyżej przytoczona została moja wypowiedź, więc niejako zostałam wywołana do tablicy ;o)

Piotrze, to, że pytasz o takie rzeczy nie jest przestępstwem, - ja też kiedyś nad tym dużo myślałam. Miałam kiedyś, bocje razem z tropheusami i na ,,oko'' funkcjonowały całkiem nieźle.

To co napisałeś jest rzeczą niepodważalną i chodzi o to, że jak ,,pojawi'' się jakaś infekcja, pasożyt itp. w akwa to bocje łapią to jako pierwsze. Zatem można byłoby wysnuć, że są doskonałą zapowiedzią zbliżającego się niebezpieczeństwa. Co do kwestii parametrów wody, to się nie wypowiem, bo jest to rzecz dyskusyjna. Ja bym jednak nie przytaczała tego jako murowany argument przemawiający za tym by tych ryb nie łączyć.

Ale, do czego zmierzam...

Jak już sam napisałeś bocja jest rybą bezłuską, co jest nie bez znaczenia przy łączeniu ją z tropheusem. Kiedyś założyłam taki wątek, w którym opisywałam problem choroby bocji. Było to zaraz po dołączeniu czterech nowo zakupionych tropheusów F0. Myślałam, że może to one ponoszą za to winę. Po tym wszystkim jak już bocję wyzdrowiały (po zastosowaniu leków), usunęłam je z akwa. Ale dalej zastanawiało mnie, dlaczego tak się stało. Właściwie, dotarłam do informacji pół roku później. Okazało się, bowiem, że ryby bezłuskie źle znoszą dodawanie soli do akwarium (poszukaj na necie i w literaturze). U mnie była ona dodawana ze względu na łączenie tych nowych czterech sztuk. I to jest ten najwłaściwszy argument przemawiający za tym by tych ryb nie łączyć, jako że sól lub preparaty na bazie soli są stosowane w tanganickim biotopie dość często. U mnie na 100% choroba bocji była wywołana większą dawką soli. Znajdując się w takiej sytuacji, musisz podać leki, a czasami nawet antybiotyki. Podsumowując, cierpią na tym połączeniu bocje, a w następstwie tropheusy.

Na przedstawienie mojej tezy zasadności trzymania zbrojników z trophesusami nie mam już czasu. Być może wypowiem się wieczorem.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor worton
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Wrz 2007 10:01 
Hej,

rambowski: sciany komorkowe organizmow roslinnych zbudowane sa z celulozy. Czysto warzywna dieta spokojnie wystarczy by Ancistrusy mialy jej odpowiednie ilosci w swojej diecie. Korzen pewnie, ze nie zaszkodzi :). Co do sladow "obgryzania". Nie wiem jak to mozliwe, by obgryzaly skoro nie maja zebow, ktore im to umozliwia?

Zbrojniki z rodzaju Panaque sa wysoko wyspecjalizowanymi rybami, w ktorych przewodach pokarmowych zyja miliony pierwotniakow umozliwiajacych rozklad celulozy. Co wiecej przyssawki ich wyposazone sa w mocne zeby tworzace tarke, ktore wymieniaja sie podobnie jak u rekinow.

W przewodach pokarmowych ryb z rodzaju Ancistrus takze znaleziono takie bakterie ale w znacznie mniejszych ilosciach. W dodatku nie maja zbytnio mozliwosci "skrobac" drewna bo nie maja zebow :].

Przyssawka Panaque: http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?ima ge_id=1614

Przyssawka Ancistrus:
http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?ima ge_id=750

Pozdrawiam.

Autor py1szczak2
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Wrz 2007 10:06 
Witam
KatarzynaR
i cieszę się że dołączyłaś do dyskusji

tak wyglądały kiedyś moje bocje opinie oglądających to zdjęcie były jednoznaczne odłów usmierć bo nie przezyją - a jednak przeżyły tak jak i wszystkie pozostałe ryby tzn tropheusy.Od prawie 6 lat czują się świetnie i nigdy więcej nie widziałem na nich podobnych plam.Sól i sodę oczyszczoną dodaje bardzo rzadko do wody w akwarium może co 4 podmianę wody czyli mniej więcej co 2 miesiące na przemian kiedy podaję sól nie podaję sody na podmieniane ok 70 - 80 litrów wody daję łyżkę stołową sody lub soli to wszystko.

