Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Dziwne zachowanie

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor ars156
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Lis 2007 09:47 
Witam,
jestem nowym uzytkownikiem tego forum. Otrzymalem w "spadku" ponad 400 L akwarium z 24 trofeuskami.
Oczywiscie zostalem jako tako przeszkolony przez starego wlasciciela co i jak:-)
Mam natomiast jedna sprawe ktora mnie niepokoi. Dwie z moich rybek dziwnie sie zachowuja. Non stop plywaja w okolicach grzalki, do tego plywaja w pionie. Nie maja powiekszonych brzuszkow ani zadnych niepokojacych obiawow.
Czy mam sie martwic? O co moze chodzic?

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Lis 2007 10:01 
Czy ryby jedzą? Czy maja jakieś niepokojące objawy oprócz tego pływania (odchody, zmiany na skurzę, dziwnie wytrzeszczone oczy)

Abyśmy cokolwiek mogli powiedzieć musisz napisać więcej.

Ile masz te akwarium?
Jak przebiegło przeniesienie go od poprzedniego właściciela? (bardzo szczegółowo)
Jakie filtry?
Jakie parametry fizykochemiczne wody?
Jak je karmisz?

To na początek resztę dopytamy za chwilkę.

Marcin.T <')))><

Autor ars156
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Lis 2007 10:20 
Wiec tak,
zmian skornych zadnych nie widze, moze troche wybauszone oczy, odchodów nie wiem jak sie sprawdza.
Akwarium mam od jakiegos miesiaca. wynajmuje mieszkanie od starego wlasciciela wiec akwarium dostalem w posagu:-). Przez ok 2 tygodnie trwal remont i w tym celu akwa zostalo przetransportowane do innego pomieszczenia. Zostalo spuszczone polowa wody oraz wyjete wszystkie kamienie (aby bylo lzej). Potem kilka kamieni wsadzilem z powrotem, aby mialy sie gdzie chowac. Tak mieszkaly sobi ok tygodnia.
Od ponad tygodnia rybki maja juz pelno wody oraz sa poukladane wszystkie kamienie.
Jakie filtry napisze jak wroce z pracy tj. ok 16-ej.
Nie wiem jak sprawdzic parametry wody.
Karmienie odbywa sie poprzez karmik automatyczny. Załącza sie 4 razy dziennie (o 11, 13, 15, 17). Pokarm to platki z dodatkiem granulatu. Co dokladnie rowniez podam po pracy
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Lis 2007 10:44 
Oj widzę że dużo przed nami!

Musisz poczytać o karmieniu tropheusów. Bo widzę że ciągle dostają to samo. Jak działała filtracja gdy wody była połowa? Jak często zmieniasz wodę i w jakiej ilości?

Testy do mierzeni ph, No3, No2 to podstawa! Nie kupuj paskowych bo nic nie s,ą warte. Polecam kropelkowe JBL.

dużo musisz poczytać jeśli poważnie myślisz o hodowli tych ryb.

Marcin.T <')))><

Autor kosik155
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Lis 2007 10:49 - Edytowany przez: kosik155 
Po 1 nie powinno sie podawać granulatu który jest nie namoczony no chyba że to jest dainichi. Bo w sytuacji jak jest nie namoczony to gdy ryba go zje to on pęcznieje w przewodzie pokarmowym i ma wzdęcia
Po 2 z tymi odchodami to nie potrzeba aż takiej wiedzy mieć po prostu opisz jak one wyglądają
Po 3 inne rybki chętnie jedzą pokarm?
I jakie płatki im podajesz?

Piotrek

Autor duch
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Lis 2007 20:39 
Pokarm to platki z dodatkiem granulatu.
Co dokladnie rowniez podam po pracy
Oj widzę że dużo przed nami! -mam podobne odczucią:),nie jestem urodzonym pesymistą,ale nie daję tym rybom zbyt dużo szns na ocalenieodchodów nie wiem jak sie sprawdza
Przez ok 2 tygodnie trwal remont i w tym celu akwa zostalo przetransportowane do innego pomieszczenia. Zostalo spuszczone polowa wody oraz wyjete wszystkie kamienie (aby bylo lzej). Potem kilka kamieni wsadzilem z powrotem, aby mialy sie gdzie chowac. Tak mieszkaly sobi ok tygodnia.
Od ponad tygodnia rybki maja juz pelno wody oraz sa poukladane wszystkie kamienie.

