Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Akwarium w bloku

Autor DANDI
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Gru 2007 17:18 
Na wstepie chcialbym sie przywitac jestem nowym uczestnikiem tego forum.Moje pytanie brzmi :Kto z szanownych" forumowiczow"mieszka w bloku i jak duze macie tam zbiorniki. Zwiazane jest to oczywiscie z obawa zalania sasiada.Czy jezeli mamy nowe akwarium,oryginalna szafke do niego ,50kg kamienia w srodku to nie ma sie czego bac?

Autor artkras12379
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Gru 2007 17:25 
WITAJ DANDI
Zadjesz zbyt ogólnikowe pytania ;-)
Akwarium może mieć 50 l pojemności a może mieć również 1500 l.
Ale do brzegu, jeśli będzie stało przy ścianie nośnej a nie działowej - uważam, że strop wytrzyma bez większego problemu.
pzdr
Artur

Autor krzysio
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Gru 2007 18:11 
Osobiście polecam konsultację z fachowcem, który sprawdzi wytrzymałość stropu. U mnie mimo, iż jest to nowe budownictwo przy 500kg przy ścianie nośnej mogą pojawić się pęknięcia na suficie piętro niżej (fatalna konstrukcja stropu liczona na styk zgodności z normami). Akwarium stanowi stałe obciążenie i nie można tego porównać z kilkoma osobami w pokoju.

Pamiętajmy, że odpowiedzialność za postawienie baniaka ponosi ten kto postawił bez ekspertyzy a nie ten kto budował dom.

Autor DANDI
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Gru 2007 19:58 
Nie chodzi mi o wytrzymalosc stropu ,bo o tym juz wiele przeczytalem i mysle ze w moim przypadku nie ma obaw .Chodzi mi raczej o wytrzymalosc samego szkla.Czy jest np.taka mozliwosc ,ze nagle peknie szyba i wyleje sie tafla wody itp. przypadki ,Jakie macie doswiadczenia wzgledem rozszczelnien akwariow.Generalnie chodzi mi o postawienie zbiornika 450l .

Autor DANDI
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Gru 2007 20:10 
A co do Krzysia ,chcialem z ciekawosci sprawdzic gdzie mieszkasz apropos tego stropu i sie okazalo ze mamy takie same nazwiska [a to niezbyt popularne nazwisko] ogolnie pierwszy raz spotykam kogos z takim samym.

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Gru 2007 20:24 
Czy mieszkasz w bloku czy np. domku jednorodzinnym to nie ma to znaczenia w przypadku wytrzymalosci szkla i spoin silikonowych. Zwroc uwage na jakosc szkla (dobry szklarz zajmujacy sie klejeniem na pewno udzieli ci informacji) oraz na jakosc klejenia (nie powinno byc np. pecherzy powietrza w spoinie). Do tego zastosowanie listew wzmacniajacych (gora, dol) i powinno byc w porzadku. Wazna sprawa jest rowniez wlasciwe/rownie ustawienie akwarium na blacie.

Autor DANDI
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Gru 2007 20:32 
Chodzi mi o klasyczne akwa kupione w sklepie.

Autor mjytfc
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Gru 2007 22:06 
Witam
Kupując w sklepie można sprawdzić grubośc szkła - czy odpowiada ogólnie przyjetym zasadom doboru grubości oraz spoiny - czy nie ma pęcherzyków powietrza.
W sklepach (przynajmniej u mnie) są akwaria markowych firm i myślę, że ryzyko kupienia wadliwego akwarium jest małe.
Ja miałem kiedyś wypadek (akwarium klejone na zamówienie) - po dwóch dniach od napełnienia pękła przednia szyba. 150 litrów w bloku zalewa dwa piętra w dół :).
Oczywiście należy być optymistą, ale mieszkając w bloku lepiej nie oszczędzać na ubezpieczeniu OC.

Jacek

Autor RAV
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Gru 2007 00:03 
Witam
Ja mieszkam w bloku i na pułeczce od ponad roku hula sobie 450. Bez jakich kolwiek komplikacji (odpukac).
Pozdrawiam
Rafał

Autor krzysio
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Gru 2007 10:29 
Dandi - jaki ten świat mały ;-). Może nawet jesteśmy jakąś daleką rodziną.

