Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

T. sp. Kachese a Golden Kazumba

Autor tymek666
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Gru 2007 11:42 
Witam,
Po jakiej cesze najłatwiej rozróżnić te dwie odmiany?
Pozdrawiam,
Kuba

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 30 Gru 2007 11:46 
najprościej po ubarwieniu :-)
Kachese jest CZERWONE
Kazumba jest ZIELONO-ŻÓŁTA

Autor tymek666
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Gru 2007 11:52 - Edytowany przez: tymek666 
No właśnie też tak myślałem, ale przeglądając zdjęcia w internecie nie jestem już tego pewien...
Rozumiem, że pisząc o kolorze miałaś na myśli płetwę grzbietową?
Czy to jest wg Ciebie Kachese czy Golden Kazumba?


Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Gru 2007 12:09 
Płetwa grzbietowa jest pomarańczowa i u jednej i u drugiej odmiany. Nie można zapominac, ze te odmiany sa bardzo blisko spokrewnione. Ciało u Kachese jest pomarańczowoczerwone u Kazumba złotozielonżółte. To bardzo charalterystyczne.

To na zdjeciu wygląda jak Kazumba, ale nie mozna zapominać, że kolory sa zniekształcane przy fotografowaniu.

Jest wiele ryb zbliżonych do siebie Sumbu, Kachese, Kazumba i odróżnienie jest mozliwe na żywo.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Gru 2007 12:14 
T. sp. Kachese a Golden Kazumba

a gdzie wystepuje nazwa "Golden Kazumba"?

chcialbym porownac te odmiany i nie moge odszukac tej nazwy, ani u Schupke , jak rowniez u Herrmann'a.
Znalzalem nazwe "Sumbu", populacja 7.9, czy o to samo chodzi?

Marto "Golden Kazumba" to ktora linia wg. Schupkego?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 30 Gru 2007 12:19 
Golden Kazumba została odłowiona juz po wydaniu przez Schupkego ksiażki - zreszta to on opisał tę odmanę. Odławiana jest przy wyspie Nsumbu (Sumbu) opisanej przez Michelle w TM II. To coś pośredniego pomiedzy Kachese, a Sumbu.

Marta

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 30 Gru 2007 12:22 
linia 7

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Gru 2007 13:08 
Ten z zdjęcia opisany jest jako Kachese, pytam bo moje wyglądają identycznie jak ten z zdjęcia. Kolor ciała to właśnie raczej żółto-zielony niż czerwony.

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Gru 2007 13:12 
linia 7

tego sie domyslilem ze to moze byc w tej lini, ale nie wiedzialem ze jest to tak "mloda" odmiana. Czlowiek uczy sie caly czas :-).
Ksiazka Schupkego zostala wydana w 2003 roku, czyli zakladam zepierwszy opis tej odmiany jest datowany przynajmniej na 2003 roku lub pozniej.

Dalbym sobie reke uciac ze populacja 7.9 czyli Sumbu (Golden Rainbow Moorii, opis z roku 1980) to wlasnie Golden Kazumba patrzac na fotki. To teraz chodzilbym bez reki ;-).

Rozumiem ze w ksiazce Schupkego nie ma informacji o tej odmianie.

Czy masz moze Marto jakies aktualne informacje na temat Golden Kazumby. Nie ukrywam ze uzupelnilbym w ten sposob swoje notatki.

Leszek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 30 Gru 2007 13:24 
Leszku

Z tego co wiem to została opisana w 2003 roku. Jest bardzo zbliżona do Sumbu, ale nie jest to to samo. Zwykle niewielka odległośc lub na przykład oddzielenie wyspą powoduje, że wariant nieco inaczej wygłąda. Czasami spotykam sie z nazwą "Sumbu wariant".
To tak jak z Ndole i Ndole red fulorescent - bardzo zblizone do siebie, ale fluorescent ma żywszą czerwień.
Nie wie Leszku o jakie jeszcze informacje Ci chodzi?

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Gru 2007 13:35 
Nie wie Leszku o jakie jeszcze informacje Ci chodzi?

dziekuje za informacje.

Jest bardzo zbliżona do Sumbu, ale nie jest to to samo

Czy wiadomo jakie sa roznice w ubarwieniu? Jak ja odroznic od np. Sumbu lub Kachese? czy ma jakies cechy charakterystyczne dla tej odmiany?

Wpisuje sobie ze:
"Golden Kazumbe po raz pierwszy opisal P. Schupke w 2003 roku i zostala odlowiona w okolicach Sumbu. Inna nazwa to "Sumbu wariant".

Leszek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 30 Gru 2007 14:02 - Edytowany przez: admin 
Nie miałam nigdy Sumbu, więc nie odpowiem Ci szczegółowo na to pytanie. Osobniki Golden Kazumba jak sam widziałeś u nas są nieco zmienne - od zielonych to złotozielonych. Kachese zawsze mamy jednolite - pomarańczowoczerwone i tutaj nie da sie ich pomylić. Podejrzewam, że wczesniej mylono ze sobą takie odmany jak Kachese, Sumbu i stąd nazwy Kachese Gold Orange, Kachese Red, Kachese Green.

Wszystkie te odmiany maja charakterystyczne V na pysku. U Golden Kazumba jest ono zielone, u Kachese pomarańczowe. Generalnie jak miałabym opisać róznice to głownie dotyczą one ubarwienia tułowia, czyli tego zielonego koloru, przechodzącego w złoty.

