Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Kiedy trofcie stają się tropheusami?

Autor mjytfc
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lis 2007 19:22 
Witam,
Mam młode Tropheusy Kasangi, wiek ok. 7 miesięcy, 6-7 cm długości.
Rybki jeszcze niewybarwione poza jednym dominującym samcem, pozostałe dopiero zaczynają dostawać kolorki, są to jednak cechy krótkotrwałe (podczas potyczek) i szybko przechodzą w kolorki "dziecięce".
Dlatego zdziwiłem się bardzo, kiedy wczoraj zobaczyłem, że rybki podeszły do tarła.
Dominujący samiec zwabił samiczkę i rybcie odbyły w w ciągu kwadransa kilka tańców godowych. Wyglądało to pięknie, pierwszy raz widziałem tarło gatunku ryb inkubujących ikrę.
Ikry nie widziałem, nie chciałem zbytnio zbliżać się do akwarium.
Nie widzę też, aby samica miała wypukłe podgardle.
Ciekawi mnie, czy przy takich pierwszych próbach dojrzewających ryb w ogóle dochodzi do składania ikry?
Samcowi przyglądałem sie od rana, gdyż pracował jak Bob Budowniczy kopiąc dołek w jamie pod kamieniem i wynosząc w pysku piasek na odległość nawet pół metra od jamy. Zauważyłem też wystające pokładełko, co przyjąłem jako znak gotowości do tarła i nie myliłem się.
Czy podejście samiczki do tarła może oznaczać, że jest już, mimo młodego wieku, gotowa do rozrodu i przy kolejnej próbie lub dwóch może zacząć nosić?

Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Lis 2007 19:34 
Dlatego zdziwiłem się bardzo, kiedy wczoraj zobaczyłem, że rybki podeszły do tarła.
Dominujący samiec zwabił samiczkę i rybcie odbyły w w ciągu kwadransa kilka tańców godowych

zachowania godowe, próby takich zachowan to nie tarlo!
Tarlo moim zdaniem jest wowczas jak jest wydalenie ikry przez samice i wydalenie nasienia samcaw. W przypadku pyszczaków zbiranie ikry do pyszczka i jej zapłodnienie w specyficzny dla tej grupy ryb.

Z samych zachowan rozrodczych nie ma narybku, z tarla tak.

Troche chyba jednak jeszcze musisz poczekac.

Definicja tarla:
"Tarło - akt płciowy u ryb prowadzący do połączenia jaja z plemnikiem. Nazwa pochodzi od specyficznego zachowania się ryb w tym okresie. Ryby stają się niespokojne, ocierają się bokiem o dno, samce ocierają się bokiem o samice polewając mleczem składaną ikrę. Ryby w tym okresie nazywa się tarlakami, a miejsce, gdzie tarło się odbywa - tarliskiem.

zrodlo: wikipedia

Autor mjytfc
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Lis 2007 21:38 
No tak, źle się wyraziłem. Więc były to zachowania rozrodcze.
Nie jestem w stanie stwierdzić czy było składanie ikry i polewanie mleczem, bo tego nie byłem w stanie zauważyć.
Zachowania rozrodcze były zaś dokładnie takie jak u dorosłych ryb podczas tarła. Ufff...

Tarlo moim zdaniem jest wowczas jak jest wydalenie ikry przez samice i wydalenie nasienia samcaw. W przypadku pyszczaków zbiranie ikry do pyszczka i jej zapłodnienie w specyficzny dla tej grupy ryb..
Rufus, ja własnie pytałem o tą możliwość u ryb w tym wieku i w tej wielkości. Wiem, że nie wyraziłem dość precyzyjnie, popełniłem straszliwy błąd rzeczowy, ale myślę, że jeśli nie z treści to przynajmniej z kontestu można się było domyśleć że moje pytanie nie dotyczy definicji tarła :))
Ale dziękuje za sprostowanie.

Pozdrawiam
Jacek

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lis 2007 21:46 
:)
Nie przejmuj się; mylić się (nieprecyzyjnie wyrażać) jest rzeczą ludzką. Wracając do tematu twoje kasangi są raczej na to za mlode. Choć przyznaję będąc na zlocie w krakowie widziałem młodą kapampę (walczyłem nawet z chęcią zakupu stadka) która przy wielkości 7-8 cm wyraźnie nosiła ikrę i to sądząc po wypchaniu pyska była to już końcowa faza. Mając kasangę u siebie pierwsze udane i donoszone tarło zaobserwowałem w wieku 13 miesięcy. Z ilangą mam podobnie, a wszystko przynajmniej na to wskazuje że tak będzie.

Autor bernard
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Lis 2007 21:54 
Mam młode Tropheusy Kasangi, wiek ok. 7 miesięcy, 6-7 cm długości.
Jak dla mnie ryby są jeszcze za młode. Takie zachowania jak opisałeś są dość typowe u podrostków jednak od zalotów do tarła droga daleka. Myślę,że musisz poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy i jak dobrze pójdzie doczekasz się maluchów.

Bernard

Autor mjytfc
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lis 2007 22:02 
Tak też sądziłem.

Mateusz, Bernard - dzięki za informacje.

Może ktoś jeszcze pochwali się, w jakim wieku jego trofcie zaczęły sie rozmnażać?

Pozdrawiam
jacek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Lis 2007 22:18 
Może ktoś jeszcze pochwali się, w jakim wieku jego trofcie zaczęły sie rozmnażać?

Trofeusy, które od małego mają zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe mogą podchodzić do pierwszych tareł bardzo wcześnie nawet w wieku 8 miesięcy. Pierwszego narybku nie należy się jednak spodziewać zbyt wcześnie gdyż zazwyczaj pierwsze kilka a nawet kilkanaście inkubacji jest nieudanych. Najmłodszy trofeus jaki w moim zbiorniku donosił kiedykolwiek ikrę to przedstawiciel odmiany Bulu Point(tarło w wieku około 7-8 miesięcy i od razu donoszone).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor franco103
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Lis 2007 22:39 
Witam!!!

To i ja dołoże od siebie... mam w 450l akwa 16szt. Dubois Maswa, 16 szt. Chipimbi i 5 eretmodusów. Trofcie mają około 8 miesięcy. Dokładnie wczoraj wraz z moją piękniejszą połową mieliśmy okazje oglądać pierwsze tarło u Masw. Najbardziej zdziwiło mnie to, że samiczka nie ma nawet jeszcze choćby zaczątków żółtego paska a wyraźnie widać było składaną ikrę, którą natychmiast brała do pyska i podpływała z otwartym pyskiem pod samca. Nie widziałem tylko jakoś specjalnie spermy wydzielanej przez niego (w sumie to nie wiem czy w ogóle ją widać?).

Jeszcze dziwniejsze dla mnie jest to, że jakiś tydzień temu zauważyłem jedną mała rybcie w akwa, która chowa sie między szczelinami w skałach... pojęcia nie mam co to może być chociaż nie wiem dlaczego ale stawiam na eretmodusa.

Pozdrawiam.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Lis 2007 07:01 - Edytowany przez: rambowskixx 
Nie widziałem tylko jakoś specjalnie spermy wydzielanej przez niego (w sumie to nie wiem czy w ogóle ją widać?).


Tego raczej nie zobaczysz;-).

Łukasz

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Kiedy trofcie stają się tropheusami? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®