Tak wyglądało moje akwarium zanim wpuściłem zbroiniki




zwróćcie uwagę na kamienie, po wpuszczeniu glonków i zmianie obsady trofków nagle zrobiło się tak



i do dziś jest tak



zapomniałem już co to znaczy wyciągać co tydzień wszystkie kamloty i szorowanie ich żeby wyglądały chociaż na białe (wapienie) lub czerwone(piaskowce) myślicie że takie działania nie stresują ryb ja myślę że bardzo.
Ktoś na pewno odezwie się a po co w ogóle wyciągałeś i czyściłeś kamienie przecież tropheuski miały tam naturalny pokarm - odpowiadam a po to że akwarium wyglądało jak parchate i nie mogłem na nie patrzeć.
Teraz też mam trochę glonów ale ta ilość odpowiada mi i moim rybom chyba też wystarcza bo kępki glonów cały czas gdzieś rosną czyli ryby nie nadążają z ich pożeraniem.

Pozdrawiam Piotr

Autor rambowskixx
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Wrz 2007 10:14 
Jezeli chodzi o wspolne towarzystwo trofeusow i glonojadow. Wedlug mnie wystepuje w tym przypadku rywalizacja o pokarm.

Glonojady które przekroczą 4-5cm długości nie interesują się zbytnio glonami poza okrzemką więc nie stanowią konkurencji dla trofeusów bynajmniej u mnie tak to wygląda. Jak podam pokarm trofeusom to tylko czekają aż na dno opadnie jakiś granulat i pożywiają się np. spirulinką OSI z upodobaniem często wyłapując ją nawet z toni.

Drugim powodem dlaczego nie wpuszczalbym glonojadow do akwarium z trofeusami jest to ze oba gatunki produkuja dosc duzo produktow przemiany materii, a co jest z tym zwiazane akwarium wowczas wymaga naprawde bardzo dobrej filtracji i stalej kontroli parametrow wody.

2 czy 3 glonojady na pewno nie wpłyną zasadniczo na pogorszenie parametrów wody nie przesadzajmy:-).

Nie za bardzo rozumiem roli sanitarnej glonojadow.

U mnie np. w zbiorniku z Ikolami samce dominujące nie pozwalają nikomu zejść na dno w obręb ich terytorium poza glonojadami. Glonojady wyjadają wtedy granulat który wpadł między kamienie czy dekoracje.

Bocje i trofeusy, hymm.
Mi osobiscie takie polaczenie nie podoba sie, ale to rzecz gustu.


Jestem podobnego zdania i również nikomu nie polecam trzymania bocji z trofeusami ale tak jak ludzie przywiązują sie do psa czy kota tak i ja przyzwyczaiłem się do moich 2 bocji przez te 7 lat dlatego też myślę że aż tak wielkiej krzywdy im nie robię;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor py1szczak2
Użytkownik
#21 - Posted: 19 Wrz 2007 10:17 
I za to Cię Łukasz szanuję.:)

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 19 Wrz 2007 10:21 
Co do sladow "obgryzania". Nie wiem jak to mozliwe, by obgryzaly skoro nie maja zebow, ktore im to umozliwia?


Mają coś w rodzaju tarki. Złap dorosłego glonojada weź go na rękę a zobaczysz że potrafią nawet zranić tymi niezębami;-). Naprawdę zanim zacząłem się zajmować trofeusami to interesowały mnie glonojady głównie ancistrusy i przez kilka lat rozmnażałem ich różne odmiany. Włóż korzeń do zbiornika gdzie jest kilkaset młodych glonojadów takich po 4-5cm a zobaczysz jak szybko będzie się zmniejszał. Co do warzyw itd to nie będę tego rozwijał bo jak najbardziej masz racje ale nie zawsze z chęcią chcą zjadać np. marchewkę;-) i wymaga to czasu żeby je przyzwyczaić.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 19 Wrz 2007 19:27 
Okazało się, bowiem, że ryby bezłuskie źle znoszą dodawanie soli do akwarium (poszukaj na necie i w literaturze). U mnie była ona dodawana ze względu na łączenie tych nowych czterech sztuk.

o czym to swiadczy?