Jakie filtry napisze jak wroce z pracy tj. ok 16-ej.
Nie wiem jak sprawdzic parametry wody.
Sądząc po tych cytatach proponowałbym jedyne humanitarne wyjście,uśpić ryby,aby ulżeć ich cierpieniom/Przykre,ale chyba to jest najmniejsze zło.
Andrzej.

Autor ars156
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Lis 2007 22:06 
Pomine wypowiedz Ducha - kazdy chyba kiedys byl poczatkujacy.

Wiec tak, w akwarium pracuja dwa potezne filtry Eheim Professional II, rybki karmine sa platkami Tropical Spirulina, granulat ktory im dodaje jest wczesniej namaczany, nazywa sie TetraCichlid.
W akwarium jest non stop falowanie, nawet gdy bylo w nim tylko polowa wody.
Pozostale rybki maja sie dobrze, sa energiczne i skore do zabaw miedzy soba.
Te dwie o ktorych pisalem - dzisiaj sie im dokladnie przyjzalem. Sa caly czas schowane poniewaz dwa inne osobniki non stop je atakuja gdy tylko sie wychyla. Mysle aby na kilka dni odizolowac tych dwoch agresorow.
Co do prametrow wody, sprawdze jak tylko kupie testy. U mnie w miescie nie ma sklepu z tego typu rzeczami, wiec bede sie musial wybrac po nie poza miasto.

Autor ars156
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Lis 2007 22:10 
Aha, co do odchodow, sa to takie brazowawe niteczki.
I odpowiedz na jeszcze jedno pytanie, pozostale rybki wcinaja pokarm az im sie pletwy trzesa:-)

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Lis 2007 22:28 
ars156

Ja się zapytam z innej beczki. Powiedz mi czy zależy Ci na rybach czy traktujesz ten spadek jako zło konieczne? Czy Cię kręcą i chcesz zająć się hodowlą tych fantastycznych ryb na serio?

Chcę wiedzieć czy jest sens abym tracił czas i Ci pomagał. Bo wnioskuje że dość mało o nich wiesz. Da się to zmienić ale musisz tego chcieć i brac nasze wskazówki na poważnie.
Marcin.T <'))><

Autor ars156
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Lis 2007 22:30 
Chce sie tym zajac na serio! Te rybki sa przecudowne. Tak wiec prosze o pomoc.

Autor Aska24
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Lis 2007 22:41 
ars156
Masz internet, masz testy. Wejdz na strone www.rybarium.pl albo poprostu na jakis akwarystyczny sklep internetowy. Zaloguj sie. Masz wszystkie testy z dostawa do domu :-).Robisz tylko przelew. Czasami 2 dni i jest paczka.Zamow NO3, No2, PH i NH3i4. Mi sie wydaje ze te sa najwazniejsze, ale jestem poczatkujaca w tym temacie. Wiec koledzy pewnie cos dodadza. Obserwuj ryby uwaznie. Sama jestem w rakcie leczenia ryb. Za poznozauwazylam objawy,wiec nie popelnij mego bledu.

Co do agresywnych ryb,tomoze zmien cos w akwarium, dodatkowy kamien, poprzestawianie.Umnie pomoglo.

Autor ars156
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Lis 2007 22:52 
Dzieki za rade Aska24. Jutro zmienie ustawienie kamieni w akwarium.

Autor Aska24
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Lis 2007 23:00 
Koniecznie zamów testy kropelkowe. Paskowe sa niedobre.

Pozdrawiam
Aska

Autor trzcinka
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Lis 2007 02:04 
ars156witaj na forum
-no i wykrakałam-Panowie maja kolejną-tak jak my-aby nie powiedzięć Asiu-babę-nawiedzoną i początkującą
Chyba nie mają zbyt dużo odpoczynku..Pamiętasz pisałam.

