Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Jak rozróżnić młodzież Tanganicodusa od Eretmodusa?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor tymek666
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Paź 2007 20:41 
Witam,

Czy można jakoś odróżnić młodzież tych dwóch rodzajów? W sklepie pływają w jednym baniaku, a nie chcę aby sprzedawca pomieszał mi te gatunki. Mają 3-4 cm.
Pozdrawiam
tymek

Autor py1szczak2
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Paź 2007 20:47 
Tanganikodusy mają czarne kropki na płetwie grzbietowej których eretmodusy nie mają,no i trochę inne pyszczki tanganikodusy bardziej ostre eretmodusy bardziej zaokrąglone.Ale nie dane mi było widzieć wszystkich odmian tych ryb więc mogę sie mylić.

Pozdrawiam Piotr

Autor tymek666
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Paź 2007 20:52 
Dziękuję bardzo, sprawdzę jutro czy będę mógł rozróżnić maluchy po tej cesze.
Pozdrawiam,
tymek

Autor trzcinka
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Paź 2007 00:02 
Jedna czarna kropeczka na płetwie grzbietowej tanganikodusa-po środeczku inne cechy-są niewidoczne u małych rybek-no chyba że wprawne oko-niektórych forumowiczów.

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Paź 2007 07:39 
Różnica w kształcie pyszczka też jest dość widoczna. Bardziej ostry u tanganicodusów.

Marcin.T <')))><

Autor tymek666
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Paź 2007 09:34 
Dziękuję bardzo za wszystkie wskazówki, za godzinę jadę po rybki i mam nadzieję, że przywiozę te właściwe do mojej pierwszej Tanganiki :)
Pozdrawiam,
tymek

Autor tymek666
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Paź 2007 13:05 
Już je mam, aklimatyzują się w nowym zbiorniku, myślę, że za godzinę będą gotowe do opuszczenia worka. Parametry wody są chyba ok:
temp. -27 C
pH-8,0-8,2
TwO-21
TwW-16
NH3-0
NO2-0
NO3-5
Z tą czarną plamką to nie jest taka prosta sprawa, bo nie wszystkie z ostrymi pyszczkami posiadały takową, natomiast te, które ją miały po pyszczku zaliczyłbym raczej do Eretmodusów...poza tym współczuje sprzedawcy z sklepu, bo aby je złapać wyjmował wszystkie skałki...a trochę tego było.

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Paź 2007 13:12 - Edytowany przez: timus 
Hmmmm..... Tak że do końca nie jesteś pewny co kupiłeś?

Już je mam, aklimatyzują się w nowym zbiorniku, myślę, że za godzinę będą gotowe do opuszczenia worka.

Co 15 minut dolewaj trochę wody z akwarium do worka a po kilku takich dolewkach przełóż je siatką lub ręką do akwarium a wodę z worka wylej do kanalizacji.

Marcin.T <')))><

Autor tymek666
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Paź 2007 13:14 - Edytowany przez: tymek666 
Kierowałem się kształtem pyszczka, wyłapaliśmy 4 z ostrym pyszczkiem. Jak się zadomowią to zrobię zdjęcia i zamieszczę.
Pozdrawiam,
tymek
Nie wiem czy uda mi się dzisiaj zrobić jakieś lepsze fotki. Rybcie opanowały 'jaskinie' w wapieniu filipińskim, a przy taki warunkach świetlnych trochę trudno o ostre zdjęcie, a flashem ich straszyć nie będę...