Nigdy też nie znalazłem tropheusa z tętnica szyjną przegryzioną przez glonojada w czasie nocnego spoczynku.

a ja tak, a nawet pozniej nie moglem sie po kilku kolejnych nocach doliczyc mlodych trofeusow (w akwarium byly tylko trofeusy i glonojady) .

2 czy 3 glonojady na pewno nie wpłyną zasadniczo na pogorszenie parametrów wody nie przesadzajmy:-).

w 1000- litrowym zbiorniku na pewno nie wplyna, ale czy to samo odnosi sie do akwarium 240 litrowego? Po czesci traktuje o tym artykul G. Reclos, F. Panis, F. Zezza, rozpatrujac jednak obecnosc glonojadow w akwarium.

py1szczak2:
jezeli miales problem z glonami to o czyms swiadczy (widac to po rodzaju glonow na fotce). Pisalem o tym wczesniej. wydaje mi sie ze poszedles na skroty, czyli jednak estetyka.

dlatego też myślę że aż tak wielkiej krzywdy im nie robię

w sumie to wypowiedz Lukasza, skoro tak jest to po co ten temat?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Wrz 2007 19:34 

w 1000- litrowym zbiorniku na pewno nie wplyna, ale czy to samo odnosi sie do akwarium 240 litrowego?


Sami przecież odradzamy takie zbiorniki dla trofeusów więc zakładam że każdy ma chociaż te minimum 300 literków. Nie wiem jaki zbiornik i ile glonojadów ma Piotr bo może podawał ale nie doczytałem.

w sumie to wypowiedz Lukasza, skoro tak jest to po co ten temat?

A tego to nie rozumiem i będę wdzięczny Leszku za rozwinięcie.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Wrz 2007 20:02 - Edytowany przez: rufus1 
Lukaszu wystarczy przeczytac posty, ale to nie jest aluzja do ciebie tylko ogolnie do tego tematu.

Nie wiem czy w tym temacie w sumie chodzilo o przekonanie ze mozna takie zestawy hodowac razem i potwierdzenie ze jest ok, czy wysluchanie za i przeciw.
Dla mnie dziwne bylo stwierdzenie: "rambowskixx witam w klubie nie lubianych", nie wiedzialem ze taki klub jest,

lub: widzę że są jednak nieliczni potrafiący się przyznać do tego niecnego występku jakim jest trzymanie ryb niebiotopowych.

nie sa to Twoje slowa, ale moim zdaniem pokazuje w pewien sposob tok dyskusji. Moim zdaniem takie slowa to lekka przesada.

pozwolilem sobie przytoczyc Twoje slowa w celu jak najbardziej pozytywnym, czyli:
dlatego też myślę że aż tak wielkiej krzywdy im nie robię;-).

to nie byla zadna aluzja do Ciebie, tylko podobnie mysli wiekszosc akwarystow i wtedy ja nie rozumiem zakladania takich tematow. Twoja wypowiedz pomogla mi przedstawic podejscie wielu akwarystow hodujacych "nieco ciekwe i egzotyczne" gatunki ryb wspolnie z np. Tanganika, pochodzacych z roznych biotopow, czasami bardzo odmiennych. Wiem ze tak jest, bo rozmawiam z ludzmi.

Zwroc uwage na glon ktory jest na tych aniubiasach. Na pewno trofeus tego rodzaju glonu nie zje. Ciekawe dlaczego? ;-)

Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#26 - Posted: 19 Wrz 2007 20:24 
Ja odebrałem Twoje stwierdzenie

w sumie to wypowiedz Lukasza, skoro tak jest to po co ten temat?