Ars-oczywiście nie jesteś babą-ale po krótce Ci wytłumacze-Ja i Aśka-jesteśmy-całkowicie początkującymi akwarystkami-obie jako pierwsze poważne akwaria mamy trofciarnie.
Jeśli masz chwilkę czasu-to zerknij na nasze tematy-a zrozumiesz co napisałam.
Nasi panowie-i oczywiście Wielka Pani-Marta-mają do nas-o święta cierpliwości-ale tez widzą że nam zależy.
Jeśli Tobie też będzie-to na pewno dostaniesz tu pomoc.
Trza było tylko powiedzieć na początku że jesteś ARSA-to byś miał łatwiej-i na pewno byś był łagodniej traktowany:):)
No ale stało sie-wiemy że żeś chłop.Więc teraz musisz 2x tyle popracowac jak my zanim zadasz choć kilka pytań.
Nam uchodzi więcej-a pewnie-nie raz i niejednemu chciałoby sie nam dać po łapkach.
Jest jeszcze tutaj wiele innych kobietek-i zobacz -jak wszystkie tu mamy fajnie
Oj trzeba sie było jako baba zarejestrować-o trzeba było:):)

A tak na poważnie.
Pokarmy za mało urozmaicone-ale pewnie doczytasz-dokupisz-oprócz testów-kup kilka karm na bazie spiruliny-też Ci przyślą do domu.
Na forum są podane różne-do wyboru do koloru-w zależności od zasobu portfela.
Jeśli musisz karmić automatycznie-to jako granulki kup karmę Dainich-vegge FX lub inną tej firmy-roślinną-bo ą to jedyne granulki których nie trzeba namaczać.(droga ale-doskonała-tylko poczytaj o niej-bo stosuje sie ją w bardzo małych ilościach)

Jeśli teraz namaczasz granulki które leżą w karmniku-to mogą one być potencjalnie żródłem skażenia-namoczona karma -powinna być bowiem zjadana w ciągu kilku kilejnych karmień-bo jeśli lezy taka mokra i jeszcze dodatkowo powoduje rozmiękanie płatków które też są w karmniku-to po prostu wszystko po jakimś czasie zaczyna butwieć i sie psuć.

Do karmników nadaje sie tylko suchy pokarm.
Więc najlepiej zrezygnuj z automatycznego karmienia-jeśli możesz
A jeśli już musisz tak karmić-z jakiś powodów-to ładuj tam tylko suchy pokarm.
Ja takich karmików boje się-bo to nigdy nie wiadomo-kiedy sie zepsuje i wyładuje za dużo jedzenia.
A to jest wtedy staszny problem-bo ryby od razu zachorują-a Ty nawet nie będziesz wiedział dlaczego-bo zanim przyjdziesz do domu-filtry oczyszczą wodę-a ryby będą przejedzone
Najlepiej-odłącz go i już-karm sam-nawet jeśli nie możesz systematycznie podawać jedzenia-to i tak lepsze jest -niesystematycznie a pod kontrolą-niż systematycznie-ale bez niej.

Trofeusy to piękne ryby-i wymagające odpowiedzialnego opiekuna uzbrojonego w dużą dawkę wiedzy.
DoświaDCZENIE NIE JEST POTRZEBNE-POD WARUNKIEM żE BęDZIESZ SłUCHAł rad ludzi którzy maja i jedno i drugie.
Osoba od której dostałeś te ryby-jak sądze-miała kasę by urządzić im porządnie akwa-ale chyba zabrakło jej trochę wiedzy-skoro ryby były karmione tylko tak i tylko tym co piszesz.
Możliwe że nie jest to prawda--
Ale skoro Ty nie masz doświadczenia-to pytaj o wszystko-ale najpierw poczytaj
Znajdziesz wsio na forum.