Autor tymek666
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Paź 2007 17:38 - Edytowany przez: tymek666 
Udało mi się zrobić kilka fotek, przepraszam za ich kiepską jakość, ale może uda się rozpoznać ryby:






Pozdrawiam,
kuba

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Paź 2007 19:12 
Witam,
IMHO Tanganicodusy. A jako jaka odmiana zostaly Ci sprzedane?
Pzdr.
Fazi64

Autor tymek666
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Paź 2007 19:27 
Głowy nie dam, ale chyba 'Moba', w następnym tygodniu ma mi skopiować certyfikaty rodziców.
Są w zbiorniku 5 godzin a już skubią skałki. Dać im odrobinę pokarmu, czy odczekać dwie doby?
Pozdrawiam,
kuba

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Paź 2007 19:34 
Witam,
Nie karm ich przez jedna dobe. Jak skubia skalki, to dobrze - cos tam zawsze wyskubia ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor tymek666
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Paź 2007 19:41 
Dzięki, w takim razie powstrzymam się z karmieniem. Ze skałek raczej nic nie wyskubią, jak miałem SA to glony rosły na potęgę, a teraz jak na złość, czekałem dwa tygodnie i nic...
Chyba polubiły te akwarium, albo płyną pod turbinę i 'surfują' z prądem, albo okupują 'jaskinie' w wapieniu. Wzajemne gonitwy też oczywiście mają miejsce.
Pozdrawiam
kuba

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Paź 2007 19:44 
chyba 'Moba'

Witam,
Wydaje mi sie, ze nie - juz bardziej przypomina Kiku (uklad niebieskich cetek na pyszczku). Wstaw kilka fotek jutro, jak ryby sie wykoloruja.
Pzdr.
Fazi64

Autor tymek666
Użytkownik
#16 - Posted: 27 Paź 2007 20:06 
A czy jest gdzieś w internecie 'guide' do odmian Tanganicodusów?
Pozdrawiam,
kuba

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 27 Paź 2007 21:09 - Edytowany przez: timus 
http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php? genus=196

Albo wpisz w Google Tanganicodus a potem kliknij "grafika"

Co do dwóch ostatnich fotek to ja stawiał bym na Eretmodusa ;)

Marcin.T <')))><

Autor misiek4268
Użytkownik
#18 - Posted: 27 Paź 2007 21:16 
To jest Tanganicodus irsacae Kigoma.

Autor tymek666
Użytkownik
#19 - Posted: 27 Paź 2007 21:33 
Co do dwóch ostatnich fotek to ja stawiał bym na Eretmodusa ;)
Tak na serio czy żartujesz?

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 27 Paź 2007 22:06 
Witam,
Ile sztuk kupiles? Faktycznie - pyszczki ryb na dwoch ostatnich fotkach sa troche "eretmodusowate".
misiek4268
Skad ta pewnosc?
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 27 Paź 2007 22:22 
Tak na serio czy żartujesz?

To jest moje zdanie. Pytasz więc ja odpowiadam.

Marcin.T <')))><

Autor misiek4268
Użytkownik
#22 - Posted: 27 Paź 2007 22:34 
Bo to są maluchy po moich Tanganicodusach
Wysyłałem do Olsztyna kilkanaście sztuk Tanganicodusów i kilka Eretmodusów, klient wspominał, że do sklepu.
tymek666
Na wszystkich zdjęciach są Tanganicodusy.

Autor tymek666
Użytkownik
#23 - Posted: 28 Paź 2007 06:33 
@fazi64, kupiłem 4 sztuki z zamiarem zostawienia później pary.
@misiek4268, mogę wiedzieć czym je karmiłeś? Nie chcę im robić rewolucji pokarmowej.

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Paź 2007 11:59 
Wysyłałem do Olsztyna kilkanaście sztuk Tanganicodusów i kilka Eretmodusów, klient wspominał, że do sklepu.

To skąd wiesz że ich nie pomylił?

