Witaj na forum
Jako oswietlenie uzywam 2 swietlowki sun glo oraz marine glo
Rozumiem, że łącznie są to 2 świetlówki, a nie 2 sun glo i 1 marine glo (w tym drugim przypadku byłoby zbyt jasno dla trofci - o ile są to standardowe świetlówki 120 cm)
Nie zauwazylem u nich poranionych warg ale rybki maja pokaleczona skore po bokach ciala
Trofcie rzadko mają poranione pyski. Są one raczej starte od walk. Przybierają wówczas biały kolor - tak jest zwykle u samców, choć nie tylko. O ile są to drobne ubytki na skórze, które szybko się goją to nie robiłbym z tego dużego problemu.
Czy mozna cos zrobic aby rybki nie stosowaly wobec siebie tylee agresji??
Trofeusy to ryby agresywne i nawet w "dobrze ułożonym" stadzie często dochodzi do mniej lub bardziej agresywnych starć. Być może pewnym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie liczby samców Masw, ale nie musi to prowadzić do poprawy sytuacji. Dojdzie bowiem do zaburzenia hierarchii, w wyniku czego starcia mogą być jeszcze intensywniejsze.
Nie wiem czy to jest problem czy zachowanie naturalne ale w rybich odchodach zauwazam duzo piasku.
To jest normalne zjawisko w akwariach, w których dno wyłożone jest drobnym piaskiem. Szerzej na ten temat możesz poczytać w b. ciekawym artykule nt. żywienia ryb z Tanganiki w drugim numerze magazynu Tanganika.
zauwazylem tez ze rybki zamiast skubac glony porastajace skalki ciagle przesiewaja piasek
Wiem ze nie sa to ryby z odlowu, ale linia genetyczna f2 chyba jeszcze nie zapomniala jak powinno sie pobierac pokarm?
Wg mnie to także jest normalne zjawisko. Po prostu ryby na dnie znajdą dużo więcej pokarmu niż na kamieniach. takie żerowanie jest więc łatwiejsze i skuteczniejsze. Karmiąc ryby pokarmem roślinnym dostarczasz im tego, co normalnie zapewniają glony. Kot ma w genach łowienie myszy, a jednak mając pełną miskę woli zaglądać do niej niż ganiać po piwnicach w poszukiwaniu zdobyczy :)
Nie sądzę, aby ryby w ogóle nie skubały glonów, ale pewnie robią to rzadziej, niż byś oczekiwał. Być może ryby są przekarmiane. Spróbuj ograniczyć karmienie i zobacz, czy ryby nie będą częściej pasły się na glonowym trawniku.
Kolejnym problem jest temp. wody podczas wakacji ktora podskakuje do 30 stopni:/ Nie stac mnie na chlodziarke akwariowa a odlewanie wody i dolewanie zimnej nie daje duzego efektu. Co zrobic z tym fantem??
Jest kilka tanich metod obniżania temperatury:
- zamontowanie wiatraczka pod pokrywą
- wkładanie butelek z zamarzniętą wodą
- ciemne rolety/żaluzje
- okresowa rezygnacja z oświetlenia
- uchylenie na stałe pokrywy (tak, aby ryby nie mogły wyskoczyć)
- zostawianie na noc otwartego okna
Szerzej na ten temat możesz poczytać w archiwum forum. Ja stosuję 3 ostatnie metody.
Odchowalem dopiero kilka mlodych ryb a akwarium stoi od prawie 2 lata. Podejrzewam ze przyczyna moze byc pH ktore nie moze przekroczyc 8 stopni.
Jeśli Ph jest bliskie 8 st. to raczej problem (jeśli w ogóle istnieje) leży gdzie indziej. Może to być np. kiepska jakość wody, wynikająca z niezbyt częstych podmian. Jeśli chodzi o Kasangę to ten trofeus dojrzewa stosunkowo późno. Nie piszesz nic o proporcjach płci Kasangi. Ponadto, jeśli w akwarium dominują samce Maswy, to jest to dodatkowy czynnik utrudniający doprowadzenie do tarła Kasang (to jest moja osobista obserwacja połączenia Maswy i Kasangi, podobnie jak Maswy i Ilangi).
Co do Maswy to spokojnym tarlom na pewno nie sprzyja układ płci. 7 samców na stosunkowo małej przestrzeni sprawia, że wycierający się samiec, zamiast skupić się na partnerce, zapewne co chwila odgania innych chętnych. W konsekwencji może się zdarzyć, że nie wszystkie jaja zostaną zapłodnione.
Szkoda ze dopiero teraz zauwazylem ze jest takie fajne forum
Darek, to forum to naprawdę kopalnia wiedzy, więc zapewne w krótkim czasie nadrobisz zaległości
Pozdrawiam
Bernard |