Najlepiej zobaczyc to na żywo - mam w dwóch zbiornikach obok siebie Kazumbę i Kachese. To zupełnie inne ryby.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Gru 2007 14:21 - Edytowany przez: rufus1 
Jezeli chodzi o porownanie Kachese i ryb ktore widzialem jako Golden Kazumba to roznice sa widoczne. Dla mnie na pierwszy "rzut oka" Kachese sa nieco ciemniejsze w kolorystyce i tak jak napisalas wczesniej, bardziej czerwonawe od jasniejszej Golden Kazubma.

Fakt, takie opisy dotycza wedlug mnie widocznych roznic w przypadku WF. Jezeli zas chodzi o pokolenia akwariowe (Fx) juz, moim zdaniem, tak widocznych roznic nie widac. Widzialem duzo "roznych" osobnikow Kachese o bardzo rozbieznym nasyceniu kolorow, jedyna cecha wspolna byla tzw. "V" na czole. Ale tez trzeba bylo czasami gdybac i zyc w niepewnosci, bo jak sama napisalas:

"Wszystkie te odmiany maja charakterystyczne V na pysku.


Mi szczegolnie chodzilo o roznice miedzy Sumbu a Golden Kazumba, ale jezeli nie ma opisow, no to coz, trudno moze kiedys bedzie mi dane zobaczyc je na zywo, w akwarium.

Dziekuje!

Leszek

Autor tymek666
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Gru 2007 17:02 - Edytowany przez: tymek666 
Wszystkie te odmiany maja charakterystyczne V na pysku. U Golden Kazumba jest ono zielone, u Kachese pomarańczowe.
Jeśli to jest cechą diagnostyczną, to mam raczej Golden Kazumba niż Kachese, o ile świetlówka SunGlo Hagena nie zmienia znacząco kolorów...
U moich ryb V jest koloru żółtego, wpadające czasami w zieleń.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 30 Gru 2007 18:48 
Kuba

A Ty nie wiesz co kupowałeś - jak to są ryby z odłowu to chyba wiesz gdzie je kupiłeś i pod jaką nazwą. Bo teraz to ja nie rozumiem. Nie ma tak wielu ryb z odłowu w Polsce.

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Gru 2007 19:01 
Marto, kupowałem jako Kachese, na certyfikacie też jest Kachese. Nie miałem co do tego wątpliwości, bo 80% fotek Kachese w internecie jest identyczna z tymi co ja mam. Ale zobaczyłem zdjęcie Golden Kazumba, które łudząco przypomina moje Kachese.
Pozdrawiam,
Kuba

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 30 Gru 2007 19:06 
A kupowałeś bezpośrednio z pierwszej ręki?

Moze zrób zdjęcia ryb?

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Gru 2007 19:17 - Edytowany przez: tymek666 
Oto fotki:
samiec:

samica:

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 30 Gru 2007 19:27 
Kuba zdjęcia są bardzo ciemne, ale to chyba nie jest pomarańczowe Kachese, może właśnie Sumbu. Kazumba to bardzo droga ryba.

Marta

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 30 Gru 2007 19:31 
I jeszcze jedno - czy wszystkie osobniki są jednakowe? Bo w Kazumbie są rzadko, ale są pojedyncze osobniki bardziej pamarańczowozielone.

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#21 - Posted: 30 Gru 2007 19:55 
Marto, wszystkie ryby są jednakowe, oczywicie ubarwienie mają zmienne, w zależności od nastroju, czasami tłów mają praktycznie zielony w delikatnie zółte, pionowe pasy. Ale nigdy nie były pomarańczowe, dlatego kiedyś pytałem Ciebie o odmiany kolorystyczne Kachese. Szczerze to nie martwi mnie to czy mam Kachese, Golden Kazumba czy Sumbu, ale muszę wiedzeć co mam, bo chcę zwiększyć stado.
Dominujący samiec jest proaktycznie zawsze dwukolorowy, górna część ciała jest praktycznie czarna, dolna intensywnie zółta. Jak już pisałem 'V' nigdy nie było pomarańczowe...
Pozdrawiam,
Kuba

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 30 Gru 2007 19:58 
Kuba

chyba będzie trudno rozsądzic co to jest - obawiam sie, że bedziesz miał problem ze 100% pewnościa co masz.

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Gru 2007 20:05 
Marto, z tego co znalazłem w internecie (raptem 3 fotki), to moje nie wyglądają jak Sumbu, bo spód głowy (oczywiście z wyjątkiem 'worka' na młode) mają intensywnie zółte, podczas gdy te z internetu raczej taki niebieskawy.

Autor tymek666
Użytkownik
#24 - Posted: 30 Gru 2007 20:36 
Znalazłem fotkę Golden Kazumba:
URL
Ta ryba wygląda identycznie jak mój dominant.
Jednocześnie moje wyglądają inaczej niż fotka z Waszej strony....
Znowu nocka bezsenna :(
Pozdrawiam,
Kuba

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 30 Gru 2007 21:02 
Golden Kazumba na zdjęciach - to zupełnie inna ryba niz w realu. Zreszta niewiele ryb w 100% oddaje swoje walory na forkach. Nic tylko wizyta u nas -:)))

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#26 - Posted: 30 Gru 2007 21:20 
Jak tylko znajdę drajwera na zmianę to przyjeżdzam :)
Pozdrawiam,
Kuba

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / T. sp. Kachese a Golden Kazumba Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®