Te 2 ryby są zestresowane-mała zmiana wystroju na pewno pomoże.
Nie rób pochopnych ruchów-typu-natychmiastowe odłowienie agresora-bo to nie metoda-bowiem znajdzie sie nowy.A potem gdy z powrotem go wpuścisz-to on może być goniony.
Trzeba bacznie obserwowac-znaleśc przyczynę-a przede wszystkim-nauczyć sie odróżniać problem-od tylko niewielkiego odstępstwa od normy.
Trofcie to ryby stadne-a w każdym stadzie-jest ten 1-szy i ten ostatni.
Jeśli nauczysz sie i stworzysz rybom -takie warunki jakie mieć powinny i będziesz prawidłowo dbał o akwa-to właśnie obserwacja-tych stadnych zachowań -czasami brutalnych-niestety-daje dużo satysfakcji.
Oczywiście-nie pozwól im sie zatłuc--ale -nie pochopnymi ruchami.
Najpierw doprowadż swoją wiedzę -po koleji od przedszkola do matury
Pozdrówko

Autor duch
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Lis 2007 07:12 
Pomine wypowiedz Ducha - kazdy chyba kiedys byl poczatkujacy. -a i owszem kolego,jednak zanim kupiłem pierwsze tropheusy starałem się dowiedzieć o rybach jak najwięcej.W Twoim przypadku oddziedziczyłeś akwarium(cyt.Timusa),owszem a czemu nie?Ładne to niech sobie stoi.Teraz jak coś się dzieje zaczynasz szukać pomocy.W międzyczasie nie zrobiłem niczego aby cokolwiek dowiedzieć się o tropheusach ani o akwarystyce w ogólnym tego słowa pojęciu.Mam poważne wątpliwości czy te ryby miały conajmniej pomienianą wode?O innych błędach nie wspomnę.
Tak więc kolego propnuję nie pomijać wypowiedzi tylko dlatego ,że Ci nie pasuje.Napisałem szczerze co myślę,nie dlatego że jestem złośliwy,tylko po to aby ulżyć cierpieniom ryb.
Może się mylę i przy pomocy użytkowników forum jakoś sytuacja się wyklaruje.oby!Może zaskoczysz ducha pozytywnie?
Andrzej

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Lis 2007 07:41 - Edytowany przez: timus 
ars156

Aby cokolwiek ci pomóc musisz odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Parametry wody pH,no2, No3, NH4 temperatura i jaki masz osprzęt filtry wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Bez tego nie ruszymy dalej. Możemy tylko wróżyć z fusów.

Kilka fotek zbiornika nie zaszkodzi.

Marcin.T <')))><

Autor ars156
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Lis 2007 08:32 
Ryby maja podmieniana wode raz na tydzien - jedna trzecia zbiornika.
Temperatura jest optymalna - waha sie miedzy 26.2 a 26.5 stopnia.
Przed tym jak dowiedzialem sie ze bede mial akwarium z trofeusami rowniez troche o nich poczytalem, jednak wiadomo - wszystkiego sie nie wyczyta,

Zdjęcie akwarium mozna zobaczyc pod tym linkiem
http://tropheus.com.pl/galeria/displayimage.php?al bum=topn&cat=0&pos=0

Aczkolwiek teraz nie ma w nim rosliny ktora znajduje sie po prawej stronie, oraz kamienie sa inaczej poukladane.
Pozniej wrzuce aktualne fotki.

Autor timus
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Lis 2007 08:53 
Ta obsada która jest na fotce nadal tam pływa?

Śliczne rybska jest nad czym popracować ;)

Dawaj jak najszybciej parametry. Temperaturę możesz obniżyć o jeden stopień.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 22 Lis 2007 11:22 
Jeśli musisz karmić automatycznie-to jako granulki kup karmę Dainich-vegge FX lub inną tej firmy-roślinną-bo ą to jedyne granulki których nie trzeba namaczać.

Nie zgodzę się z tym. Nie można codziennie podawać tej karmy.A w przypadku tu omawianym karmik podaje 4 razy dziennie!

Granulat Tetra phyl też nie wymaga namaczania. Tetra pro Vegatable również nie puchnie po zetknięciu z wodą.

Ja osobiście zrezygnował bym z karmika na rzecz karmienia dwa razy dziennie. Przed i po pracy.