A co do szkła to tu niestety chyba nikt nie da gwarancji. Ja przed postawieniem baniaka w mieszkaniu wykupiłem ubezpieczenie nie tylko na zalanie itp. ale i OC dla wszystkich mieszkańców (3-latek w domu ;-) ).

Za to w planowanym właśnie segmencie gdzie będzie jakieś 1500l planuję dodatkowe wyjście do kanalizacji w podłodze pod szafką. Jeśli to będzie niemożliwe (jestem na etapie uzgodnień) to pompa z czujnikiem wody. Podłoga pod szafką będzie na niższym poziomie niż reszta parteru. Liczę na minimalizację strat w przypadku awarii. Rozmawiałem z TheWaldem na temat zbiorników i niestety czasem szkło potrafi pękać i nic na to nie da się zrobić.

Pozdrawiam

Krzys.

Autor megrez23
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Gru 2007 11:18 
Przymierzam się do 375 –ki i też mieszkam w bloku.
Mam możliwość zrobienia próby zbiornika poza mieszkaniem.
Czy pęknięcie może wystąpić również w późniejszym okresie?
Może wykorzystanie nieco grubszych szyb, niż to wynika z obliczeń
dawało by nieco więcej gwarancji bezpieczeństwa?

JP

Autor krzysio
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Gru 2007 11:57 
megrez23 - może pęknąć i po pewnym czasie. Występuje tu długotrwałe działanie sporych sił i raczej jak coś ma walnąć to właśnie po pewnym czasie.

Nie spotkałem się z tym aby przy zalewaniu poszła szyba. Przy zalewaniu to mogą być przecieki wynikające z niedokładności klejenia. Miałem jeden taki przypadek wiele lat temu. Ale za to nigdy nie pękła mi szyba nawet po kilku latach od zalania.

Podstawa to dobra podkładka pod akwarium, dobre odizolowanie szyb bocznych od ścian. Czyli zrobić wszystko aby szyby nie stykały się z czymś twardym. Ponadto kamienie dobrze zabezpieczone aby nie stanowiły zagrożenia nawet po działaniach ryb (podkopy). Dobra polisa i można zalewać.

Pozdrawiam

Krzys

Autor DANDI
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Gru 2007 13:38 
A co byscie polecali jako podkladke. Standardowa z plastiku,czy moze takie maty ,ktore mozna kupic na All..

Autor andro4
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Gru 2007 23:15 
Jako podkładkę pod kamienie stosuję spienione PCW. Można kupić prawie w każdym sklepie typu Praktiker, Castorama czy inne Obi :)

Autor macko
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Gru 2011 13:02 
mam w bloku na 4 piętrze 500l.pod akwarium mam 2cm.grubości styropian,oczywiście OC wykupione,drugi rok śmiga i odpukać w niemalowane ody tak dalej

Autor milano777
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Gru 2011 13:38 
He He witam wszystkich ja mam już 6 lat dwie 450tki koło siebie przy scianie nośnej i też mieszkam na 4 piętrze a blok ma 30 lat no i do tego mam niezły sprzęcik przez którego słucham muzy nie zawsze cicho ja poprostu już zapomiałem że to tyle waży :)

Autor lkostekl
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Gru 2011 20:06 
a ja mam na 2p. 750l + 120l sumpa i stelarz +\-80kg. Biorac pod uwage kamienie to calość ma ponad tone. Akwarium stoi przy scianie zewnetrznej bloku nad futrynom okienna sasiada ponizej :) Po przedyskutowaniu tematu z budowlancami i konstruktorami bloku zapewniam ze jak do tad nic sie nie dzieje i obym nie wykrakal. W trakcie budowy blokow palety pustakow i innych cudow waza duzo wiecej niz nasze wanny ;) pozdrawiam.

Autor siwy1973
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Gru 2011 20:28 
waga palety z materiałami budowlanymi może jest i podobna do naszych baniaczków może trochę większa ... ale stoją tam jednak dużo krócej niż nasze "wanienki"
tu ciekawy artykuł
http://aquadesign.pl/artykuly_html/Astropy.htm

Autor sagal25
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Kwi 2013 13:32 
ja u siebie w bloku mam 450L na 4 piętrze grubość szkła to 10mm więc nie było żadnych i nie ma żadnych problemów :) z akwarium

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Akwarium w bloku Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®