jako ironiczne ale jeśli się pomyliłem to przepraszam. Tego z tym klubem nielubianych nie komentowałem bo nie ma czego no ale jeśli jestem w takim klubie to mocno płakał nie będę:-). Lubić mnie nikt nie musi bo to nie jest tutaj ważne a jedynie liczy się wymiana doświadczeń i wyciągniecie jakiś wniosków. Nikomu też nie polecam trzymania bocji z Tanganiką i jestem temu przeciwny. Fakt jest jednak taki że mam 2 sztuki od wielu lat i trudno jest mi się z nimi rozstać ponieważ może to głupie ale się do nich przywiązałem bo nawet pobierają pokarm z ręki.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor py1szczak2
Użytkownik
#27 - Posted: 20 Wrz 2007 09:35 
Witam Wszystkich !!!
Jeżeli kogoś uraził klub nie lubianych to sory nie chcę toczyć niepotrzebnych nikomu sprzeczek bo i po co,ale strasznie piętnujecie ludzi z mniejszym doświadczeniem jak Wasze.

Gdybym wiedział wszystko co chcę to nie pytał bym Was o zdanie,ale tak nie jest i sądziłem że taka rzesza akwarystów chętnie wymieni swoje doświadczenia i wypowie się ze swojego punktu widzenia ale nie chodziło mi o ironiczne uwagi tylko o pomoc.

Na chwilę obecną zrozumiałem dzięki rufus1
jedno moje akwarium jest za małe (240litrów) + kamienie ,piasek,zielsko i po usunięciu bocji i glonków odpadło by mi 8 ryb a to dużo i trofcie miały by więcej miejsca dla siebie jest to kuszące ale boję się nawrotu tego paskudnego glonu jaki był na zdjęciach no i inwazji świdrów.

Pozdrawiam Piotr

Autor py1szczak2
Użytkownik
#28 - Posted: 20 Wrz 2007 09:49 
rufus1
Bardzo zainteresowała mnie Twoja wypowiedź na temat glonów na dwóch pierwszych zdjęciach

Zwroc uwage na glon ktory jest na tych aniubiasach. Na pewno trofeus tego rodzaju glonu nie zje. Ciekawe dlaczego? ;-)

Czy mógłbyś sprecyzować swoją uwagę tzn odpowiedzieć na stwierdzenie pytające Ciekawe dla czego.

Jeśli potraficie zidentyfikować co to za glony i podać sposoby walki z nimi będę bardzo wdzięczny.
Ja próbowałem zaciemniać akwarium przez tydzień czasu zbiornik był zasłonięty całkowicie od światła nic nie pomogło.Dopiero glonojady przybyły z odsieczą .
Ale może jest inny sposób jeśli tak to piszcie.
Piotr

Autor py1szczak2
Użytkownik
#29 - Posted: 20 Wrz 2007 09:54 
Odnośnie glonów zakładam nowy temat.

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 20 Wrz 2007 12:37 
Juz tam cos napisalem ;-).

Moim zdaniem przy tej pojemnosci zbiornika to ja bym pomyslabym o ew. usunieciu z akwarium 8 ryb (wedlug mnie to duzo na ten litraz) i ograniczylbym ilosc kamieni w zbiorniku. Ale widze ze dekoracje akwarium zmieniles, uwazam ze na plus. Unikalbym tez sadzenia anubiasa w dnie. Dlaczego? ta roslina oczywiscie moze rosna sobie przytwierdzona korzeniami do dna, ale zwroc uwage ze jet to dosc "krzaczasta" roslina i ryby zawsze maja utrudniony dostep do ew. pokarmu ktory tam moze lezec (co wedlug mnie nie powinno sie zdarzyc, pkarm nie moze zalegac na dnie), a Ty tego aniubiasa troche masz. Przy hodowli trofeusow troche tej karmy podajemy. Jezeli juz chcesz go miec (anubiasa)w akwarium to mocuj go do kamieni (co zreszta jak widze teraz zrobiles). Anubias moze spokojnie rosnac w nieco ciemnieszym zbiorniku, to rowniez wazne w walce z glonami. Nie wiem jak jest Twoj zbiornik oswietlony poniewaz na zdjeciu jest dosc jasno, ale to moze byc rowniez efekt robienia zdjecia z lampa.

Leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Wpływ wspólnego zamieszkiwania zbronika przez tropcheusy,bocje i zbroiniki niebieskie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®