Marcin.T <')))><

Autor ars156
Użytkownik
#20 - Posted: 22 Lis 2007 11:33 
Hmm, tu moze byc problem bo do pracy wychodze o 6.30 gdy trofcie jeszcze spia.
Ale gdyby tak ustawic karmik na karmienie powiedzmy tylko o np. 10 rano (same platki), a po pracy (o godz ok 16 i potem 20) podawalbym im sam pokarm bardziej urozmaicony.
Co o tym myslicie?
Czy moze ustawic karmik na 10, a potem po pracy jeszcze raz je nakarmic, ale juz samemu?

Autor Aska24
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Lis 2007 12:08 - Edytowany przez: Aska24 
A jak wyglada u ciebie sprawa z oświetleniem??
Jak długo swieci sie swiatło w akwarium. Masz programator??

Myśle ze ryb moga jesc 2 x razy dziennie bez szkodydla nich. Wiele tracisz, obserwowanie tego jak ryby jedza, to przyjemna sprawa.

Jeżeli możesz to kup pokarmy dainichi (możesz tutaj http://aquapet.pl/sklep). Są naprawde wysmienite. Zreszta poszukaj na forum - znajdziesz wiele postów na ich temat.
Mi Marta polecila mieszanke: 2 op Veggie Delux + 1opakowanie Color FX + 1 opakowanie Krill. (Kupilam najmniejsze opakowania). Po wymieszaniu masz spora ilośc najlepszego pokarmu , który ryby uwielbiają. Należy go stosowac w bardzom alych ilosciach i nie codziennie, bo łatwo ryby przekarmic

Obniz temperature do 25 st powoli.

Mysle , że lepiej gdybys robił podmainy 2 x w tygodniu po 10-15% wody.
Zreszta jak kupisz testy to zobaczysz jak NH3i4 skacze po kilku dniach bez podmainy.

PIĘKNE rybki :-)

Pozdr. Aska

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 22 Lis 2007 12:10 
Nie mak łopotu możesz je karmić jak wstajesz. Obudź je ;) Potem po pracy i wieczorem lekka kolacyjka ;)

Wiesz już jak jest filtrowany zbiornik? Jakie są wkłady w filtrach i od kiedy?

To ważne jak przy kupnie samochodu. Można porównać to do wymiany oleju i rozrządu w samochodzie.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 22 Lis 2007 12:11 
Wiele tracisz, obserwowanie tego jak ryby jedza, to przyjemna sprawa.

Aśka mądrze powiedziała ;) Przy karmieniu najłatwiej zauważyć że z rybami zaczyna być coś nie tak.

Marcin.T <')))><

Autor Aska24
Użytkownik
#24 - Posted: 22 Lis 2007 12:13 
Wiec tak, w akwarium pracuja dwa potezne filtry Eheim Professional II
Jaki model filtra. Czy masz jakis filtr wewnetrzny??


Jutro mnie wlasnie czeka wymiana oleju i poduszki skrzyni biegow. Samochody ...

Autor ars156
Użytkownik
#25 - Posted: 22 Lis 2007 12:33 
Swiatlo zalacza sie o 7.30, gasnie o 22.
Dzisiaj przy okazji zmiany ustawien kamieni podmienie im wode.
Wlasnie czekam na informacje o tych filtrach. Jak tylko je dostane to napisze.

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 22 Lis 2007 12:35 
Koniecznie dowiedz sie o wkłady i kiedy ostatni raz były czyszczone.

No i parametry!

Marcin.T <')))><

Autor ars156
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Lis 2007 13:26 
Filtrz to Eheim 2028 Professional II, (opis tutaj: http://www.tropicalfish.istore.pl/sklep,1619,,,03, ,pl-pln,405331,0.html)
Czyszczone byly 3 miesiace temu.

Autor ars156
Użytkownik
#28 - Posted: 22 Lis 2007 13:27 
Wklady to ehfi substrat + ceramika

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Lis 2007 14:10 - Edytowany przez: timus 
Czy masz jeszcze jakieś filtry wewnętrzne?

Te dwa Eheimy 2028 w zupełności wystarczą na ten zbiornik. Oczywiście mówię o filtracji biologicznej. Na końcach maja deszczownice czy dyfuzory powietrza?

Marcin.T <')))><

Autor ars156
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Lis 2007 14:13 
Filtrów wewnętrznych nie ma. Na koncach deszczownica

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Dziwne zachowanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®