Marcin.T <')))><

Autor tymek666
Użytkownik
#25 - Posted: 28 Paź 2007 12:26 
Kolejne fotki:




Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Paź 2007 12:56 
Wedlug mnie ostatnie fotki przedsawiajace ryby to Eretmodusy, podobnie jak poprzednie. Dalczego?
te rybki na zdjeciach maja dosc szeroki pyszczek, nie taki jak u doroslych eretmodusow, ale sa to jeszcze ryby mlode. Na pletwie grzbietowej nie widze charakterysycznych dla Tanganicodusów max. 3 ciemnych plamek u nasady pletwy, ktore wystepuja rowniez u mlodych osobnikow Tanganicodusów. Mozliwe ze te plamki sa, ale ryby moga byc jeszcze zestresowane i ich obecnie nie widac. Proponuje poczekac. Jezeli nie pojawia sie to z duzym prawdpodobienstwem moga to byc Eretmodusy.

Pyszczek Tanganicodusów jest bardziej wydluzony, szpiczasy i wezszy. Ale taka cecha odrozniajaca te gatunki sa te plamki u nasady pl. grzbietowej.


Wysyłałem do Olsztyna kilkanaście sztuk Tanganicodusów i kilka Eretmodusów,

skad jest pewnosc ze nie pomieszal ryb podczas lapania skoro plywaja w jednym akwarium. No chyba ze dobrze sie zna sprzedawca w sklepie i rzeczywiscie u niego przed lapaniem te plami byly widoczne. Chociaz na pierwszej fotce cos tam ciemnego lekko przebija.

misiek4268
A jakie masz Eretmodusy? chodzi mi o odmiane. Czy ryby sa w podobnej wielkosci?

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 28 Paź 2007 14:21 
W wątku poniżej widać jak wygląda pyszczek Tanganicodusa

Z resztą podobny temat ;)

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=1903

Marcin.T <')))><

Autor tymek666
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Paź 2007 15:08 
Właśnie moje też nie mają tej czarnej plamki, ale krawędź płetwy grzbietowej jest czarna. Chyba te Eretmodini wymagają nieco badań genetycznych ;)

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 28 Paź 2007 15:15 
Ja myślę, że badań molekularnych wymagają> Ale do tego trzeba mieć F0 -:))) Zresztą sam wiesz, jesteś specem. Tanganicodusy są bardzo problematyczne podobnie jaki wszystkie Eretmodinii. Saama obserwuje zmiennośc budowy pyska u wielu form z Moba i Tembwe.

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#30 - Posted: 28 Paź 2007 15:58 
Marto, jakbym mógł umiercić rybkę dla nauki, to pewnie byłbym ichtiologiem ;)
I z dostępnością F0 też były problemy. Mam nadzieję, że moje babki to jednak czyste Tanganicodusy bądź Eretmodusy, bo ten artykuł trochę mnie zaniepokoił:

Patterns of genetic differentiation were analysed and compared in two sympatric species of the endemic Lake Tanganyika cichlid tribe Eretmodini by means of mitochondrial DNA (mtDNA) sequences of the control region and six microsatellite DNA loci. The sample area covers a total of 138 km of mostly uninterrupted rocky shoreline in the Democratic Republic of Congo and includes the entire distribution range of Tanganicodus cf. irsacae that stretches over a distance of 35 km. Both markers detected significant genetic differentiation within and between the two species. T. cf. irsacae contained lower overall genetic variation than Eretmoduscyanostictus, possibly due to its more restricted range of distribution and its smaller effective population sizes. Complete fixation of Tanganicodus mtDNA haplotypes was observed in Eretmodus at two localities, while at two other localities some Tanganicodus individuals possessed Eretmodus mtDNA haplotypes. Taking into account the relatively large average sequence divergence of 6.2% between the two species, as well as the geographical distribution of mtDNA haplotypes in the lake, the observed pattern is more likely to be a consequence of asymmetric introgression than of shared ancestral polymorphism. As there is significant population differentiation between sympatric Tanganicodus and Eretmodus populations, the events of introgressions may have happened after secondary contact, but our data provide no evidence for ongoing gene flow and suggest that both species are reproductively isolated at present time.

Pozdrawiam,
kuba

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Jak rozróżnić młodzież Tanganicodusa od Eretmodusa? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®